Προς το περιεχόμενο

Cryptocurrencies - News, Exchanges, Trading etc


Praetorianos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

το ripple θα ανεβει, ισως και πανω απο 5$, τωρα αν θα γινει σε ενα χρονο ή δυο δε ξερω αλλα θα ανεβει.

το marketcap εκτος απο τεχνικες αναλυσεις και νεα,ειδησεις,fud κλπ κλπ, μακροπροθεσμα κρινεται απο κατι αλλο που λεγεται τεχνολογια του καθε νομισματος.

eth, xrp, iota, neo, eos, ada, qash, ltc ειναι νομισματα με τεχνολογιες που εχουν να δωσουν πολλα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 5,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

14 ώρες πριν, damienmaguire είπε

Επειδή τόσο καιρό παίζω μόνο στο coinbase, ξέρετε αν παίζουν fees για μεταφορά στο poloniex και στο kraken? 

Οταν κανεις deposit  δεν εχει προμηθεια. Αν αποσυρεις (withdraw) ομως, εχει. Ποσα?

Αναλογα με το cryptocoin

https://support.kraken.com/hc/en-us/articles/201893608-What-are-the-withdrawal-fees-

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 λεπτά πριν, Avatar_GR είπε

Εμένα μου κάνει εντύπωση που κοιτάτε σε 5-10 χρόνια τι θα γίνει ενώ τώρα έχετε ένα πολύ καλό profit.

Και αν σε 5 χρόνια είσαι 10φορές κάτω σε αξία τι κάνεις; Πας στα 15 χρόνια μετά; Και αν στα 15 χρόνια δεν υπάρχει καν το BTC επειδή το αντικατέστησε κάτι άλλο "καλύτερο", η γιατί είναι πλέον παράνομο, η για διάφορους άλλους λόγους;

Θα σας φάει η πλεονεξία μερικούς στο τέλος. Κάποιοι έχουν αυτή την στιγμή πολύ καλά λεφτά αν εξαργυρώσουν και περιμένουν να βγάλουν τα πολλά εκατομμύρια...με την λογική ότι το BTC με το χρόνια θα ανεβαίνει σε αξία και θα φτάσει 1BTC=1εκατομμύριο. Το ότι μπορεί το 1BTC=0ευρώ δεν το υπολογίζετε ε;

Να σου απαντήσω γιατί είμαι ακριβώς σ'αυτήν την περίπτωση.

Είχα βάλει ένα μικρό ποσό (3ψήφιο) όταν ήταν στο κάτω του πριν 2-3 χρόνια, που μου περίσσευε τότε.

Αν είχα ακολουθήσει το δικό σου πολύ σωστό κατα τ'άλλα σκεπτικό, θα έπρεπε το αργότερο όταν ανέβαινε πέρυσι και πέρασε πάλι το χιλιάρικο, να τα δώσω όλα και να έχω πάνω από 100% καθαρό κέρδος και να είμαι και ευχαριστημένος με το τριψήφιο ποσό που έβγαλα από το πουθενά.

Αν το είχα κάνει, απλά τον Δεκέμβρη θα χτύπαγα το κεφάλι μου στον τοίχο.

Γιαυτόν τον λόγο δεν πούλησα ΟΥΤΕ τον Δεκέμβρη, και κάθισα στ'αυγά μου.

Αναγνωρίζω ότι πέφτω στην κλασική πλάνη του τζογαδόρου που αρνείται να πάρει τα κέρδη του νομίζοντας ότι θα συνεχίζουν να ανεβαίνουν, αλλά εδώ υπάρχει μια σημαντική διαφορά: ΔΕΝ πήρα bitcoin για να τζογάρω*, πήρα γιατί όντως πιστεύω ότι είναι ένα εργαλείο που θα αποκτάει όλο και μεγαλύτερη σημασία στο μέλλον.

