Προς το περιεχόμενο

Καλυτερη εταιρια βενζινης;


elpaso1

Προτεινόμενες αναρτήσεις

18 λεπτά πριν, AristidisZ είπε

Εσύ πιστεύεις δηλαδή ότι βάζουν στην F1 καύσιμα από τοπικά πρατήρια ; 

https://www.formula1.com/en/championship/inside-f1/understanding-f1-racing/Fuel.html

Αυτό κατάλαβες από αυτά που έγραψα? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 335
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

7 ώρες πριν, adsl2+ είπε

Στην ΕΚΟ έχουν έχουν τα ΚΑΛΥΨΩ εδώ;https://www.eko.gr/Uploads/Documents/43075/Πρατήρια_ΚΑΛΥΨΩ WEBSITE.pdf στη SHELL όπου βλέπεις ΜΥΡΤΕΑ και ΕΡΜΗΣ είναι της SHELL CORAL; https://www.coralenergy.gr/για-τον-ιδιώτη/πρατήρια-shell/ Της AVIN εδώ :https://www.avinoil.gr/gr/?option=com_storelocator&Itemid=269&lang=gr

Σε ευχαριστώ πολύ. Πολύ χρήσιμη η απάντηση σου

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 1/4/2019 στις 8:09 ΠΜ, panoskatos είπε

Δεν υπάρχει καλό καύσιμο στην Ελλάδα, μπορεί να φταίει και η διυλιση δεν ξέρω.Το ότι υπάρχει και νοθεία οκ το ξέρουμε, μπορεί να σε κάποια πρατήρια να υπάρχουν και βρώμικες δεξαμενές, οκ δεκτό και αυτό. Αλλά σε σχέση με το εξωτερικό η διαφορά είναι τεράστια. Δεν ξέρω τι συμβαίνει, δεν μπορώ να δεχθώ ότι παντού και οι πάντες κάτι κάνουν. Σε κάποια πρατήρια υπάρχει κάποια διάφορα προς το καλύτερο ή χειρότερο αλλά το απόλυτο δεν το έχω βρει σε αυτή την χώρα. 

Ενδεικτικά να αναφέρω ένα καλό πρατήριο Ελιν το οποίο βρίσκεται σε επαρχιακό προς Μαραθώνα, το έχει ένας μουσάτος ο οποίος είναι και βοσκός για να τα βγάλει πέρα. Το παλικάρι έχει δύο αντλίες, μια 95αρα και μια πετρέλαιο. 

Θα ήθελα να ήξερα τι θα γινόταν αν φτιάχναμε πίστα φόρμουλα 1 στην Ελλάδα, οι οδηγοί / πιλότοι θα κάνανε τους χειρότερους χρόνους. Εκτός και αν στην f1 φέρνουν δικά τους καύσιμα, δεν ξέρω!  Όποιος γνωρίζει ας απαντήσει, το έχω απορία. 

Ολοι οι πρατηριουχοι λενε οτι το καυσιμο ειναι ενα..! απλα η καθε εταιρια βαζει τα προσθετα της..

Ενα πρατηριο θα εχει χαμηλη τιμη γιατι δεν βαζει τα προσθετα και δεν καθαριζει τη δεξαμενη του στο χρονικο διαστημα που πρεπει..

Οσο για το κλεψιμο ειναι στα επιτρεπτα ορια.. Σχεδον ολα κλεβουν!

Για ενα βενζιναδικο που λενε καλα λογια για ποσοτητα-ποιοτητα ειναι αυτο Κασταμονής 47, Ηράκλειο Αθηνα

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 1/4/2019 στις 7:03 ΠΜ, papoys1 είπε

Εγώ πάντως έχω κόψει μαχαίρι τα εταιρικά εδώ και δύο χρόνια και βάζω σε ιδιωτικά.

Θα μου πεις γιατί.Γιατί περισσότερα έχει να χάσει ένας ιδιώτης που έχει  επενδύσει σε 2 ή 3 βενζινάδικα και άλλα τόσο αυτοκίνητα βυτία για μεταφορά καυσίμων από έναν που έχει δώσει 20-30 χιλιάδες και έχει πάρει ένα εταιρικό να το δουλέψει,αν ου μη γένοιτο διαπιστωθεί κάτι σε κάποιο πρατήριό του.Και τα άσχημα εξαπλώνονται πολύ γρήγορα.

