Προς το περιεχόμενο

Ποιον εναλλακτικό πάροχο αντί ΔΕΗ?


Hamurabi

Προτεινόμενες αναρτήσεις

4 λεπτά πριν, Pisod91 είπε

@korakios

 

Ούτε αυτό αξίζει παρακάτω?

 

https://www.watt-volt.gr/zero/

δες την καρτέλα σου είπα με τα προγράμματα με ρήτρα στο ίδιο excel

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 24,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • korakios

    5900

  • HERTHAN

    1466

  • ekrepali

    1040

  • DownUNDERground

    753

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

5 λεπτά πριν, Pisod91 είπε

@korakios

 

Ούτε αυτό αξίζει παρακάτω?

 

https://www.watt-volt.gr/zero/

Καληνυχτα παω για υπνο.....ασε τα λεφτα φευγοντας κι ασε και το rig γιατι θα παει χαμενο.

 

  • Like 1
  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@korakios σε εχουμε πεθανει.

home energy economy λεγεται το βρηκα

δεν εχω καποιου ειδους συμβολαιο μου το ειπε απο την αρχη αυτη φευγω το κοβω οποτε θελω. 

αρχικά θέλει rapid να πας σε καταστημα δεη οποτε αποκλειεται 

δευτερον να κανω online για γ21 στη δεη και μετα να το γυρισω σε enter θα προλάβω?

αρκει ενα προγραμμα χωρις οτσ να μου εδιναν στη watt n wolt.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, ekrepali είπε

Αυτή τη στιγμή έχει θολώσει το κεφάλι μου δε ξέρω. Περιμένω να απαντήσει κάποιος για τις χρεώσεις μεταφοράς να δούμε σίγουρα τι ισχύει στο ΚΟΤ-Α. Μα πώς γίνεται να σκάνε όλα τα περίεργα μόλις ανοίγω το στόμα μου.

ΔΕΗ Γ1Ν ΚΟΤ-Α και myhome online KOTA: 
https://www.insomnia.gr/forums/topic/598241-κοινωνικο-τιμολογιο-δεη/?do=findComment&comment=58937470


ΚΟΤ-Β (197kwh) + ΚΟΤ-Α ταυτόχρονα: 
https://www.insomnia.gr/forums/topic/669691-ποιον-εναλλακτικό-πάροχο-αντί-δεη/?do=findComment&comment=58932631

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

@korakios 

ωραία νομίζω τα έκανα όλα σωστά 150€ το 4μηνο θα γλιτώσω αν πάω στην δεη με νυχτερινό ! Σύνολο 0,19/kwh θα πληρώνω στο enter δεη

Επεξ/σία από Pisod91
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, baladisk είπε

δευτερον να κανω online για γ21 στη δεη και μετα να το γυρισω σε enter θα προλάβω?

Γ1 εννοείς , (Γ21 είναι επαγγελματικά) , και στόχος θα ήταν το online που παίρνει ΚΟΤ

αλλά και πάλι δε θα προλάβαινες αίτηση και λήψη/αποστολή συμβολαίου , μετάβαση στο Γ1 και ενεργοποίηση του online σε 3 εργάσιμες

ο μόνος τρόπος είναι το enter , ίσως με εξουσιοδότηση να στείλεις κάποιον ?

9 λεπτά πριν, baladisk είπε

home energy economy λεγεται το βρηκα

έχει όντως παλιό τύπο υπολογισμού ρήτρας αλλά και τελικά δεν έχει μεγάλη διαφορά , μπορεί και  κάποια στιγμή να σου ήρθε και ειδοποίηση για αλλαγή υπολογισμού και να μην το πρόσεξες

Δεν ξέρω , δύσκολη κατάσταση , πάνω κάτω στα ίδια θα είσαι πάντως (ΚΟΤ Α με ρήτρα , enter χωρίς ΚΟΤ) , αρκεί να μην ξεπερνάς το ΚΟΤ και να είσαι <300kw/μήνα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 ώρες πριν, ekrepali είπε

Φαντάσου πως συζητάμε το ενδεχόμενο να σε συμφέρει το ΔΕΗ Enter με απενεργοποιημένο ΚΟΤ, παρά οποιοδήποτε άλλο πρόγραμμα με ενεργοποιημένο ΚΟΤ! Μπάχαλο.

