Προς το περιεχόμενο

Είναι το iPhone X μία απογοήτευση; Αυτό πιστεύουν επενδυτές


voltmod

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Super Moderators

Εχω την εντυπωση πως το αμαξι που εχει δεν απεχει και πολυ απο λαμπο.  :devil:

 

Εγώ δεν καταλαβαίνω γιατί πρέπει να πάνε μαζί αυτά! Δηλαδή αν είχα μια πόρσε, δεν θα μπορούσα να έχω και ένα S8 για παράδειγμα? :P 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για εκείνον που συνειδητά πήρε το iPhone X (ή το S8 ή το Note κλπ), είναι 100.000 φορές καλύτερο από οποιοδήποτε άλλο και ούτε εσύ μπορείς να τον πείσεις για το αντίθετο. Για την ακρίβεια, κανείς δεν χρειάζεται να πείσει κανέναν για τίποτα.

Συμφωνώ απόλυτα μαζί σου. Δεν χρειάζεται να δικαιολογηθεί κανένας για τις αγορές που κάνει. Αυτό που ήθελα να πω σαν συμπέρασμα είναι ότι μετά από τόσα χρόνια στην apple,ας μην αναφέρω τα υπόλοιπα προϊόντα που διαθέτω, εγώ προσωπικά θεώρησα ότι τα τελευταία χρόνια η εταιρεία ξεφεύγει αδικαιολόγητα σε τιμές την ώρα που υπάρχουν εξίσου καλές αν όχι καλύτερες επιλογές με πολύ λιγότερα χρήματα, είτε αυτό λέγεται samsung, είτε xiaomi είτε huawei και με αυτή τη λογική, εγώ δεν κοστολογώ ως δυο φορές ακριβότερο το χ απο το s8.

Δεν μπορεί να μου προβάλει σαν feature τηλεφώνου 1200 ευρώ τα animoji και να μου έχει συνέχεια μπροστά στις παρουσιάσεις αυτό της κ....δας.

Τώρα αν οι προβλεψεις για μικρές πωλήσεις βγουν δεν ξέρω αλλά μπορώ να πω με σιγουριά δυο πράγματα.

Πρώτον, φέτος ήταν η πρώτη φορά που αγόρασα προιόν της apple (apple watch series 2) που το πουλησα σε 1,5 μήνα γιατι το θεώρησα αποτυχία.

Δεύτερον μετά από 9 χρόνια έφυγα από το ios. 

Αυτά από μόνα τους νομίζω λένε κάτι γιατί αν χάνει πελάτες σαν εμενα αργότερα θα το βρει μπροστά της.

Το timing μάλιστα επιβεβαιώθηκε και με κάποιες αποτυχίες της εταιρείας όπως το "staingate"  στο macbook pro του 14 των 2000 ευρώ (ευτυχώς το αντικατέστησαν αλλα μαλλόν θα ξαναπροκύψει) καθώς επίσης και το φιασκο με τα 6 και 6s. Ευτυχώς στο 7αρι που το έχω σαν ipod έμεινα στην 10.3.3

Δεν είναι κακό το 10 ουτε το 8 και 8 plus απλά εμένα προσωπικά δεν με πειθουν πέον για το αν αξίζουν τα λεφτά τους όπως δεν με πειθουν και τα καινουργια mackbook pro για τα 1900 ευρω που θέλουν ή τα απλά macbook με φορητους επεξεργαστες και 1500 ευρώ ως αρχικές τιμές. Ο καθένας βεβαια με το πορτοφόλι του κάνει ότι θέλει.

Αυτό πάντως που με εξοργίζει με όλες τις εταιρείες είναι το πως φτασαμε σε αυτές τις τιμές. Θυμάμαι όταν αγόρασα το iphone 4 που άλλαξε "τεχνολογία" και πήγαινε σε οτι πιο εξελιγμένο για την εποχή του την οθόνη retina το είχα πληρώσει κανονικά 645 ευρώ. Αντίστοιχα σήμερα πουλάνε νέα τεχνολογία με 1200 ευρώ ή 1000 ευρώ το note π.χ Τότε που πουλούσαν ότι πιο καινούργιο πως έκανε 650 και σημερα είμαστε στα διπλά λεφτά με την ίδια λογική;

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτο με την πεθερα παντως πολυ πετυχημενο!

Να ναι καλα το παιδι που το ειπε.

Ετσι θα μπορω να δικαιολογω κι εγω αγορες.Βεβαια δεν πιανει στην γυναικα αλλα νταξει εκει εχω βρει αλλο τροπο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ξερω για αλλους εμενα δεν με επιδοτει κανενας, οτι εχω κανει το εχω κανει μονος μου.

Ευτυχώς γιατί κάποια στιγμή νόμιζα οτι διάβαζα σενάριο των επτά θανάσιμων πεθερών.

