Προς το περιεχόμενο

Συζήτηση για τις αγγελίες στο νέο insomnia (αξιολογήσεις, φωτογραφίες κτλ)


ouzounidhs_

Προτεινόμενες αναρτήσεις

11 ώρες πριν, divo είπε

Ο αγοραστής δεν εχει να κανει με την μεταφορικη. Ο πωλητης εχει. Τα δεματα που μεταφερουν ευπαθη προιοντα πρεπει να εχουν την ένδειξη "ευθραυστο" και στα περισσότερα να εχουν και το "πανω μερος, TOP" 

Δεν ειναι μονο μεταφορικη,ειναι Ελτα,courier.Ο αγοραστης εχει δικαιωμα να δώσει εντολη αγορας στην courier, που αναλαμβανει τον ελεγχο του προιοντος,και την αμεση πληρωμη του.

Και κατι που πρεπει να προσεχουμε,οτι στην αντικαταβολη στην courier,σε περιπτωση απατης,δεν σου δινουν στοιχειά παραληπτη,ουτε τραπεζικου λογαριασμου παραληπτη(πωλητη).Κανεις μήνυση με κοστος απο 100 ευρω και ανω,και πολλα περισσότερα για την αρση απορρητου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 1,2k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ας κάνω και εγώ τις προτάσεις μου.

Νομίζω ότι τα δύο βασικά προβλήματα αυτή τη στιγμή είναι τα παρακάτω:

- Ο περιορισμός των αξιολογήσεων σε 1 ανά αγγελία, προφανώς για να μην γίνεται ο χαμός με τα πολλά διαφορετικά είδη, που ανήκουν και σε διαφορετικές κατηγορίες και τις πολλαπλές μη ελεγχόμενες αξιολογήσεις.

- Ο περιορισμός των αγγελιών στις 2, προφανώς για να μην ανεβαίνουν συνεχώς "νέες" ήδη υπάρχουσες αγγελίες απλά για να μένουν ψηλά.

Προτάσεις (αν το επιτρέπει η πλατφόρμα): Περιορισμός των αγγελιών σε 2 (ή και σε 1) αλλά ανά κατηγορία. Έτσι κάποιος με πολλά διαφορετικά είδη, που ανήκουν σε διαφορετικές κατηγορίες θα μπορεί να ανεβάζει διαφορετικές αγγελίες, που θα έχουν διαφορετικές αξιολογήσεις.

Εάν μιλάμε για είδη κοινής κατηγορίας (πχ. παιχνίδια ps4) θα μπορούσε (αν είναι εφικτό τεχνολογικά) να δίνεται η δυνατότητα δήλωσης μέσα στην αγγελία του αριθμού των ειδών προς πώληση (με κάποιο όριο, πχ 5), και να υπάρχει δικαίωμα αξιολογήσεων αντίστοιχου αριθμού "δηλωμένων" χρηστών/αγοραστών.

Έτσι θα υπήρχαν οι δικλείδες ασφαλείας που είναι απαραίτητες, αλλά με πολύ πιο ανεκτά όρια.

Τώρα όσον αφορά τα πολλαπλά προφίλ από έναν χρήστη, δυστυχώς το κινητό τηλέφωνο απλά μειώνει το κακό, δεν το εξαλείφει, και δεν νομίζω ότι υπάρχει τρόπος να εξαλειφθεί δυστυχώς. Θα έπρεπε να γίνεται ταυτοποίηση κάθε χρήστη μέσω πολλών υπηρεσιών, πχ google, facebook, ακόμα και paypal που ανέφεραν κάποιοι, που όμως το θεωρώ πολύ τραβηγμένο!

ΥΓ. Η αυτόματη αξιολόγηση δεν με βρίσκει σύμφωνο, μπορεί κάποιος να μην θέλει να αξιολογήσει γιατί έχει στραβώσει με κάτι, που δεν είναι πολύ σοβαρό και δεν θέλει να βάλει αρνητική ή ουδέτερη αξιολόγηση, αλλά δεν θέλει να δώσει και θετική. Το να μπει αυτόματα μια θετική σαφώς δεν τον εκφράζει...

