Προς το περιεχόμενο

Cryptocurrencies - News, Exchanges, Trading etc


Praetorianos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

21 λεπτά πριν, Praetorianos είπε

Εκεί έχω ανάψει ξέχωρα εικονοστάσι. Κι εγώ εκεί ακριβώς είμαι, με ακριβώς αυτούς τους στόχους, στα 2$ τα μισά, στα 3$ το 90% και γεια σας.

Αν ακολουθούσες ΤΑ και wash n go δεν θα άναβες εικονοστάσι τώρα.. :P 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 5,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

1 ώρα πριν, Praetorianos είπε

Αν πέσεις μέσα στην ανάλυση σου, στο τέλος του κύματος λες "το είχα προβλέψει", αν όχι λες "έχουμε άλλο κύμα μπροστά μας" μέχρι να σου κάτσει. Επιστήμη ^^

Σαν το Head and Shoulders Wash&Go, κάνεις zoom-in, zoom-out μέχρι να σου κάτσει το σχήμα και η αντίδραση. "Το χα δει ρε, ολοφάνερα".

In other news, χτύπησα LTC στα 98,7 γιούρο και έχω ανάψει 17 λαμπάδες από χθες να γυρίσει στο προηγούμενο ATH το ίδιο γοργά που γκρεμίστηκε να ξεχάσω το FUN.
Έχει κανείς COV?

Απο τα πρωτα αποτελεσματα στο google

gold21apr15daily1.png

 

Τα chart patterns ειναι αρκετα ευστοχα. Οπως και τα trend channels οπως και αρκετοι τεχνικοι δεικτες. Το προβλημα ειανι στον trader που δενεται με την θεση του. Ο ωκω που λες, ειναι ενα pattern αντιστροφης τασης. Αυτον ειτε θα τον παιξεις με trade ολα τα κυματα ειτε θα το παιξεις ως αντιστροφη τασης ή και τα δυο. Απο την ωρα που θα μπεις στην διαδικασια του trade, υπαρχουν 3 ενδεχομενα, να ειναι ωκω και να βγαλεις λεφτα, να μην ειναι ωκω και να μαζεψεις στοπ λος και το 3 ενδεχομενο, να αρχισεις τα zoom in zoom out "ειναι Pole flag αρα καλα εχω την θεση που εχω" "εσπασε κμο 10 καλα ειμαι" "οκ, στο 5λεπτο εχει abc καλα ειμαι" κλπ κλπ κλπ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

22 λεπτά πριν, stelios18120 είπε

Λέτε να ξαναπάει σε αυτά τα επίπεδα το ripple?

Στα πχ 3$ που ήταν αρχές του έτους.

Παρα παρα πολυ δυσκολα. Θα χρειαστουν πολλους μηνες πιστευω. (Προσωπικη εκτιμηση) Για πολλους λογους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 λεπτά πριν, Sartiv είπε

Παρα παρα πολυ δυσκολα. Θα χρειαστουν πολλους μηνες πιστευω. (Προσωπικη εκτιμηση) Για πολλους λογους.

Κ εγώ αυτό πιστεύω

Θα αργήσει πολύ να ξαναγίνει έτσι.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
32 λεπτά πριν, ADHD είπε

Αν ακολουθούσες ΤΑ και wash n go δεν θα άναβες εικονοστάσι τώρα.. :P 

Κοίτα, αχνοφαίνεται ξεκάθαρα ότι ίσως μπορεί να συνεχιστεί μια ανοδική τάση που ενδέχεται ενδεχομένως κάποια στιγμή οσονούπω να γυρίσει καθοδική, αλλά είμαι 50% σίγουρα βέβαιος με μικρή αμφιβολία ότι θα ανέβει στο παλιό ΑΤΗ. Το εικονοστάσι είναι για το ξεκάρφωμα.

