Προς το περιεχόμενο

Ποιον εναλλακτικό πάροχο αντί ΔΕΗ?


Hamurabi

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 24,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • korakios

    5900

  • HERTHAN

    1466

  • ekrepali

    1040

  • DownUNDERground

    753

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

3 λεπτά πριν, HERTHAN είπε

Μαλλον θες λιγο υπνο τωρα και τα υπολοιπα με τον καφε το πρωι.

μην τον τρομάζεις , θα πάει στην ερημιά να μην έχει σήμα 😂

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, Pisod91 είπε

Για αυτό καίω τόσα kwh !! 😛 

εξόρυξη eth αλλά μάλλον θα τα δώσω στο ρεύμα 😛 

εξόρυξη με ρητρες δε γίνεται , βάλε και νυχτερινό φυσικά

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

1 λεπτό πριν, korakios είπε

εξόρυξη με ρητρες δε γίνεται , βάλε και νυχτερινό φυσικά

Περιμένω να ξημερώσει με το καλό ! ΔΕΗ μέσω τηλεφώνου να φανταστώ δεν γίνεται πρεπεί να πάω από εκεί ?

Σπάω συμβόλαιο με volton , κάνω και αίτηση για νυχτερινό ! και ας ελπίσουμε να γλυτώσουμε κάτι.

Στο excel μπορώ να βάλω τις kwh που έχω και να μ βγάλει τι θα πληρώσω αντίστοιχα ? 

Σε ευχαριστώ πολύ και πάλι για την βοήθεια 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, korakios είπε

μην τον τρομάζεις , θα πάει στην ερημιά να μην έχει σήμα 😂

 

Δεν εχει αναγκη μια χαρα θα ειναι.Ασε να κοιμηθει τωρα γιατι μπορει να πει τιποτε αλλο και να μας παρει το πρωι.

Νομιζω το ειχαμε ξανασυζητησει αυτο με το ΚΟΤ Α παλιοτερα.Ψαχνω αλλα δεν το βρισκω ομως.

1 λεπτό πριν, Pisod91 είπε

Σπάω συμβόλαιο με volton , κάνω και αίτηση για νυχτερινό ! και ας ελπίσουμε να γλυτώσουμε κάτι.

Κοιτα μην κανεις καμια καταγγελια στην Volton γιατι θα μεινεις με το rig στο χερι.

Δεν θα μπορεις να μας πληρωσεις κιολας.:P

3 λεπτά πριν, Pisod91 είπε

 

Περιμένω να ξημερώσει με το καλό ! ΔΕΗ μέσω τηλεφώνου να φανταστώ δεν γίνεται πρεπεί να πάω από εκεί ?

Κλεισε απο τωρα ραντεβουκαι πηγαινε τρεχοντας.

Διαβασε τις 10 τελευταιες σελιδες στο αλλο θεμα της ΔΕΗ να εχεις μια ιδεα τι παιζει.

Μην στ'αναλυσουμε γιατι δεν σε συμφερει κιολας οικονομικα.:P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
7 λεπτά πριν, HERTHAN είπε

Δεν εχει αναγκη μια χαρα θα ειναι.Ασε να κοιμηθει τωρα γιατι μπορει να πει τιποτε αλλο και να μας παρει το πρωι.

Νομιζω το ειχαμε ξανασυζητησει αυτο με το ΚΟΤ Α παλιοτερα.Ψαχνω αλλα δεν το βρισκω ομως.

Κοιτα μην κανεις καμια καταγγελια στην Volton γιατι θα μεινεις με το rig στο χερι.

Δεν θα μπορεις να μας πληρωσεις κιολας.:P

θα δώσω τα rigs σε έναν που πληρώνει 0,11kwh λογικά! ή αλλιώς πάω στην ΔΕΗ που είπε ο @korakios και νυχτερινό

Επεξ/σία από Pisod91
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Pisod91 είπε

Στο excel μπορώ να βάλω τις kwh που έχω και να μ βγάλει τι θα πληρώσω αντίστοιχα ? 