Επεξ/σία από nikosjc
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Αν δώσουμε περισσότερες αγγελίες ανά κατηγορία, οι "κατά λάθος" δημοσιεύσεις αγγελιών σε άσχετες κατηγορίες θα αυξηθούν κατακόρυφα. Ήδη υπήρχε αυτό το πρόβλημα, είτε από αμέλεια/αστοχία, είτε επειδή, με τις αγγελίες-"διαρκές άδειασμα αποθήκης", πωλούνταν τα αντικείμενα που είχαν ωθήσει το δημιουργό της να την κατατάξει, ας πούμε, στις κάρτες γραφικών, και έρχονταν σωρηδόν οι αναφορές "μήπως μπορείτε να τη μεταφέρετε [στην κατηγορία όπου ανήκε πλέον η πλειοψηφία των αντικειμένων που είχε βρει στην "αποθήκη"]"

Το όριο των 8 αγγελιών ανά μήνα, για ερασιτεχνική χρήση, έχει κριθεί επαρκές. 104 αγγελίες το χρόνο. 

Είναι λίγες;

Έστω. Με το ρητό πρόλογο ότι δεν εξετάζεται αύξηση του ορίου των αγγελιών (άρα, προς αποφυγή παρεξηγήσεων, μην θεωρήσει κανείς την ερώτηση "άτυπη δημοσκόπηση") πολύ θα ήθελα να ακούσω από τα μέλη πόσες αγγελίες κρίνουν ότι θα ήταν επαρκείς. Ένα νούμερο, να δω πώς αντιλαμβάνονται τα μέλη το θέμα. 

Λίγες οι 104 αγγελίες το χρόνο. Πόσες θα ήταν οι αρκετές; 

Υ.Γ. Η αυτόματη αξιολόγηση είναι κάτι που συζητήθηκε εσωτερικά, υπάρχουν ήδη επιφυλάξεις μεταξύ μας, αλλά μας ενδιαφέρει (όπως πάντα) να ακούσουμε την άποψη των μελών.

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@Snoob δεν ξεκινατε να φτιαχνετε εναν οδηγο για το τι και πως σχετικα με τις αγγελιες .

Εχει γεμισει ο τοπος ολο τις ιδιες και ιδιες ερωτησες , και εσυ πρεπει να βαριεσαι να γραφεις τα ιδια και τα ιδια .....

 

Υγ : κατι που συζηταγαμε εχθες με φιλους και τσιπουρο ! ! !

Μπας και εκανε κανα κονε ο ιδιοκτητης με καποια ταχυμεταφορικη ωστε πχ να υπαρχει καλη εκπτωση για αποστολες συνεπεια συναλλαγης των αγγελιων του φορουμ καθως και καποια οφελεια €€ του φορουμ απο αυτο ! ! ! ! 

Επισης για αυτους που γκρινιαζουν να εμπαινε "multiple" επιλογη στην αγγελια μεχρι 3 τεμαχια ( ιδιας κατηγοριας φυσικα ) για να μπορει να δωσει καποιος οτι εχει να δωσει μετα απο καποια αναβαθμιση ......

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
1 λεπτό πριν, villasg είπε

@Snoob δεν ξεκινατε να φτιαχνετε εναν οδηγο για το τι και πως σχετικα με τις αγγελιες .

Εχει γεμισει ο τοπος ολο τις ιδιες και ιδιες ερωτησες , και εσυ πρεπει να βαριεσαι να γραφεις τα ιδια και τα ιδια .....

Υγ : κατι που συζηταγαμε εχθες με φιλους και τσιπουρο ! ! !

Μπας και εκανε κανα κονε ο ιδιοκτητης με καποια ταχυμεταφορικη ωστε πχ να υπαρχει καλη εκπτωση για αποστολες συνεπεια συναλλαγης των αγγελιων του φορουμ καθως και καποια οφελεια €€ του φορουμ απο αυτο ! ! ! ! 

Επισης για αυτους που γκρινιαζουν να εμπαινε "multiple" επιλογη στην αγγελια μεχρι 3 τεμαχια ( ιδιας κατηγοριας φυσικα ) για να μπορει να δωσει καποιος οτι εχει να δωσει μετα απο καποια αναβαθμιση ......

Ο οδηγός ετοιμάζεται. Δεν τον ετοιμάζω εγώ, επομένως δεν ξέρω να σας πω πότε θα δημοσιευτεί.

Δεν με πειράζει να γράφω τα ίδια (σαφώς οι συχνές ερωτήσεις συγκεντρώνονται για το νέο FAQ, ενώ έχω δει και τα πρώτα draft των τροποποιημένων και συμπληρωμένων όρων χρήσης).

Την "τσιπουράτη" θεωρία δεν θα ήθελα να τη σχολιάσω. Κυρίως γιατί δεν μπορώ να αντιληφθώ καθόλου το σκεπτικό της.