 

29 λεπτά πριν, παπι είπε

Απο τα πρωτα αποτελεσματα στο google

gold21apr15daily1.png

Τα chart patterns ειναι αρκετα ευστοχα. Οπως και τα trend channels οπως και αρκετοι τεχνικοι δεικτες. Το προβλημα ειανι στον trader που δενεται με την θεση του. Ο ωκω που λες, ειναι ενα pattern αντιστροφης τασης. Αυτον ειτε θα τον παιξεις με trade ολα τα κυματα ειτε θα το παιξεις ως αντιστροφη τασης ή και τα δυο. Απο την ωρα που θα μπεις στην διαδικασια του trade, υπαρχουν 3 ενδεχομενα, να ειναι ωκω και να βγαλεις λεφτα, να μην ειναι ωκω και να μαζεψεις στοπ λος και το 3 ενδεχομενο, να αρχισεις τα zoom in zoom out "ειναι Pole flag αρα καλα εχω την θεση που εχω" "εσπασε κμο 10 καλα ειμαι" "οκ, στο 5λεπτο εχει abc καλα ειμαι" κλπ κλπ κλπ.

ωκω, 50% of the time, it works every time ^^

παπί, δεν είδαμε την ΤΑ και τα Head&Shoulders και τα Fibonacci πρώτη φορά σε αυτό το thread, τα 'χουμε πει και (αρκετά) παλαιότερα εμείς.
Όσα χρώματα και βελάκια κι αν βάλεις, η Στατιστική, που είναι επιστημονική μέθοδος ανάλυσης, είναι αμείλικτη. Ιδού η Ρόδος αν διαφωνείς. Timestamp και suggestions, θα κρατάω εγώ σκορ.

Μπορώ να δεχτώ το "it works for me", μπορώ να δεχτώ το χαβαλέ που κάνω με τον ADHD που με τσιγκλάει κάθε φορά, αλλά άμα αρχίσουμε τα διαγράμματα και τα quotes, υπάρχουν posts εδώ που είναι textbook καταστάσεις Illusion of control, self attribution bias, overconfidence, herd behavior, myopic loss aversion κι άλλα όμορφα.

Spoiler
Αναφορά σε κείμενο

 

Δηλαδή τείνουν να αποδίδουν τα γεγονότα που επιβεβαιώνουν τις πεποιθήσεις τους στην υψηλή τους ικανότητα και τα γεγονότα που δεν επιβεβαιώνουν τις πεποιθήσεις τους στην τύχη

Η ψευδαίσθηση του ελέγχου μπορεί να δημιουργήσει αναισθησία στην υποδοχή νέας πληροφόρησης, να εμποδίσει την γνώση και να προδιαθέσει μεγαλύτερη ανάληψη κινδύνου, αφού ο υποκειμενικός κίνδυνος φαίνεται χαμηλότερος λόγω της λανθασμένης εντύπωσης του ελέγχου.

Επίσης πολλοί επενδυτές μπορεί να μιμηθούν τις συμπεριφορές άλλων επενδυτών (πχ να αγοράζουν δημοφιλείς μετοχές) προκειμένου να μην νιώθουν μετάνοια στην περίπτωση που οι επιλογές τους αποδειχθούν λανθασμένες (αγελαία συμπεριφορά). [...] Αυτή η συμπεριφορά ενδεχομένως να εξηγεί και περιπτώσεις εγκλωβισμένων επενδυτών

Προσπαθούν να βρουν κοινά σημεία μεταξύ των προοπτικών που τους παρουσιάζονται και αυτών που έχουν στην μνήμη τους ή θεωρούν ότι τυχαία ενδεχόμενα είναι αντιπροσωπευτικά συγκεκριμένων καταστάσεων. Μετά θεωρούν ότι οι πιθανότητες που ισχύουν για τις γνωστές καταστάσεις θα ισχύουν και για τις υπόλοιπες (άγνωστες ή νέες) αγνοώντας τους νόμους των πιθανοτήτων και τον κανόνα του Bayes.

 

 

 

Επεξ/σία από Praetorianos
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, παπι είπε

Το γραφημα ειναι απο ελιοτ, απλα το εβαλα για να δειξω ποσο αστειο ειναι. 

Υπάρχουν ακόμα προγράμματα που υπολογίζουν eliott waves?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, stelios18120 είπε

Λέτε να ξαναπάει σε αυτά τα επίπεδα το ripple?

Στα πχ 3$ που ήταν αρχές του έτους.