 

υγ: Υπάρχουν και εξαιρέσεις, δεν ισοπεδώνουμε τους πάντες. Μην ξεχνάς άλλωστε με τα μνημόνια οι κακομοίρες δεν τους έμεινε και πολύ σύνταξη. Αναλόγως και του ταμείου φυσικά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ δεν καταλαβαίνω γιατί πρέπει να πάνε μαζί αυτά! Δηλαδή αν είχα μια πόρσε, δεν θα μπορούσα να έχω και ένα S8 για παράδειγμα? :P

Ο καθενας μπορει να εχει ο,τι θελει.

ειναι θεμα προτεραιοτητων.

Εγω πχ δε θα παιρνα ποτε ακριβο κινητο, γιατι ειναι απο τα πραγματα που μπορεις πολυ ευκολα να σπασεις η να το χασειςΑπο την αλλη δεν θα μπορουσα να εχω ποτε σαπια τηλεοραση,σαπια φωτογραφικη ή σαπιο υπολογιστη. Τα οποια εχουν πολλαπλασιο κοστος απο οποιοδηποτε κινητο.

Η apple δε τρωει κραξιμο επειδη πουλαει ακριβα προιοντα, αλλα επειδη ειναι "προσιτη" γκλαμουρια  και ο καθε ξεπλενης και η καθε δευτερατζα νομιζει οτι αποκταει κυρος αγοραζοντας κατι ακριβο.

Παλια με το πασοκ το ειχαμε με τα αυτοκινητα των 30.000 ευρω, τωρα με τον συριζα βολευονται με κινητα των 1000 ευρω.

Στο μελλον με την νδ θα βολευονται ακριβα στικακια usb των 50 ευρω.

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα Xiaomi δεν ειναι καλυτερα απο Iphone αλλα ειναι πολυ τιμια τηλεφωνα για τα λεφτα που κοστιζουν και απευθυνονται στην μεγαλυτερη μεριδα κοσμου οπου κοιταει ενα value for money mid range τηλεφωνο μεταξυ 200-300 ευρω που να δουλευει σωστα και αξιοπρεπεστατα χωρις πολλα πολλα. Γιαυτο και εχουν αποκτησει τοσο κοινο.

 

Επισεις ολα ειναι κινεζουρες. Ακομα και τα τσιπακια του iphone. Τα παντα στην κινα φτιαχνονται ποια. Απλα υπαρχουν ποιοτητες και ποιοτητες. Αλλο Xiaomi, huawei και zte και αλλο κατι ουγκα μπουγκα. Και ναι. Τα Xiaomi σαν ποιοτητα στεκονται αξιοπρεπως! Μου εχει πεσει 2 φορες με την οθονη πανω σε μπετον σαγρε και δεν επαθε τιποτα. Και αυτο πραγματικες συνθηκες της καθημερινοτητας. Οχι drop test review απο τον αλλον στην ανω πορδιτσα.

 

Και στο λεω σαν χρηστης Xiaomi που θα ηθελα να εχω iphone X αλλα δεν εχω τα λεφτα να το παρω και αν θα το επαιρνα, καθαρα γιατι μου αρεσει χωρις ομως να εκανα πολλα παραπανω απο οσα κανω με το Xiaomi που καλυπτει ολες μου τις αναγκες εκτως απο αυτην μιας πολυ καλης καμερας!

Τουλαχιστον ησουν ειλικρινης και ειπες οτι θα το ηθελες αλλα δεν μπορεις να το αγορασεις.Αυτο το σεβομαι, το αρχισες βεβαια με τα parts και τα λοιπα γνωστα χιλιοειπωμενα επιχειρηματα, αλλα και παλι το καταλαβαινω οτι αν δεν υποστηριξουμε το σπιτι μας θα πεσει να μας πλακωσει.
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

θα είναι ντροπή πάντως λόγω πιέσεων να μην συνεχίζουν να ανεβάζουν τις τιμές τους όπως φημολογείται 

 

ελπίζω ο ceo να τους γράψει όλους και να πάει δυναμικά για το 1.5 χιλιάρικο τιμή βασικού μοντέλου, ώστε να φτάσουμε σταδιακά στο 2χιλιαρο 

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ε ναι φυσικα γιατι αν παρω εγω ενα iphone ως γνωστον παρασυρει και σενα και πρεπει να το παρεις κι εσυ ε; Δεν εχεις επιλογη φυσικα! Τι αλλο θα διαβασουμε θεε μου...

 

οχι αγορι μου ,οτι θες καταλαβαινεις

 

σπρωχνεις την αγορα σε ακριβα κοστολογια κ σε γκιμικιες

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

"καρκίνος στον τάφο του πατέρα σου", που όσο κι αν ρώτησα ο καψερός πως μπορεί να είναι κατάρα κάτι τέτοιο, δεν μου απάντησε ποτέ...

 

lol_ricky_gervais.gif

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απο πού κατέβηκες;

Ίσως διότι η apple έβγαλε και περιορισμένο αριθμό;

 

Ή ίσως όλοι παραγγείλανε iphone X και η apple δεν προλαβαίνει να τα παράγει.

