Προς το περιεχόμενο

Καλυτερη εταιρια βενζινης;


elpaso1

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 335
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

35 λεπτά πριν, NickTG είπε

3 μήνες οικονομία αλλά τα κατάφερα! 

Έβαλα 48€! Άξιζε όμως τον κόπο. Ο θαυμασμός και η ζήλια του περίγυρου που έβλεπε το 11ετιας Daihatsu να γεμίζει ευχάριστα βενζίνη ήταν ανεκτίμητα! 

IMG_20190402_204920.jpg

Την έχεις κορνιζάρει κιόλας ή φταίει η πρεσβυωπεία μου.:o

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 minutes ago, Vagosman said:

Γκομενάκι έβγαλες; 😂

Εννοείται πως στην πίσω πλευρά είναι το τηλέφωνο της κοπέλας στο ταμείο! :P

12 minutes ago, papoys1 said:

Την έχεις κορνιζάρει κιόλας ή φταίει η πρεσβυωπεία μου.:o

Μάλλον ο περίεργος φωτισμός φταίει! :P

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, stefan123 είπε

Δηλαδή εγώ που κάθε 15 μέρες βάζω 50 ευρώ βενζίνη είμαι εφοπλιστής????

Καλή βενζίνη σε ποιότητα και ποσότητα έχω βρει σε μια avin στης Κηφισίας έξω από το κατ και σε ένα άσχετο βενζινάδικο στην Νέα Μάκρη όπως κατεβαίνεις από περιφερειακό Πεντέλης στο δεξί χέρι,δεν θυμάμαι επωνυμία...

σχετικα με την Avin στο ΚΑΤ συμφωνω οτι ειναι αρκετα καλο και τιμιο βενζιναδικο. Και να προσθεσω μια λεπτομερεια που το δικαιολογει:

Ειναι ακριβως διπλα στα γραφεια του Ομιλου που ανηκει (βλ. ομιλος Βαρδινογιαννη)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 2/4/2019 στις 8:51 ΜΜ, phanispal είπε

Το πράγμα είναι απλό. Αν κάποιος κάνει πάνω-κάτω συγκεκριμένα χιλιόμετρα το μήνα, και δίνει ας πούμε ~50€ σε καύσιμο, τι νόημα έχει να βάλει 5 δεκάευρα απ' το να βάλει μια φ

Κάπως έτσι το βλέπω και με το γέμισμα του ρεζερβουάρ. Κι εγώ τα μετράω για να βγάλω το μήνα, και στις αρχές έκανα κι εγώ αυτό το πράγμα, έβαζα δεκάευρα. Τα έβαλα κάτω όμως και είδα ότι δεν κερδίζω κάτι απ' όλο αυτό, ίσα-ίσα που κάθε λίγο και λιγάκι ήμουν με λαμπάκι κι είχα το άγχος του ανεφοδιασμού. Από τότε γεμίζω πάντα και μετά από ~400 χιλιόμετρα ξαναγεμίζω. Έτσι κρατάω και αρχείο με την κατανάλωση του αυτοκινήτου.

Το μόνο αρνητικό με τη δική μου πρακτική, είναι ότι όταν το κουνάω σπάνια και κάθεται η βενζίνη αρκετές εβδομάδες στο ντεπόζιτο, ίσως ξεθυμαίνει και νομίζω ότι έχω δει πολύ μικρή διαφορά στην αυτονομία (προς το χειρότερο), αλλά παίζει και να είναι placebo effect.

Θα σου πω νοοτροπιες-μυαλα.

Δεν το φουλαρω:

-Γιατι θεωρω οτι κουβαλαω περιττο βαρος..! (αυξηση καταναλωσης)

-Γιατι μπορει η τιμη της βενζινης να κατεβει..(την πληρωσα πιο ακριβα)

-Αν δεν κινειται.. το καυσιμο χανει την δυναμη του(απωλεια χιλιομετρων-αυξηση καταναλωσης)

-Να εχει λιγοτερα λιτρα για ευνοητους λογους πχ σε ατυχημα..

