Προς το περιεχόμενο

Νυχτερινο ρευμα - ερωτησεις


overpower

Προτεινόμενες αναρτήσεις

γιατί ο ηλεκτρομηχανικός μετρητής σου έχει μεν διπλή μέτρηση αλλά για να καταλάβει ότι πρέπει να μετρά ο δεύτερος μετρητής χρειάζεται και ένας δεκτής ΤΑΣ που προφανώς δεν έχεις. Ο νέος μετρητής δεν χρειάζεται δέκτη.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 185
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

14 λεπτά πριν, BigJim34 είπε

Για ποιο λόγο να αλλάξουν τον μετρητή αφού ο παλιός έχει ΚΑΙ δυνατότητα νυχτερινής μέτρησης;

Για να στο εξηγήσω απλά, επειδή ο παλιός ΔΕΝ έχει δυνατότητα επικοινωνίας με τον ΔΕΔΔΗΕ ο οποίος του λέει πότε να καταγράφει κατανάλωση νύχτας.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, nvel είπε

γιατί ο ηλεκτρομηχανικός μετρητής σου έχει μεν διπλή μέτρηση αλλά για να καταλάβει ότι πρέπει να μετρά ο δεύτερος μετρητής χρειάζεται και ένας δεκτής ΤΑΣ που προφανώς δεν έχεις. Ο νέος μετρητής δεν χρειάζεται δέκτη.

Είσαι σίγουρος ότι ο παλιός μετρητής μου δεν έχει αυτόν τον δέκτη ΤΑΣ κι αν δεν τον έχει πόσο κοστίζει;  Δυστυχώς δεν είμαι Αθήνα να τον τσεκαρω.

Με συγχωρείς που σας ζαλίζω αλλά δυστυχώς στην Ελλάδα ζούμε... έχουν δει πολλά τα μάτια μου κι ευτυχώς που πιάνει το χέρι μου. Μέχρι και σχετικά καινούργια κατοικία έχω δει χωρίς ρελέ διαφυγής που τον τοποθέτησα μόνος μου. Ξέρω αυτό δεν έχει σχέση με το θέμα μας αλλά είναι ένα μικρό παράδειγμα για το τι συμβαίνει στην "δήθεν" ευρωπαϊκή χώρα της αρπαχτης που ζούμε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, BigJim34 είπε

Είσαι σίγουρος ότι ο παλιός μετρητής μου δεν έχει αυτόν τον δέκτη ΤΑΣ κι αν δεν τον έχει πόσο κοστίζει;  Δυστυχώς δεν είμαι Αθήνα να τον τσεκαρω.

Με συγχωρείς που σας ζαλίζω αλλά δυστυχώς στην Ελλάδα ζούμε... έχουν δει πολλά τα μάτια μου κι ευτυχώς που πιάνει το χέρι μου. Μέχρι και σχετικά καινούργια κατοικία έχω δει χωρίς ρελέ διαφυγής που τον τοποθέτησα μόνος μου. Ξέρω αυτό δεν έχει σχέση με το θέμα μας αλλά είναι ένα μικρό παράδειγμα για το τι συμβαίνει στην "δήθεν" ευρωπαϊκή χώρα της αρπαχτης που ζούμε.

Το να μη βάλεις νυχτερινό δεν παίζει σαν σενάριο ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
10 λεπτά πριν, BigJim34 είπε

Είσαι σίγουρος ότι ο παλιός μετρητής μου δεν έχει αυτόν τον δέκτη ΤΑΣ κι αν δεν τον έχει πόσο κοστίζει;  Δυστυχώς δεν είμαι Αθήνα να τον τσεκαρω.

Με συγχωρείς που σας ζαλίζω αλλά δυστυχώς στην Ελλάδα ζούμε... έχουν δει πολλά τα μάτια μου κι ευτυχώς που πιάνει το χέρι μου. Μέχρι και σχετικά καινούργια κατοικία έχω δει χωρίς ρελέ διαφυγής που τον τοποθέτησα μόνος μου. Ξέρω αυτό δεν έχει σχέση με το θέμα μας αλλά είναι ένα μικρό παράδειγμα για το τι συμβαίνει στην "δήθεν" ευρωπαϊκή χώρα της αρπαχτης που ζούμε.

