Προς το περιεχόμενο

Συζήτηση για τις αγγελίες στο νέο insomnia (αξιολογήσεις, φωτογραφίες κτλ)


ouzounidhs_

Προτεινόμενες αναρτήσεις

7 λεπτά πριν, spartakos123 είπε

Καλησπερα και χρονια πολλα.

Πολλοι εδω μεσα με την βοηθεια πολλων προφιλ αξιολογούνται μονοι τους παντα θετικα ,με σκοπο την απατη.

καλα τα λογια αλλα στοιχεια ? εχουμε ? αλλιως μπορουμε να λεμε πολλους μηνες για διαφορους κλπ κλπ κλπ

Καλο ειναι οποιος ξερει  να τα καταθεσει τα στοιχεια που εχει στους Mod

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 1.2k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

 

12 λεπτά πριν, spartakos123 είπε

Καλησπερα και χρονια πολλα.

Πολλοι εδω μεσα με την βοηθεια πολλων προφιλ αξιολογούνται μονοι τους παντα θετικα ,με σκοπο την απατη.

Άμα προχωρήσουν στη τροποποίηση που συζητιέται και γίνει μια αντιστοιχία προφίλ με τηλεφωνικό αριθμό, θα περιοριστούν τέτοια κρούσματα. 

Αν πάλι δεις ότι έχει 50 αξιολογήσεις και οι 30 ειναι από το ένα μέλος και οι άλλες 20 από ένα άλλο (υποθέτω ότι έχει 3 τηλέφωνα) τότε θα πρέπει να το ψιλιαστείς ;)

Επεξ/σία από Antretng
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απο την στιγμη που δίνετε η δυνατότητα σε καποιον να κανει οσα προφιλ θέλει,παντα με αλλο ονομα, δεν μιλάμε για στοιχεια αλλα για πραγματικοτητα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλη η αξιολόγηση μετα την συναλλαγή,θετική η αρνητική.Για το πριν την συναλλαγη,για καποιον σαν εμενα που ειμαι αυτην την στιγμη επαρχια που κλείνω μια αγορα ,η και μια πώληση,αλλα πριν την ολοκληρωση με κοροιδευουν,για κατι αλλο,η για καποιον αλλον πωλητή.Εγω που θα επρεπε να αφησω αξιολογηση?Μιας που εχασα καποιον αλλον πελατη?Η εχασα τον χρονο μου?Η κλειδωσα την αγγελια μου?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

40 minutes ago, Antretng said:

 

Αν πάλι δεις ότι έχει 50 αξιολογήσεις και οι 30 ειναι από το ένα μέλος και οι άλλες 20 από ένα άλλο (υποθέτω ότι έχει 3 τηλέφωνα) τότε θα πρέπει να το ψιλιαστείς ;)

Δηλαδή θα καταργηθεί το "θα χαρώ πολύ να ξανά συνεργαστούμε" ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Hapatingo είπε

Δηλαδή θα καταργηθεί το "θα χαρώ πολύ να ξανά συνεργαστούμε" ?

Δεν είπα αυτό. Ξαναδιάβασε λιγο τι έκανα quote ;)

Επιπλέον δεν μίλησα για κατάργηση αλλά για ένδειξη. Αν θες να προστατευτείς ξέρεις τι να κοιτάξεις. Αν οι αξιολογήσεις ενός μέλους είναι σχεδόν όλες από 1 μόνο μέλος τότε μπορείς να καταλάβεις ότι κάτι δεν πάει καλά.

57 λεπτά πριν, spartakos123 είπε

Καλησπερα και χρονια πολλα.

Πολλοι εδω μεσα με την βοηθεια πολλων προφιλ αξιολογούνται μονοι τους παντα θετικα ,με σκοπο την απατη.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 minutes ago, Antretng said:

Δεν είπα αυτό. Ξαναδιάβασε λιγο τι έκανα quote ;)

Επιπλέον δεν μίλησα για κατάργηση αλλά για ένδειξη. Αν θες να προστατευτείς ξέρεις τι να κοιτάξεις. Αν οι αξιολογήσεις ενός μέλους είναι σχεδόν όλες από 1 μόνο μέλος τότε μπορείς να καταλάβεις ότι κάτι δεν πάει καλά.

Το καταλαβαίνω, ειρωνικό ήταν πιο πολύ, μαζί σου είμαι.

Αλλά στην πράξη πως μπορείς να αποδείξεις ότι είναι το ίδιο άτομο? Ακόμα και με τα τηλέφωνα, το σιτε δεν έχει τέτοια αρμοδιότητα, εξακρίβωσης στοιχείων.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχες του 2015,καποιος πηρε φωτογραφιες μου και τηλεφωνο απο αγγελιες μου,και τα εβαλε σε αλλο προφιλ,με σκοπο να με αναφέρει,και να με μπλοκαρουν το προφιλ μου,ποτε δεν πηρα απαντηση απο καποιον υπευθυνο εδω μεσα ,οσο και αν προσπαθησα να βρω το δικιο μου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

23 minutes ago, spartakos123 said:

Αρχες του 2015,καποιος πηρε φωτογραφιες μου και τηλεφωνο απο αγγελιες μου,και τα εβαλε σε αλλο προφιλ,με σκοπο να με αναφέρει,και να με μπλοκαρουν το προφιλ μου,ποτε δεν πηρα απαντηση απο καποιον υπευθυνο εδω μεσα ,οσο και αν προσπαθησα να βρω το δικιο μου.