Το φουλαρω:

-Γιατι οσο μεγαλυτερη ποσοτητα βαζω τοσο λιγοτερο σε κλεβει η αντλια.. Η αντλια κλεβει στην αρχη..

-Για να μειωσω την φθορα στο μηχανισμο(πορτακι βενζινης)

-Την βρηκα σε καλη τιμη.. ή αν θα ανεβει η τιμη της(τις επομενες μερες) θα ειμαι κερδισμενος!

 

Επεξ/σία από gia_nnis
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Εγώ νομίζω ότι όσοι βάζουν vpower πάνε κάθε Τρίτη φουλάρουν και τα κονομάει η shell και αυτοί έχουν την εντύπωση ότι βάζουν ανώτερο και φτηνό καύσιμο .Βλέπω εκεί στην Αναπαύσεως στα Βριλήσια κάθε Τρίτη απόγευμα ουρές μέχρι το δρόμο.Θα έχουν καυμό τώρα που κάνει εργασίες γιατί δεν μπορούν να φουλάρουν.:D

Εγώ για ποιο λόγο να φουλάρω αφού ξέρω πως ότι μέρα και να πάω στο Silk θα την πληρώσω 1,49 που την έχει πάνω από ένα μήνα.

Επεξ/σία από papoys1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εδώ άλλοι πάνε στο φθηνότερο, που για να πουλάει σε αυτή την τιμή θα πρέπει να μπαίνει μέσα αν ρίξουμε μια ματιά στην τιμή διυλιστηρίου, και έχουν την εντύπωση πως βάζουν σωστή ποσότητα/ποιότητα! 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η βενζίνη το τελευταίο μήνα, σύμφωνα με τιμές που έχει αναρτήσει ο popek, ανέβηκε γυρω στα 6 λεπτα από  ~1,14  σε ~1,20 + ΦΠΑ. 1.20€+ 24%φπα=1.49€ . Πολύ περίεργο δεν είναι ενώ η τιμή διυλιστηρίου συνεχώς στο πρατήριο αυτό να είναι σταθερή; Επίσης γιατί να πουλάει στη τιμή 1.49 όσο δηλαδή είναι το κόστος; Οπότε τα εξής τινά μπορει να συμβαίνουν για να πουλάει φθηνότερα ή στη τιμή κόστους , ειτε να έχει ειδική συμφωνία και να προμηθευυευεται πιο φτηνά (δεν παίζει βέβαια κάτι τέτοιο), είτε να προμηθεύεται λαθραίο καύσιμο και να κλεβει το κράτος, ειτε να νοθεύει είτε να κλέβει η αντλία του και να κλεβει το πελάτη του ή να δημιουργήσει πρόβλημα στο κινητήρα του αυτοκινήτου του.

Φυσικά τις παραπάνω πρακτικές μπορεί να τις ακολουθεί και ένα πρατήριο με ακριβα καύσιμα αλλά οι πιθανότητες και ο βαθμός κλεψίματος ή νοθειας ίσως είναι μικρότερος  από κάποιο πρατήριο που πουλάει στη τιμη ή και κατω του κόστους.

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
22 ώρες πριν, gia_nnis είπε

Θα σου πω νοοτροπιες-μυαλα.

Δεν το φουλαρω:

-Γιατι θεωρω οτι κουβαλαω περιττο βαρος..! (αυξηση καταναλωσης)

-Γιατι μπορει η τιμη της βενζινης να κατεβει..(την πληρωσα πιο ακριβα)

-Αν δεν κινειται.. το καυσιμο χανει την δυναμη του(απωλεια χιλιομετρων-αυξηση καταναλωσης)

-Να εχει λιγοτερα λιτρα για ευνοητους λογους πχ σε ατυχημα..

Το φουλαρω:

-Γιατι οσο μεγαλυτερη ποσοτητα βαζω τοσο λιγοτερο σε κλεβει η αντλια.. Η αντλια κλεβει στην αρχη..

