Προς το περιεχόμενο

"Κλέβετε" το ebay;


Voodooman

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, orck είπε

Άραγε διαβάζεις τι γράφει αυτός που απαντάς; Ποιος είπε να το καβαντζωσει; Ποιος είπε ότι αυτό είναι σωστό; Αλλά εάν καθυστερεί δεν είναι λάθος να δηλώσεις ότι δεν παρέλαβες τίποτα.

Αν διαβάζω;; :o

Εσύ τί καταλαβαίνεις απο το παρακάτω ρε φιλαράκι; :huh:

IMG_20180110_225406.png

Εν κατακλείδι, ο ts όταν ήρθε το εν λόγω δέμα εν τέλει, δεν έστειλε χρήματα εκ νέου ή το επέστρεψε παρά άφησε τον πωλητή να πιστεύει οτι χάθηκε οπότε οχι απλά είδα προσπάθεια εξαπάτησης, είδα καθεαυτό εξαπάτηση.

Επεξ/σία από sargio01
Για ορθογραφικά και "κόψε-ράψε".
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 193
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

49 λεπτά πριν, sargio01 είπε

Αν διαβάζω;; :o

Εσύ τί καταλαβαίνεις απο το παρακάτω ρε φιλαράκι; :huh:

IMG_20180110_225406.png

Εν κατακλείδι, ο ts όταν ήρθε το εν λόγω δέμα εν τέλει, δεν έστειλε χρήματα εκ νέου ή το επέστρεψε παρά άφησε τον πωλητή να πιστεύει οτι χάθηκε οπότε οχι απλά είδα προσπάθεια εξαπάτησης, είδα καθεαυτό εξαπάτηση.

Έχεις πάει ποτέ ΕΛΤΑ να στείλεις δέμα στην Κίνα; Με τον φτηνότερο δυνατό τρόπο; Τι σου είπαν; Πάει καιρός αλλά θυμάμαι ότι μου φάνηκε αφύσικα υψηλότερο το ποσό από τις συνηθισμένες μικρομαλακιες που αγοράζω. Κάνε το σε παρακαλώ και πες μου μήπως εγώ καταλαβαίνω λάθος. Μάλιστα εάν το παραλάβεις και το ανοίξεις (γιατί δεν είναι διάφανο να ξέρεις τι έχει μέσα) δεν μπορείς να τους το δώσεις να το περάσουν σαν μην παραλαβη και να το κάνουν ατελως επιστροφή πίσω.

Οπότε έστω ότι περιμένεις κάτι. Δεν εμφανίζεται τι κάνεις; Περιμενεις και άλλο; Ζητάς τα χρήματα πίσω; Ζητάς νέα αποστολή; Ξέρω ότι δεν φταίνε αυτοί αλλά πως διάολο φταίει και αυτός που παρέλαβε τελικά ΜΕΤΑ την ημερομηνία, πολύ μετά;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στην πρώτη παράγραφο, μου περιγράφεις ενα ρίσκο που το αντιλαμβάνομαι απο πρίν εμπλακώ σε αγορές μέσω αποστολών.

 

Στην δεύτερη, είπαμε, σε τέτοια περίπτωση ζητάω επιστροφή χρημάτων ή επαναποστολή νέου δέματος. Αν στο τέλος καταφθάσει το "χαμένο" δέμα το επιστρέφω ή πληρώνω και αυτό αν θέλω να κρατήσω και αυτό. Σε κάθε περίπτωση δεν κάνω τον κινέζο(χαζός είμαι, να με κλέβουν οι έλληνες; )καβατζώνοντάς το.

 

Spoiler

...νιώθω να επαναλαμβάνομαι <_<

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, defacer είπε

Έλα σοβαρέψου λίγο δεν είμαστε νηπιαγωγείο εδώ. Ειλικρινά πιστεύεις ότι είναι ευθύνη του πωλητή να κάνει research τα τελωνειακά και ταχυδρομικά συστήματα όλων των χωρών στις οποίες προτίθεται να στείλει, να βγάλει πιθανοτική κατανομή για κάθε μία και με τα πολλά να μπορεί να σου δώσει ένα νούμερο ρεαλιστικό ανάλογα πού βρίσκεσαι;

Ξέρεις κανέναν που να κάνει κάτι τέτοιο, σε αυτόν τον πλανήτη ή άλλον;

Ξέρεις κανέναν που θα του πεις αυτό το πράγμα και δε θα βάλει τα γέλια;

Κάνε ο,τι θες αλλά μη κρύβεσαι πίσω από το δάχτυλό σου μ' αυτά, είναι γελοιότητες. Οποιοσδήποτε νοήμων άνθρωπος αντιλαμβάνεται πως δε μπορεί ούτε να έχει ιδέα ο πωλητής πόσο θα κάνει να σου έρθει το δέμα, ούτε νομιμοποιείσαι ηθικά να κρατήσεις και το προϊόν και τα λεφτά σου αυτοβούλως επειδή "άργησε".