Επίσης πολύ καλύτερες τιμές θα δώ από το συγκεκριμένο ιδιώτη  παρά από οποιοδήποτε εταιρικό και αυτό το βλέπουμε στην πράξη όσοι έχουμε στην περιοχή μας δυνατούς ιδιώτες.

Στην περιοχή μου, ιδιώτης πρατηριούχος έχει εκτός από ένα δικό του και ένα εταιρικό που εμπορέυεται της ίδιας εταιρείας καύσιμα. Στο ιδιωτικό η τιμή είναι 3 λεπτά πάνω σε σχέση με το εταιρικό που διαχειρίζεται. Οι πιθανότητες να βγει πειραγμένο το καύσιμο σε ένα εταιρικό είναι μικρότερες από ένα ιδιωτικό. 

Βέβαια στους ιδιώτες υπάρχουν και οι δύο μεριές, του επαγγελματία και του "να τα αρπάξω".

Ωστώσο λόγω συχνών ταξιδιών στην επαρχία επιλέγω να βάζω καύσιμα και από ιδιώτες τσεκαρισμένους για την καθαρή βενζίνη/πετρέλαιο.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προσωπικά βάζω από ιδιώτη που έχει τρία πρατήρια στην περιοχή μου ιδιόκτητα καθώς και αρκετά ιδιόκτητα βυτία για τη μεταφορά. Φυσικά έχει και την καλύτερη τιμή.

Επειδή έχω κάνει μετατροπή σε υγραέριο έχω τη δυνατότητα να ελέγχω τα πρατήρια.Ο λόγος απλός.Με 25 έως 28 ευρώ γεμίζω τη δεξαμενή υγραερίου την αδειάζω μέχρι να σφυρίξει γιατί έχω τη δυνατότητα να συνεχίσω με βενζίνα και τσεκάρω το πρατήριο.Έτσι αν σε κλέψει από την πρώτη φορά τον έπιασες γιατί ξέρεις περίπου τι καις.

Με τη βενζίνα δεν μπορείς να το κάνεις γιατί αν παίρνει 50 λίτρα άντε να βρεις 75 ευρώ να φουλάρεις και αν πες ότι είσαι φραγκάτος και τα έχεις, αν το αφήσεις να αδειάσει πως πας πρατήριο;;;;;Θυμάμαι παλιά έβαζα 50 ευρώ βενζίνη και έλεγα που στο διάολο την έκαψε.Η ουσία είναι ότι εκεί πέφτει το κλέψιμο της αρκούδας γιατί δεν μπορούμε να τσεκάρουμε κανέναν.

Οι τρόποι κλεψίματος έχουν πλέον εξελιχθεί.Έχει ο άλλος το τηλεκοντρόλ στο χέρι και σε κλέβει όσο θέλει αν θέλει.

Μην πιστεύεται σε εταιρείες και ονόματα.Όλοι από την ίδια μάνικα φορτώνουν.Τα περί πρόσθετων είναι φούμαρα.Βάλτε από τον πιο τίμιο και πιο φτηνό συγχρόνως αφού τον τσεκάρετε.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, papoys1 είπε

50 λίτρα άντε να βρεις 75 ευρώ να φουλάρεις και αν πες ότι είσαι φραγκάτος και τα έχεις,

Δηλαδή ο παππούλης σήμερα στο Μενίδι που έβαλε 50λτ vpower 80€ σε ένα εφάπαξ mondeo του 2000 πρέπει να ήταν εφοπλιστής. Τι άλλο θα ακούσουμε 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 hour ago, papoys1 said:

Προσωπικά βάζω από ιδιώτη που έχει τρία πρατήρια στην περιοχή μου ιδιόκτητα καθώς και αρκετά ιδιόκτητα βυτία για τη μεταφορά. Φυσικά έχει και την καλύτερη τιμή.