 

Ήδη από τον Οκτώβριο η Apple έχει ακουστεί ότι είχε μειώσει την ακρίβεια της αναγνώρισης προσώπου για να αυξήσει την παραγωγή ( https://www.bloomberg.com/news/articles/2017-10-25/inside-apple-s-struggle-to-get-the-iphone-x-to-market-on-time ), αν και αργότερα το αρνήθηκε η ίδια ( https://www.cnbc.com/2017/10/25/apple-reduced-iphone-x-faceid-accuracy-to-boost-production-report.html).

 

Μπες στο διαύγεια και ψάξε για έγκριση δαπάνης κινητής τηλεφωνίας από τον Σεπτέμβριο έως και σήμερα. Θα εκπλαγείς από το πόσοι φορείς "χρειάζονται" κινητό με κόστος άνω των 800€ αυτή την περίοδο (δεν γνωρίζανε τότε πόσο θα έχει το Χ οπότε ζητήσανε 800€ να τους εγκρίνουν).

Όπου βλέπεις έγκριση για χ συσκευές με συνολικό κόστος άνω των 1000€, ενδέχεται να πάρουν iphone X συν μερικές συσκευές της σειράς με 80€

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

οχι αγορι μου ,οτι θες καταλαβαινεις

 

σπρωχνεις την αγορα σε ακριβα κοστολογια κ σε γκιμικιες

Γι αυτο μου αρεσει αυτο το forum γιατι εχει καθε καρυδιας-καρυδι.Εδω εχουμε τον ρομπεν των τσεπων των φτωχων γιατι εμεις που αγοραζουμε ακριβα smartphone κτλ ειμαστε τα κακα παιδια που επηρεαζουμε αυτους που δεν εχουν να τα αγορασουν.
 
Περα της πλακας πολυ δυσκολα μπορεις να επηρεασεις καποιον σημερα με τοσα εξοδα που τρεχουν.Ολοι σχεδον θα αγορασουν μεχρι εκει που μπορουν και ακομα παρακατω και στο λεω γιατι ειμαι χρονια στο εμποριο.Τις καλες εποχες και λογω του χαρακτηρα του Ελληνα γινοταν αυτο(να επηρεαζονται)τωρα οχι πλεον.
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επειδή το παρατραβάτε με το "δεν έχουν να φάνε και αγοράζουν iPhone με 1200 ευρώ" απλά να σας πω πως στην Αμερική και ειδικά ΝΥ στο Bronx αν πάτε ή στο Metro ο μέσο ΑφροΑμερικανός που ΔΕΝ έχει την ίδια δουλειά με ενα λευκό (συνήθως κατώτερη ή ζει με επίδομα) μια χαρά κυκλοφορεί με το latest iphone στο χέρι και τα ασύρματα ακουστικά...

Προσωπικά το αγόρασα και εγώ (ΔΙΑΦΩΝΩ ΜΕ ΤΗΝ ΥΨΗΛΗ ΤΙΜΗ γιατί δημιουργεί ΑΝΟΔΙΚΗ ΤΑΣΗ) αλλά προφανώς και δεν το έδωσα ΜΕΤΡΗΤΑ αλλά με κάρτα σε 48 δόσεις στην Vodafone χωρίς συμβόλαιο (25 ευρώ τον μήνα βγαίνει, οσα πετάνε μερικοί σε τσιγάρα και καφέδες)

Το 8 και το 8 Plus πουλάνε ΠΙΟ ΠΟΛΥ για ένα απλό λόγο 

Πρώτον το Χ (10) βγήκε ως επετειακό και σε λίγα αντίτυπα και δεν υπήρχε διαθεσιμότητα
Ισως επίτηδες αυτό για να δικαιολογήσει την υψηλή τιμή αλλά και να μην επισκιάσει εντελώς το 8/8plus κάτι που τελικά μάλλον δεν τον κατάφεραν

Επίσης απο δική μου εμπειρία οικογενειακή:

Η Vodafone (λογικά και οι άλλες εταιρείες παγκόσμια;; ;) το έδινε, μέχρι πριν μερικές ημέρες, με επιδότηση 100 ευρώ και σου αγόραζαν το παλιό με 150-300 ευρώ αναλόγως το μοντέλο άρα κάποιος αγόραζε νέο τηλέφωνο με μίνιμουμ -250 ευρώ πχ στο iPhone 6
Aν τώρα κάποιος είχε και συμβόλαιο πάνω απο 35 ευρώ, έπαιρνε και επιδότηση άλλα 150-180 ευρώ αρα μιλάμε για συνολικό κέρδος 400++ ευρώ

Ετσι πολλοί σκέφτηκαν με καθαρά οικονομικούς λόγους και το προτίμησαν (και καλά έκαναν) το 8 ή 8 plus και με 2 χρονια εγγύηση οθόνης

Εγώ επέλεξα μετά από 4 χρόνια με το iPhone 6 να πάω κατευθείαν στο Χ για τα επόμενα 4 χρόνια για να έχω και καλύτερη μεταπώληση αν θελήσω να το δώσω σε λιγότερο διάστημα

Το πως ξοδεύει ο καθένας τα λεφτά του ή αν έχει για να συντηρήσει οτι αγοράζει είναι δικό του θέμα, χαλαρώστεεεεεεεεεε

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...