Όποιος έχει νυχτερινό με ΚΟΤ-Α πιστεύω συμφέρει το απλό "Γ1Ν ΚΟΤΑ" αντί "Enter" γιατί δεν πληρώνει ρυθμιζόμενες χρεώσεις (μόνο ΕΤΜΕΑΡ). 
Όποιος έχει ΚΟΤ-Β (κλάηνμάην δηλαδή), καλύτερα Enter με απενεργοποιημένο το ΚΟΤ νομίζω. 
Πρέπει να γίνουν υπολογισμοί πάντως για σιγουριά...
 

3 ώρες πριν, ekrepali είπε

 

Σουμπάσης ομαδάρα και τώρα και ληγνίτης στη Φλώρινα, πετάει φωτιές η πόλη. 😆

 

Θα μας φτιάξει και γήπεδο άκουσα! :lol:
 

2 ώρες πριν, nasos40 είπε

δεν ξερω που να καταληξω...

Χρέωση Eνέργειας (€/kWh) Μηνιαίο Πάγιο (€) Έκπτωση (€)

 

 

Μέσω ebill στην ΔΕΗ, τώρα τα χαράματα, θα μπείς και θα δείς ΑΝ μπορείς να ενεργοποιήσεις το myhome online. 
AN NAI, τότε το κάνεις αμέσως την ίδια στιγμή χωρίς 2η σκέψη. 
ΑΝ ΟΧΙ, επειδή έχεις ΚΟΤ-Α που γλυτώνεις τις ρυθμιζόμενες, μπορεί να ΜΗΝ συμφέρει το myhome Enter, πρέπει να το δούνε πιο αναλυτικά τα παιδιά εδώ και να τα υπολογίσουν σωστά. Προσωπικά εκτιμώ πως καλύτερα Γ1 με ΚΟΤΑ παρά Enter χωρίς ΚΟΤΑ! 
Πρέπει όμως να δώσεις ΆΜΕΣΑ 42ευρώ στην ΔΕΔΔΗΕ για να βάλεις νυχτερινό ρεύμα. Εκεί θα δείς διαφορά στους λογαριασμούς σου. 
 

edit1: τώρα είδα στο άλλο σου post οτι έκανες αίτηση για νυχτερινό, οπότε είσαι ΟΚ. 

edit2: μπήκα σε ebill συγγενή και είδα πως δίνει την δυνατότητα για μετάβαση στο myhome online. Κάν'το ΧΘΕΣ κιόλας, σε 2 μέρες θα έχεις myhome online. 
Εγώ το έκανα Παρασκευή 1/10 μέσω ebill και Κυριακή 3/10 είχα το online. 
 

Επεξ/σία από Fallen333
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

@nasos40 Αφού άνοιξες e-bill τρέξε και ενεργοποίησε το Myhomeonline από μέσα. Μονόδρομος, και ίσα ίσα προλαβαίνεις. 

Επεξ/σία από Dante80
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 ώρες πριν, Mule206 είπε

 

Το συμβόλαιο με φυσικό αέριο Ελλάδος λήγει σε 24 μήνες είμαι 14 μήνα οπότε αν φύγω έχω πρόστιμο 40€ σύμφωνα με το συμβόλαιο.. με την εγγύηση που έδωσα 50€ στην αρχή την χάνω?

Να πάω ΔΕΗ βλέπω ότι online δεν γίνεται λέω να πάω από κοντά σε ένα κατάστημα ΔΕΗ για το myhome Enter ..προλαβενω γιατί θα πάρει αύξηση κ αυτό...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ειμαι  Γ1Ν  ΔΕΗ  ΜΕ ΚΟΤ Β , μου εμφανιζει επιλογη να το κανω online , να το κανω ; πρεπει μετα να ξανακανω αιτηση για κοτΒ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

@korakios

 

Στην ΔΕΗ βλέπω στο site ότι έχουν ακόμη το online ΔΕΗ πέρα του enter . Σε πιο να μπω τελικά? 

