Προς το περιεχόμενο

Συζήτηση για τις αγγελίες στο νέο insomnia (αξιολογήσεις, φωτογραφίες κτλ)


ouzounidhs_

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 1,2k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • Super Moderators
2 λεπτά πριν, zio10 είπε

Τελικά η τηλεφωνική επιβεβαίωση δεν ισχύει; Ανέβασα νωρίτερα μια αγγελία και δεν μου ζήτησε κινητό.

Μέσα στο μήνα θα έχει ενεργοποιηθεί η λειτουργία.

7 ώρες πριν, iliasch είπε

Χθες έκανα κανονικά νέα υποβολή σε μια αγγελία που είχε λήξει, αλλά σήμερα σε μια άλλη που έληξε μου βγάζει απλά ένδειξη ότι έχει απενεργοποιηθεί και δεν εμφανίζει το κουμπί για νέα υποβολή.

Φαίνεται πως ήταν ένα θέμα που εμφανίστηκε λόγω της πολύ μεγάλης κίνησης στις αγγελίες (είναι που καταρρέει το insomnia και το "καταστρέψαμε" με την αναβάθμιση).

Πρέπει να έχει αποκατασταθεί. Το παρακολουθούμε. Αν εμφανιστεί ξανά, αναφορά παρακαλώ.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Λοιπόν, επειδή δεν είναι πρακτικό να απαντώ με παραθέσεις σε όλους, γιατί θα βγει το μήνυμα τεράστιο:

1. Πολλά από τα θέματα που παρατηρούνται είναι ζήτημα indexing. Το βλέπω μπροστά μου αυτή τη στιγμή, προχωράει, αλλά είναι μεγάλο site το insomnia και θέλει χρόνο. Οπότε, υπομονή, είναι μια διαδικασία που δεν γινόταν να τρέξει πριν την ενεργοποίηση του site για όλους.

2. Κουμπι back to top: σε λίστα προς υλοποίηση, αλλά αργότερα.

3. Για το θέμα με την απουσία δυνατότητας νέας υποβολής ενώ υπήρχε ελεύθερο slot απάντησα παραπάνω. Αν έχετε θέση αγγελίας ελεύθερη, και δεν έχετε νέα υποβολή, ενημερώστε.

4. Ταξινόμηση βάσει τιμής και εύρος τιμών: προσεχώς.

5. Αναζήτηση στις αγγελίες με λίγους χαρακτήρες ώστε να εντοπίζονται προϊόντα όπως LG G5: θα προστεθεί και αυτό.

  • Thanks 3
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

25 λεπτά πριν, Snoob είπε

5. Αναζήτηση στις αγγελίες με λίγους χαρακτήρες ώστε να εντοπίζονται προϊόντα όπως LG G5: θα προστεθεί και αυτό.

 

 

hallelujah.jpg

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να πω κι εγώ κάτι που έπαθα μόλις. Έβαλα μια αγγελία την περασμένη βδομάδα. Χτες μίλησα με ένα παιδί για να αγοράσει το προϊών επειδή δεν πρόλαβα και κανονίσαμε την συνάντηση αύριο, απενεργοποιήθηκε η αγγελία από μόνη της. Όταν ολοκληρώσω την συναλλαγή πως θα κάνω αξιολόγηση ή θα μου κάνουν αφού η αγγελία απενεργοποιήθηκε; Να την ενεργοποιήσω ξανά σημαίνει ότι θα μου φάει την μία από τις δύο που έχω όριο την εβδομάδα. Μήπως η απενεργοποίηση στην βδομάδα είναι μικρό όριο; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
10 λεπτά πριν, fmarkos είπε

Να πω κι εγώ κάτι που έπαθα μόλις. Έβαλα μια αγγελία την περασμένη βδομάδα. Χτες μίλησα με ένα παιδί για να αγοράσει το προϊών επειδή δεν πρόλαβα και κανονίσαμε την συνάντηση αύριο, απενεργοποιήθηκε η αγγελία από μόνη της. Όταν ολοκληρώσω την συναλλαγή πως θα κάνω αξιολόγηση ή θα μου κάνουν αφού η αγγελία απενεργοποιήθηκε; Να την ενεργοποιήσω ξανά σημαίνει ότι θα μου φάει την μία από τις δύο που έχω όριο την εβδομάδα. Μήπως η απενεργοποίηση στην βδομάδα είναι μικρό όριο; 

Το σκεπτικό ποιο είναι:

Πουλάς κάτι, θέλω να το αγοράσω. Μιλάμε, συμφωνούμε.