Καλησπερα...Επειδη θα αλλαξουν καποια στιγμη τους μετρητες εδω και καιρο πλεον τοποθετουν μετρητες ηλεκτρονικους...Οταν το  ζητησει αυτο  ο πελατης  για μπει νυχτερινο ρευμα... ( στο μελλον θα αφαιρεθουν και  οι δεκτες )...Και να υπαρχει δεκτης στις παροχες δεν βαζουν πλεον τον μετρητη αυτο να δουλεψει παρολο που ειναι διπλης εγραφης...Τα χρηματα που ζητανε ειναι για να ενεργοποιηθει το νυχτερινο και μπει νεος μετρητης..

Επεξ/σία από takoulou
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, Joshua21 είπε

Για να στο εξηγήσω απλά, επειδή ο παλιός ΔΕΝ έχει δυνατότητα επικοινωνίας με τον ΔΕΔΔΗΕ ο οποίος του λέει πότε να καταγράφει κατανάλωση νύχτας.

Όπως είπα και στον άλλο φίλο δεν εμπιστεύομαι πλέον κανέναν και τίποτα και την ψάχνω μέχρι αηδιας γενικά !!!

Σας ευχαριστώ πάντως και τους δύο για τις απαντήσεις σας.

Για να μην με νομίσετε "περίεργο" που το ψειρίζω τόσο, μιλάμε για ένα διαμέρισμα με πολύ χαμηλή κατανάλωση που το όφελος του από τον νυχτερινό μετρητή θα είναι ασήμαντο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, BigJim34 είπε

Όπως είπα και στον άλλο φίλο δεν εμπιστεύομαι πλέον κανέναν και τίποτα και την ψάχνω μέχρι αηδιας γενικά !!!

Σας ευχαριστώ πάντως και τους δύο για τις απαντήσεις σας.

Για να μην με νομίσετε "περίεργο" που το ψειρίζω τόσο, μιλάμε για ένα διαμέρισμα με πολύ χαμηλή κατανάλωση που το όφελος του από τον νυχτερινό μετρητή θα είναι ασήμαντο.

Για να συμφερει να βαλεις νυχτερινο θα πρεπει να εχεις καποιες αρκετα καλες καταναλωσεις το βραδυ... Και το νυχτερινο ρευμα εχει και  το παγιο του...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Αυτό ρωτάω , είναι υποχρεωμένος κάποιος να βάλει νυχτερινό ,αν ο προηγούμενος ιδιοκτήτης το είχε ενεργοποιήσει ? (μιλάμε για νέο ιδιοκτήτη)

Επεξ/σία από korakios
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, BigJim34 είπε

Όπως είπα και στον άλλο φίλο δεν εμπιστεύομαι πλέον κανέναν και τίποτα και την ψάχνω μέχρι αηδιας γενικά !!!

Σας ευχαριστώ πάντως και τους δύο για τις απαντήσεις σας.

Για να μην με νομίσετε "περίεργο" που το ψειρίζω τόσο, μιλάμε για ένα διαμέρισμα με πολύ χαμηλή κατανάλωση που το όφελος του από τον νυχτερινό μετρητή θα είναι ασήμαντο.

Από όσα είχες γράψει πάντως μου έμεινε η εντύπωση πως τον "γνωστό" από τη ΔΕΔΔΗΕ μια χαρά τον εμπιστεύτηκες, και αυτό επειδή σου άρεσαν όσα σου είπε, δλδ "τα 42 είναι νταβαζιλίκι", "τα έχουν κάνει όλοι πλακάκια και αλωνίζουν", κτλ. Λάθος έκανα? :)

Πάντως έχε υπόψιν σε διαμέρισμα με πολύ χαμηλή κατανάλωση δεν θα έχεις καν όφελος, συνολικά θα πληρώνεις κάτι περισσότερο, κάπου είχα διαβάσει πως συμφέρει μόνο αν η συνολική κατανάλωση τετραμήνου είναι πάνω από 800 και της νύχτας πάνω από 150KWh ανά τετράμηνο.

15 λεπτά πριν, korakios είπε

Αυτό ρωτάω , είναι υποχρεωμένος κάποιος ,να βάλει νυχτερινό αν ο προηγούμενος ιδιοκτήτης το είχε ενεργοποιήσει ? (μιλάμε για νέο ιδιοκτήτη)

Όχι, δεν είναι υποχρεωτικό σε καμία περίπτωση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 λεπτά πριν, BigJim34 είπε

Όπως είπα και στον άλλο φίλο δεν εμπιστεύομαι πλέον κανέναν και τίποτα και την ψάχνω μέχρι αηδιας γενικά !!!

