Προς το περιεχόμενο

Το thread της Tesla


Fubar.gr

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 5,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Σε καπως σχετικα νεα:
Europe created more energy from renewables than fossil fuels last year
 

Αυτο σημαινει οτι το ρευμα που καινε τα ηλεκτρικα γινεται ολο και πιο καθαρο/πρασινο.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Salvation81 είπε

7% ηταν το market share των ηλεκτρικων το 2020 σε ολη την Ευρωπαικη Ενωση, δεν το λες πολυ.

7% market share στην ΕΕ σημερα. Και δεν το λες πολυ; ποσο ήταν πριν 3 χρονια; ουτε 1% (λέω από το μυαλο μου τωρα, δεν το εψαξα).

Έχεις ακούσει ποτέ σου για την S curve υιοθέτησης τεχνολογικών προιοντων;  

images.png

b120fc5d857c9ecb76ed11f2a9290fdd.jpg

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, sattack είπε

7% market share στην ΕΕ σημερα. Και δεν το λες πολυ; ποσο ήταν πριν 3 χρονια; ουτε 1% (λέω από το μυαλο μου τωρα, δεν το εψαξα).

Έχεις ακούσει ποτέ σου για την S curve υιοθέτησης τεχνολογικών προιοντων;  

images.png

 

Το 2016 στην Ευρώπη πουλήθηκαν 222.000 ηλεκτρικά.

Το 2018 πουλήθηκαν 386.000, δηλαδή μέσα σε 2 χρόνια είχαμε αύξηση 74%.

Το 2020 πουλήθηκαν 1.367.000, δηλαδή στα επόμενα 2 χρόνια είχαμε αύξηση 254%.

Συνεπώς ακριβώς αυτό έχουμε, S curve.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, Thanar είπε

Αυτά να μας τα πεις όταν γίνει ο πρώτος πόλεμος για πρώτες ύλες μπαταριών... το λόμπυ του πετρελαίου είναι μάλλον πολύ μπροστά σ’ αυτά τα πράγματα...

ΟΚ, εμείς μπήκαμε τουλάχιστον γιατί έχουμε μια στοιχειώδη σχέση με την Ηλεκτροκίνηση (εγώ ΕΧΩ ηλεκτρικό αυτοκίνητο) και με την Tesla (εγώ ΕΧΩ μετοχές)...

ΕΣΥ, τι δουλειά έχεις και μας πρήζεις;

Όχι και «αντλία»...

😂😂😂

Αυτό να το θυμηθείς κατά το 2030, πού όλοι οι κατασκευαστές θα φτιάχνουν ΜΟΝΟ ηλεκτρικά και ΤΙΠΟΤΕ ΑΛΛΟ!

Εσυ μπηκες για να κανεις διαφημιση, τωρα το οτι εχεις στοιχειωδη σχεση επειδη εχεις ηλεκτρικο αυτοκινητο, ε τι να πω τωρα εδω; Γελανε και τα ντουβαρια.

3 ώρες πριν, sattack είπε

7% market share στην ΕΕ σημερα. Και δεν το λες πολυ; ποσο ήταν πριν 3 χρονια; ουτε 1% (λέω από το μυαλο μου τωρα, δεν το εψαξα).

Έχεις ακούσει ποτέ σου για την S curve υιοθέτησης τεχνολογικών προιοντων;  

images.png

b120fc5d857c9ecb76ed11f2a9290fdd.jpg

Οταν υπαρχουν κρατη που επιδοτουν την αγορα τετοιων αυτοκινητων δεν θελει και να εχεις PHD για να καταλαβεις πως ολο και περισσοτεροι θα τα αγοραζουν. Επειδη ομως κανεις δεν εχει κρυσταλλινη μπαλα κρατατε μικρο καλαθι, Ελλαδα μενετε καποιοι και κοιτατε τι κανουν χωρες στην Ευρωπη που το ηλεκτρικο το χρεωνουν πολυ πιο χαμηλα απο εμας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
14 λεπτά πριν, Salvation81 είπε

Εσυ μπηκες για να κανεις διαφημιση, τωρα το οτι εχεις στοιχειωδη σχεση επειδη εχεις ηλεκτρικο αυτοκινητο, ε τι να πω τωρα εδω; Γελανε και τα ντουβαρια.

Οταν υπαρχουν κρατη που επιδοτουν την αγορα τετοιων αυτοκινητων δεν θελει και να εχεις PHD για να καταλαβεις πως ολο και περισσοτεροι θα τα αγοραζουν. Επειδη ομως κανεις δεν εχει κρυσταλλινη μπαλα κρατατε μικρο καλαθι, Ελλαδα μενετε καποιοι και κοιτατε τι κανουν χωρες στην Ευρωπη που το ηλεκτρικο το χρεωνουν πολυ πιο χαμηλα απο εμας.

Καλά βέβαια Ελλάδα, λόγω τέλους εκτελωνισμού, μια χαρά συμφέρει να εισάγεις ηλεκτρικό αυτοκίνητο από εξωτερικό. 0 τελωνείο θα πληρώσεις. Αλλιώς έχεις μέχρι και 6.000 ευρώ επιδότηση για να αγοράσεις "εγχώριο" ηλεκτρικό.  

