Προς το περιεχόμενο

ΚΑΦΕΤΙΕΡΑ ΕΣΠΡΕΣΣΟ ARIELLI KM-150BS (39,95€)-e-shop


mourtias

Προτεινόμενες αναρτήσεις

4 ώρες πριν, gsisr είπε

Το χαρμάνι του coffee island είναι οκ. Αν παίρνει ese pods η μηχανή ακόμα καλύτερα όπως προτάθηκε. Preinfusion πρώτον ούτε καν για πλάκα δεν υπάρχει σ αυτή τη μηχανή και δεύτερον το preinfusion γίνεται αποκλειστικά και μόνο για να κόψεις ψιλοτερα τον εσπρέσσο και να πάρεις περισσότερα απ' τον καφέ. Εδώ μιλάμε για προαλεσμενους καφέδες κυριως οπότε το μόνο που κανεις εδώ με το υποτιθέμενο "preinfusion" είναι να σπας τον "κεκακι" του καφέ με ακόμα χειρότερα αποτέλεσμα.

Εχεις δίκαιο δεν ξέρω αν η έκφραση pre-infusion είναι η σωστή (νομίζω είναι και λέγεται και pre-brewing) και μάλλον σεν είναι η σωστή και είναι κάτι άλλο αυτό που λέω. Αυτό που κάνω (ακολουθόντας συμβουλή άλλου και εγώ) είναι ας πούμε "προ-βράσιμο" (αυθέρετος και αυτός ο όρος.. Δλδ μόλις ζεσταθεί η μηχανή ξεκινάω την ροή και μόλις πάρει κάποιο νερό το καλαθάκι λίγο πριν στάξει σταματάω την ροή για μερικά δευτερόλεπτα ας πούμε 10 (η μηχανή ξαναζεσταίνεται αν έχει κρυώσει) και ξανα-αρχίζω την ροή κανονικά μέχρι να πάρω την ποσότητα που επιθυμώ. Το πρώτο νερό που κάθισε μέσα στο καλαθάκι "μαγειρεύει" τον καφέ κάπως καλύτερα (απελευθερώνει περισσότερη γεύση κατά την άποψή μου). Μοιάζει λίγο με την pre-infusion χωρίς έλεγχο στην πίεση, οπότε ίσως για αυτό μου είχε αναφερθεί έτσι από συμφορουμήτη (που όμως τώρα είδα είναι πιο "ειδική" διαδικασία χωρίς όμως να είναι και παντελώς άσχετη). Οποιος θέλει ας το δοκιμάσει. Αν νομίζει ότι βελτιώνει την γεύση ας το κάνει. Αν νομίζει ότι κάνει κακό (πχ τον καίει) ας μη το ξανακάνει. Προσωπικά το λειτουργώ αρκετά αν και όχι πάντα και λόγω βιασύνης.  

 

Ο καφές είναι ένας πειραματισμός στην τελική.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 282
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Χαζή ερώτηση, αλλά, το ακροφύσιο, ζεστό νερό με πίεση δεν πετάει; Μόνο ατμό βγάζει;

Και για lungo, βάζετε σκέτο νερό μετά ή συνεχίζετε την ροή με τον καφέ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Για να σου βγάλει ζεστό νερό το ακροφύσιο δοκίμασε όσο είσαι σε λειτουργία εσπρέσσο να γυρίσεις τη βανα του ατμού και να πατήσεις το κουμπί για να κάνεις εσπρέσσο. Αυτο δεδομένου ότι η μηχανή δουλεύει με boiler. Βέβαια αυτή η διαδικασία λέγεται και priming γιατί γεμίζει το boiler με φρέσκο νερό. Θα πρέπει να τη χρησιμοποιείτε κατά τη γνώμη μου σε κάθε άνοιγμα της μηχανής για να σιγουρευτείτε πως το boiler είναι γεμάτο αλλά και δεν έχει αέρα. Επίσης είναι μια καλή τεχνική για να κατεβάσεις γρήγορα την θερμοκρασία αφότου έχεις κάνει αφρογαλο. Έχεις ανεβάσει το boiler στους 120 βαθμούς για το αφρογαλο κάνοντας όμως priming την κατεβάζεις άμεσα για να κάνεις το επόμενο εσπρέσσο. 

