Προς το περιεχόμενο

Ποιον εναλλακτικό πάροχο αντί ΔΕΗ?


Hamurabi

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
25 λεπτά πριν, korakios είπε

 

Μπορεί κάποιος να ακυρώσει ΚΟΤ ,να μπει enter και αν πέσει η ΤΕΑ ή αυξηθεί η επιδότηση να ξανακάνει αίτηση για ΚΟΤ?

 

Ναι γίνεται.  Επίσης στο θέμα του ΚΟΤ έκανα μια ερώτηση γιατί κάπου είχε πάρει το μάτι μου σε λογαριασμό ΚΟΤ-Α να μην υπάρχουν χρεώσεις αδμηε/δεδδηε.

22 λεπτά πριν, glxakias1990 είπε

Δεν έχω κάποιο συμβόλαιο , στην watt and volt και ήμαστε κοινωνικό τιμολόγιο .

Εντάξει... είσαι η τέλεια περίπτωση μπρος γκρεμός και πίσω ρέμα με την κατάσταση που επικρατεί αυτή τη στιγμή.

Δε μπορώ να σου πω με σιγουριά τι σε συμφέρει τώρα, τι θα σε συμφέρει σε μερικούς μήνες από τώρα.

Φαντάσου πως συζητάμε το ενδεχόμενο να σε συμφέρει το ΔΕΗ Enter με απενεργοποιημένο ΚΟΤ, παρά οποιοδήποτε άλλο πρόγραμμα με ενεργοποιημένο ΚΟΤ! Μπάχαλο.

 

----------------

@Brown εσύ μας άφησες με cliffhanger. Aν έχεις υπογράψει το Fix Power σκέτο πρόσφατα είσαι ΟΚ. Αν έχεις υπογράψει οποιοδήποτε άλλο πρόγραμμα της EFA θα πληρώσεις ρήτρα αναπροσαρμογής χρυσάφι. Αν έχεις ενεργοποιήσει ΚΟΤ, τότε ακόμα κι αν είχες υπογράψει το Fix Power πας αυτόματα στο Power KOT με ρήτρα αναπροσαρμογής.

Επεξ/σία από ekrepali
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 24,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • korakios

    5900

  • HERTHAN

    1466

  • ekrepali

    1040

  • DownUNDERground

    753

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

ήρθε ο λογαριασμός και έπαθα εγκεφαλικό με την ΟΤΣ

για 200 κιλοβατόρες.

στις 12/11 εγκριθηκε αιτηση κοινωνικού Α , έχει και το κοινωνικό τιμολόγιο ΟΤΣ?

thtrh.JPG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, baladisk είπε

έχει και το κοινωνικό τιμολόγιο ΟΤΣ?

πλέον ναι , άργησες

9 λεπτά πριν, baladisk είπε

ήρθε ο λογαριασμός και έπαθα εγκεφαλικό με την ΟΤΣ

πολύ μικρή ήτανε βασικά , € ρήτρας/kw κατανάλωσης = 0,12€/kw επιβάρυνση

μήπως δεν είχε Οκτωβρίου καν ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
10 λεπτά πριν, korakios είπε

πλέον ναι , άργησες

πολύ μικρή ήτανε βασικά , € ρήτρας/kw κατανάλωσης = 0,12€/kw επιβάρυνση

μήπως δεν είχε Οκτωβρίου καν ?

απο τα τελευταια σχολια καταλαβα, ακυρωνω κοτ και παω myhome enter της δεη?

 

τι να σου πω εχω χάσει την μπαλα, ημουν ήσυχος ότι δεν θα εχω ρητρα λογω κοτ και μαλιστα Α κατηγορίας

Επεξ/σία από baladisk
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, baladisk είπε

απο τα τελευταια σχολια καταλαβα, ακυρωνω κοτ και παω myhome enter της δεη?

