Προς το περιεχόμενο

Technicolor TG788v v3


koskappas

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μόλις τώρα, spectaculator είπε

Αυτό μπορεί να γίνει μόνο όταν κανένας δεν χρησιμοποιεί το WiFi.

Τι εννοείς να μην είναι κανείς συνδεμένος? 

Στο 588 έκλεινε κανονικα στο 589 όχι 

 

 

 

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θέλει 5 δευτερόλεπτα πατημένο αν δεν απατώμαι,  μετά το αφήνεις και ανάλογα το state του, ενεργοποιείται ή απενεργοποιείται...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

37 λεπτά πριν, spell1977 είπε

Θέλει 5 δευτερόλεπτα πατημένο αν δεν απατώμαι,  μετά το αφήνεις και ανάλογα το state του, ενεργοποιείται ή απενεργοποιείται...

το εχω κανει φιλε μου αλλα δεν 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, mples είπε

το εχω κανει φιλε μου αλλα δεν 

Πρέπει να μην γίνεται χρήση του WiFi τη στιγμή που θες να το κόψεις. Κι εγώ νόμιζα πως ήταν πρόβλημα και δεν έκλεινε αλλά διαβάζοντας το manual:

https://www.manualslib.com/manual/1265861/Technicolor-Tg789vac-V2.html

Βρήκα το γιατί. Σβήνει κανονικά.

Το καλό είναι πως προς το παρόν είμαι ο μόνος με 5Ghz σήμα στο χώρο μου. Άρχοντας! :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

21 λεπτά πριν, spectaculator είπε

Πρέπει να μην γίνεται χρήση του WiFi τη στιγμή που θες να το κόψεις. Κι εγώ νόμιζα πως ήταν πρόβλημα και δεν έκλεινε αλλά διαβάζοντας το manual:

https://www.manualslib.com/manual/1265861/Technicolor-Tg789vac-V2.html

Βρήκα το γιατί. Σβήνει κανονικά.

Το καλό είναι πως προς το παρόν είμαι ο μόνος με 5Ghz σήμα στο χώρο μου. Άρχοντας! :)

Εμένα μου κάνει εντύπωση που κλειδώνει στα 49 μόνιμα ενώ το προηγούμενο κλειδώνε από 35-45

Για το WiFi δεν με νοιάζει γιατί έχω κουμπώσει πάνω του ένα xiaomi mi 3 router που μαμαει σε wifi

Πάντως για την ιστορια ακόμα και με κλειστό wifi δεν το ανάβει το κουμπί του 589

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, mples είπε

Εμένα μου κάνει εντύπωση που κλειδώνει στα 49 μόνιμα ενώ το προηγούμενο κλειδώνε από 35-45

Για το WiFi δεν με νοιάζει γιατί έχω κουμπώσει πάνω του ένα xiaomi mi 3 router που μαμαει σε wifi

Πάντως για την ιστορια ακόμα και με κλειστό wifi δεν το ανάβει το κουμπί του 589

Περίεργο! Μπορεί μετά από τα δυο πρώτα boot να χρειάζεται ένα τρίτο για τυχόν αλλαγές από τη Wind. Κι εμένα είναι καρφωμένο στα 49 και είναι πραγματικά 49. Το xiaomi το δουλεύεις σε bridge mode;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 λεπτά πριν, spectaculator είπε

Περίεργο! Μπορεί μετά από τα δυο πρώτα boot να χρειάζεται ένα τρίτο για τυχόν αλλαγές από τη Wind. Κι εμένα είναι καρφωμένο στα 49 και είναι πραγματικά 49. Το xiaomi το δουλεύεις σε bridge mode;

oxi απλα το εχω κουμπώσει πανω  για να κανει την βρωμικη δουλεια του wifi  μιας και απο σημα το xiaomi σκοτωνει 

υγ το xiaomi ειναι μονο ρουτερ οχι μοντεμ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα. Τελικά υποστηρίζει bridge mode αυτό το modem ή όχι;

Από Wind περιμένω ενεργοποίηση σε 50ρα VDSL. Την ADSL την έχω σε Bridge και όλο το Routing γίνεται μέσω το PfSense.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

@gkagg

Υποστηρίζει απλά το έχουν βγάλει από το GUI, για τους λόγους τους..

 

 

bridge_tg788v3.png

Επεξ/σία από spell1977
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ακολούθησα κι εγώ τις οδηγίες για unlock σε ένα Technicolor TG788v v3 που δεν το είχα συνδέσει και είχε ακόμη τη παλιά έκδοση και όλα πήγαν τέλεια! Ήθελε DSL Lock και Internet για να ξεκινήσει το DDNS Update, δεν το έκανε όταν το συνδεσα με Ethernet σε άλλο ρούτερ και έκλεισα το DHCP για να πάρει από το άλλο. Πέρα από το ότι ήθελε μερικές προσπάθειες, στο τέλος λειτούργησε.

Πρώτη φορά ασχολούμε σε βάθος με SSH άρα ήταν λίγο δύσκολο να το συνηθίσω. Στόχος μου είναι να εγκαταστήσω mwan3 για να γυρίσω το router σε load balancer και να συνδυάσω τρεις άλλες γραμμές. 

Βρήκα αρχικά ότι μέσα έχει 128 mb RAM το οποίο θα έλεγα είναι πολύ αξιοπρεπές. Broadcom WiFi και Chipset έχει άλλα μου διαφεύγει το μοντέλο, αν κάποιος ενδιαφέρεται μπορώ να το ψάξω να το ξαναβρώ. Όλως περιέργως, το ίδιο βλέπω ότι έχει χρησιμοποιηθεί σε άλλα router με 5Ghz σε WiFi A / N. Αναρωτιέμαι αν θα μπορούσαμε να το ξεκλειδώσουμε εδώ...

