Προς το περιεχόμενο

Καλυτερη εταιρια βενζινης;


elpaso1

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 335
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

1 ώρα πριν, panoskatos είπε

Δεν ισχύει εδώ και χρόνια κάτι τέτοιο. Βάση κανονισμού της FIA τα καύσιμα ενός μονοθεσιου θα πρέπει να είναι σαν αυτά που βάζουν οι πολίτες στα αυτοκίνητα τους. 

Εμένα η απορία μου ήταν αν τα καύσιμα της f1 προμηθεύονται από την χώρα που βρίσκεται η πίστα όπου γίνεται κάθε φορά ο αγώνας. 

Δηλαδή σε ένα μονοθέσιο βάζουν τα ίδια καύσιμα που βάζουν σε ένα απλό όχημα ;  

Προφανώς και εξασφαλίζουν ποιοτικό καύσιμο κάθε φορά δεν ξερω από που προμηθεύονται αλλά σίγουρα τα καύσιμα που βάζουν είναι ελεγμένα.  Και υπάρχουν βενζίνες αγωνιστικές πολλών οκτανίων που δεν βρίσκεις σε απλό πρατήριο. Επίσης εάν θυμάμαι καλά βάζουν από βαρέλια 

3 ώρες πριν, papoys1 είπε

Προσωπικά βάζω από ιδιώτη που έχει τρία πρατήρια στην περιοχή μου ιδιόκτητα καθώς και αρκετά ιδιόκτητα βυτία για τη μεταφορά. Φυσικά έχει και την καλύτερη τιμή.

Επειδή έχω κάνει μετατροπή σε υγραέριο έχω τη δυνατότητα να ελέγχω τα πρατήρια.Ο λόγος απλός.Με 25 έως 28 ευρώ γεμίζω τη δεξαμενή υγραερίου την αδειάζω μέχρι να σφυρίξει γιατί έχω τη δυνατότητα να συνεχίσω με βενζίνα και τσεκάρω το πρατήριο.Έτσι αν σε κλέψει από την πρώτη φορά τον έπιασες γιατί ξέρεις περίπου τι καις.

Με τη βενζίνα δεν μπορείς να το κάνεις γιατί αν παίρνει 50 λίτρα άντε να βρεις 75 ευρώ να φουλάρεις και αν πες ότι είσαι φραγκάτος και τα έχεις, αν το αφήσεις να αδειάσει πως πας πρατήριο;;;;;Θυμάμαι παλιά έβαζα 50 ευρώ βενζίνη και έλεγα που στο διάολο την έκαψε.Η ουσία είναι ότι εκεί πέφτει το κλέψιμο της αρκούδας γιατί δεν μπορούμε να τσεκάρουμε κανέναν.

Οι τρόποι κλεψίματος έχουν πλέον εξελιχθεί.Έχει ο άλλος το τηλεκοντρόλ στο χέρι και σε κλέβει όσο θέλει αν θέλει.

Μην πιστεύεται σε εταιρείες και ονόματα.Όλοι από την ίδια μάνικα φορτώνουν.Τα περί πρόσθετων είναι φούμαρα.Βάλτε από τον πιο τίμιο και πιο φτηνό συγχρόνως αφού τον τσεκάρετε.

Καλύτερα να βάζεις μια και έξω φουλαρεις και ξεμπερδεψες τι που να τα βρει ρε συ παππού όταν πληρώνεται ο άλλος μια φορά το μήνα φουλαρει .

Συμφωνώ  στο να μην πιστεύουν στα ονόματα αφού από τα ίδια δυληστηρια φορτώνουν όλοι πρατηριουχοι το λάθος που κάνουν όλοι είναι ότι βασίζονται στην εταιρία και δεν ψάχνουν να βρουν τον σωστό πρατηριουχο

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

https://www.formula1.com/en/championship/inside-f1/understanding-f1-racing/Fuel.html

Αναφορά σε κείμενο

Surprising but true, despite the vast amounts of technical effort spent developing a Formula 1 car, the fuel it runs on is surprisingly close to the composition of ordinary, commercially available petrol.

 

Each fuel blend must be submitted to the sport’s governing body, the FIA, for prior approval of its composition and physical properties. A 'fingerprint' of the approved fuel is then taken, which will be compared to the actual fuel being used at the event by the FIA's mobile testing laboratory. 
 

1421066440866.jpg

 

Συνεχίστε να πιστεύετε ότι πηγαίνουν στην ΕΚΟ της γειτονίας της πίστας και γεμίζουν.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 hour ago, papoys1 said:

Ενδεχομένως δουλεύεις σε shell και βλέπεις πολλά κορόιδα να φουλάρουν vpower νομίζοντας ότι βάζουν ανώτερο καύσιμο ενώ στην ουσία βάζουν 95άρα και δεν το γνωρίζουν.:P

Εγώ ποτέ μου δεν έχω δει σε πρατήριο κανέναν να γεμίζει βενζίνη 20-30 - 40 πολύ σπάνια κανένας 50 άντε 1 στις 100 200 να πει κάποιος  φουλάρισε.Αν εσύ νομίζεις ότι με ενδιάμεσα γεμίσματα 20 και 30 ευρώ μπορείς να κάνεις αξιοπρεπείς μετρήσεις τι να πω.Πάω πάσο.