Επειδή έχω κάνει μετατροπή σε υγραέριο έχω τη δυνατότητα να ελέγχω τα πρατήρια.Ο λόγος απλός.Με 25 έως 28 ευρώ γεμίζω τη δεξαμενή υγραερίου την αδειάζω μέχρι να σφυρίξει γιατί έχω τη δυνατότητα να συνεχίσω με βενζίνα και τσεκάρω το πρατήριο.Έτσι αν σε κλέψει από την πρώτη φορά τον έπιασες γιατί ξέρεις περίπου τι καις.

Με τη βενζίνα δεν μπορείς να το κάνεις γιατί αν παίρνει 50 λίτρα άντε να βρεις 75 ευρώ να φουλάρεις και αν πες ότι είσαι φραγκάτος και τα έχεις, αν το αφήσεις να αδειάσει πως πας πρατήριο;;;;;Θυμάμαι παλιά έβαζα 50 ευρώ βενζίνη και έλεγα που στο διάολο την έκαψε.Η ουσία είναι ότι εκεί πέφτει το κλέψιμο της αρκούδας γιατί δεν μπορούμε να τσεκάρουμε κανέναν.

Οι τρόποι κλεψίματος έχουν πλέον εξελιχθεί.Έχει ο άλλος το τηλεκοντρόλ στο χέρι και σε κλέβει όσο θέλει αν θέλει.

Μην πιστεύεται σε εταιρείες και ονόματα.Όλοι από την ίδια μάνικα φορτώνουν.Τα περί πρόσθετων είναι φούμαρα.Βάλτε από τον πιο τίμιο και πιο φτηνό συγχρόνως αφού τον τσεκάρετε.

Τι εννοείς δεν μπορείς να τσεκάρεις? 

Γεμίζεις, κάνεις τα χιλιόμετρα, γεμίζεις πάλι και υπολογίζεις. 

Γιατί να το αφήσεις να αδειάσει εντελώς? Δεν έχει νόημα. 

Τώρα αυτό με τα λεφτά είναι λίγο αστείο. Είτε το γεμίσεις είτε βάλεις 5 φορές από 15€ τα ίδια βγαίνουν στο τέλος. 

Ούτε φραγκατος χρειάζεται να είσαι ούτε τίποτα. 

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 1/4/2019 στις 10:10 ΠΜ, AristidisZ είπε

Εσύ πιστεύεις δηλαδή ότι βάζουν στην F1 καύσιμα από τοπικά πρατήρια ; 

https://www.formula1.com/en/championship/inside-f1/understanding-f1-racing/Fuel.html

Παλιά όταν εμένα Γερμανία, και έβλεπα τη F1,με Niki Lauda καλεσμένο ζωντανα σε κάθε εκπομπη για όλη τη σαιζον,είχαν πει οτι το 1 λίτρο καυσίμου κόστιζε 20 ευρώ.Είναι η κανονική βενζίνη,απλα μετα η κάθε εταιρεία που προμηθεύει με καύσιμα την κάθε ομάδα,π.χ για την Mercedes η Petronas,βάζει τα δικά της πρόσθετα ειδικα για το συγκεκριμένο αμαξι,δηλαδή ράβεται σαν κοστούμι.

Φυσικά η βενζίνη και το πετρελαιο που πωλείται Ελλάδα υστερει πολύ σε ποιοτητα σε σχέση με την υπόλοιπη Ευρώπη 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, jmmys είπε

Παλιά όταν εμένα Γερμανία, και έβλεπα τη F1,με Niki Lauda καλεσμένο ζωντανα σε κάθε εκπομπη για όλη τη σαιζον,είχαν πει οτι το 1 λίτρο καυσίμου κόστιζε 20 ευρώ.Είναι η κανονική βενζίνη,απλα μετα η κάθε εταιρεία που προμηθεύει με καύσιμα την κάθε ομάδα,π.χ για την Mercedes η Petronas,βάζει τα δικά της πρόσθετα ειδικα για το συγκεκριμένο αμαξι,δηλαδή ράβεται σαν κοστούμι.

Δεν ισχύει εδώ και χρόνια κάτι τέτοιο. Βάση κανονισμού της FIA τα καύσιμα ενός μονοθεσιου θα πρέπει να είναι σαν αυτά που βάζουν οι πολίτες στα αυτοκίνητα τους. 