Οπότε το να πάει στο 0 και να χάσω ένα μικρό ποσό που κάποτε είχα και μου περίσσευε, πολύ λίγο θα με πειράξει (οικονομικά, γιατί γενικώς θα είναι κρίμα να πάει στον πάτο). Αν πάει όμως σε 2-5-10 χρόνια στα 100Κ και δεν έχω ούτε μερικά satoshi να αλλάξω με μια τυρόπιτα, θα με πειράξει πάρα πολύ.

*σε αντίθεση με μερικά alts που πήρα πριν λίγο καιρό και θα τα δώσω με την πρώτη ευκαιρία, γιαυτό παρακολουθώ το topic :D

 

 

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και τα δύο σκεπτικά έχουν λογική. Συμφωνώ με τον avatar πως όσοι έχουν κερδίσει σημαντικά ποσά (εννοώ ποσά που σου αλλάζουν τη ζωή, όχι 1-2 χιλιάρικα) θα ήταν καλό να εξαργυρώσουν κάποια. Εκτός αν έχουν έτσι κι αλλιώς οικονομική άνεση και δεν θα τους κάνει διαφορά.

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, mezger είπε

Να σου απαντήσω γιατί είμαι ακριβώς σ'αυτήν την περίπτωση.

Είχα βάλει ένα μικρό ποσό (3ψήφιο) όταν ήταν στο κάτω του πριν 2-3 χρόνια, που μου περίσσευε τότε.

Αν είχα ακολουθήσει το δικό σου πολύ σωστό κατα τ'άλλα σκεπτικό, θα έπρεπε το αργότερο όταν ανέβαινε πέρυσι και πέρασε πάλι το χιλιάρικο, να τα δώσω όλα και να έχω πάνω από 100% καθαρό κέρδος και να είμαι και ευχαριστημένος με το τριψήφιο ποσό που έβγαλα από το πουθενά.

Αν το είχα κάνει, απλά τον Δεκέμβρη θα χτύπαγα το κεφάλι μου στον τοίχο.

Γιαυτόν τον λόγο δεν πούλησα ΟΥΤΕ τον Δεκέμβρη, και κάθισα στ'αυγά μου.

Αναγνωρίζω ότι πέφτω στην κλασική πλάνη του τζογαδόρου που αρνείται να πάρει τα κέρδη του νομίζοντας ότι θα συνεχίζουν να ανεβαίνουν, αλλά εδώ υπάρχει μια σημαντική διαφορά: ΔΕΝ πήρα bitcoin για να τζογάρω*, πήρα γιατί όντως πιστεύω ότι είναι ένα εργαλείο που θα αποκτάει όλο και μεγαλύτερη σημασία στο μέλλον.

Οπότε το να πάει στο 0 και να χάσω ένα μικρό ποσό που κάποτε είχα και μου περίσσευε, πολύ λίγο θα με πειράξει (οικονομικά, γιατί γενικώς θα είναι κρίμα να πάει στον πάτο). Αν πάει όμως σε 2-5-10 χρόνια στα 100Κ και δεν έχω ούτε μερικά satoshi να αλλάξω με μια τυρόπιτα, θα με πειράξει πάρα πολύ.

*σε αντίθεση με μερικά alts που πήρα πριν λίγο καιρό και θα τα δώσω με την πρώτη ευκαιρία, γιαυτό παρακολουθώ το topic :D

Εκτος αυτου, πολλοι που υποστηριζουν αυτη τη θεση ξεχνανε οτι ειναι πολυ πιο πολυπλοκο να εξαργυρωσεις τα μεγαλα (life changing) ποσα που συζηταμε απο τα 2-3 χιλιαρικα που μπορει να εβγαλε καποιος και θεωρει οτι επιασε την καλη.