Σας ευχαριστώ πάντως και τους δύο για τις απαντήσεις σας.

Για να μην με νομίσετε "περίεργο" που το ψειρίζω τόσο, μιλάμε για ένα διαμέρισμα με πολύ χαμηλή κατανάλωση που το όφελος του από τον νυχτερινό μετρητή θα είναι ασήμαντο.

Δεν είναι κάτι που μπορείς να το κάνεις μόνος σου.

Για το πάγιο που γράφτηκε, εξαρτάται από τον πάροχο. Μπορεί να είναι και μηδέν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 ώρες πριν, BigJim34 είπε

Όταν λες 2ο "κουτί" τι εννοείς?

Εξωτερικά, τουλάχιστον στο σπίτι που μένω κι έχει ενεργοποιημένο από τότε που εγκαταστάθηκε, τον διπλό αναλογικό μετρητή δεν υπάρχει τίποτα.

 

1 ώρα πριν, BigJim34 είπε

Είσαι σίγουρος ότι ο παλιός μετρητής μου δεν έχει αυτόν τον δέκτη ΤΑΣ κι αν δεν τον έχει πόσο κοστίζει;

που να ξέρω τι έχεις στο σπίτι σου; εσύ γράφεις ότι εκτός από τον μετρητή δεν υπάρχει κάτι άλλο. Η τιμή είναι αυτή που σου έχουν πει, δεν σου ανήκει ο μετρητής ούτε ο δέκτης για να τον αγοράσεις εσύ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, Joshua21 είπε

Από όσα είχες γράψει πάντως μου έμεινε η εντύπωση πως τον "γνωστό" από τη ΔΕΔΔΗΕ μια χαρά τον εμπιστεύτηκες, και αυτό επειδή σου άρεσαν όσα σου είπε, δλδ "τα 42 είναι νταβαζιλίκι", "τα έχουν κάνει όλοι πλακάκια και αλωνίζουν", κτλ. Λάθος έκανα;

Κακώς σου έμεινε αυτή η εντύπωση φίλε μου. Όπως είπα και πάλι κανέναν δεν εμπιστεύομαι και βάζω το μυαλό μου να δουλέψει πάνω απ' όλα. Θεωρώ παράλογο στην προκειμένη περίπτωση να πληρώνει κάποιος που δεν έχει καθόλου νυκτερινό μετρητή τα ίδια χρήματα 

 

3 ώρες πριν, takoulou είπε

Καλησπερα...Επειδη θα αλλαξουν καποια στιγμη τους μετρητες εδω και καιρο πλεον τοποθετουν μετρητες ηλεκτρονικους...Οταν το  ζητησει αυτο  ο πελατης  για μπει νυχτερινο ρευμα... ( στο μελλον θα αφαιρεθουν και  οι δεκτες )...Και να υπαρχει δεκτης στις παροχες δεν βαζουν πλεον τον μετρητη αυτο να δουλεψει παρολο που ειναι διπλης εγραφης...Τα χρηματα που ζητανε ειναι για να ενεργοποιηθει το νυχτερινο και μπει νεος μετρητης..

Κάπως έτσι θα είναι και η απάντηση που θα μου δώσουν από τον ΔΕΔΔΗΕ πιστεύω.

Έτσι δικαιολογείται το κόστος παρόλο που δεν είναι δίκαιο να πληρώνεις τα ίδια έχεις δεν έχεις διπλό μετρητή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

22 ώρες πριν, takoulou είπε

Για να συμφερει να βαλεις νυχτερινο θα πρεπει να εχεις καποιες αρκετα καλες καταναλωσεις το βραδυ... Και το νυχτερινο ρευμα εχει και  το παγιο του...

Πόσο παγιο, 2ε? Αστεια πραγματα. Ολους τους συμφερει να εχουν νυχτερινο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 4 εβδομάδες αργότερα...
Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 29/4/2021 στις 7:32 ΜΜ, rus είπε

Πόσο παγιο, 2ε? Αστεια πραγματα. Ολους τους συμφερει να εχουν νυχτερινο

Με 80 κιλοβατώρες βραδυνές το 4 μηνο, ΚΑΛΥΠΤΕΙΣ το πάγιο !!

Επεξ/σία από GREGORYMO
Συμπληρώμα
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...