Προς το περιεχόμενο

Cobra Kai (Karate Kid)


coffeex

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καταπληκτικό!!! Μέχρι και ο μικρός το είδε ( 9 ετών). 

Μακάρι να κρατήσει και να πάει μέχρι 15 κύκλους. Μου έκανε εντύπωση μεγάλη το τουρνουά..... Κάτι θα αλλάξουν κάτι παίζει. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 2/1/2022 στις 8:29 ΜΜ, skiabox είπε

5.3 πιάνει στο imdb οπότε μάλλον είμαστε οι περισσότεροι.

Εισαι απο αυτους που εμπιστευονται IMDB?

Στις 2/1/2022 στις 3:16 ΜΜ, skiabox είπε

Βέβαια ο τυπάς είναι από ότι έχω καταλάβει από την 3η ταινία που δεν πρέπει να έχει δει κανείς.

 

Πολλοι την εχουν δει,απλα οχι εσυ και οι φιλοι σου.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλα εδω που τα λεμε η τριτη ταινια δεν εχει λογο υπαρξης. Το μονο που την εσωζε ηταν η παρουσια του σιλβερ, αλλιως καρμπον με την πρωτη ηταν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
47 λεπτά πριν, adamv123 είπε

Καλα εδω που τα λεμε η τριτη ταινια δεν εχει λογο υπαρξης. Το μονο που την εσωζε ηταν η παρουσια του σιλβερ, αλλιως καρμπον με την πρωτη ηταν.

Ολες οι ταινίες της τετραλογίας είχαν λόγο ύπαρξης. Έσοδα λέγεται :-)

Και όχι δεν έσωζε ο Σίλβερ τη σειρά. Κομπάρσος ήταν όπως όλοι. Ο Μιγιαγκι ήταν ο πρωταγωνιστής και πάνω σε αυτόν χτίστηκαν όλα. Ακόμα πάνω σε αυτόν βασίζεται η σειρά. Ακόμα εξακολουθούν όλοι να στηρίζονται στη κληρονομιά του εν λόγω ηθοποιού, ο οποίος μη ξεχνάμε ότι ήταν κωμικός και δεν είχε ιδέα από καράτε :-)

Προσωπικά την έχω δει όσες φορές έχω δει και τις άλλες δύο. Δύσκολο να αποφύγει κανείς τις ταινίες αυτές στη τηλεόραση αφού είναι κλασικές.

Και επειδή κάποιοι ζούσαμε όταν είχαν βγεί, συγκεκριμένα τη τρίτη ταινία τη περιμέναμε πως και πως να βγει σε βιντεοκασέτες. Ακόμα θυμάμαι τα πανηγύρια όταν ο Ντάνιελ έδερνε τον κακό της τρίτης και ο Σίλβερ έπαιρνε το μαθημά του. Όμως άλλες εποχές τότε. Ο κακός έπρεπε να χάσει.

Οκ η 4η δεν ενθουσίασε κανέναν περισσότερο ομως λόγω της παρουσίας γυναίκας ως μαθητευόμενης. Άλλες εποχές τότε, διαφορετικό το political correct. Που να ξέραμε άλλωστε ότι η Σουονγκ θα γινόταν οσκαρική ηθοποιός; 😛 

Κοινό μυστικό λένε ότι θα δούμε του χρόνου Julie απο τη 4η ταινία.

Επεξ/σία από gas7777
  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Cobra Kai[Season 4]

Cobra-Kai-S4.jpg

https://www.imdb.com/title/tt7221388/episodes?season=4

Ακομα μια πολυ αξιολογη season που την κανει μια απο τις λιγες σειρες μεχρι σημερα που μπορεσαν να κρατησουν την ποιοτητα τους μετα απο 4 σεζον. Τα επεισοδια των 30-35 λεπτων περνανε σαν να ειναι 15λεπτα τοσο ευχαριστα βλεπετε και φαινεται απο χιλιομετρα ποσο αγαπανε αυτο που κανουν οι 4 πρωταγωνιστες απο τα παλια[Λαρουσο-Λορενς-Κρις-Σιλβερ]. Ενας Σιλβερ o οποιος εχει να εμφανιστει απο το 2007 σε ταινια και 14 χρονια μετα δινει μια απιστευτη για μενα ερμηνεια και μπραβο του. Ειναι το ιδιο μισητος που ηταν στο Καρατε Κιντ σε σημεια συμπαθεις ακομα και τον Κρις οποτε καταλαβαινετε. Οι μικροι συνεχιζουν να παιζουν αξιολογα για την ηλικια τους μου αρεσε η χημεια Σαμ με Ζαμπκα το τουρνουα ειχε δυνατες στιγμες αλλα δεν μου αρεσε πως εξελιχθηκε γιατι μιλαμε για πολυ βρομια. Καποιες φασεις πχ το ξυλο μεταξυ cobra με τους αλλους ειναι λιγο dejavu απο προηγουμενες σεζον αλλα εχουμε και ωραιες εξελιξεις χαρακτηρων οπως φανηκε στο τελος με Τορυ-Ρομπι. Ανυπομονω φυσικα για 5η σεζον αρκει να μπορεσει να κρατησει το ιδιο επιπεδο. Οι ηθοποιοι φαινεται οτι αγαπανε παντως αυτο που κανουν ειναι πιστοι στους αρχικους χαρακτηρες των πρωτων ταινιων οποτε αν δεν το χαλασουν στο σεναριο πιστευω αλλες 2 σεζον βγαζουν ανετα με ιδια ποιοτητα. 9.4/10