Τέλος, όπως έχω αναφέρει ήδη σε αρκετές περιπτώσεις, στην παρούσα υλοποίηση των αγγελιών δεν υπάρχει δυνατότητα πολλαπλών αξιολογήσεων ανά αγγελία. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σχετικά με το όριο των αγγελιών, εγώ έχω 2 - 3 ψιλοενστάσεις να κάνω:

1) Οι δύο την εβδομάδα: Χθες καθάριζα την αποθήκη μου και βρήκα 3-4 πραγματάκια που δεν θέλω. Θα ήθελα να μπορώ να τα βάλω και τα 4, χωρίς να περιμένω μία εβδομάδα. Το ετήσιο όριο δεν θα το καλύψω, γιατί δεν βάζω και τις άπειρες αγγελίες, οπότε η επόμενή μου μπορεί να είναι σε 9-10 μήνες, ή και ποτέ. Εν τούτοις το εβδομαδιαίο είναι προβληματικό, αν  τύχει να πουληθούν πολλά αντικείμενα.

2) Η προσμέτρηση των ανανεώσεων αγγελιών στις εβδομαδιαίες: Δεν πρόκειται περί νέου προϊόντος, αλλά περί "υπενθύμισης" της διαθεσιμότητας (άντε και με μερικές τροποποιήσεις, π.χ. μείωση τιμής)

3) Πολλά ομοειδή προϊόντα: Εδώ με καλύπτει αυτό -που λέει ο villasg παραπάνω

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

1 .Τα 3-4 πραγματάκια που δεν θέλεις μπορείς να τα διαθέσεις (και να πάρεις αξιολογήσεις για όλα) μέσα σε δύο εβδομάδες. Το πρόβλημα με το "έλα μωρέ, 4 πραγματάκια είναι", και το γιατί βλέπετε τόσο "ανυποχώρητη" στάση στο θέμα του αριθμού των αγγελιών έχει να κάνει με αυτό που λέμε, "το φαινόμενο της κολοκυθιάς":

"Και γιατί να είναι 2 οι αγγελίες;"

"Αμ' πόσες να είναι;"

"Ναι είναι 4"

"Και γιατί να είναι 4;"

"Αμ' πόσες να είναι;"

"Να είναι 6".

Άπαξ και κάνεις την αρχή, δεν υπάρχει τέλος. Μια απλή ματιά στις αγγελίες, όπου σε μία χωράνε 20+ αντικείμενα (ερασιτεχνικά, είμαι βέβαιος, πάντα) νομίζω θα πείσει τον κάθε καλοπροαίρετο.

2. Αν δεν προσμετρώνται οι "υπενθυμίσεις" (άντε και με "μερικές τροποποιήσεις"), καταργείται στην πράξη το όριο των αγγελιών.

3. Δεν υπάρχει τεχνικά δυνατότητα σε αυτή την υλοποίηση των αγγελιών για πάνω από μία αξιολόγηση ανά αγγελία (όπως είχα απαντήσει ήδη, στο ακριβώς παραπάνω μήνυμα).

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, Snoob είπε

1 .Τα 3-4 πραγματάκια που δεν θέλεις μπορείς να τα διαθέσεις (και να πάρεις αξιολογήσεις για όλα) μέσα σε δύο εβδομάδες. Το πρόβλημα με το "έλα μωρέ, 4 πραγματάκια είναι", και το γιατί βλέπετε τόσο "ανυποχώρητη" στάση στο θέμα του αριθμού των αγγελιών έχει να κάνει με αυτό που λέμε, "το φαινόμενο της κολοκυθιάς":

 

Για να μην παίζουμε την κολοκυθιά και δεδομένου ότι δεν πρόκειται να αυξηθεί ο αριθμός των αγγελιών, το 2/εβδομάδα μπορεί να γίνει 8/μήνα.Έτσι βολεύονται και όσοι έχουν μαζεμένα πράγματα προς πώληση και δεν θέλουν να ασχολούνται κάθε βδομάδα με τις αγγελίες.

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

32 λεπτά πριν, Snoob είπε

Αν δώσουμε περισσότερες αγγελίες ανά κατηγορία, οι "κατά λάθος" δημοσιεύσεις αγγελιών σε άσχετες κατηγορίες θα αυξηθούν κατακόρυφα. Ήδη υπήρχε αυτό το πρόβλημα, είτε από αμέλεια/αστοχία, είτε επειδή, με τις αγγελίες-"διαρκές άδειασμα αποθήκης", πωλούνταν τα αντικείμενα που είχαν ωθήσει το δημιουργό της να την κατατάξει, ας πούμε, στις κάρτες γραφικών, και έρχονταν σωρηδόν οι αναφορές "μήπως μπορείτε να τη μεταφέρετε [στην κατηγορία όπου ανήκε πλέον η πλειοψηφία των αντικειμένων που είχε βρει στην "αποθήκη"]"

Το όριο των 8 αγγελιών ανά μήνα, για ερασιτεχνική χρήση, έχει κριθεί επαρκές. 104 αγγελίες το χρόνο. 

