Προς το περιεχόμενο

Technicolor TG788v v3


koskappas

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Το reboot το κανει λογω του watchdog, προφανως κρέμασαν οι υπηρεσίες του, λογικά δεν θα μπορούσες να κανεις ssh παρότι μπορεί να έβλεπες το luci...

Αν και το webGUI δεν θεωρω οτι ειναι η λυση μιας και το transformer τρωει πολυ CPU, παροτι είναι dual core ζορίζεται με πολλές υπηρεσιες ενω η μνήμη του δεν περασε ποτε τα 100ΜΒ...

ϊδια συμπεριφορα είχα με tiny proxy και dansguardian , έκανε reboot κάθε 2 μερες αμα το σκάλιζα και ας στέλνω τα syslog σε remote...

επισης για crosscompile θελεις και τον κατάλληλο compiler... Το ρεπο έχει luci packages παντως...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 466
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Παιδια καλησπερα, πριν 4 μερες εκανα αιτηση στη wind για 50αρα συνδεση και προφανως θα μου στειλουν το TG788v v3,

αυτη τη στιγμη εχω το TP-LINK  TD-W9980 που το ειχα παρει πριν ενα χρονο για μελλοντικη αναβαθμιση γραμμης,

τι με συμβουλευετε να κανω;

να κρατησω το TP-LINK η να βαλω το καινουργιο της wind;

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Παίδες καλησπέρα. 

Βοηθάω τώρα έναν φίλο με teamviewer να αλλάξει κωδικό για το wifi κλπ, αλλά δεν μπορώ να μπω καν στο μενου του ρουτερ.

Λέει wrong password. (Έχει από πίσω τον κωδικό)

Το router του το έφεραν σήμερα ολοκαίνουριο. Τι μπορεί να συμβαίνει; 

 

Random tag @poulinos :P

Επεξ/σία από HateMe
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

26 minutes ago, HateMe said:

Παίδες καλησπέρα. 

Βοηθάω τώρα έναν φίλο με teamviewer να αλλάξει κωδικό για το wifi κλπ, αλλά δεν μπορώ να μπω καν στο μενου του ρουτερ.

Λέει wrong password. (Έχει από πίσω τον κωδικό)

Το router του το έφεραν σήμερα ολοκαίνουριο. Τι μπορεί να συμβαίνει; 

Random tag @poulinos :P

α.τι router?b.σιγουρα γραφει σωστα τα στοιχεια?τα κεφαλαια κεφαλαια και τα μικρα μικρα?speedport ψιλιαζομαι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, poulinos είπε

α.τι router?b.σιγουρα γραφει σωστα τα στοιχεια?τα κεφαλαια κεφαλαια και τα μικρα μικρα?speedport ψιλιαζομαι

Του είπα να μου στείλει φωτο και μια χαρά τα βάλαμε όλα. Θες να σου στείλω inbox να δεις; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

,θα ελεγα να γινει hard reset μηπως δεν ειναι καινουριο και καποιος το εχει αλλαξει για οποιοδηποτε λογο

1 minute ago, HateMe said:

Του είπα να μου στείλει φωτο και μια χαρά τα βάλαμε όλα. Θες να σου στείλω inbox να δεις; 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 λεπτά πριν, poulinos είπε

,θα ελεγα να γινει hard reset μηπως δεν ειναι καινουριο και καποιος το εχει αλλαξει για οποιοδηποτε λογο

Τον έβαλα και έκανε αλλά τζίφος. 

Υπάρχει περίπτωση να είναι λάθος ο κωδικός από πίσω; 

Δεν έχω ξανα ακούσει κάτι τέτοιο αλλά πραγματικά είναι περίεργο. 

 

ΥΓ. Δοκίμασα και με 4 browsers διαφορετικούς μόλις. 

Επεξ/σία από HateMe
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

57 minutes ago, HateMe said:

Τον έβαλα και έκανε αλλά τζίφος. 

Υπάρχει περίπτωση να είναι λάθος ο κωδικός από πίσω; 

Δεν έχω ξανα ακούσει κάτι τέτοιο αλλά πραγματικά είναι περίεργο. 