Επεξ/σία από Arkin
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα karate kid τα είχα δει πριν απο πολλαααα χρόνια. Δεν ήμουν ποτέ φανατικος οπαδός αλλά ήταν μια αξιόλογη εφηβική ταινία.  Γενικά όλη αυτή η απλοϊκή ανατολίτικη φιλοσοφία και οι ταινίες με καράτε ή και κουνγκ φου είναι πολύ μακριά απο τα γούστα μου. 

Η σειρά θεωρώ ότι είναι πολύ καλύτερη, γιατί υπάρχει περισσότερο χιούμορ και αυτοσαρκασμος και είναι λιγότερο μονοδιάστατη.Επίσης πολύ καλη η μουσική επένδυση.

Η σειρά δεν έχει κάνει καθόλου κοιλιά κι παίρνει συνέχεια ενδιαφέρουσα τροπη. Αναμένουμε με αγωνία τη συνέχεια!

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ακριβώς... Δεν γίνεται να περιμένουμε μέχρι το τελευταίο επεισόδιο για να μας κρατάνε στην τσιτα....Η σειρά είναι για μενα που φτάνω τα 50 ότι καλύτερο. 

Το μόνο που θα ευχόμουν ήταν μια αντίστοιχη σειρά του Star Wars 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και εγω ειμαι φαν του franchise και της σειρας,αλλα οταν εβγαινε η 3η,επιασα να ξαναδω τις αλλες 2 και πραγματικα δεν την παλευα. Τα  παιδια παιζει να ειναι οτι χειροτερο στη σειρα,η μια βλακεια πισω απο την αλλη,μαγκια κλανια και εξατμιση και αγιος ο θεος.
Δεν την ξαναπαταω,θα μπω στην 4η ξερα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απ τις πιο fun to watch σειρες!!!Κατι η νοσταλγια που σε πιανει κατι που αγαπαω το άθλημα,δε θέλει κ πολυ!

Ειδα τα 4 τελευταία επεισόδια σερι χθες το βράδυ!!

Πανε κ για αλλη σεζον,λογικα!!Με το καλο να μας ερθει!!

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αφού έχουν ολοκληρωθεί τα γυρίσματα της πέμπτης, απλά εκτός απροόπτου θα βγει πάλι κατά την επόμενη Πρωτοχρονιά.

Και βασικά διάβασα ένα άρθρο όπου οι συγγραφείς έλεγαν ότι υπάρχει πολύ υλικό και λογικά πάμε για πολλές σεζόν ακόμα. 

Απλά να δούμε αν και πότε θα αρχίσει η κάθοδος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πολύ ωραία σειρά! Σε κρατάει μέχρι το τέλος. Απόλαυση οι original ηθοποιοί.

Το μόνο αρνητικό για μένα είναι το cringe acting των περισσότερων πιτσιρικάδων. Λες και βλέπω μαριονέτες. Προσωπικά θα ήθελα να εστιάζουν περισσότερο στο υπόλοιπο casting.

Υπομονή για την 5η season. Μακάρι να το τραβήξουν πολύ.

 

Υ.Σ. 1) Αυτός ο Larusso παιδαρέλι, φαίνεται πολύ μικρότερος απ'όσο είναι. Αν και μεγαλύτερος από τον Silver και τον Johnny.

Το σώμα του όμως είναι σαν 12χρονου τρανς κοριτσιού. Σε κάτι σκηνές μάχης είναι σαν σαλαμάνδρα. Κάνε βρε παιδί μου λίγο βάρη να δείχνεις ότι κατέχεις το άθλημα. λολ

 

Υ.Σ. 2) Θέλω να δω τον Chozen πάντως να ρίχνει μάπες.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μολις τελειωσα τη 4η και εγω.

Θυμαμαι οταν ξεκινουσε το 2018 κραταγα μικρο καλαθι και ελεγα οτι θα ειναι μια αηδια που παταγε πανω σε ιστορικες ταινιες.

Χαιρομαι που με διαψευσε και χαιρομαι ακομα περισσοτερο που 4 σεζον παει αερα.Πραγματικα πολυ δυνατη και η 4η .

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...