Προς το περιεχόμενο

Νυχτερινο ρευμα - ερωτησεις


overpower

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Για το στατιστικό της υπόθεσης, κέντρο Αθήνας από τριφασικό σε τριφασικό με νυχτερινό με νέο ψηφιακό μετρητή πήρε 8 μήνες αναμονη. Το αίτημα και η πληρωμή έγινε πριν τη πρώτη καραντία και η εγκατάσταση έγινε 4-Ιαν 2021. Ο τεχνικός ταχύτατος, σε μισή ώρα ειχε συνδέσει και είχε τελειώσει.

  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 185
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Μου ζητήσανε να περάσω ο ίδιος κατόπιν ραντεβού απο το υποκατάστημα να υπογράψω (και λογικά να πληρώσω) . Ξέρει κάποιος αν γίνεται ηλεκτρονικά γιατί μιλούσα με μια κυρία και δεν έβγαινε άκρη

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 ώρες πριν, korakios είπε

Μου ζητήσανε να περάσω ο ίδιος κατόπιν ραντεβού απο το υποκατάστημα να υπογράψω (και λογικά να πληρώσω) . Ξέρει κάποιος αν γίνεται ηλεκτρονικά γιατί μιλούσα με μια κυρία και δεν έβγαινε άκρη

Δεν γίνεται ηλεκτρονικά ακόμα.. Θα πρεπει να περασεις εσύ από εκεί.. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 ώρες πριν, takoulou είπε

Δεν γίνεται ηλεκτρονικά ακόμα.. Θα πρεπει να περασεις εσύ από εκεί.. 

Πέρασα, μόνο χαρτόσημο δε ζήτησαν ....θα στείλουν επιστολή με ταχυδρομείο για να μου δώσουν λογαριασμό τραπέζης να πάω στην τράπεζα να πληρώσω. Αφού ρώτησα αν γίνεται ηλεκτρονικά η πληρωμή μου λέει καλύτερα στην τράπεζα μην κάνω λάθος τα νούμερα ... ούτε την επιστολή δεν τη γλυτώνω αντί για email

Ζουν σε άλλες δεκαετίες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ κάλεσα εχθές στον αριθμό σε αυτή τη σελίδα του ΔΕΔΔΗΕ https://www.deddie.gr/el/upiresies/nikterino-timologio/

Μου πήρε τα στοιχεία και σήμερα μου ήρθε sms με το κωδικό ηλεκτρονικής πληρωμής.

Το πλήρωσα μέσω ebanking (42,16).

Οπότε τώρα αναμένουμε... 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 λεπτά πριν, MikeJ είπε

Εγώ κάλεσα εχθές στον αριθμό σε αυτή τη σελίδα του ΔΕΔΔΗΕ https://www.deddie.gr/el/upiresies/nikterino-timologio/

Μου πήρε τα στοιχεία και σήμερα μου ήρθε sms με το κωδικό ηλεκτρονικής πληρωμής.

Το πλήρωσα μέσω ebanking (42,16).

Οπότε τώρα αναμένουμε... 

 

Άρα εξαρτάται απο την περιοχή η ηλεκτρονική κάλυψη .
Δεν πήγες καν ο ίδιος απο εκεί και έδωσες στοιχεία μέσω τηλ ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 minute ago, korakios said:

Άρα εξαρτάται απο την περιοχή η ηλεκτρονική κάλυψη .
Δεν πήγες καν ο ίδιος απο εκεί και έδωσες στοιχεία μέσω τηλ ?

Εχθές που κάλεσα δεν μου ανέφερε τίποτα σχετικά με ανάγκη για επίσκεψη σε γραφείο ή δικαιολογητικά κλπ.

Μου είπε μόνο ότι θα έρθει επιστολή με τα στοιχεία της πληρωμής, αλλά σήμερα ήρθε sms οπότε σκέφτηκα να μη περιμένω για το γράμμα μπας και προχωρήσει λίγο πιο γρήγορα.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 10/1/2021 στις 7:13 ΜΜ, GeorgeKatz είπε

Για το στατιστικό της υπόθεσης, κέντρο Αθήνας από τριφασικό σε τριφασικό με νυχτερινό με νέο ψηφιακό μετρητή πήρε 8 μήνες αναμονη. Το αίτημα και η πληρωμή έγινε πριν τη πρώτη καραντία και η εγκατάσταση έγινε 4-Ιαν 2021. Ο τεχνικός ταχύτατος, σε μισή ώρα ειχε συνδέσει και είχε τελειώσει.