στα σταθερά ναι , στα κυμαινόμενα θέλει μαντικές ικανότητες το πόσο θα είναι η ΤΕΑ (την έχω 160 + 15% =184) σαν μέσος όρος . Ήταν 200 , τώρα 230

ιστορικό θα δεις λινκ στην υπογραφή μου, φυσικά το ιστορικό της χοντρικής καμία σχέση δεν έχει με το μέλλον

5 λεπτά πριν, Pisod91 είπε

Σπάω συμβόλαιο με volton

ναι δες και για αμφισβήτηση

Αναφορά σε κείμενο

Για τη ρήτρα αναπροσαρμογής ξεκινάς
Α) με το έντυπο αμφισβήτησης λογαριασμού (στο site του κάθε πάροχου είναι στα "χρήσιμα έγγραφα")
Ζητάς από την εταιρία γραπτώς μέσω email :
1.τι είναι η χρέωση αναπροσαρμογής, (ή ρήτρα ή πως αλλιώς την ονομάζουν)
2.την ανάλυση του ποσού πως προέκυψε ακριβώς
3. (σημαντικό) γιατί δεν ενημερώθηκες ποτέ γιαυτή πριν υπογράψεις καθώς επηρεάζει την πραγματική τιμή από τη διαφημιζόμενη
(ζητάς και τυχών τηλεφωνική ηχογράφηση της προσφοράς που έγινε ή και κοιτάτε email προσφοράς)
Αιτήσαι
1. επιστροφή όλου του ποσού της κρυφής χρέωσης
2. να φύγεις αζημίως (αν το συμβόλαιο προβλέπει ρήτρα αποχώρησης) μιας και το πρόγραμμα άλλη τελική χρέωση έχει από αυτό που σου παρουσίασαν

Β) Αν δεν απαντήσουν εντός 10 εργάσιμων ημερών στέλνεις έντυπο παραπόνου (στα "χρήσιμα έγγραφα" και αυτό)

Γ) Ανάλογα την αρνητική απάντηση (ή μη απάντηση ), τότε μόνο κάνεις αίτηση στο νέο πάροχο και
προχωράς σε καταγγελία στο ΣτΚ και όποτε βγει η απόφαση, παίρνεις μέρος ή όλο το ποσό

Μπορείς να κάνεις και εγγραφή στο https://my.rae.gr/ και να κάνεις αίτημα/παράπονο αν και ακόμα δε μου απάντησαν στο πως γίνεται η επίλυση και αν μπαίνει και ο ΣτΚ

(αγνοείς την αναμονή 10 εργασιμων , δεν έχεις χρόνο)

6 λεπτά πριν, Pisod91 είπε

κάνω και αίτηση για νυχτερινό !

πρώτα enter της ΔΕΗ και αφού μπεις , τότε κάνε αίτηση , δε θέλει και πολύ να γίνει μπλέξιμο

7 λεπτά πριν, Pisod91 είπε

και ας ελπίσουμε να γλυτώσουμε κάτι.

αρκετά

2 λεπτά πριν, Pisod91 είπε

θα δώσω τα rigs σε έναν που πληρώνει 0,11kwh λογικά ή στην ΔΕΗ που είπε ο @korakios και νυχτερινό

είναι και οι ρυθμιζόμενες χρεώσεις που θα σε ανεβάσουν , απο 0,05 έως και 0,13 μετά τα 2000kw/τετράμηνο . Γιαυτό και σου είπα για νυχτερινό, κάπως να σπάσει

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@korakios

 

Συμπληρώστε Kwh / Τετράμηνο → εδώ βάζω 16,000 και ο τελικός λογαριασμός είναι 

στην τελική τιμή με ΦΠΑ ? ή στο σύνολο πιο κάτω ?