Επεξ/σία από Papakaliati
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η Τέσλα βγάζει τα χειρότερα αμάξια από πλευράς ποιότητας. 10 χρόνια αυτοκινητοβιομηχανία και ακόμα τα αμάξια έρχονται με κενά στις πόρτες, τραγική βαφή, ηλεκτρικά προβλήματα ,πόρτες που δεν ανοίγουν. Ένα yaris του 1999 καλύτερη ποιότητα έχει. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, Yperaspisths είπε

Η Τέσλα βγάζει τα χειρότερα αμάξια από πλευράς ποιότητας. 10 χρόνια αυτοκινητοβιομηχανία και ακόμα τα αμάξια έρχονται με κενά στις πόρτες, τραγική βαφή, ηλεκτρικά προβλήματα ,πόρτες που δεν ανοίγουν. Ένα yaris του 1999 καλύτερη ποιότητα έχει. 

Σίγουρα θα έχεις δει πολλά από κοντά, και θα έχεις οδηγήσει...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

50 λεπτά πριν, Papakaliati είπε

Καλά βέβαια Ελλάδα, λόγω τέλους εκτελωνισμού, μια χαρά συμφέρει να εισάγεις ηλεκτρικό αυτοκίνητο από εξωτερικό. 0 τελωνείο θα πληρώσεις. Αλλιώς έχεις μέχρι και 6.000 ευρώ επιδότηση για να αγοράσεις "εγχώριο" ηλεκτρικό.  

Τι εχει η Ελλαδα; 0 τελωνειο πληρωνεις αν εισαγεις αυτοκινητο απο την Ε.Ε; Ποτε εγινε αυτο ακριβως; Εγω ξερω πως πληρωνουμε σαν κρατος προστιμα καθε χρονο επειδη φορολογουμε ολα τα αυτοκινητα απο το εξωτερικο.

Τωρα το ρευμα με το κοστος του αυτοκινητου βεβαια δεν ξερω που κολαει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

30 λεπτά πριν, Salvation81 είπε

Τι εχει η Ελλαδα; 0 τελωνειο πληρωνεις αν εισαγεις αυτοκινητο απο την Ε.Ε; Ποτε εγινε αυτο ακριβως; Εγω ξερω πως πληρωνουμε σαν κρατος προστιμα καθε χρονο επειδη φορολογουμε ολα τα αυτοκινητα απο το εξωτερικο.

Τωρα το ρευμα με το κοστος του αυτοκινητου βεβαια δεν ξερω που κολαει.

Ηλεκτρικό αμάξι μάστορα δεν πληρώνει τελώνιο (και υβριδικό με κάτω από 50 πληρώνει 25%)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
52 λεπτά πριν, Papakaliati είπε

Ηλεκτρικό αμάξι μάστορα δεν πληρώνει τελώνιο (και υβριδικό με κάτω από 50 πληρώνει 25%)

Ακομα και ετσι να ειναι, με το κοστος του ηλεκτρικου που αναφερα εγω που κολαει αυτο; (για ηλεκτρικο Ρευμα μιλησα).

Επεξ/σία από Salvation81
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
7 ώρες πριν, sattack είπε

lol, δεν θα πει κανεις για τα καινουργια model S & X ?

Tι απαισιο τιμονι ειναι αυτο !?! Δεν μπορω να το χωνεψω με τιποτα! :)

 

 

 

New-Tesla-Model-S-interior-hero.jpg

Το τιμόνι είναι από κοσπεπτ καρ / αεροπλάνο. Θεωρω πρεπει ναναι εξαιρετικά άβολο, αν σκεφτείς το πλατος του, και το γεγονός ότι δεν μπορείς να το κρατάς από πάνω και να το περιστρέψεις. Form over function, δεν ειναι καν πιο μινιμαλ απο στρογγυλο τιμονι. 

Plaid + 840km, wow. Βεβαια 140κ.

Επεξ/σία από Papakaliati
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για όσους νέους μπουν να διαβάσουν και δεν ξέρουν τι είναι το plaid :)

όταν ο Musk και οι μηχανικοι έφτιαχναν το 1ο modelS (που κυκλοφόρησε το 2012), σκεφτοντουσαν πως να πουν το sport mode, αποφάσισε να το πουν ludicrous, από την ταινία Spaceballs. :)  μάλιστα όταν πατάτες να το επιλέξεις, σου έβγαζε μια προειδοποίηση και επέλεξες "yes, bring it on" , "no, I want my mommy"  :)

όταν κατά το 2020 έβγαζε η porsche το taycan για να ανταγωνιστει ένα αυτοκίνητο του 2012, ο Musk και η Tesla φυσικά δεν καθοντουσαν με σταυρωμένα τα χέρια. 

Ομως πως θα το ονόμαζαν?  Τι ειναι ακομα πιο γελοίο από το ludicrous? Μα φυσικά το plaid (καρώ)! :) :) :) 

 

 

32271237176_1a0a82f9bc_k.jpg

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...