Είναι λίγες;

Έστω. Με το ρητό πρόλογο ότι δεν εξετάζεται αύξηση του ορίου των αγγελιών (άρα, προς αποφυγή παρεξηγήσεων, μην θεωρήσει κανείς την ερώτηση "άτυπη δημοσκόπηση") πολύ θα ήθελα να ακούσω από τα μέλη πόσες αγγελίες κρίνουν ότι θα ήταν επαρκείς. Ένα νούμερο, να δω πώς αντιλαμβάνονται τα μέλη το θέμα. 

Λίγες οι 104 αγγελίες το χρόνο. Πόσες θα ήταν οι αρκετές; 

Υ.Γ. Η αυτόματη αξιολόγηση είναι κάτι που συζητήθηκε εσωτερικά, υπάρχουν ήδη επιφυλάξεις μεταξύ μας, αλλά μας ενδιαφέρει (όπως πάντα) να ακούσουμε την άποψη των μελών.

104 αγγελίες το χρόνο είναι υπεραρκετές. Αλλά γιατί αυτό να συνεπάγεται και 2 κάθε 7 ημέρες;

Μήπως θα μπορούσε το όριο να γίνει ανα μήνα;

Δεν ξέρω. Ίσως να μετανοιώσω γι αυτό που λέω (π.χ. να έχω δημοσιευσει τις αγγελίες του μηνός και μετά να περιμένω έναν ολόκληρο μήνα για την επόμενη...)

Τι λένε τα άλλα μέλη;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
3 λεπτά πριν, roybatty είπε

Για να μην παίζουμε την κολοκυθιά και δεδομένου ότι δεν πρόκειται να αυξηθεί ο αριθμός των αγγελιών, το 2/εβδομάδα μπορεί να γίνει 8/μήνα.Έτσι βολεύονται και όσοι έχουν μαζεμένα πράγματα προς πώληση και δεν θέλουν να ασχολούνται κάθε βδομάδα με τις αγγελίες.

Το πρόβλημα, στην περίπτωση αυτή, έχει να κάνει με την περίφημη ανανέωση (νέα υποβολή) της αγγελίας.

Αν ο Snoob βάλει μαζεμένες τις αγγελίες του μήνα του, και τις ανανεώνει κάθε 7 ημέρες, θα έχει 8 στις "επάνω" σελίδες, και άρα θα έχει 4πλασιο χώρο προβολής από ό,τι ο άλλος που θα έχει 2, γιατί τόσα έχει να πουλήσει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 λεπτά πριν, Snoob είπε

Το πρόβλημα, στην περίπτωση αυτή, έχει να κάνει με την περίφημη ανανέωση (νέα υποβολή) της αγγελίας.

Αν ο Snoob βάλει μαζεμένες τις αγγελίες του μήνα του, και τις ανανεώνει κάθε 7 ημέρες, θα έχει 8 στις "επάνω" σελίδες, και άρα θα έχει 4πλασιο χώρο προβολής από ό,τι ο άλλος που θα έχει 2, γιατί τόσα έχει να πουλήσει.

Όχι,δεν κατάλαβες.Εννοούσα πως αν βάλεις μαζεμένες τις 8 αγγελίες σου πχ την 1η του μηνός να έχεις ξανά δικαίωμα υποβολής ή ανανέωσης μετά από 30 ημέρες,όχι μετά από 7.Γι'αυτό έγραψα και 8/μήνα.Έτσι ο καθένας,ανάλογα με τα αντικείμενα του θα αποφασίζει από μόνος του πως θέλει να διαχειριστεί χρονικά τις αγγελίες του.

Επεξ/σία από roybatty
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
Δημοσ. (επεξεργασμένο)
31 minutes ago, Snoob said:

3. Δεν υπάρχει τεχνικά δυνατότητα σε αυτή την υλοποίηση των αγγελιών για πάνω από μία αξιολόγηση ανά αγγελία (όπως είχα απαντήσει ήδη, στο ακριβώς παραπάνω μήνυμα).