όχι γιατί είπες ΚΟΤ Α , άρα είσαι μείον 0,075 και πριν ξέχασα να υπολογίσω την έκπτωση ΚΟΤ (έβαλα μόνο την επιδότηση)

απλά το πρόγραμμα που είσαι έχει ποιο υψηλή αρχική τιμή απο πχ αυτό

το πιο σημαντικό όμως είναι η περίοδος κατανάλωσης , γιατί αν είναι προηγούμενου μήνα , η ρήτρα είναι πολύ μικρή οπότε

ή το πρόγραμμα που είσαι έχει παλιό τύπο υπολογισμού ρήτρας

ή η WV απορροφά ρήτρα

ή είναι έναντι και βάλανε στο περίπου

Για να μην κάθομαι να μαντεύω πες μου πρόγραμμα πως λέγεται και περίοδο κατανάλωσης

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

το watt and wolt dual power με αεριο ενεργοποιηθηκα νοεμβριο του 2020

ημερομηνια εκδοσης λογαριασμου 24/11

 διαστηκα καταναλωσης λεει ΑΠΟ 22/06/2021 ΕΩΣ 22/10/2021 (122 ημέρες)

και μπηκα στο κοτ α στις 12/11, τοτεεγκριθηκε η αιτηση

και ειναι εκκαθαριστικος

 

Επεξ/σία από baladisk
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, baladisk είπε

διαστηκα καταναλωσης λεει ΑΠΟ 22/06/2021 ΕΩΣ 22/10/2021 (122 ημέρες)

οκ , είναι απο άλλες εποχές η ρήτρα , δυστυχώς ο επόμενος θα είναι φαρμάκι , στο λέω να ξέρεις

τουλάχιστον θα πάρεις 0,08 χρωστούμενες για καταναλώσεις απο 1/10 επιπλέον και 0,15 απο 1ης/11

1 λεπτό πριν, baladisk είπε

watt and wolt dual power

αυτό απλά δείχνει οτι έχεις και αέριο (δες το άλλο θέμα τελευταίες σελίδες)  , αλλά όχι την ονομασία του προγράμματος μήπως και έβρισκα τον τύπο υπολογισμού της ρήτρας ,

 

γενικά ισχύει , τελική τιμή =

(αρχική μείον ΚΟΤ) επι% έκπτωση συνέπειας , μείον κρατική επιδότηση (ΤΕΜ) , συν ρήτρα αναπροσαρμογής (κόστος προμήθειας) 

άγνωστη η συνέπεια στο άγνωστο πρόγραμμα που είσαι , άγνωστος ο τρόπος υπολογισμού ρήτρας , έστω +0,23 για τωρινά δεδομένα

0,095-0,075-0,15+0,23=0,10€/kw

στα ίδια περίπου με το enter είσαι , γλυτώνεις απο ρυθμιζόμενες ΥΚΩ , ίσως και μεταφοράς διανομής σε ΚΟΤ Α (θα μας πεις αν είναι αργότερα)

Γνώμη μου είναι (μόνο αν δεν ξεπερνάς το όριο) , κάτσε σε ρητροπρόγραμμα για ΚΟΤ Α

@ekrepali ? τι λες ?

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τωρα το ειδα dual power 30% έκπτωση στη τιμή του φυσικου αεριου, ετσι μου ειχε πει αυτη που το ειχε κανει το 2020, αλλα ειναι 100% σιγουρο οτι θα ειναι αλλο προγραμμα αυτο που ονομαζει dual power 30% στο site. 

το myhome enter τουλάχιστον θα ειναι σταθερο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα παιδιά , καίω περίπου 4.000kwh τον μήνα δλδ 16.000 το τετράμηνο ! Γ1 οικιακό

Είμαι στην volton 

 

1)Που μου προτείνεται να πάω ?

2)Έχει 2 μήνες που πήγα στην Volton ! λέτε να πάθω κανένα εγκεφαλικό στον εκαθαριστικό ?

3)Γενικά αν υπάρχει κάποιος με γνώσεις επί του θέματος και μπορεί να μου γλυτώσει χρήματα σύμφωνα με το πακέτο που έχω τώρα θα χαρώ να τα πούμε και σε μνμτα ! Φυσικά μπορώ να δώσω και μια αμοιβή για την βοήθεια όποιου προσφερθεί !