Ορίζεις την αγγελία ως ολοκληρωμένη: γιατί, θα ρωτήσεις.

α) εξασφαλίζεις τις αξιολογήσεις σε εσένα και τον αγοραστή β) δείχνεις στον αγοραστή ότι δεν φοβάσαι την αξιολόγηση γ) δεν επηρεάζεσαι από τον τελικό χρόνο ολοκλήρωσης μιας συναλλαγής, γιατί αν έχεις αποστολή και παραλαβή δέματος -ειδικά αν, για έναν πολύ ανθρώπινο λόγο, χωρίς δόλο, κάνει ο αγοραστής χρήση του νόμιμου και προβλεπόμενου διαστήματος παραλαβής- δεν σου φτάνουν όχι εφτά, ούτε 17 ημέρες.

Και τι γίνεται αν μου την ακυρώσει ο αγοραστής τη συναλλαγή; Επειδή άλλαξε γνώμη ή έπαθε μια ζημιά και δεν του περισσεύουν λεφτά αυτή τη στιγμή; Από το να μείνω με μια "αρνητική" (που στην τελική δεν θέλω να του τη δώσω, πολύ ανθρώπινα, συμβαίνουν και στραβές) και να "καεί" η αγγελία;

Σε αυτή την περίπτωση, στέλνετε και οι δύο αναφορά και ζητάτε ακύρωση της ολοκλήρωσης της αγγελίας. Αξιολόγηση δεν μπορείτε να ανταλλάξετε πλέον, αλλά ο αγοραστής αποδεσμεύεται και εσύ έχεις την αγγελία ενεργή και πάλι.

Οπότε, είναι συμφέρον και για τους δυο σας να οριστεί ως ολοκληρωμένη η αγγελία με την επίτευξη συμφωνίας. 

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Snoob είπε

Το σκεπτικό ποιο είναι:

Πουλάς κάτι, θέλω να το αγοράσω. Μιλάμε, συμφωνούμε.

Ορίζεις την αγγελία ως ολοκληρωμένη: γιατί, θα ρωτήσεις.

α) εξασφαλίζεις τις αξιολογήσεις σε εσένα και τον αγοραστή β) δείχνεις στον αγοραστή ότι δεν φοβάσαι την αξιολόγηση γ) δεν επηρεάζεσαι από τον τελικό χρόνο ολοκλήρωσης μιας συναλλαγής, γιατί αν έχεις αποστολή και παραλαβή δέματος -ειδικά αν, για έναν πολύ ανθρώπινο λόγο, χωρίς δόλο, κάνει ο αγοραστής χρήση του νόμιμου και προβλεπόμενου διαστήματος παραλαβής.

Και τι γίνεται αν μου την ακυρώσει ο αγοραστής τη συναλλαγή; Επειδή άλλαξε γνώμη ή έπαθε μια ζημιά και δεν του περισσεύουν λεφτά αυτή τη στιγμή; Από το να μείνω με μια "αρνητική" (που στην τελική δεν θέλω να του τη δώσω, πολύ ανθρώπινα, συμβαίνουν και στραβές) και να "καεί" η αγγελία;

Σε αυτή την περίπτωση, στέλνετε και οι δύο αναφορά και ζητάτε ακύρωση της ολοκλήρωσης της αγγελίας. Αξιολόγηση δεν μπορείτε να ανταλλάξετε πλέον, αλλά ο αγοραστής αποδεσμεύεται και εσύ έχεις την αγγελία ενεργή και πάλι.