Εντάξει, αν είναι να δουλευόμαστε ούτε εγώ έχω δει κανέναν να γεμίζει με αέριο. 

Όλοι 10€ με 15€ βάζουν. 

Όπως ήδη είπα λοιπόν δεν χρειάζεται καν να το αδειάζεις. 

Γεμίζεις μια φορά, το αφήνεις να πάει λίγο πάνω από τη μέση για να είναι πιο σίγουρη η μέτρηση και γεμίζεις πάλι. 

Γλιτώνεις έτσι και το χαρακτηρισμό του φραγκατου από όποιον σε δει να βάζεις 50€ μαζεμένα. 

Είναι γνωστό άλλωστε πως όταν βάζεις λίγα λίγα το αμάξι καταναλώνει λιγότερο. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, NT1G είπε

https://www.formula1.com/en/championship/inside-f1/understanding-f1-racing/Fuel.html

Συνεχίστε να πιστεύετε ότι πηγαίνουν στην ΕΚΟ της γειτονίας της πίστας και γεμίζουν.

Μια διαφήμιση της Shell παλιότερα αυτό έδειχνε. Οπότε ναι το πιστεύω. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, phanispal είπε

Ναι ρε παιδιά, κι εγώ πάντα γεμίζω (~35 λίτρα, 50-60€). Δεν καταλαβαίνω πώς βολεύει καλύτερα να βάζω συνέχεια δεκάευρα και εικοσάευρα.

Αυτό το κάνουν μόνο εκείνοι που παίρνουν ένα μισθό/σύνταξη και βγαίνουν εντελώς οριακά, ή κάποιοι που δεν ξέρουν αν και πότε θα πληρωθούν και πάλι δεν έχουν στην άκρη ούτε ευρώ.

Το να πηγαινοέρχομαι κάθε λίγες μέρες στο βενζινάδικο για μένα είναι ταλαιπώρια.

Μα όπως τα λες είναι αλλά στην Ελλάδα το 80-90% είναι μισθωτοί και συνταξιούχοι και ασφαλώς τα μετράνε για να βγάλουν το μήνα και πολλοί λίγοι μπορούν να πάνε στο βενζινάδικο και να φουλάρουν.Τώρα αν εσύ ανήκεις στο υπόλοιπο ποσοστό μην το λες εδώ μέσα γιατί θα πλακώσουν να σου ζητάνε δανεικά.:P

Πριν 10 - 15 χρόνια φουλάριζα καμιά φορά και γω μετά την κρίση ποτέ το ανώτερο μέχρι 50 ευρώ  όταν ήταν να πάω ταξίδι.Ευτυχώς έβαλα υγραέριο και πριν λίγο με 20 ευρώ φουλάρισα.Είχε και λίγο μέσα.:D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, panoskatos είπε

Μια διαφήμιση της Shell παλιότερα αυτό έδειχνε. Οπότε ναι το πιστεύω. 

Ε αν το έδειχνε η διαφήμιση έτσι θα είναι, δεν μαμιέται.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, NickTG είπε

Εντάξει, αν είναι να δουλευόμαστε ούτε εγώ έχω δει κανέναν να γεμίζει με αέριο. 

Όλοι 10€ με 15€ βάζουν. 

 

Έρχεσαι στα λόγια μου ότι ελάχιστοι φουλάρουν μέσα σε αυτούς και ο  phanispal :D οι υπόλοιποι κανένα 20άρικο το πολύ βάζουν.Απλά λέω ότι εγώ στο υγραέριο τσεκάρω αν με κλέβουν που χωρά το ανώτερο 40 λίτρα δηλαδή 26-27 ευρώ στη βενζίνη δεν μπορώ γιατί παίρνει 45 λίτρα άρα γύρω στα 75 ευρώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

https://www.motorsport-total.com/formel-1/news/formel-1-mit-sprit-von-der-tankstelle-stimmts-wirklich-16112109

Είναι ενα πολύ ενδιαφέρον άρθρο,στα γερμανικα δυστηχως, από το 2016 οπου μιλάει ένας τύπος με το ονομα Chan ming yau,ο οποίος είναι τεχνικός καυσίμων στο team της Mercedes και ο υπεύθυνος του τομέα της τεχνολογίας καυσίμων της Petronas.

Λέει λοιπον οτι όντως το καύσιμο είναι σχεδόν ίδιο με αυτό του πρατηρίου και πως με το καύσιμο που μπαίνει στο μονοθέσιο μπαίνει μια χαρά και σε συμβατικό αμάξι όπως και το καύσιμο του πρατηρίου μια χαρά μπαίνει και στο μονοθέσιο.

