Προς το περιεχόμενο

Καλυτερη εταιρια βενζινης;


elpaso1

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 335
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Την εβαζα ενα διαστημα,καμμία διαφορά σε σχέση με νορμαλ 95αρα.

Σχετικα με την νοθεία,και λάδια βάζουν,και νερό βαζουν,λόγω του οτι στην Ελλάδα δεν υπήρχε ποτέ έλεγχος των καυσίμων. Έλεγχος χωρίς λαδωμα δεν υπάρχει εδω.

Επεξ/σία από jmmys
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απλα αν θυμαμαι ο ιδιοκτητων της ELIN, ειχε πει οτι εαν υπαρξει σε οποιοδηποτε πρατηρια νοθεια, θα φροντισει ο ιδιος ωστε ο πρατηριουχος να χασει μια δια παντος την δυνατοτητα εργασιας του σε αυτο τον κλαδο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
20 ώρες πριν, jmmys είπε

Η 100αρα κατατάσσεται σε βενζινες που για το 90% των αυτοκινήτων που κυκλοφορούν είναι παντελώς αχρειαστη.Μονο στην Ελλάδα υπάρχει η αντίληψη οτι με την 100αρα βγαζεις παραπανω χλμ,κάποιοι λένε ότι δίνει και άλογα,το ανέκδοτο του αιωνα,επειδή πολύ απλα πέφτει απίστευτη νοθεία στις 95αρες.Η ελληνική 100αρα αντιστοιχεί σχεδόν στην αυστριακή ή γερμανική 95αρα,και παλι δεν την φτάνει.

Για την νοθεία, βάζουν νερό μέσα,να το πω έτσι απλα,παλια οι νταλικερηδες βαζανε κουβέρτες στα ντεποζιτα όταν βγαινανε εξωτερικο επειδή το βράδυ με μείον 20 το ελληνικό πετρέλαιο πάγωνε,επειδή είχε νερό μεσα.

Λένε επίσης ότι καθαρίζει τον κινητήρα, δεν ξέρω τι από αυτά ισχύει... επίσης μερικά αυτοκίνητα (fsi πχ) θέλουν τέτοια βενζίνη, δεν ξέρω το λόγο αλλά δεν δουλεύουν σωστά με απλή και γράφει και στο ντεπόζιτο πάνω από 98 οκτάνια αν θυμάμαι καλά.

 

Εγώ στο δικό μου αν και turbo βάζω κατά 99% απλή και τις περισσότερες φορές ελιν γιατί βολεύει. 

Επεξ/σία από zio10
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα αυτοκίνητα που είναι κατασκευασμένα από τη μαμά για βενζίνη τουλάχιστον 98 οκτανίων,ανήκουν στο 10% που προανέφερα.

Όσο για το ότι καθαρίζει τον κινητήρα,αυτοί που το λένε αυτο,λένε και ότι η 100αρα δίνει και μερικά άλογα παραπάνω.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω βαζω κατοσταρα στο παπι και οντως πηγαινει καλυτερα και δουλευει ποιο στρωτα σε σχεση με 95αρα. Αυτο που ψιλιαζομαι ομως ειναι οτι η κατοσταρα ειναι στην ουσια "καθαρη" 95αρα και οι 95αρες ενας θεος ξερει τι σκατα εχουνε βαλει μεσα για να βγαλουνε κερδος. :mellow:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 χρόνο αργότερα...

Δεν παιζει ρολο η εταιρεια αλλα αυτος που το δουλευει!!! Aegean Γρ. Λαμπρακη 277 στη Νικαια. Δεν ειναι ανταγωνιστικο τοσο στην τιμη προφανως επειδη δεν κλεβει!!! Εγω βαζω βενζινη, ο αντρας μου πετρελαιο κ τ αυτοκινητα επιτελους δουλευουν σωστα κ χωρις ζημιες!!! Οσο για τα χιλιομετρα... σε κανενα αλλο βενζιναδικο με τα ιδια χρηματα δεν εχουμε κανει αυτα τα χιλιομετρα!!! Το συνηστω ανεπιφυλακτα!!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 11/2/2018 στις 12:14 ΠΜ, Mesqal είπε

Εγω βαζω κατοσταρα στο παπι και οντως πηγαινει καλυτερα και δουλευει ποιο στρωτα σε σχεση με 95αρα. Αυτο που ψιλιαζομαι ομως ειναι οτι η κατοσταρα ειναι στην ουσια "καθαρη" 95αρα και οι 95αρες ενας θεος ξερει τι σκατα εχουνε βαλει μεσα για να βγαλουνε κερδος. :mellow:

δεν θα αναβε λαμπακι αν εβαζαν σκ@τα οπως λετε μεσα?