Αν δεν αναγκάσουν τις εταιρίες/πελάτες τους να χρησιμοποιήσουν και την υπηρεσία που είναι συνδεδεμένη άμεσα με το νόμισμα ( Ripple ) δεν το βλέπω να φτάνει ξανά τα >2$

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, Praetorianos είπε

Αν πέσεις μέσα στην ανάλυση σου, στο τέλος του κύματος λες "το είχα προβλέψει", αν όχι λες "έχουμε άλλο κύμα μπροστά μας" μέχρι να σου κάτσει. Επιστήμη ^^

Σαν το Head and Shoulders Wash&Go, κάνεις zoom-in, zoom-out μέχρι να σου κάτσει το σχήμα και η αντίδραση. "Το χα δει ρε, ολοφάνερα".

In other news, χτύπησα LTC στα 98,7 γιούρο και έχω ανάψει 17 λαμπάδες από χθες να γυρίσει στο προηγούμενο ATH το ίδιο γοργά που γκρεμίστηκε να ξεχάσω το FUN.
Έχει κανείς COV?

Τι έγινε με το fun; Μήπως κανένα μπαμ και το 'χασα;; :lol:

1 ώρα πριν, stefanos9 είπε

Lol 5 year Holders σε αυτο το thread δεν βλεπω....πρεπει να ειμαι ο μοναδικος !😀

Αν είσαι 5 χρόνια holder ελπίζω να έχεις λύσει το οικονομικό σου πρόβλημα...:)

Πρέπει να είναι κι άλλοι παλιοί πάντως.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εχω ένα πρόβλημα στην δημιουργία account στο electroneum.com.

Χρησιμοποίησα το λογαριασμό του facebook για να δημιουργήσω το account. Εβαλα το κινητό μου και μου έστειλε τον κωδικό κανονικά. Στην συνέχεια μου ζητάει ενα δευτερο email για ανακτηση του pin στην περιπτωση που χρειαστεί και σε αυτή την οθόνη μου ζητάει να ξαναβάλω το password του λογαριασμού μου !! Ποιο password όμως θέλει; αφού εκανα facebook login και δεν εχω ορίσει password.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
10 ώρες πριν, zio10 είπε

Τι έγινε με το fun; Μήπως κανένα μπαμ και το 'χασα;; :lol:

Αν είσαι 5 χρόνια holder ελπίζω να έχεις λύσει το οικονομικό σου πρόβλημα...:)

Πρέπει να είναι κι άλλοι παλιοί πάντως.

μπα ουτε χρονο δεν εχω....αλλα παιζω κερδη....δεν με νοιαζει , I mean διαθεση για hold +5 χρονια απο δω και περα.....

Μου εχει κανει εντυπωση που ολοι κοιτανε τι θα γινει πχ σε 10 μερες η σε ενα μηνα....και αν θα παει χ3 η /3

Επεξ/σία από stefanos9
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 λεπτά πριν, stefanos9 είπε

μπα ουτε χρονο δεν εχω....αλλα παιζω κερδη....δεν με νοιαζει , I mean διαθεση για hold +5 χρονια απο δω και περα.....

Μου εχει κανει εντυπωση που ολοι κοιτανε τι θα γινει πχ σε 10 μερες η σε ενα μηνα....και αν θα παει χ3 η /3

Εμένα μου κάνει εντύπωση που κοιτάτε σε 5-10 χρόνια τι θα γίνει ενώ τώρα έχετε ένα πολύ καλό profit.

Και αν σε 5 χρόνια είσαι 10φορές κάτω σε αξία τι κάνεις; Πας στα 15 χρόνια μετά; Και αν στα 15 χρόνια δεν υπάρχει καν το BTC επειδή το αντικατέστησε κάτι άλλο "καλύτερο", η γιατί είναι πλέον παράνομο, η για διάφορους άλλους λόγους;

Θα σας φάει η πλεονεξία μερικούς στο τέλος. Κάποιοι έχουν αυτή την στιγμή πολύ καλά λεφτά αν εξαργυρώσουν και περιμένουν να βγάλουν τα πολλά εκατομμύρια...με την λογική ότι το BTC με το χρόνια θα ανεβαίνει σε αξία και θα φτάσει 1BTC=1εκατομμύριο. Το ότι μπορεί το 1BTC=0ευρώ δεν το υπολογίζετε ε;

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...