ΥΓ. Δοκίμασα και με 4 browsers διαφορετικούς μόλις. 

πανω που πηγα να σου πω δοκιμασε με αλλο browser. στειλε την φωτογραφια με pm

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, poulinos είπε

πανω που πηγα να σου πω δοκιμασε με αλλο browser. στειλε την φωτογραφια με pm

Στα έστειλα εδώ και ώρα. Αν θες κάτι άλλο πες.

Δοκίμασα και κάτι password που μου έδωσε ένα μέλος. Μισό να στα δείξω κ αυτά.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημερα και χρονια πολλα σε ολους. Εχει συνδέσει κανένας κανένα repeater με το συγκεκριμένο ρουτερ και ποιο?

Εχω προσπαθήσει να συνδέσω δύο διαφορετικά, (Universal κινέζικα) και απέτυχα και με τα δύο. (δεν μπορούν να πάρουν

ip για wan). Oταν τα συνέδεσα στο zte που επίσης έδινε η wind συνδέθηκαν στο λεπτό. Μηπως το technicolor κλείνει

κάποια πόρτα? Στη wind φυσικά δεν ξέρουν τίποτα. (ασυμβατοτητα συσκευών λένε) Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 21/12/2018 στις 10:14 ΜΜ, HateMe είπε

Στα έστειλα εδώ και ώρα. Αν θες κάτι άλλο πες.

Δοκίμασα και κάτι password που μου έδωσε ένα μέλος. Μισό να στα δείξω κ αυτά.

θα τα ήθελα και εγω αν μπορείς τα pass.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@2005bursa Αν μιλάς για wiFi repeater δουλευει μια χαρα, το μονο που πρεπει να προσεξεις (και γενικα με όλα τα speetouch, TG κ.τ.λ) είναι το  dhcp lease γιατι εχουν ενα θεμα με το binding σε mac address...

ή δώστου στατικη IP ή δηλωσέ το στο tg788 στα static dhcp lease

Εναλλακτικά όρισε στο repeater, dhcp relay το tg788 ή όρισε να μοιραζει IP addresses me gateway το tg788

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, spell1977 είπε

@2005bursa Αν μιλάς για wiFi repeater δουλευει μια χαρα, το μονο που πρεπει να προσεξεις (και γενικα με όλα τα speetouch, TG κ.τ.λ) είναι το  dhcp lease γιατι εχουν ενα θεμα με το binding σε mac address...

ή δώστου στατικη IP ή δηλωσέ το στο tg788 στα static dhcp lease

Εναλλακτικά όρισε στο repeater, dhcp relay το tg788 ή όρισε να μοιραζει IP addresses me gateway το tg788

Θεωρούσα ότι ήταν εύκολη διαδικάσία η σύνδεση με wi-fi repeater. Eυχαριστω πολυ παντως  για την αμεση απαντηση. Θα το προσπαθήσω!👍

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπέρα! Περιμένω κι εγώ ενεργοποίηση της 50άρας στο σπίτι αλλά έχω παραλάβει κι εγώ -δυστυχώς με ότι διαβάζω- το TG788 v3 από Wind. Αλλά πραγματικά έχω ξενερώσει με τη ζωή μου με αυτά που διαβάζω και την απίστευτη ταλαιπωρία για να αλλάξεις ...DNS. Έχω στήσει ένα Pi-hole σε ένα raspberry pi αλλά αν δε μπορώ να αλλάξω DNS τότε θα μου είναι άχρηστο το raspberry (κάτι άλλο θα βρω να το κάνω, αυτό είναι σίγουρο).

Καλά, τόσο τραγικό κλείδωμα βάζουν πια; Αν πάρω άλλο modem δικό μου (πχ https://www.skroutz.gr/s/13939266/TP-LINK-Archer-VR400-v2.html) θα μπορώ να κάνω ότι γουστάρω ή θα μου κρατάνε μυστικούς τους κωδικούς μου για πρόσβαση στο net?

Τι να πω... πολλή απογοήτευση...

Επεξ/σία από mclound
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...