@korakios 

Πρέπει να βάλω και τις ρυθμιζόμενες χρεώσεις εξτρά ή μπαίνουν αυτόματα στο excel ? δλδ από τις 16.000 kwh αν μόνο τις 2.000 πληρώσω κανονικά τότε τις υπόλοιπες 14.000 πως θα τις πληρώσω ? θα πουλήσω τα rigs :P xaxaxaxa

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, Pisod91 είπε

Συμπληρώστε Kwh / Τετράμηνο → εδώ βάζω 16,000

 

τα σταθερά τα έχω ανα τετράμηνο άρα 4000kw(ή πόσο καις ανα 4μηνο) στο Α ημέρας ,Β ημέρας Γ ημέρας

στην καρτέλα "οικιακά με ρήτρα " θα βάλεις ετήσια

4 λεπτά πριν, Pisod91 είπε

τελικός λογαριασμός είναι στην τελική τιμή με ΦΠΑ ?

ναι

4 λεπτά πριν, Pisod91 είπε

ή στο σύνολο πιο κάτω ?

πιο κάτω είναι οι ρυθμιζόμενες χρεώσεις

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλημερα παιδες.θα ηθελα λιγη βοηθεια για να καταληξω σε ποιον παροχο ρευματος ειναι προτιμοτερο να παω....ειμαι στην ΔΕΗ....οχι σε καποιο προγραμμα της...μου προτεινανε το myhome online.....μου ερχονται συνεχεια αυξημενοι λογαριασμοι και εχω μπει και σε ενα διακανονισμο χρεους//   

ειμαι Γ1 ΟΙΚΙΑΚΟ ΚΟΤ Α ........ΤΟ προβλημα μου ειναι πως σχεδον ποτε δεν εβλεπα καποια εκπτωση απο το ΚΟΤ γιατι λογικα ξεπερνουσα το οριο των 1400 w ......επισης δεν καιω ιδιαιτερα ρευμα ενα καινουργιο κλιματιστικο εχω inverter a class...δεν χρησιμοποιουμε συχνα τον φουρνο και εχουμε και ενα θερμοσιφωνα...πως γινεται να περναω το τετραμηνο τις 1400 kilobatores δεν ξερω....

εχω μιλησει σχεδον με ολες τις ιδιωτικες εταιρειες απο δυο φορες.....αυτη που ας πουμε με ψησε καπως ειναι το 24ωρο νυχτερινο της elpedison ...με το οποιο αν καποιους μηνες πιασω το ΚΟΤ ειναι με 0,03 κατι ..... επισης δινει 0,06390 χρεωση ενεργειας 24ωρες ...50€ ΔΩΡΟ στον 1ο λογαριασμό....ενιαία χρεώση, που δεν τιμωρεί την υψηλή κατανάλωση και μηνιαιο παγιο 4,40 ευρω .... το elpedison max εχει λιγο μεγαλυτερη χρεωση ενεργειας 100 ευρω στο πρωτο λογαριασμο και πιο χαμηλο παγιο....

τωρα με την ρητρα ΟΤΣ απο τι μου ειπανε ολες οι εταιρειες την εχουν οπως και η δεη...και σκεφτομαι οτι ακομη και οταν μπει ας πουμε στην ελπεντισον...καποιους μηνες...θα μπει λογικα και στην δεη....οταν η χρεωση ενεργειας της δεη εκ των πραγματων ειναι πιο υψηλη η ρητρα θα μεγαλωσει το κοστος ακομη πιο πολυ....γιατι να με συμφερει να μπω σε καποιο προγραμμα της δεη??το enter καποιοι μου ειπαν οτι και παλι εχει την ρητρα αυτη....

δεν ξερω που να καταληξω...

Χρέωση Eνέργειας (€/kWh) Μηνιαίο Πάγιο (€) Έκπτωση (€)

 

 
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
8 λεπτά πριν, korakios είπε

 

τα σταθερά τα έχω ανα τετράμηνο άρα 4000kw(ή πόσο καις ανα 4μηνο) στο Α ημέρας ,Β ημέρας Γ ημέρας

στην καρτέλα "οικιακά με ρήτρα " θα βάλεις ετήσια

ναι

πιο κάτω είναι οι ρυθμιζόμενες χρεώσεις

16,000 το 4μηνο καίω ! χααχχαχαχα

Άρα προσθέτω 4900€το έτος τελική με ΦΠΑ που μου βγάζει + 5915€ ρυθμιζόμενες ? άρα 10815€ ?τα λέω καλά ή φαρμάρω για το κράτος ? :P  ή έχω πάθει ήδη εγκεφαλικό ?