Φυσικα μπορει αμα εχεις βγαλει κατι εκατονταδες χιλιαδες να εξαργυρωσεις μερικα χιλιαρικα, αν γι αυτο συζηταμε.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μα αμα παει καποιος να εξαργυρωσει πχ 8000 btc δεν θα καταρρευσει το ανταλλακτηριο? και μετα με ντομινο τα υπολοιπα? ποιοι εχουν  τοσο χρημα να ανταλλαξουν τοσα btc απο τη στιμγη που καποτε ηταν 20000$ μιλαμε για big bang theory

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 λεπτά πριν, 3DJIN είπε

μα αμα παει καποιος να εξαργυρωσει πχ 8000 btc δεν θα καταρρευσει το ανταλλακτηριο? και μετα με ντομινο τα υπολοιπα? ποιοι εχουν  τοσο χρημα να ανταλλαξουν τοσα btc απο τη στιμγη που καποτε ηταν 20000$ μιλαμε για big bang theory

Καποιος που πουλησε 2 πιτσες για 10000 btc το 2010 ισως?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

47 λεπτά πριν, 3DJIN είπε

μα αμα παει καποιος να εξαργυρωσει πχ 8000 btc δεν θα καταρρευσει το ανταλλακτηριο? και μετα με ντομινο τα υπολοιπα? ποιοι εχουν  τοσο χρημα να ανταλλαξουν τοσα btc απο τη στιμγη που καποτε ηταν 20000$ μιλαμε για big bang theory

Με 8000btc κατάρρευση???

Σιγά τα λ7...

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, Bspus είπε

Καποιος που πουλησε 2 πιτσες για 10000 btc το 2010 ισως?

αυτο λεω ,απεκτησα 10000btc και παω να τα εξαργυρωσω με μιας οταν ηταν 18000$ το ενα δηλαδη 180000000$ (εκατον ογδοντα εκατομ δολαρια) δεν υπαρχει περιπτωση να δεχτει ανταλλακτηριο τετοια εξαργυρωση πραγμα που θα οδηγησει σε ντομινο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, 3DJIN είπε

αυτο λεω ,απεκτησα 10000btc και παω να τα εξαργυρωσω με μιας οταν ηταν 18000$ το ενα δηλαδη 180000000$ (εκατον ογδοντα εκατομ δολαρια) δεν υπαρχει περιπτωση να δεχτει ανταλλακτηριο τετοια εξαργυρωση πραγμα που θα οδηγησει σε ντομινο

Ας ειχαμε 10κ btc και βρισκαμε τροπο...

Το πιο απλο, τα σπας σε 10 ανταλακτηρια, τα μετατρεπεις σε ευρω, και τα αφηνεις εκει για αρχη, και μετα αργα αργα, σχεδιαζεις τον τροπο που θα τα σηκωσεις ή θα τα ξανακανεις btc οταν πεσουν (στην περιπτωση μας, οταν ηταν 20 χιλιαρικα, και τωρα που επεσαν στα 8 χιλιαρικα).

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δε θα βάλεις δέκα χήνες btc.

 

Προφανώς και μπορείς να τα κόψεις σε 50ρια/ 10ρια κτλπ ξύλο orders σε prices +-.

Μη ξεχνάμε πως το ανταλλακτηριο έχει δεχθεί λεφτά και fees. Δε κάνει κάτι υπερβολικό .

 

Ειδικά αν δείτε το day transaction volume.

 

Εύκολα γίνεται. Εύκολα αν βάλεις orders οι τιμές θα μπορούσαν να έχουν average λίγο πάνω λίγο κάτω από την τιμή που έθεσες.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το ανταλακτήρια δεν εχουν daily ή monthly limit;

Πχ στο kraken βλέπω ότι και tier 4 να είσαι εχει όριο 500k τον μήνα. Όχι πως δεν θα σε φτάνουν τα 500k αλλα.... δεν θα μπορείς να τραβήξεις όλα μαζί.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, HardwareZone είπε

Το αν θα μπορείς να τα τραβήξεις όλα μαζί σας πείραξε :D

δεν παίζεστε μερικοί :D

Επειδή δεν τα έχουμε ψάχνουμε δικαιολογίες για να πούμε ευτυχώς που δεν έχουμε πολλά, τι θα κάναμε αν ειχαμε κλπ :lol:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...