Φυσικα και αυτο κανουνε. Αναλογα τις χωρες βαζουνε εκτιμομενο χρονο παραδοσης.

Προχτες παρηγγειλα μια σαχλαμαρα απο το ebay,

Γραφει εκτιμομενος χρονος παραδοσης 15 γεναρη μεχρι 15 απριλη

φανταζομαι αυτος που σκεφτηκε να βαλει τοσο μεγαλο ευρος, ειναι χαζος.

Αν ησουν εσυ πωλητης να εβαζες οτι τα προιοντα που στελνεις θα ερχονται σε 5-10 μερες, και μετα να γκρινιαζες στο φορουμ οτι σου ζητανε λεφτα πισω.

Τι μου θυμιζει αυτο? Α ναι, τα περισσοτερα σκρουτζομαγαζα που βαζουν 1-3 μερες και τελικα το στελνουν μετα απο 15.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το ότι κάποιοι εκμεταλλεύεστε τον κινέζο που περιμένει να βγάλει μερικά σεντς από κάθε αποστολή με ξεπερνάει.

Πλεον μέχρι να στρώσει η κατάσταση με το τελωνείο μόνο Ευρώπη.

εχω ενα δέμα σε αναμονή από Κίνα αλλα κάνω υπομονή πάνω από 50 ημέρες τώρα, γιατί ξερω πως δεν φταίει σε κάτι ο κινέζος.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Στο ebay δεν επιλέγει ο πωλητής τον εκτιμώμενο χρόνο παράδοσης.

Επιλέγει μόνο με ποια υπηρεσία θα το αποστείλει και έπειτα το ebay κάνει τους υπολογισμούς του...

Από κει και πέρα, αν αργήσει να το στείλει δίχως ενημέρωση ή το στείλει με διαφορετική μέθοδο απ αυτή που πληρώσατε έχετε δίκιο

Και καλό είναι όταν αγοράζετε κάτι να ξέρετε και ποιοι είναι εμπειρικά οι χρόνοι παράδοσης, ε και να αργήσει μερικές μερούλες δεν τρέχει και τίποτα... Δεν περιμένετε μόσχευμα καρδιάς, πιθανότατα μια κλαπαρχιδια περιμένετε που βρήκατε 5-10 ευρώ φθηνότερα απ ότι εδώ...

Επεξ/σία από aggelos87
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 ώρες πριν, talos_2002 είπε

Στην Ελλάδα το «να του τα φας» είναι μαγκιά.

 

Ε ναι, είναι γνωστό οτι είμαστε ο εξυπνότερος λαός του πλανήτη. Εξάλλου αυτό δείχνει τόσο το άνοιγμα του συγκριμένου thread όσο και πολλές από τις "απαντήσεις"

Οι μόνοι που χαίρονται από τέτοιες ηλίθιες νοοτροπίες (λες  αν κερδίσουμε μερικές δεκάδες ή εκατοντάδες ευρώ θα πλουτίσουμε) είναι τα μαγαζάκια του τρόμου στην Ελλάδα που περιμένουν στην γωνία με τις γνωστές Ελληνικές τιμές και Ελληνική εξυπηρέτηση.

Κάθε δράση έχει και αντίδραση παλικάρια, μην θυσιάζετε το μέλλον για το παρόν.

 

 

Επεξ/σία από prometheas
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 ώρες πριν, talos_2002 είπε

Στην Ελλάδα το «να του τα φας» είναι μαγκιά.

Αυτό

+ μεγάλη μαγκιά είναι να καταφέρεις να κόψεις 5 ευρώ για ένα iPhone. (τυχαίο προϊόν - μην υπάρξουν παρεξηγήσεις)
Εκεί ο Ελληνάρας λεκιάζεται από μπροστά.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, ChimairaX είπε

Αυτό

+ μεγάλη μαγκιά είναι να καταφέρεις να κόψεις 5 ευρώ για ένα iPhone. (τυχαίο προϊόν - μην υπάρξουν παρεξηγήσεις)
Εκεί ο Ελληνάρας λεκιάζεται από μπροστά.