Επεξ/σία από Pisod91
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, nasos40 είπε

το enter καποιοι μου ειπαν οτι και παλι εχει την ρητρα αυτη....

σε πρόσκοπο έπεσες , το enter δεν έχει ρήτρα , αλλά δεν παίρνει ΚΟΤ , (το online έπαιρνε αλλά μόλις το έχασες)  διάβασε λίγο πιο πάνω και θα καταλάβεις , ίδια με σένα περίπτωση ΚΟΤ Α . Πάντως και εσύ άργησες αρκετά , για να μη χάνεις το ΚΟΤ βάλε νυχτερινό να σπανε οι κιλοβατώρες μιας και οι νυχτερινές δεν πιάνονται για το όριο

3 λεπτά πριν, Pisod91 είπε

Άρα προσθέτω 4900€το έτος τελική με ΦΠΑ που μου βγάζει + 5915€ ρυθμιζόμενες ? άρα 10815€ ?τα λέω καλά ή φαρμάρω για το κράτος ? :P  ή έχω πάθει ήδη εγκεφαλικό ?

ναι , βάλε στο "Επιλέξτε αναλογία νυχτερινού" 35% να δεις πόσες θα γλύτωνες απο ρυθμιζόμενες με νυχτερινό (δεν υπολογίζει τυχών χαμηλότερη τιμή κιλοβατώρας νυχτερινού , μόνο ρυθμιζόμενες)

Εγκεφαλικό θα πάθεις αν βάλεις 16000*3 στην άλλη καρτέλα με τα προγράμματα με ρήτρες , έχω και ένα της volton ,δεν ξέρω αν έβαλες το ίδιο (οι ρυθμιζόμενες παραμένουν ίδιες)

7 λεπτά πριν, Pisod91 είπε

τα λέω καλά ή φαρμάρω για το κράτος ? :P 

βασικά ήθελα να τα δεις και μόνος σου , η φάρμα αξίζει στο χωράφι (και όντως αξίζει αν ασχολείσαι και με πώληση)

καλύτερα κράτα τα λεφτά , δώσε το ring ή νοίκιασε το και κάνε τράμπα cryptos

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, korakios είπε

σε πρόσκοπο έπεσες , το enter δεν έχει ρήτρα , αλλά δεν παίρνει ΚΟΤ , (το online έπαιρνε αλλά μόλις το έχασες)  διάβασε λίγο πιο πάνω και θα καταλάβεις , ίδια με σένα περίπτωση ΚΟΤ Α . Πάντως και εσύ άργησες αρκετά , για να μη χάνεις το ΚΟΤ βάλε νυχτερινό να σπανε οι κιλοβατώρες μιας και οι νυχτερινές δεν πιάνονται για το όριο

γιατι δεν παιρνει το home online το ΚΟΤ ? Εχω κανει την αιτηση για το νυχτερινο και μενει να δωσω τα 42 ευρω για να ερθουν για την εγκατασταση....οντως θα παιρνω το ΚΟΤ ετσι?καλο αυτο...βασικα γραφτηκα στο ebill και εβαλα απο το μετρητη τα νουμερα για να εχω ακριβη μετρηση....και ειδα απο το ebill οτι στις 57 μερες ειχα καταναλωσει 448 kwh και κοστος ειχα 52 ευρω....μου φανηκε σαν θαυμα...αν και αυτο το διμηνο δω τετοιο ποσο λογικα θα παρω την εκπτωση απτο ΚΟΤ για πρωτη φορα...αλλα δεν ξερω γιατι καιει το κλιματιστικο αρκετες ωρες αφου δεν εχουμε αεριο η πετρελαιο..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...