Σε ΕΚΟ  λενε οτι αν ζητησεις μπορεις να παρεις δειγμα σε μπουκαλακι

Επεξ/σία από GIANNIS400
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
12 ώρες πριν, DOR1K1N είπε

Πώς βρίσκουμε εταιρικά και εμείς στην επαρχία? Είναι επίσημα στο site τους πχ? 

Στην ΕΚΟ  έχουν τα ΚΑΛΥΨΩ εδώ;https://www.eko.gr/Uploads/Documents/43075/Πρατήρια_ΚΑΛΥΨΩ WEBSITE.pdf στη SHELL όπου βλέπεις ΜΥΡΤΕΑ και ΕΡΜΗΣ είναι της SHELL CORAL; https://www.coralenergy.gr/για-τον-ιδιώτη/πρατήρια-shell/ Της AVIN εδώ :https://www.avinoil.gr/gr/?option=com_storelocator&Itemid=269&lang=gr

Επεξ/σία από adsl2+
  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Εγώ πάντως έχω κόψει μαχαίρι τα εταιρικά εδώ και δύο χρόνια και βάζω σε ιδιωτικά.

Θα μου πεις γιατί.Γιατί περισσότερα έχει να χάσει ένας ιδιώτης που έχει  επενδύσει σε 2 ή 3 βενζινάδικα και άλλα τόσο αυτοκίνητα βυτία για μεταφορά καυσίμων από έναν που έχει δώσει 20-30 χιλιάδες και έχει πάρει ένα εταιρικό να το δουλέψει,αν ου μη γένοιτο διαπιστωθεί κάτι σε κάποιο πρατήριό του.Και τα άσχημα εξαπλώνονται πολύ γρήγορα.

Επίσης πολύ καλύτερες τιμές θα δώ από το συγκεκριμένο ιδιώτη  παρά από οποιοδήποτε εταιρικό και αυτό το βλέπουμε στην πράξη όσοι έχουμε στην περιοχή μας δυνατούς ιδιώτες.

Επεξ/σία από papoys1
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν υπάρχει καλό καύσιμο στην Ελλάδα, μπορεί να φταίει και η διυλιση δεν ξέρω.Το ότι υπάρχει και νοθεία οκ το ξέρουμε, μπορεί να σε κάποια πρατήρια να υπάρχουν και βρώμικες δεξαμενές, οκ δεκτό και αυτό. Αλλά σε σχέση με το εξωτερικό η διαφορά είναι τεράστια. Δεν ξέρω τι συμβαίνει, δεν μπορώ να δεχθώ ότι παντού και οι πάντες κάτι κάνουν. Σε κάποια πρατήρια υπάρχει κάποια διάφορα προς το καλύτερο ή χειρότερο αλλά το απόλυτο δεν το έχω βρει σε αυτή την χώρα. 

Ενδεικτικά να αναφέρω ένα καλό πρατήριο Ελιν το οποίο βρίσκεται σε επαρχιακό προς Μαραθώνα, το έχει ένας μουσάτος ο οποίος είναι και βοσκός για να τα βγάλει πέρα. Το παλικάρι έχει δύο αντλίες, μια 95αρα και μια πετρέλαιο. 

 

Θα ήθελα να ήξερα τι θα γινόταν αν φτιάχναμε πίστα φόρμουλα 1 στην Ελλάδα, οι οδηγοί / πιλότοι θα κάνανε τους χειρότερους χρόνους. Εκτός και αν στην f1 φέρνουν δικά τους καύσιμα, δεν ξέρω!  Όποιος γνωρίζει ας απαντήσει, το έχω απορία. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, panoskatos είπε

Θα ήθελα να ήξερα τι θα γινόταν αν φτιάχναμε πίστα φόρμουλα 1 στην Ελλάδα, οι οδηγοί / πιλότοι θα κάνανε τους χειρότερους χρόνους. Εκτός και αν στην f1 φέρνουν δικά τους καύσιμα, δεν ξέρω!  Όποιος γνωρίζει ας απαντήσει, το έχω απορία. 

Εσύ πιστεύεις δηλαδή ότι βάζουν στην F1 καύσιμα από τοπικά πρατήρια ; 

https://www.formula1.com/en/championship/inside-f1/understanding-f1-racing/Fuel.html

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...