Οπότε, είναι συμφέρον και για τους δυο σας να οριστεί ως ολοκληρωμένη η αγγελία με την επίτευξη συμφωνίας. 

Σωστό αυτό και συμφωνώ. Μου έχει τύχει πολλές φορές να πουλήσω και να αγοράσω και να μην μου κάνει ο άλλος αξιολόγηση. Δεν είναι το θέμα αυτό, αυτό που θα ήθελα να δείτε είναι μήπως η αυτόματη απενεργοποίηση της αγγελίας στην μία εβδομάδα είναι μικρό χρονικό διάστημα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 3/1/2018 στις 10:34 ΜΜ, Snoob είπε

Συγγνώμη, αλλά ο ιδιοκτήτης διαφωνεί κάθετα με αυτή την ερμηνεία.

Bundled, δηλαδή 10 υπολογιστές, πακέτο, ναι, είναι μία αγγελία.

Δέκα κάρτες γραφικών σε δέκα μέλη δεν είναι μία αγγελία.

δεν θα ήταν προτιμότερο να εχει επιλογή κομματιών αγγελίας εξαρχής. (δηλ. πουλαω 1 κομμάτι μητρική, 1 κομμάτι gpu κ ένα  κομμάτι cpu)  κ για αυτά τα τρία  κομμάτια να εχω δυνατότητα να δώσω 3 αξιολογήσεις. κ εγω με μια αγγελία θα έκανα την δουλεια μ κ δεν θα είχα θέμα με το όριο αγγελιών. α κ ούτε θα υπήρχε το θεμα παω σε οποιον δεν μου μιλάει ωραία κ του κανω αρνητικές αξιολογήσεις. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βασικά τα περισσότερα προβλήματα έχουν να κάνουν με το 2 αγγελίες ανά βδομάδα. Βέβαια είναι κατανοητό γιατί συμβαίνει αυτό και κάνει και την διαφορά από όλα τα υπόλοιπα sites. Θα έλεγα όμως ότι θα μπορούσε να μπει ένα όριο τύπου 5-6 αγγελίες την βδομάδα ανά μέλος με περιορισμό όμως στην μία ανά κατηγορία. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
5 λεπτά πριν, fmarkos είπε

Βασικά τα περισσότερα προβλήματα έχουν να κάνουν με το 2 αγγελίες ανά βδομάδα. Βέβαια είναι κατανοητό γιατί συμβαίνει αυτό και κάνει και την διαφορά από όλα τα υπόλοιπα sites. Θα έλεγα όμως ότι θα μπορούσε να μπει ένα όριο τύπου 5-6 αγγελίες την βδομάδα ανά μέλος με περιορισμό όμως στην μία ανά κατηγορία. 

Έχουμε σκεφτεί -και σκεφτόμαστε- διάφορες λύσεις.

Το θέμα με τις αγγελίες δεν είναι απλό. Έχουν προταθεί διάφορα (και σε εσωτερικές συζητήσεις, και εδώ, τις τελευταίες ημέρες) από το να διατηρηθεί το όριο συνολικά και να μπορούν τα μέλη να ανεβάζουν τις αγγελίες τους όλες μαζί, μέχρι του να αυξηθεί ο αριθμός συνολικά με περιορισμό ανά κατηγορία (όπως γράφεις εσύ, αν κατάλαβα σωστά).

Υπάρχουν διάφορα υπέρ και κατά στις προτάσεις αυτές.

Λ.χ., αν πάμε σε σταθερό όριο με μαζική υποβολή (δηλαδή, όπως είναι τώρα 2 x εβδομάδα, περίπου 8 το μήνα), αυτός που έχει 8 κομμάτια σκληρούς, ας πούμε, τις βάζει μαζικά και πιέζει (σε περιθώριο κέρδους αλλά και προβολή) αυτόν που έχει 1 ή 2. 