Συμφωνώ με τις δύο αγγελίες ανά εβδομάδα, αλλά διαφωνώ με τη μία αξιολόγηση ανά αγγελία. Δηλαδή πες ότι θέλω να πουλήσω 2 console games, αν ένας αγοραστής θέλει το ένα και ένας δεύτερος το άλλο, αναγκαστικά είτε θα χάσω μία αξιολόγηση, είτε μία αγγελία όπου θα πρέπει να ξαναβάλω το δεύτερο game για να πάρω τη δεύτερη αξιολόγηση.

Και πες μικρό το κακό αυτό. Αν βάλω αγγελία ζήτησης (που ήδη έχω μία τέτοια), όπου ζητάω τη μάνα μου και τον πατέρα μου από games; Θα πρέπει κάθε φορά που βρίσκω ένα από τα games που ψάχνω να την κλειδώνω και να την ξαναβάζω; Spamming, όχι αστεία.

Επεξ/σία από Malthador
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Αν αλλάξει ο χρόνος νέας υποβολής (που δεν ξέρω καν πώς γίνεται να "μαντεύει" το σύστημα ποιος έχει πρόθεση να βάλει τις αγγελίες του μήνα όλες μαζί, ώστε την ώρα που ανεβάζει την πρώτη, να της ορίζει χρόνο ανανέωσης τις 30 ημέρες, αν είναι να ακολουθήσουν και άλλες επτά...) θα έχουμε θέμα με το χρόνο τροποποίησης των δεδομένων. Με αλλαγές τιμής (αν σου μείνει επί 15 μέρες απούλητο και το έχεις "δεσμεύσει" στα x ευρώ, οπότε αρχίζεις και σκέφτεσαι "μήπως να κόψω ένα δεκάρικο, μπας και φύγει...").

Είναι πλήθος τα ζητήματα που προκύπτουν. Και, θα το τονίσω, δεν ξέρω καν αν είναι τεχνικά εφικτό. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Παιδια το όριο μας προστατεύει όλους. Για σκεφτείτε τι θα γινόταν αν μπορούσαν να μπουν πχ 8 αγγελίες την εβδομάδα. Ήδη δεν προλαβαίνεις να βάλεις την αγγελία και σε μια μέρα μπορεί να έχει φύγει ακόμα και από την δεύτερη σελίδα (ειδικά στη κατηγορία Διαφορα Κινητά... εκεί ίσως θα πρεπει να γινει μια ακόμα ενότητα για Xiaomi).

Φανταστείτε λοιπόν τι θα γινόταν αν είχαμε 8. Θα πρέπει κάθε μέρα να δημιουργείς καινούργια αγγελία για να μην καπακωθεί/εξαφανιστεί η αγγελία σου. Έτσι τελικά όλοι θα χάναμε όλοι έξτρα χρόνο από τη δημιουργία νέων αγγελιών για τη "μαχη της πρωτης σελίδας".

 

Επεξ/σία από Antretng
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
6 λεπτά πριν, Antretng είπε

Παιδια το όριο μας προστατεύει όλους. Για σκεφτείτε τι θα γινόταν αν μπορούσαν να μπουν πχ 8 αγγελίες την εβδομάδα. Ήδη δεν προλαβαίνεις να βάλεις την αγγελία και σε μια μέρα μπορεί να έχει φύγει ακόμα και από την δεύτερη σελίδα (ειδικά στη κατηγορία Διαφορα Κινητά... εκεί ίσως θα πρεπει να γινει μια ακόμα ενότητα για Xiaomi).

Φανταστείτε λοιπόν τι θα γινόταν αν είχαμε 8. Θα πρέπει κάθε μέρα να δημιουργείς και καινούργια αγγελία για να μην καπακωθείς. Έτσι τελικά όλοι θα χάναμε έξτρα χρόνο από την "μαχη της πρωτης σελίδας".

Το ανέφερα ήδη, πως ένα από τα πολλά θέματα που έχει η προσέγγιση του "διατηρήστε το ίδιο όριο συνολικά, αλλά αφήστε μας να τις βάλουμε μαζεμένες" είναι αυτό ακριβώς, της προβολής.

Για το οποίο ήδη είχαμε σωρεία παραπόνων.

Κι έπειτα του ορισμού χρόνου ανανέωσης. Συζητάμε, δηλαδή, για ένα σύστημα το οποίο, όταν ανεβάζεις μία αγγελία, θα πρέπει να μαντεύει αν σε μία ώρα ή μία ημέρα σκοπεύεις να ανεβάσεις άλλες 7 (ή όσες) για να σου υπολογίσει ανάλογα το χρόνο μέχρι την επόμενη νέα υποβολή;

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...