 

https://www.dei.gr/el/oikiakoi-pelates/promo/myhomeonline

Επεξ/σία από Pisod91
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, Pisod91 είπε

 

Είμαι στην volton 

 

1)Που μου προτείνεται να πάω ?

2)Έχει 2 μήνες που πήγα στην Volton ! λέτε να πάθω κανένα εγκεφαλικό στον εκαθαριστικό ?

Ποιο πρόγραμμα της Volton; Έχεις ΚΟΤ ή όχι;

6 ώρες πριν, Pisod91 είπε

 

Περιμένω να ξημερώσει με το καλό ! ΔΕΗ μέσω τηλεφώνου να φανταστώ δεν γίνεται πρεπεί να πάω από εκεί ?

Σπάω συμβόλαιο με volton , κάνω και αίτηση για νυχτερινό ! και ας ελπίσουμε να γλυτώσουμε κάτι.

Θα πληρώσεις και πέναλτυ αποχώρησης στη Volton για 22 μήνες, το οποίο βέβαια δεν είναι τίποτα μπροστά στις ρήτρες αναπροσαρμογής (αν υπέγραψες κυμαινόμενο πρόγραμματα). Βέβαια υπάρχουν τρόποι να κάνεις αμφισβητήσεις, ίσως δικαιωθείς.

Αν είναι να βάλεις το ΔΕΗ Enter πας σε κατάστημα, διαφορετικά χαιρετίσματα. Επίσης σου λείπει το πιο βασικο δικαιολογητικό για να κάνεις αλλαγή παρόχου, το οποίο είναι λογαριασμός της Volton.

Δε θυμάμαι τι είχε κάνεις ένας με παρόμοια περίπτωση (Efa Energy) κι αν τελικά ξέμπλεξε ή είναι ακόμα στο περίμενε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 λεπτά πριν, ekrepali είπε

Ποιο πρόγραμμα της Volton; Έχεις ΚΟΤ ή όχι;

Θα πληρώσεις και πέναλτυ αποχώρησης στη Volton για 22 μήνες, το οποίο βέβαια δεν είναι τίποτα μπροστά στις ρήτρες αναπροσαρμογής (αν υπέγραψες κυμαινόμενο πρόγραμματα). Βέβαια υπάρχουν τρόποι να κάνεις αμφισβητήσεις, ίσως δικαιωθείς.

Αν είναι να βάλεις το ΔΕΗ Enter πας σε κατάστημα, διαφορετικά χαιρετίσματα. Επίσης σου λείπει το πιο βασικο δικαιολογητικό για να κάνεις αλλαγή παρόχου, το οποίο είναι λογαριασμός της Volton.

Δε θυμάμαι τι είχε κάνεις ένας με παρόμοια περίπτωση (Efa Energy) κι αν τελικά ξέμπλεξε ή είναι ακόμα στο περίμενε.

Έχω λογαριασμό δεν έχω κανένα πρόβλημα να τους εξοφλήσω να πληρώσω την αποχώρηση και ότι άλλο θέλουν ! Το πρόβλημα είναι ότι θέλω φτηνότερο ρεύμα για να έχω μεγαλύτερο κέρδος και όχι το κέρδος από το mining να το παίρνουν στο ρεύμα οι εταιρείες 

 

Όχι τι ΚΟΤ να έχω 16,000KW το 4μηνο :) χαχα

Επεξ/σία από Pisod91
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, nasos40 είπε

θα ηθελα λιγη βοηθεια για να καταληξω σε ποιον παροχο ρευματος ειναι προτιμοτερο να παω....ειμαι στην ΔΕΗ....οχι σε καποιο προγραμμα της...μου προτεινανε το myhome online...

το enter καποιοι μου ειπαν οτι και παλι εχει την ρητρα αυτη....

δεν ξερω που να καταληξω...

Χρέωση Eνέργειας (€/kWh) Μηνιαίο Πάγιο (€) Έκπτωση (€)

 

 

 

5 ώρες πριν, korakios είπε

σε πρόσκοπο έπεσες , το enter δεν έχει ρήτρα , αλλά δεν παίρνει ΚΟΤ , (το online έπαιρνε αλλά μόλις το έχασες)  διάβασε λίγο πιο πάνω και θα καταλάβεις , ίδια με σένα περίπτωση ΚΟΤ Α .