-Για να μειωσω την φθορα στο μηχανισμο(πορτακι βενζινης)

-Την βρηκα σε καλη τιμη.. ή αν θα ανεβει η τιμη της(τις επομενες μερες) θα ειμαι κερδισμενος!

Ξέχασες να αναφέρεις αυτούς που βάζουν μικροποσα  για να  βλέπουν πιο συχνά τα οπίσθια της υπαλλήλου😝

 

Επεξ/σία από christopher0016
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 2/4/2019 στις 8:57 ΜΜ, NickTG είπε

3 μήνες οικονομία αλλά τα κατάφερα! 

Έβαλα 48€! Άξιζε όμως τον κόπο. Ο θαυμασμός και η ζήλια του περίγυρου που έβλεπε το 11ετιας Daihatsu να γεμίζει ευχάριστα βενζίνη ήταν ανεκτίμητα! 

IMG_20190402_204920.jpg

 

Δίπλα ακριβώς από τα διυλιστήρια Ασπροπύργου που εφοδιάζει το BP λίγο πριν και μου βάζεις Shell;

 

Έλα πες το σταμάτησες Γρηγόρη για μπουγάτσα και είπες να shellάρεις :lol:!!!!

15 ώρες πριν, teddy71 είπε

Η βενζίνη το τελευταίο μήνα, σύμφωνα με τιμές που έχει αναρτήσει ο popek, ανέβηκε γυρω στα 6 λεπτα από  ~1,14  σε ~1,20 + ΦΠΑ. 1.20€+ 24%φπα=1.49€ . Πολύ περίεργο δεν είναι ενώ η τιμή διυλιστηρίου συνεχώς στο πρατήριο αυτό να είναι σταθερή; Επίσης γιατί να πουλάει στη τιμή 1.49 όσο δηλαδή είναι το κόστος; Οπότε τα εξής τινά μπορει να συμβαίνουν για να πουλάει φθηνότερα ή στη τιμή κόστους , ειτε να έχει ειδική συμφωνία και να προμηθευυευεται πιο φτηνά (δεν παίζει βέβαια κάτι τέτοιο), είτε να προμηθεύεται λαθραίο καύσιμο και να κλεβει το κράτος, ειτε να νοθεύει είτε να κλέβει η αντλία του και να κλεβει το πελάτη του ή να δημιουργήσει πρόβλημα στο κινητήρα του αυτοκινήτου του.

Φυσικά τις παραπάνω πρακτικές μπορεί να τις ακολουθεί και ένα πρατήριο με ακριβα καύσιμα αλλά οι πιθανότητες και ο βαθμός κλεψίματος ή νοθειας ίσως είναι μικρότερος  από κάποιο πρατήριο που πουλάει στη τιμη ή και κατω του κόστους.

 

Οι τιμές όλων των πετρελαιοειδών βγαίνουν καθημερινά ανά νομό. Το ξέρω καθότι δουλεύω πάνω στο πετρελαιάκι που βάζουμε όλοι μας. 

Ενδεικτικά χτες η χονδρική πώληση 95άρας πήρε 0,2 λεπτά/lt.

 

Κατά τα κάθε πρατήριο έχει τις δικές του εκπτώσεις γι'αυτό και η διαφοροποίηση στη τιμή.

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 4 εβδομάδες αργότερα...

Εγώ που είμαι Θεσσαλονίκη αυτό που εμπιστεύομαι είναι η BP στον Grand Μασούτη οδός Λαγκαδά. Σαν δεύτερη επιλογή έχω την Shell 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έβαζα shell 100σταρα γιατί το αμάξι είναι ρυθμισμένο μόνο για 100σταρα. Δεν είχα κάποιο θέμα. Ο προγραμματιστής μου πρότεινε ΕΚΟ και πλέον βάζω εκεί. Αρκετά φθηνότερη και σε μετρήσεις που έκανε έδειξε καλά αποτελέσματα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...