Τέλος tip για το αφρογαλο. Αφού γυρίσεις σε λειτουργία ατμού μέτρα πόσα sec κάνει μέχρι να σβήσει το λαμπάκι ότι η μηχανή είναι έτοιμη για να κάνει αφρογαλο. Εσύ θα ξεκινας να κάνεις αφρογαλο 5-10 sec πρίν. Έτσι η αντίσταση θα μένει συνεχώς αναμμένη και θα συνεχίσει να παράγεται ατμος χωρίς να ξεψυχάει γρήγορα

Τέλος για το lungo τραβάς παραπάνω ώρα την εκχύλιση εξαγωντας παραπάνω απ' τον καφέ στις περιπτώσεις πικρααα και περισσότερη καφεινη.

Αυτό που λες λέγεται americano.

Όσα αναφέρω παραπάνω ισχύουν για single boiler dual use μηχανή.

Επεξ/σία από gsisr
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 ώρες πριν, tsipizic είπε

ήρθε και σε μένα μια που πήρα για δώρο και δεν ανάβει το λαμπάκι της θερμοκρασίας όσο και να την αφήσω. Την πρώτη φορά το άφησα να τρέξει λίγο και στον καφέ και στον ατμό και πάλι τίποτα. Το κάνει και σε κανέναν άλλο;

Το ίδιο ακριβώς πρόβλημα είχα και εγώ σε αυτή που παρέλαβα. Ζέσταινε αλλά δεν άναβε το λαμπάκι. Την πήγα πίσω και περιμένω αντικατάσταση. Από ότι μου είπε ο υπάλληλος μάλλον πρόβλημα του θερμοστάτη είναι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 ώρες πριν, zacharis1955 είπε

Gimoka Gran Gusto αγοράζω εγώ (http://www.gimoka.it/casa-caffe-macinato-gran-gusto/), αλεσμένος 250 gr 0,85 € από Lidl Italia ποιό "φτωχομπινές" Mode δεν γίνεται!

που τον βρισκουμε αυτον να αγορασω κανενα τονο?

απο ποιοτητα? καλυτερα χωμα απο την αυλη ε? :D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, Damachi είπε

Ε τιμή  χώμα δε θες ; Μη παραπονιέσαι μετά :P

καλος θα ειναι μωρε... ιταλικος φαινεται...οτιδηποτε ιταλικο ειναι και ποιοτικο θα ελεγα...

υ.γ.- προφανως εξαιρουνται τα αυτοκινητα ετσι..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, gerania είπε

Το ίδιο ακριβώς πρόβλημα είχα και εγώ σε αυτή που παρέλαβα. Ζέσταινε αλλά δεν άναβε το λαμπάκι. Την πήγα πίσω και περιμένω αντικατάσταση. Από ότι μου είπε ο υπάλληλος μάλλον πρόβλημα του θερμοστάτη είναι.

άμα έχει πρόβλημα ο θερμοστάτης (δεν διακόπτει την θέρμανση του νερού) η μηχανή είναι επικίνδυνη. θα μπουρούσε να σκάσει ο λέβητας αλλά ελπίζεις να δουλέψει η δεύτερη ασφάλειά της (εκτόνωση ατμού κάπου, νομίζω από το ακροφύσιο αφρόγαλου).  

Οι θερμοστάτες δύσκολο να βγήκαν ελαττωματικοί από το εργοστάσιο και να μην σταματάν την θέρμανση. Το αντίθετο συμβαίνει όταν χαλάνε θερμοστάτες δεν ξεκινάει η θέρμανση καθόλου όχι δε σταματάει.

Μάλλον πρόβλημα με το λαμπάκι έχετε (αυτό απλά δεν ανάβει) και όχι με το θερμοστάτη.

Επεξ/σία από keysmith
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, opcorsa είπε

που τον βρισκουμε αυτον να αγορασω κανενα τονο?

απο ποιοτητα? καλυτερα χωμα απο την αυλη ε? :D

Μια χαρά είναι ο Gimoka Gran Gusto, τέλειος (δεν έχω δοκιμάσει τους άλλους της), στην Ελλάδα -που δεν είναι βέβαια τόσο φθηνός όσο στην Ιταλία- τον βρίσκεις αλεσμένο ή σε κόκκους π.χ. εδώ: https://coffee-world.gr/https://www.coffeetales.gr/ και στα Coffee Island που αν θέλεις σου τον αλέθουν επί τόπου...