Η διάφορα,λέει, είναι σε κάποια πρόσθετα που βαζει η καθε εταιρεια ειδικα για το μονοθεσιο,τα οποία με τους νέους κανονισμούς ελλατωθηκαν πιο πολύ ώστε να είναι το καύσιμο όσο πιο κοντά στο κανονικό καύσιμο του πρατηριου.

Παρολα αυτά δεν θα πήγαινε ποτε να βάλει βενζίνη με το μονοθέσιο σε πρατήριο,όχι γιατί δεν θα λειτουργούσε σωστα αλλά λόγω της μανικας.

Αυτά παντα φυσικά για καθαρά καυσιμα τα οποία υπαρχουν σε αλλες χώρες του κόσμου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

39 λεπτά πριν, papoys1 είπε

Μα όπως τα λες είναι αλλά στην Ελλάδα το 80-90% είναι μισθωτοί και συνταξιούχοι και ασφαλώς τα μετράνε για να βγάλουν το μήνα και πολλοί λίγοι μπορούν να πάνε στο βενζινάδικο και να φουλάρουν.Τώρα αν εσύ ανήκεις στο υπόλοιπο ποσοστό μην το λες εδώ μέσα γιατί θα πλακώσουν να σου ζητάνε δανεικά.:P

Πριν 10 - 15 χρόνια φουλάριζα καμιά φορά και γω μετά την κρίση ποτέ το ανώτερο μέχρι 50 ευρώ  όταν ήταν να πάω ταξίδι.Ευτυχώς έβαλα υγραέριο και πριν λίγο με 20 ευρώ φουλάρισα.Είχε και λίγο μέσα.:D

Το πράγμα είναι απλό. Αν κάποιος κάνει πάνω-κάτω συγκεκριμένα χιλιόμετρα το μήνα, και δίνει ας πούμε ~50€ σε καύσιμο, τι νόημα έχει να βάλει 5 δεκάευρα απ' το να βάλει μια φορά 50€; Τα ίδια δε θα δώσει και στις δύο περιπτώσεις;

Μόνο υπό συγκεκριμένες συνθήκες μπορεί να μην έχει κάποιος τη δυνατότητα να βάλει μία και καλή.

Εν τω μεταξύ για κάποιους παίζει να είναι και ψυχολογικό το θέμα. Σε παλιότερο νήμα είχες σχολιάσει τις προσφορές κάποιων supermarket, λέγοντας ότι δε γουστάρεις τις προσφορές 1+1 γιατί σε «αναγκάζουν» να δώσεις περισσότερα χρήματα. Προφανώς και το -50% στο τεμάχιο είναι καλύτερο, αλλά αν μιλάμε για προϊόντα που βρέξει-χιονίσει πρόκειται να καταναλώσεις ούτως ή άλλως, ε τι πρόβλημα υπάρχει να πάρεις το 1+1, αφού μπροστά σου θα το βρεις και τίποτα δε θα πάει χαμένο;

Κάπως έτσι το βλέπω και με το γέμισμα του ρεζερβουάρ. Κι εγώ τα μετράω για να βγάλω το μήνα, και στις αρχές έκανα κι εγώ αυτό το πράγμα, έβαζα δεκάευρα. Τα έβαλα κάτω όμως και είδα ότι δεν κερδίζω κάτι απ' όλο αυτό, ίσα-ίσα που κάθε λίγο και λιγάκι ήμουν με λαμπάκι κι είχα το άγχος του ανεφοδιασμού. Από τότε γεμίζω πάντα και μετά από ~400 χιλιόμετρα ξαναγεμίζω. Έτσι κρατάω και αρχείο με την κατανάλωση του αυτοκινήτου.

Το μόνο αρνητικό με τη δική μου πρακτική, είναι ότι όταν το κουνάω σπάνια και κάθεται η βενζίνη αρκετές εβδομάδες στο ντεπόζιτο, ίσως ξεθυμαίνει και νομίζω ότι έχω δει πολύ μικρή διαφορά στην αυτονομία (προς το χειρότερο), αλλά παίζει και να είναι placebo effect.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 μήνες οικονομία αλλά τα κατάφερα! 

Έβαλα 48€! Άξιζε όμως τον κόπο. Ο θαυμασμός και η ζήλια του περίγυρου που έβλεπε το 11ετιας Daihatsu να γεμίζει ευχάριστα βενζίνη ήταν ανεκτίμητα! 

 

 

IMG_20190402_204920.jpg

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 λεπτά πριν, NickTG είπε

3 μήνες οικονομία αλλά τα κατάφερα! 

Έβαλα 48€! Άξιζε όμως τον κόπο. Ο θαυμασμός και η ζήλια του περίγυρου που έβλεπε το 11ετιας Daihatsu να γεμίζει ευχάριστα βενζίνη ήταν ανεκτίμητα! 

IMG_20190402_204920.jpg

Θα Τους έκανες να σκάσουν όσο περίμενες την απόδειξη!!!1

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...