 

5 ώρες πριν, nasos40 είπε

γιατι δεν παιρνει το home online το ΚΟΤ ?

Ξεμπερδευτείτε. Το enter δε παίρνει ΚΟΤ. To Online παίρνει ΚΟΤ.

O Korakios δεν διάβασε ότι είσαι πελάτης ΔΕΗ γι'αυτό νόμιζε ότι δε προλαβαίνεις το ΚΟΤ (με αλλαγή παρόχου).

Είναι απλή η περίπτωση σου εφόσον είσαι πελάτης ΔΕΗ, μπες στο ebill και ενεργοποίηση το myhomeonline. Κάντο άμεσα, γιατί είπανε μερικοί ότι σε μερικές μέρες θα ανεβάσουν τιμές.

5 ώρες πριν, baladisk είπε

@korakios σε εχουμε πεθανει.

home energy economy λεγεται το βρηκα

δεν εχω καποιου ειδους συμβολαιο μου το ειπε απο την αρχη αυτη φευγω το κοβω οποτε θελω. 

αρχικά θέλει rapid να πας σε καταστημα δεη οποτε αποκλειεται 

δευτερον να κανω online για γ21 στη δεη και μετα να το γυρισω σε enter θα προλάβω?

αρκει ενα προγραμμα χωρις οτσ να μου εδιναν στη watt n wolt.

ΔΕΗ Εnter υπογράφεις στο κατάστημα απευθείας.

Υπάρχει το Watt & Volt Fixed με 0.19 αρχική τιμή - 0.02 επιδότηση σταθερού = 0.17 - 0.075 το ΚΟΤ πας 0.10, συν 100 ευρώ πάγια και 2 χρόνια ρήτρα αποδέσμευσης.

Ανεξάρτητα τι θα κάνεις στο ρεύμα... πέρνα κι απ'το άλλο θέμα να δεις τι θα κάνεις με το αέριο γιατί σε σφάζουν εκεί που είσαι.

2 ώρες πριν, sakis61462 είπε

Το συμβόλαιο με φυσικό αέριο Ελλάδος λήγει σε 24 μήνες είμαι 14 μήνα οπότε αν φύγω έχω πρόστιμο 40€ σύμφωνα με το συμβόλαιο.. με την εγγύηση που έδωσα 50€ στην αρχή την χάνω?

Να πάω ΔΕΗ βλέπω ότι online δεν γίνεται λέω να πάω από κοντά σε ένα κατάστημα ΔΕΗ για το myhome Enter ..προλαβενω γιατί θα πάρει αύξηση κ αυτό...

 

1 ώρα πριν, artshadows είπε

ειμαι  Γ1Ν  ΔΕΗ  ΜΕ ΚΟΤ Β , μου εμφανιζει επιλογη να το κανω online , να το κανω ; πρεπει μετα να ξανακανω αιτηση για κοτΒ;

Ναι,  άμεσα.

49 λεπτά πριν, Pisod91 είπε

@korakios

 

Στην ΔΕΗ βλέπω στο site ότι έχουν ακόμη το online ΔΕΗ πέρα του enter . Σε πιο να μπω τελικά? 

 

https://www.dei.gr/el/oikiakoi-pelates/promo/myhomeonline

Το online είναι ελάχιστα φτηνότερο, έχει 30 ευρώ bonus, έχει υποχρεωτικό ηλεκτρονικό λογαριασμό, μηνιαίο λογαριασμό και πάγια εντολή (μπορείς να την ενεργοποιήσεις μέσω του site). Αν θες μπορείς να πληρώνεις νωρίτερα παραδοσιακά, ώστε να μη τραβάει λεφτά η πάγια εντολή. Το Enter είναι για τους μη εξοικιωμένους.

--------

To γαμήσαμε το θέμα, τι έγινε ρε βραδιάτικα; Έμαθαν οι πάροχοι ότι θα κάνει η ΔΕΗ αυξήσεις και θυμήθηκαν να εκδώσουν λογαριασμούς γνωρίζοντας ότι οι πελάτες έχουν εγκλωβιστεί;

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...