 

Επεξ/σία από zacharis1955
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 λεπτά πριν, keysmith είπε

άμα έχει πρόβλημα ο θερμοστάτης (δεν διακόπτει την θέρμανση του νερού) η μηχανή είναι επικίνδυνη. θα μπουρούσε να σκάσει ο λέβητας αλλά ελπίζεις να δουλέψει η δεύτερη ασφάλειά της (εκτόνωση ατμού κάπου, νομίζω από το ακροφύσιο αφρόγαλου).  

 

η δεύτερη ασφάλειά είναι ο θερμοστάτης ασφαλείας που έχουν οι μηχανές και όχι η βαλβίδα εκτόνωσης

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, nvel είπε

η δεύτερη ασφάλειά είναι ο θερμοστάτης ασφαλείας που έχουν οι μηχανές και όχι η βαλβίδα εκτόνωσης

ναι ίσως υπάρχει λογικά και δεύτερη ασφάλεια ένας ακόμα θερμοστάτης αλλά όχι σίγουρα (οι απλές τοστιέρες δύο τοστ δεν έχουν δεύτερο, τα αερόθερμα έχουν) αλλά και λογικά υπάρχει και "βαλβίδα/μηχανισμός" εκτόνωσης. Νομίζω όμως όντως έχουν δύο θερμοστάτες μέσα. Είναι αυτοί οι δύο γαλάζιοι σαν βαρελάκια στην εικόνα (από άλλη καφετιέρα)

stock_boiler.jpg

 

Πιστεύω ωστόσο και οι δύο θερμοστάτες θα προκαλούσαν άναμμα στο λαμπάκι "ready" άρα μάλλον το πρόβλημα είναι στο λαμπάκι όχι στο θερμοστάτη.

Έχοντας ασχοληθεί με "επισκευή" (επιτυχώς ή ανεπιτυχώς :P ) καφετιέρας αλλά μη δίνοντας πολύ βάση τι είναι είναι που στο λέβητα (γιατί αμολιόμουν με την αντλία που είχε θέμα) όταν ο λέβητας πιεστεί (πχ έχει βουλώσει από άλατα) το νερό στην περίπτωση που είδα εγώ διοχετεύεται απo το ακροφύσιο του αφρόγαλου. Το οποίο αν δεν το περιμένεις μπορεί και να σε κάψει αφού θα βγάλει ζεστό ατμό στα καλά καθούμενα χωρίς να έχεις πατήσει το πλήκτρο αφρόγαλου (ίσως όμως να σχετίζεται και με το να μην ήταν τελείως κλειστή η βάνα του). Πάντως αν πιεστεί ο λέβητας για κάποιο λόγο (χαλασμένοι δύο θερμοστάτες) κάπου πρέπει να πάει η πίεση.

Επίσης οι αντλίες από ότι είδα έχουν σωληνάκι διαφυγής σε περίπτωση που δεν μπορούν να σπρώξουν το νερό πχ γιατί έχει βουλώσει ο λέβητας (το γυρνάει στον κάδο νερού ή στο νεροχύτη κάτω). Επειδή ασφάλειες υπάρχουν λογικά κάποια διαφυγή ατμού/νερού θα υπάρχει και για προβλήματα υπερθέρμανσης του λέβητα (ένας μικρός θερμοσίφωνας είναι και αυτός δε θα τον αφήσουν να σκάσει).  

Υ.Γ. Προσοχή μην καείτε από επισκευή καφετιέρας. Είναι μηχανές με ζεματιστό νερό να θυμάστε..

Επεξ/σία από keysmith
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, gsisr είπε

Για να σου βγάλει ζεστό νερό το ακροφύσιο δοκίμασε όσο είσαι σε λειτουργία εσπρέσσο να γυρίσεις τη βανα του ατμού και να πατήσεις το κουμπί για να κάνεις εσπρέσσο. Αυτο δεδομένου ότι η μηχανή δουλεύει με boiler. Βέβαια αυτή η διαδικασία λέγεται και priming γιατί γεμίζει το boiler με φρέσκο νερό. Θα πρέπει να τη χρησιμοποιείτε κατά τη γνώμη μου σε κάθε άνοιγμα της μηχανής για να σιγουρευτείτε πως το boiler είναι γεμάτο αλλά και δεν έχει αέρα. Επίσης είναι μια καλή τεχνική για να κατεβάσεις γρήγορα την θερμοκρασία αφότου έχεις κάνει αφρογαλο. Έχεις ανεβάσει το boiler στους 120 βαθμούς για το αφρογαλο κάνοντας όμως priming την κατεβάζεις άμεσα για να κάνεις το επόμενο εσπρέσσο. 