Καλά η προγενέστερη ημερομηνία δεν έπαιξε ρόλο?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Πιστευω πως οχι.Αλλα ακομα η απορία μου ειναι γιατί δεν μου εδωσε το δικαιωμα ο Υπευθυνος που με μπλοκαρε,να βρω το δικιο μου.

Επεξ/σία από spartakos123
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπέρα σε όλους.

Ανέβασα 2 αγγελίες την προηγούμενη Κυριακή το μεσημέρι. Η μια από αυτές ολοκληρώθηκε νωρίς και την σήμανα ως ολοκληρωμένη. Η άλλη όμως απενεργοποιήθηκε από μόνη της χθές ημέρα Σάββατο και από τότε φαίνεται απενεργοποιημένη και δεν μπορώ να κάνω κάτι για να το αλλάξω. Ούτε η νέα υποβολή λειτουργεί καθώς μου λέει ότι έχω συμπληρώσει το όριο των δύο αγγελιών ενώ δεν το έχω συμπληρώσει.

Επίσης όλες οι παλαιότερες αγγελίες μου που ακόμα δεν έχουν ολοκληρωθεί πλέον φαίνονται απενεργοποιημένες. Ξέρετε σε τι οφείλεται αυτό;

Ευχαριστώ

Επεξ/σία από eliassgr
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Μια καλή λύση για το πρόβλημα των αξιολογήσεων θα ήταν η ακόλουθη:

1. Βάζω εγώ πχ μια αγγελία και κάποια στιγμή εν καιρώ πραγματοποιείται και η πώληση σε κάποιον αγοραστή.

2. Ο πωλητής θα πρέπει να είναι ΥΠΟΧΡΕΩΜΕΝΟΣ να ορίσει την αγγελία σαν "ΟΛΟΚΛΗΡΩΜΕΝΗ", ή να γίνεται αυτόματα. Αυτό μπορεί να γίνει μέσω κάποιας διαδικασίας του στυλ "offer" όπως λειτουργεί και στο Ebay. Για να θεωρηθεί μια συμφωνία "κλεισμένη", θα πρέπει είτε ο πωλητής να στείλει "offer" στον αγοραστή, είτε το αντίθετο και με ταυτόχρονη ΥΠΟΧΡΕΩΣΗ να γνωστοποιήσει και τα στοιχεία του (τηλέφωνο-διεύθυνση).

3. Όταν γίνει δεκτό το "offer" από τον συμβαλλόμενο-αποδέκτη της προσφοράς (αγοραστή ή πωλητή αντίστοιχα) τότε η αγγελία θα πρέπει να κλειδώνει αυτόματα.

4. Μετά την ολοκλήρωση της συναλλαγής θα μπορεί να βάλει αξιολόγηση ΟΠΟΙΟΣΔΗΠΟΤΕ από τους δύο συμβαλλομένους (αγοραστής ή πωλητής) η οποία θα καταχωρείται σαν "επιτυχής συναλλαγή". Πχ εγώ πούλησα σε κάποιον κάτι και αφού έγινε η διαδικασία ("send offer / accept offer), πατάω το "κουμπάκι" που θα γράφει "επιτυχής συναλλαγή" (χωρίς άλλες "σάλτσες περί του πόσο καλό παιδί ήταν ο αγοραστής και πόσο εκτίμησα το ταψί με τον μπακλαβά που μου έστειλε σαν ευχαριστήριο! :) ) . Εφόσον οποιοσδήποτε από τους δύο συμβαλλόμενους έχει πατήσει "επιτυχής συναλλαγή" (όποιος προλάβει πρώτος), αυτόματα θα καταχωρείται η επιτυχημένη συναλλαγή ΚΑΙ ΣΤΑ ΔΥΟ ΠΡΟΦΙΛ (αγοραστής-πωλητής). Στη συνέχεια αν ο έτερος συμβαλλόμενος διαφωνεί και θεωρεί ότι η συναλλαγή ΔΕΝ ΗΤΑΝ επιτυχημένη, θα μπορεί μέσα σε διάστημα 15 ημερών να κάνει τη διαδικασία αναφοράς και να ζητήσει τη διαγραφή της θετικής αξιολόγησης (η οποία θα σβήνεται αυτόματα και από τα δύο προφίλ).

Φαίνεται περίπλοκο, αλλά στην ουσία είναι πολύ απλό

 

Όσο για το πρόβλημα των αγγελιών που περιέχουν πολλά μεμονωμένα αντικείμενα προς πώληση, η μόνη λύση (αν θέλουμε μία και μοναδική αξιολόγηση σε κάθε αγγελία) είναι να ανέβει το όριο των 2 αγγελιών/εβδομάδα και να γίνει 3, 4, 5 ή όσο αντέχει το σύστημα και να ξέρουν όλοι ότι η κάθε αγγελία θα πρέπει να περιέχει ΕΝΑ αντικείμενο, ή ΠΑΚΕΤΟ αντικειμένων (που πωλούνται ως πακέτο)

 

Επεξ/σία από Vikki-Thess
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι ρε παιδιά ανεβάστε το όριο των αγγελιών, τι να κάνουμε έχω ψώρα να πουλάμε και να αγοράζουμε , ή τουλάχιστον κάντε το όριο 8 τον μήνα, έτσι ώστε να έχουμε ελευθερία κίνησης. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...