Προς το περιεχόμενο

Καλυτερη εταιρια βενζινης;


elpaso1

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Στις 13/5/2019 στις 1:34 ΜΜ, phanispal είπε

Δεν ξέρω αν το μικρό περιθώριο ξεκινά με το που «χτυπήσει» η αντλία, πάντως 2 λίτρα πάνω κάτω θεωρώ πως παίρνουν τα περισσότερα αυτοκίνητα.

Σε αυτοκινητο με ρεζερβουαρ 55 λιτρα κατα τον κατασκευαστη (VW Golf IV), η Shell στα φαναρια του Πικερμιου πριν απο λιγα χρονια ειχαν βαλει 58 λιτρα... πηγα να το κανω θεμα αλλα δεν εβγαλα ακρη. Τωρα εχει αλλαξει εταιρια αλλα οι διαχειριστες ειναι οι ιδιοι...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 335
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

2 λεπτά πριν, gasgounis είπε

Σε αυτοκινητο με ρεζερβουαρ 55 λιτρα κατα τον κατασκευαστη (VW Golf IV), η Shell στα φαναρια του Πικερμιου πριν απο λιγα χρονια ειχαν βαλει 58 λιτρα... πηγα να το κανω θεμα αλλα δεν εβγαλα ακρη. Τωρα εχει αλλαξει εταιρια αλλα οι διαχειριστες ειναι οι ιδιοι...

Αν σου γέμισαν ξέχυλα,να τρέχει απο την τάπα δηλαδή,χωράει παραπάνω.Γιατί ο κατασκευαστής λέει για το ρεζερβουάρ και όχι για την σωλήνα .Αλλά και πάλι πήγες τελείως άδειος;Με τις αναθυμιάσεις;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 μήνες μετά...

Καλησπέρα μιας και ολοι ταξιδεύουν άλλα και οχι μόνο βλέπω ξανά μεγαλες αποκλίσεις στισ τιμές καύσιμων βενζίνης βασικά.

Βλέπω σε ενα δρόμο οπως η Γαλατσίου πχ μια revoil me timh 1.516 kai bp 1698 πως προκύπτει τοσο μεγάλη διαφορά και εκει τ κάνεις? έχει κάποιο λακο η φαβα? γενικά βλεπω τιμες πάντως revoil χαμηλές παντού άλλα έχω φοβηθεί να βάλω Αν και επέτυχα και shell κοντά σπατα με 1,518 .  συμβουλές? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Σε 2 βενζινάδικα Elin στην πόλη μου,το ένα έχει την 95αρα crystal,αυτήν βάζω,1,58 ευρώ και το άλλο την ίδια ακριβώς βενζίνη 1,75.

Σε 50 λίτρα η διαφορά στα 8,5 ευρώ.

Επεξ/σία από jmmys
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Ukforthemoment είπε

http://oil.gge.gov.gr/

Tiμες διυλιστηρίου,τόσο αγοράζουν όλες οι εταιρίες.

Είναι χωρίς κέρδος εταιρίας,μεταφοράς,πρατηρίου,φπα. 

οπότε δεν είναι θέμα νοθείας η κακής ποιότητα δεξαμενής αντλίας?  αλλά στο πόσο κέρδος θέλει να έχει ο πρατηριούχος ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, RIO1ANTIRIO είπε

οπότε δεν είναι θέμα νοθείας η κακής ποιότητα δεξαμενής αντλίας?  αλλά στο πόσο κέρδος θέλει να έχει ο πρατηριούχος ?

Ολα παίζουν,απο ξέπλυμα χρήματος,νοθεία,μη κίνηση στο πρατήριο,πλουσιος πρατηριουχος δεν τον νοιάζει να πουλήσει,ανταγωνισμός ή μη απο κοντινα πρατήρια.

Εγω θα έπαιρνα σαν μέτρο το πόσο πουλάνε τα εταιρικά της περιοχής.Απλά για να μπορώ να συγκρίνω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 λεπτά πριν, Ukforthemoment είπε

Ολα παίζουν,απο ξέπλυμα χρήματος,νοθεία,μη κίνηση στο πρατήριο,πλουσιος πρατηριουχος δεν τον νοιάζει να πουλήσει,ανταγωνισμός ή μη απο κοντινα πρατήρια.

Εγω θα έπαιρνα σαν μέτρο το πόσο πουλάνε τα εταιρικά της περιοχής.Απλά για να μπορώ να συγκρίνω.

revoil 1,515 . bp 1,698 . shell 1,578 . eko 1,569 το ενα δίπλα σε άλλο αυτά σε σειρά εινα. οποτε εδω τ κανεις που βαζεις?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, RIO1ANTIRIO είπε

σεξιστικη η ερώτηση  αλλά όλα έχουν άντρες 

χαχα 

Απλά δεν ξέρω να σου πω ποιον να προτιμήσεις.

Εκείνο που μπορώ να σου πω είναι ότι το φτηνό δεν είναι παντα και το φτηνότερο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, Ukforthemoment είπε

χαχα 

Απλά δεν ξέρω να σου πω ποιον να προτιμήσεις.

Εκείνο που μπορώ να σου πω είναι ότι το φτηνό δεν είναι παντα και το φτηνότερο.