Τέλος tip για το αφρογαλο. Αφού γυρίσεις σε λειτουργία ατμού μέτρα πόσα sec κάνει μέχρι να σβήσει το λαμπάκι ότι η μηχανή είναι έτοιμη για να κάνει αφρογαλο. Εσύ θα ξεκινας να κάνεις αφρογαλο 5-10 sec πρίν. Έτσι η αντίσταση θα μένει συνεχώς αναμμένη και θα συνεχίσει να παράγεται ατμος χωρίς να ξεψυχάει γρήγορα

Τέλος για το lungo τραβάς παραπάνω ώρα την εκχύλιση εξαγωντας παραπάνω απ' τον καφέ στις περιπτώσεις πικρααα και περισσότερη καφεινη.

Αυτό που λες λέγεται americano.

Όσα αναφέρω παραπάνω ισχύουν για single boiler dual use μηχανή.

Αυτό ήξερα και εγώ, ότι ο Lungo γίνεται με έξτρα ροή απο τον καφέ. Αλλά 1-2 καφετέριες που έχω γνωστούς, μου λένε "απλά βάζεις λιγότερο έξτρα νερό απο τον americano".
Για αυτό ρώτησα.

Δοκίμασα με "brewing". Πικρίζει λίγο παραπάνω, αλλά μοιάζει περισσότερο στον καφέ απο έξω. Δεν θα μπορούσα να ξεχωρίσω ποιος είναι ποιος, αν ήταν δίπλα δίπλα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, keysmith είπε

ναι ίσως υπάρχει λογικά και δεύτερη ασφάλεια ένας ακόμα θερμοστάτης αλλά όχι σίγουρα (οι απλές τοστιέρες δύο τοστ δεν έχουν δεύτερο, τα αερόθερμα έχουν) αλλά και λογικά υπάρχει και "βαλβίδα/μηχανισμός" εκτόνωσης. Νομίζω όμως όντως έχουν δύο θερμοστάτες μέσα. Είναι αυτοί οι δύο γαλάζιοι σαν βαρελάκια στην εικόνα (από άλλη καφετιέρα)

Πιστεύω ωστόσο και οι δύο θερμοστάτες θα προκαλούσαν άναμμα στο λαμπάκι "ready" άρα μάλλον το πρόβλημα είναι στο λαμπάκι όχι στο θερμοστάτη.

 

οι δυο θερμοστάτες που φαίνονται στην κορυφή του boiler  είναι οι θερμοστάτες λειτουργίας για το νερό και τον ατμό, εγώ αναφέρθηκα στον θερμοστάτη ασφαλείας που στη φωτογραφία είναι στο πλάι του boiler. Οι θερμοστάτες ασφαλείας δεν χρειάζεται να συνδεθούν σε λαμπάκι για αν ενεργοποιηθούν διακόπτουν μόνιμα την παροχή ισχύος στο μηχάνημα μέχρι να πάει για επισκευή

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Μετά μερικοί λέτε ότι δεν πίνεις καφέ από την μηχανή αυτή...ενώ έξω όταν πίνεται καφέ από κάτι τέτοια boiler, πιστεύετε πως πινετε καφέ μετά...απλά άμα τα δείτε θα το ξανασκέφτειτε αν θα ξανα πιείτε...φωτογραφία από φίλο συντηρητή..

received_10215186499638525.jpeg

received_10215186494118387.jpeg

Επεξ/σία από georsev
  • Like 3
  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Δεν νομίζω ότι λέει κάτι αυτή η φωτογραφία.

Υπάρχει boiler οπουδήποτε στον κόσμο που δεν πιάνει άλατα; 

Και 50€ να έχει και 5000€ ο λέβητας άλατα θα πιάσει αν το νερό δεν είναι αποσταγμένο/αφιονισμένο (το οποίο και να ήταν δεν πίνεται) είναι δλδ βρύσης. Για αυτό που και που τις καθαρίζουμε χωρίς να σημαίνει ότι αφαιρούμε όλα τα άλατα τα οποία βέβαια δεν σημαίνει ότι τα πίνουμε κιόλας (παραμένουν κολλημένα στα τοιχώματα). 

Επεξ/σία από keysmith
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...