Καλός είσαι. Αθήνα νότια, αίτηση και πληρωμή Οκτώβρη του 2018, η εγκατάσταση έγινε το 2020, σχεδόν 2 χρόνια μετά.
Βέβαια όταν με είχαν πάρει τηλέφωνο για να περάσω από ΔΕΔΔΗΕ να κάνω την αίτηση, μου είχανε πει πως θα κάνει 1 χρόνο περίπου λόγω έλλειψης μετρητών. Αμφιβάλλω κάπως αν ήταν πραγματικός λόγος ή απλά μια δικαιολογία για την καθυστέρηση βέβαια.

Είχα πάρει πάνω στον χρόνο και λίγο πιο μετά λοιπόν, Οκτώβρη του 2019, τηλέφωνο στο τμήμα των τεχνικών της περιοχής (για κάποιο λόγο είχα σκεφτεί να το ζητήσω όταν είχα πάει να κάνω την αίτηση, ώστε να μπορώ να έχω μια ενημέρωση για την πορεία).
Ανέφερα λοιπόν πως μου είχαν πει θα το είχαν βάλει σε 1 χρόνο όταν έκανα την αίτηση, τι γίνεται; κτλ.
Για να πάρω την απάντηση πως κακώς το λένε αυτό και τους το έχουνε πει να μην το λένε στον κόσμο, γιατί παίρνει 2-3 χρόνια συνήθως:lol:
Δεν κάνω πλάκα, αυτό ακριβώς μου είπε. Ομολογώ πως με είχανε πιάσει τα γέλια στο τηλέφωνο, γέλαγε κι αυτός που μου μιλούσε στο τηλέφωνο μαζί μου. Ήταν για γέλια και για κλάματα μαζί.
Μάλιστα με ενημέρωσε και σε τι σειρά προτεραιότητας είμαι (1300+) και μου ζήτησε και το κινητό μου να το σημειώσει να με καλέσουν για να έρθουν με ραντεβού, γιατί τα ρολόγια ήταν μέσα στην πολυκατοικία, δεν υπήρχε ελεύθερη πρόσβαση.
Τον ευχαρίστησα εννοείται για τις στιγμές γέλιου.

Φυσικά δε με κάλεσε κανείς ποτέ (ποιος θα το περίμενε), και ξαφνικά μια μέρα, λίγο πριν κλείσει ο 2ος χρόνος και ξανακαλέσω το τεχνικό τμήμα για να γελάσουμε,  παρατηρώ στον λογαριασμό Γ1Ν.
Κατεβαίνω στα ρολόγια και πράγματι βλέπω έναν μετρητή διαφορετικό (ναι ο δικός μου ήταν).
Ήταν 2 χρόνια όμως γεμάτα αγωνία και ήρθε σαν έκπληξη. Ευχαριστώ ΔΕΔΔΗΕ! :)

  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 12/1/2021 στις 1:07 ΜΜ, korakios είπε

Πέρασα, μόνο χαρτόσημο δε ζήτησαν ....θα στείλουν επιστολή με ταχυδρομείο για να μου δώσουν λογαριασμό τραπέζης να πάω στην τράπεζα να πληρώσω. Αφού ρώτησα αν γίνεται ηλεκτρονικά η πληρωμή μου λέει καλύτερα στην τράπεζα μην κάνω λάθος τα νούμερα ... ούτε την επιστολή δεν τη γλυτώνω αντί για email

Ζουν σε άλλες δεκαετίες

Σε εμενα φιλε Κορακιε ειχαν ζητησει να ξαναπαω απο κει για να τους δωσω την αποδειξη πληρωμης.

Στις 9/1/2021 στις 10:38 ΠΜ, korakios είπε

Ηλεκτρονικά εννοούσα . 2021 έχουμε . Βλέπω οτι φτιάξανε μέχρι και app για βλάβες , θα μπορούσαν να δέχονται αιτήσεις και ηλεκτρονικά

Το θεμα δεν ειναι πως θα δεχονται τις αιτησεις, αλλα να ερχονται αμεσως να φτιαχνουν τις βλαβες και οχι να περιμενουμε αιωνες, οπως περιμενα εγω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Απίστευτο ήρθαν απο ΔΕΔΔΗΕ και το περάσαν μέσα σε 2 εβδομάδες

Στις 5/1/2021 στις 1:14 ΜΜ, nvel είπε

πες σε ένα ηλεκτρολόγο να σου αντικαταστήσει το μετρητή που έχεις με ένα διπλού τιμολογίου και να τον συνδέσει με τον αγωγό του νυκτερινού ουδετέρου από τον κανονικό μετρητή.