 

Ευχαριστώ 

  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, korakios είπε

https://www.sofokleousin.gr/i-dei-strefetai-pali-ston-ligniti-kai-i-motor-oil-sto-ygraerio-pa

ποιος ξέρει τι συμφωνίες κάνανε για να επικρατήσει η λογική, νωρίς το σκεφτήκανε

Αναφορά σε κείμενο

Το υπουργείο Ενέργειας ετοιμάζει νομοθετική ρύθμιση για να δοθεί σε ιδιωτική εταιρεία εξόρυξης τμήμα του δημόσιου λιγνιτωρυχείου στην περιοχή Μελίτης Φλώρινας.

 

Σουμπάσης ομαδάρα και τώρα και ληγνίτης στη Φλώρινα, πετάει φωτιές η πόλη. 😆

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, Pisod91 είπε

λέτε να πάθω κανένα εγκεφαλικό στον εκαθαριστικό ?

σίγουρο αν είσαι σε ρητροπρόγραμμα

3 λεπτά πριν, Pisod91 είπε

Φυσικά μπορώ να δώσω και μια αμοιβή για την βοήθεια όποιου προσφερθεί !

έχει πολύς κόσμος ανάγκη , αν σου περισσεύουν δώσε αύριο σε όποιον χρειαστεί , ή Φεβρουάριο (όχι Χριστούγεννα βασικά)

άργησες οπότε μια επιλογή έχεις , το enter της ΔΕΗ , το οποίο λήγει σε λίγες μέρες , άρα κλείνεις ραντεβού σε κατάστημα , συνέχεια στο άλλο θέμα , δες τελευταίες σελίδες

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

31 λεπτά πριν, korakios είπε

 

Γνώμη μου είναι (μόνο αν δεν ξεπερνάς το όριο) , κάτσε σε ρητροπρόγραμμα για ΚΟΤ Α

@ekrepali ? τι λες ?

Αυτή τη στιγμή έχει θολώσει το κεφάλι μου δε ξέρω. Περιμένω να απαντήσει κάποιος για τις χρεώσεις μεταφοράς να δούμε σίγουρα τι ισχύει στο ΚΟΤ-Α. Μα πώς γίνεται να σκάνε όλα τα περίεργα μόλις ανοίγω το στόμα μου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, baladisk είπε

το myhome enter τουλάχιστον θα ειναι σταθερο.

απλά μπας και πέσει η χοντρική ή αυξηθεί η επιδότηση , δεν ξέρω (κανείς δεν ξέρει βασικά)

θα μου πεις οτι αν ψιλοστρώσουν τα πράγματα σπας αζημίως το enter ενεργοποιώντας ξανα ΚΟΤ Α

Μόλις τώρα, ekrepali είπε

Μα πώς γίνεται να σκάνε όλα τα περίεργα μόλις ανοίγω το στόμα μου.

έλα ντε ? διαίσθηση είχες ?????!!!!😂

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

23 λεπτά πριν, Pisod91 είπε

!Φυσικά μπορώ να δώσω και μια αμοιβή για την βοήθεια όποιου προσφερθεί !

 

Ευχαριστώ 

Δεν ειναι αναγκη αλλα δεχομαστε μονο bitcoin.:P

13 λεπτά πριν, ekrepali είπε

Αυτή τη στιγμή έχει θολώσει το κεφάλι μου δε ξέρω. Περιμένω να απαντήσει κάποιος για τις χρεώσεις μεταφοράς να δούμε σίγουρα τι ισχύει στο ΚΟΤ-Α. Μα πώς γίνεται να σκάνε όλα τα περίεργα μόλις ανοίγω το στόμα μου.

Τι επαθες παλι?

Μαλλον θες λιγο υπνο τωρα και τα υπολοιπα με τον καφε το πρωι.

2 ώρες πριν, korakios είπε

https://www.sofokleousin.gr/i-dei-strefetai-pali-ston-ligniti-kai-i-motor-oil-sto-ygraerio-pa

ποιος ξέρει τι συμφωνίες κάνανε για να επικρατήσει η λογική, νωρίς το σκεφτήκανε

Κι εμεις που στρεφομαστε στα κερια?

Τι κακο ειναι αυτο που μας εχει βρει γαμω την τρελα μου μεσα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...