Αν πάμε σε αύξηση ορίου ανά κατηγορία, θα επαναληφθεί το exploit που είχαμε και στην προηγούμενη έκδοση, με τις δήθεν "κατά λάθος"καταχωρήσεις σε λάθος κατηγορίες (Μπορείτε να μου τη μεταφέρετε παρακαλώ, έβαλα το σκληρό στις κάρτες γραφικών).

Δεν αποκλείουμε κάτι και πάντα λαμβάνουμε υπόψη τις προτάσεις, αλλά όπως έχω γράψει ήδη αρκετές φορές, στην παρούσα φάση και για το προσεχές μέλλον δεν εξετάζουμε καμία μεταβολή του παρόντος συστήματος.

Εκτός των άλλων, κάτι τέτοιο θα αποτελούσε μια σημαντική αλλαγή που δεν υπάρχει λόγος να συμπέσει με όλες τις άλλες αλλαγές που φέρνει η μετάβαση σε νέα πλατφόρμα.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 7/1/2018 στις 10:28 ΜΜ, divo είπε

Ο πωλητης εχει. Τα δεματα που μεταφερουν ευπαθη προιοντα πρεπει να εχουν την ένδειξη "ευθραυστο" και στα περισσότερα να εχουν και το "πανω μερος, TOP" 

Σε καμία περίπτωση δεν ισχύει αυτό. Είναι σαν να βάζεις ένα ποτήρι μέσα σε ένα φάκελο , να κολλάς απ έξω ένα αυτοκολλητάκι εύθραυστο και ένα βελάκι προς τα πάνω και καθάρισες. Κακή συσκευασία και ζημιά = ευθύνη του αποστολέα απλά και ξεκάθαρα και δεν αποζημιώνεσαι για τίποτα.

Στις 7/1/2018 στις 8:28 ΜΜ, divo είπε

Εαν εχω στειλει δεμα με αντικαταβολη και αυτο δεν παραληφθει και μου επιστραφει με ανοιχτη τη συσκευασια ή κατεστραμενη εχω δικαίωμα να αξιώσω αποζημίωση απο το courier,  οση και η αντικαταβολη + τα εξοδα. Οι καταγγελιες αυτες πανε στην ΕΕΤΤ

Το επιστρέφεις πίσω στην εταιρεία ταχυμεταφορών , προωθείται για πραγματογνωμοσύνη και αν φυσικά κριθεί πως ήταν ευθύνη της εταιρείας η ζημιά αποζημιώνεσαι παίρνοντας πίσω τα χρήματα που πληρώθηκαν για την αποστολή. Τώρα όσον αφορά το περιεχόμενο αν έχεις παραστατικά που αποδεικνύουν την αξία του τότε ναι αποζημιώνεσαι και για αυτό , αν όχι πας στην κατώτατη ασφάλιση αποστολών στην καλύτερη που είναι έως 70 ευρώ και στην χειρότερη δεν παίρνεις τίποτα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θέλω να κλείδωσε μια αγγελια γιατί το αντικείμενο πουλήθηκε με αλλο τρόπο (πχ χε) κατά την ολοκλήρωση μου βγάζει υποχρεωτικά τον αγοραστή; το παρακάμπτουμε βάζοντας πχ 3 τελείες;

Σε συναλλαγή αγγελίας έχω βαλει το τηλέφωνο μου και ο αγοραστης με καλεί και κλείνει η συμφωνία χωρίς να θέλει να αφήσει αξιολογηση αλλά και χωρίς να γνωρίζω το νικ του. Ισχύει το ίδιο με πάνω;

Αγγελία δεν μου εμφανίζει την επιλογή ανανέωσης και έτσι την εκανα ολοκληρωμένη για να δημιουργήσω την ίδια ξανά, κατά τη δημιουργία της νέας μου βγάζει μήνυμα ότι έχω το όριο των 2 αγγελιών (τρέχει άλλη μια δική μου), μήπως θεωρησε την επεξεργασία που εκανα στην παλιά ως ανανέωση και εχασα την μια αγγελία που ειχα δικαίωμα να ανεβάσω;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...