Προσπάθησα για αρκετή ώρα να γυρίσω το WiFi σε STA Mode για να το συνδέσω ως client σε ένα WiFi προκειμένου να το χρησιμοποιήσω ως σύνδεση WAN αλλά τελικά δεν υποστηρίζει STA Mode και αν του πω να γυρίσει σε STA Mode απλά το αγνοεί και κολλάει σε AP Mode.

Τρέχει όπως είπαν και πολλοί άλλοι OpenWrt άλλα πήγα να κάνω update το opkg και βλέπω ότι έχει βάση στο 15.05 Chaos Calmer που σημαίνει ότι θα λειτουργήσει μια χαρά σε mwan3. Το μόνο θέμα θα είναι ότι έχει Fast Ethernet και όχι Gigabit.  Για τώρα αυτό θα είναι εντάξει, άλλα αν θελήσω να αυξήσω τις ταχύτητες αργότερα, θα είναι θέμα.

Επίσης σκέφτηκα να βάλω ένα RTL8187L που έχω στο USB Port πάνω στο ρούτερ και να δω αν μπορέσω να μπω σε δίκτυο έτσι. Βλέπω ότι άλλοι το έχουν καταφέρει σε OpenWrt, θα σας ενημερώσω αν το πετύχω.

EDIT: Μπορούμε μήπως να βάλουμε το LuCI Web GUI αντί του nginx που χρησιμοποιεί η Technicolor; Λογικά θα μας άφηνε να πειράξουμε περισσότερες ρυθμίσεις και θα ήταν λογικά πιο εύκολο στη χρήση, αντί να χρησιμοποιούμε SSH για τα πάντα.

EDIT 2: Βρήκα αυτό εδώ: https://alastair.d-silva.org/technicolor-tg789vac-v2-root-access λογικά θα πρέπει να λειτουργήσει και στο TG788v v3. Δείχνει και έναν άλλο τρόπο για root, ας το δοκιμάσει κάποιος σε καινούργιο firmware!

Επεξ/σία από chrismin13
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το repo εδώ είναι συμβατό, βαζεις τα sources στο /etc/opkg/distfeeds.conf  και  δουλευει το opkg...

Πρώτα βέβαια κάνε manual την εγκατάσταση του openssl πακετου για να δουλεψει το wget αλλιώς δεν θα μπορεί να κατεβασει τα πακετα...

https://github.com/fexofenadine/brcm63xx-tch

Μπορείς να κατεβασεις και καινουργιο busybox ( το εχει ηδη σε binary mips) και πρόσθεσε τις εντολες που λείπουν ή αντικατεστησε καποιες οπως το "ps", μην αντικαταστήσεις το υπάρχων γιατι θα εχει πρόβλημα να μπουταρει

for i in `/bin/busybox-mips --list|tail +3|tr "\n" " "`; do (cd /bin/; ln -s busybox-mips $i);done

 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, spell1977 είπε

το repo εδώ είναι συμβατό, βαζεις τα sources στο /etc/opkg/distfeeds.conf  και  δουλευει το opkg...

Πρώτα βέβαια κάνε manual την εγκατάσταση του openssl πακετου για να δουλεψει το wget αλλιώς δεν θα μπορεί να κατεβασει τα πακετα...


https://github.com/fexofenadine/brcm63xx-tch

Μπορείς να κατεβασεις και καινουργιο busybox ( το εχει ηδη σε binary mips) και πρόσθεσε τις εντολες που λείπουν ή αντικατεστησε καποιες οπως το "ps", μην αντικαταστήσεις το υπάρχων γιατι θα εχει πρόβλημα να μπουταρει


for i in `/bin/busybox-mips --list|tail +3|tr "\n" " "`; do (cd /bin/; ln -s busybox-mips $i);done

Ευχαριστώ πολύ! Όλη μέρα προσπαθούσα χθες να κάνω το opkg να λειτουργήσει, θα το δοκιμάσω αυτό. Δυστυχώς, προσπάθησα πολλές ώρες να πετύχω το LuCI, το compile είχε θέματα στη τελευταία έκδοση LTS Ubuntu άλλα στο τέλος το πέτυχα. Παρόλο που μου έβαλε τη σελίδα του LuCI και μπορούσα να κάνω κανονικά log in, το router έκανε από μόνο του reboot μετά από κανένα λεπτό.

Δυστυχώς, δε νομίζω ότι θα μπορέσω να βάλω το mwan3 χωρίς θέματα. Έχει ως dependency το ip και αν κάνω 'opkg whatprovides ip' δεν βγάζει κάτι. Όμως, το command ip λειτουργεί μια χαρά. Ακόμη όμως και αν κάνω force το install χωρίς τα dependencies μου βγάζει αρκετά errors, θα τα ποστάρω αργότερα, τα οποία απ'ότι έχω καταλάβει μέχρι στιγμής, προκύπτουν λόγω των διαφόρων σε πολλά από τα commands από το κανονικό OpenWrt firmware.

Απ'ότι έχω δει μέχρι στιγμής, νομίζω ότι παρόλο που το router αυτό τρέχει OpenWrt, στη πραγματικότητα το firmware του είναι τόσο διαφορετικό που προκαλεί πολλά θέματα συμβατότητας με κανονικά packages για το bcm63xx. Δε ξέρω κατά πόσο αξίζει να παιδευτώ με αυτό για να το κάνω να λειτουργήσει με το software που θέλω, ειδικά αφού έχει παλιότερη έκδοση του OpenWrt, στην οποία είναι πολύ δύσκολο να βρεις support και packages σήμερα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...