ισχύει πριν χρόνια έτσι κάπως Πατρα έμεινα στη μέση του πουθενά ήταν νερό και χώμα οταν πήγα συνεργείο 200ΜΛ Λάσπη χαχα. Για αυτό ψανχω αθηνα λίγο για να μην την πατήσω πάλι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 2/4/2019 στις 6:40 ΜΜ, stefan123 είπε

Δηλαδή εγώ που κάθε 15 μέρες βάζω 50 ευρώ βενζίνη είμαι εφοπλιστής????

Καλή βενζίνη σε ποιότητα και ποσότητα έχω βρει σε μια avin στης Κηφισίας έξω από το κατ και σε ένα άσχετο βενζινάδικο στην Νέα Μάκρη όπως κατεβαίνεις από περιφερειακό Πεντέλης στο δεξί χέρι,δεν θυμάμαι επωνυμία...

Φραγκάτος είπα όχι εφοπλιστής.:P

Στις 2/4/2019 στις 6:51 ΜΜ, phanispal είπε

Ναι ρε παιδιά, κι εγώ πάντα γεμίζω (~35 λίτρα, 50-60€). Δεν καταλαβαίνω πώς βολεύει καλύτερα να βάζω συνέχεια δεκάευρα και εικοσάευρα.

Αυτό το κάνουν μόνο εκείνοι που παίρνουν ένα μισθό/σύνταξη και βγαίνουν εντελώς οριακά, ή κάποιοι που δεν ξέρουν αν και πότε θα πληρωθούν και πάλι δεν έχουν στην άκρη ούτε ευρώ.

Το να πηγαινοέρχομαι κάθε λίγες μέρες στο βενζινάδικο για μένα είναι ταλαιπώρια.

Όταν πάρεις 2 κιλά παιδάκια μπορεί να τα φας όλα σε μια καθισιά ενώ αν πάρεις μισό κιλό με αυτά πρέπει να τη βγάλεις.😊

Στις 20/12/2019 στις 2:05 ΜΜ, RIO1ANTIRIO είπε

οπότε δεν είναι θέμα νοθείας η κακής ποιότητα δεξαμενής αντλίας?  αλλά στο πόσο κέρδος θέλει να έχει ο πρατηριούχος ?

Δεν πάει έτσι;;;Αν ο πρατηριούχος έχει δικά του  2-3-4 πρατήρια και δικά του βυτία μεταφοράς και φθηνότερη τιμή θα πετύχει διυληστήριο και ποιο λίγο θα κοστίσει η μεταφορά ενώ ο άλλος που έχει νοικιάσει εταιρικό αν δεν έχει δουλειά άστα να πάνε.Αν πάει για συναγωνισμό θα μπει σίγουρα μέσα.

Στις 20/12/2019 στις 2:34 ΜΜ, Ukforthemoment είπε

Ποιο έχει την πιο όμορφη πωλήτρια;

Το silk φυσικά  στη Λ.Μαραθώνος στο Γέρακα (όχι την κοκκινομάλα την άλλη) Τυχαία βάζω σε αυτό δεν πάω για τις κοπέλες.😊

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 8/2/2018 στις 8:07 ΜΜ, elpaso1 είπε

Εβαζα για αρκετο διαστημα ETEKA, αλλα πλεον βαζω μονο REVOIL και ELIN Crystal. Μιλαω για αμολυβδη. Εχω αμαξι με turbo κινητηρα, αν εχει καποια σημασια. Καποια αποψη;

     Όχι και τόση , το λάδι είναι αυτό που χρειάζεται προσοχή και τέλος πάντων το ζήτημα της λίπανσης . Να θυμάστε πως σε ότι αφορά την λίπανση , η απλή αμόλυβδη έχει και ικανότητες λίπανσης σε αντίθεση με την σούπερ αμόλυβδη η οποία σαν υγρό είναι περισσότερο πτητική .

   Για το ζήτημα της τιμής στα καύσιμα , υπάρχουν οι περιπτώσεις νοθείας , αλλά και οι περιπτώσεις μεγάλης κατανάλωσης από το πρατήριο κι' αυτό με την σειρά του σημαίνει πως αγοράζει φθηνότερα . 

   

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 ώρες πριν, papoys1 είπε

Όταν πάρεις 2 κιλά παιδάκια μπορεί να τα φας όλα σε μια καθισιά ενώ αν πάρεις μισό κιλό με αυτά πρέπει να τη βγάλεις.😊

Άντε με το φαΐ να δεχτώ ότι μπορεί και να συμβαίνει σε ένα βαθμό αυτό που λες.

Με το καύσιμο τι; Επειδή έχω γεμάτο το ντεπόζιτο θα κουνάω το αυτοκίνητο χωρίς λόγο; 

Εγώ τουλάχιστον δεν το κάνω αυτό, το χρησιμοποιώ όταν πρέπει, τα χιλιόμετρα που κάνω είναι συγκεκριμένα.

Μη σου πω ότι συμβαίνει το αντίθετο λόγω ψυχαναγκασμού, κάθε φορά που γεμίζω θέλω βγάλω όσο πιο πολλές μέρες μπορώ. Αλλά και πάλι σπάνια βγαίνω εκτός προγράμματος.

Επεξ/σία από phanispal
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...