Το θεμα μας εδω ειναι οτι δε μιλαμε για iphone η κατι ακριβο,αλλα για ψωροαγορες λιγων ευρω,σε καποιες περιπτωσεις μπορει να ειναι πραματα αξιας 10-20 ευρω,στις περισσοτερες ειναι λεντακια,usb beer colder  και λοιπα gadgetakia,απαραιτητα για τον ελληνα online buyer.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Μαγκες ειχα παραγγειλει δυο πλαστικες μεμβρανες για το κινητο μου, η αξια μικρη, καπου 2 ευρω και τα δυο με μεταφορικα. Κατανοωντας τα προβληματα που υπαρχουν δεν ζηταω τιποτα μολις περασει η ημερομηνια που δινει ο πωλητης και περιμενω, το ειχα ξεχασει σχεδον, το κοιταζω ξανα και εχει περασει η ημερομηνια που μπορω να κανω το παραμικρο. Προιον δεν ειδα ποτε.
Οποτε στην συγκεκριμενη περιπτωση καποιος με εκλεψε. Αποφασισα οτι δεν θα το ξαναπαθω σε αλλο χαζοπροιον παλι περασε η ημερομηνια και εστειλα μυνημα "Shall I wait a little more?" και χωρις να παρω απαντηση απλα μου κανει full refund. Εαν θα παραλαβω ποτε; Που να ξερω.
Πειτε μου τι κανετε εσεις;

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ειχα παραγγειλει ενα obd bluetooth για το αμαξι, 23 οκτωβριου.

εγραφε οτι θα ερθει μεσα σε 30 μερες

πριν 10 μερες θυμηθηκα οτι το χα παραγγειλει και στελνω στον πωλητη 

μου λεει θες refund η να στο ξαναστειλω?

του λεω ξαναστειλτο

μου λεει οκ αλλα κλεισε το case πρωτα γιατι μας κανει ζημια

την επομενη ηρθε (!) (προχτες)

του στελνω, αστο θειο, ηρθε, και εκλεισα το case

Αυτα, γι αυτους που νομιζουν οτι εχω ορεξη να κλεψω 3 ευρω απο τον κινεζο

317 αγορες απο ebay,αρκετα δεν ηρθαν ποτε και πηρα refund,

και σε μια περιπτωση δεν ηρθε ποτε και εχασα τα λεφτα μου γιατο το θυμηθηκα 2 μηνες μετα...

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 9/1/2018 στις 10:24 ΜΜ, Spect~ είπε

Ναι και οταν καποια στιγμη δεν θα στελνουν Ελλαδα ή θα χτυπανε στα εξοδα μεταφορας τοτε θα ξερουμε γιατι.

 Ήδη   γίνεται  αυτό..  Πολλοί  πωλητες  όταν  βλέπουν  ελλαδα   Δυσκολευονται.. το amazon  Αγγλίας  έκοψε  τα δωρεάν  μεταφορικά  προς Ελλαδα.    Ετσι Είμαστε  σαν λαός   ο Ελληναρας  που στο σπίτι  του πινει φραπε και τσιγαρο  για  πρωινό... Είναι ο ίδιος  που τρώει  και τα φίλτρα  του  καφε οταν  ειναι διακοπές   στο  hotel.. ετσι είναι  και ο ΠΑΝΕΞΥΠΝΟΣ   αγοραστής  που θα φάει   απο τον κινεζο  5 10 ευρω  .Και  επειδή  εχουμε να κανουμε με το ελληνικό   δαιμονιο !! θα το μάθει  το σοι του η γειτονιά   τα Φόρουμ  Ολοι !  Μπραβο  ρε  μαλακά    Ελληναρα  που  βγαζεις  τα μάτια  σου  και γ@μς  ολους   εμας  τους  Ηλιθιους   που  περιμεναμε  2 μηνες  να έρθει  το προϊόν.  

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Άρχισαν τα όργανα.

Αγορά screen protectors στις 22 Νοεμβρίου, παραλαβή σήμερα 02 Φεβρουαρίου. Μπαίνω να αφήσω feedback, δεν υπάρχει πλέον επιλογή-λογικό. Μπαίνω να δω το προϊόν που είχα αγοράσει, "this seller does not ship to Greece". Έχουμε κανένα νέο αν θα εφαρμοστεί τελικά αυτή η ιδέα ο πωλητής να χρεώνει απευθείας και τα τέλη εκτελωνισμού, όπως το amazon.com;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...