Τελικά πλέον δε γίνεται με τους ψηφιακούς μετρητές μιας και δεν παίρνουν εντολή. Μου είπε μόνο με χρονοδιακόπτη .Ρώτησα έναν ηλεκτρολόγο που ξέρω αλλά μου είπε οτι δεν το έχει ξανακάνει και θα ρωτήσει

Έχει βάλει κανείς ξεχωριστό μετρητή που να μετρά ξεχωριστά το νυχτερινό ?

Εξτρα ερώτηση 

Οι ΥΚΩ αλλάζουν κλίμακα με βάση τη συνολική κατανάλωση ή ξεχωριστά ;

Επεξ/σία από korakios
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μέσα σε 15 ημέρες απο όταν πείρα τηλεφωνω στην ΔΕΔΔΗΕ, απέκτησα νυχτερινο. Ήρθαν με αλλαξαν το ρολόι με ψηφιακό, έκατσα παρακολούθησα τις ενδείξεις και είδα οτι μετράει απο μόνο του τις ωρες νυχτερινού. Αρα δεν  χρειάζεται να κανω κατι εξτρά, ετσι? ρωταω γιατι διάβασα κατι για χρονοδιακόπτες κτλ. 

Επίσης στις ενδείξεις του ψηφιακού μετρητή προσεψα να  υπάρχει ένα 8ψηφιο νούμερο , ξέρει κανεις τι νούμερο είναι αυτο?

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, korakios είπε

Τελικά πλέον δε γίνεται με τους ψηφιακούς μετρητές μιας και δεν παίρνουν εντολή. Μου είπε μόνο με χρονοδιακόπτη .Ρώτησα έναν ηλεκτρολόγο που ξέρω αλλά μου είπε οτι δεν το έχει ξανακάνει και θα ρωτήσει

αφού δεν γίνεται (αφαίρεσαν και το δέκτη ΤΑΣ;) αντί για το καλώδιο από το μετρητή βάζεις ένα χρονοδιακόπτη και την έξοδο του την συνδέει στην είσοδο του δεύτερου τιμολογίου.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, lazarnik είπε

Μέσα σε 15 ημέρες απο όταν πείρα τηλεφωνω στην ΔΕΔΔΗΕ, απέκτησα νυχτερινο. Ήρθαν με αλλαξαν το ρολόι με ψηφιακό, έκατσα παρακολούθησα τις ενδείξεις και είδα οτι μετράει απο μόνο του τις ωρες νυχτερινού. Αρα δεν  χρειάζεται να κανω κατι εξτρά, ετσι? ρωταω γιατι διάβασα κατι για χρονοδιακόπτες κτλ. 

Επίσης στις ενδείξεις του ψηφιακού μετρητή προσεψα να  υπάρχει ένα 8ψηφιο νούμερο , ξέρει κανεις τι νούμερο είναι αυτο?

 

Σε 15 ημέρες, σου έβαλαν νυχτερινό ?

Σε ποια περιοχή ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είχα νυχτερινό για πολλά χρόνια όταν ήμουν στην ΔΕΗ. Τα τελευταία χρόνια έχω ελπεντισον σε ένα πρόγραμμα που λέγεται 24-ώρες νυχτερινό ρεύμα.

Όμως το λαμπάκι στον πίνακα εξακολουθεί να ανάβει στις 2 το βράδυ έως το μεσημέρι... Τι ακριβώς συμβαίνει

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, DimosthenisG είπε

Είχα νυχτερινό για πολλά χρόνια όταν ήμουν στην ΔΕΗ. Τα τελευταία χρόνια έχω ελπεντισον σε ένα πρόγραμμα που λέγεται 24-ώρες νυχτερινό ρεύμα.

Όμως το λαμπάκι στον πίνακα εξακολουθεί να ανάβει στις 2 το βράδυ έως το μεσημέρι... Τι ακριβώς συμβαίνει

τιποτα εχει να κανει με τον μετρητη νυχτερινου της δεη που ενεργοποιειται.δε λεει κατι που αναβει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...