Εμένα η απορία μου ήταν αν τα καύσιμα της f1 προμηθεύονται από την χώρα που βρίσκεται η πίστα όπου γίνεται κάθε φορά ο αγώνας. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, panoskatos είπε

Εμένα η απορία μου ήταν αν τα καύσιμα της f1 προμηθεύονται από την χώρα που βρίσκεται η πίστα όπου γίνεται κάθε φορά ο αγώνας

Ευτυχώς που δεν έχουμε αγώνα Ελλάδα.. θα είχαν βαρέσει όλα τα μοτέρ πιρακια

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, panoskatos είπε

Δεν ισχύει εδώ και χρόνια κάτι τέτοιο. Βάση κανονισμού της FIA τα καύσιμα ενός μονοθεσιου θα πρέπει να είναι σαν αυτά που βάζουν οι πολίτες στα αυτοκίνητα τους. 

Εμένα η απορία μου ήταν αν τα καύσιμα της f1 προμηθεύονται από την χώρα που βρίσκεται η πίστα όπου γίνεται κάθε φορά ο αγώνας. 

Ενταξει αυτό που λέω ηταν πριν καμμία 10αρια χρόνια.

Τώρα για το άλλο που εχεις απορία,όντως και εγώ την έχω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, amagawd είπε

Δηλαδή ο παππούλης σήμερα στο Μενίδι που έβαλε 50λτ vpower 80€ σε ένα εφάπαξ mondeo του 2000 πρέπει να ήταν εφοπλιστής. Τι άλλο θα ακούσουμε 

Ενδεχομένως δουλεύεις σε shell και βλέπεις πολλά κορόιδα να φουλάρουν vpower νομίζοντας ότι βάζουν ανώτερο καύσιμο ενώ στην ουσία βάζουν 95άρα και δεν το γνωρίζουν.:P

1 ώρα πριν, NickTG είπε

Τι εννοείς δεν μπορείς να τσεκάρεις? 

Γεμίζεις, κάνεις τα χιλιόμετρα, γεμίζεις πάλι και υπολογίζεις. 

Γιατί να το αφήσεις να αδειάσει εντελώς? Δεν έχει νόημα. 

Τώρα αυτό με τα λεφτά είναι λίγο αστείο. Είτε το γεμίσεις είτε βάλεις 5 φορές από 15€ τα ίδια βγαίνουν στο τέλος. 

Ούτε φραγκατος χρειάζεται να είσαι ούτε τίποτα. 

Εγώ ποτέ μου δεν έχω δει σε πρατήριο κανέναν να γεμίζει βενζίνη 20-30 - 40 πολύ σπάνια κανένας 50 άντε 1 στις 100 200 να πει κάποιος  φουλάρισε.Αν εσύ νομίζεις ότι με ενδιάμεσα γεμίσματα 20 και 30 ευρώ μπορείς να κάνεις αξιοπρεπείς μετρήσεις τι να πω.Πάω πάσο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δηλαδή εγώ που κάθε 15 μέρες βάζω 50 ευρώ βενζίνη είμαι εφοπλιστής????

Καλή βενζίνη σε ποιότητα και ποσότητα έχω βρει σε μια avin στης Κηφισίας έξω από το κατ και σε ένα άσχετο βενζινάδικο στην Νέα Μάκρη όπως κατεβαίνεις από περιφερειακό Πεντέλης στο δεξί χέρι,δεν θυμάμαι επωνυμία...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι ρε παιδιά, κι εγώ πάντα γεμίζω (~35 λίτρα, 50-60€). Δεν καταλαβαίνω πώς βολεύει καλύτερα να βάζω συνέχεια δεκάευρα και εικοσάευρα.

Αυτό το κάνουν μόνο εκείνοι που παίρνουν ένα μισθό/σύνταξη και βγαίνουν εντελώς οριακά, ή κάποιοι που δεν ξέρουν αν και πότε θα πληρωθούν και πάλι δεν έχουν στην άκρη ούτε ευρώ.

Το να πηγαινοέρχομαι κάθε λίγες μέρες στο βενζινάδικο για μένα είναι ταλαιπώρια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...