Προς το περιεχόμενο

Ποιον εναλλακτικό πάροχο αντί ΔΕΗ?


Hamurabi

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 24,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • korakios

    5900

  • HERTHAN

    1466

  • ekrepali

    1040

  • DownUNDERground

    753

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Να κάνω και εγώ μια ερώτηση ρε παιδιά καθότι ολίγον άσχετος.

Έχει κάνεις άλλος θέμα με nova energy και υψηλές χρεώσεις?

Μας έχουν σκάσει οι δυο τελευταίοι μηνιαίοι 231€ & 240€  και μάλιστα στον δεύτερο λείπαμε και 10 μέρες από το σπίτι και μόνο το ψυγείο είχαμε αφήσει στο ρεύμα....

Από που να αρχίσω να ψάχνω για να βγάλω άκρη?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, harrisxr650 είπε

Να κάνω και εγώ μια ερώτηση ρε παιδιά καθότι ολίγον άσχετος.

Έχει κάνεις άλλος θέμα με nova energy και υψηλές χρεώσεις?

Μας έχουν σκάσει οι δυο τελευταίοι μηνιαίοι 231€ & 240€  και μάλιστα στον δεύτερο λείπαμε και 10 μέρες από το σπίτι και μόνο το ψυγείο είχαμε αφήσει στο ρεύμα....

Από που να αρχίσω να ψάχνω για να βγάλω άκρη?

Δες πόσες kwh σε έχουν χρεώσει για αρχή...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, harrisxr650 είπε

Να κάνω και εγώ μια ερώτηση ρε παιδιά καθότι ολίγον άσχετος.

Έχει κάνεις άλλος θέμα με nova energy και υψηλές χρεώσεις?

Μας έχουν σκάσει οι δυο τελευταίοι μηνιαίοι 231€ & 240€  και μάλιστα στον δεύτερο λείπαμε και 10 μέρες από το σπίτι και μόνο το ψυγείο είχαμε αφήσει στο ρεύμα....

Από που να αρχίσω να ψάχνω για να βγάλω άκρη?

Εαν δεν λεει καποιος απο τους δυο εκκαθαριστικος θα ειναι εναντι βαση της περσινης καταναλωση που τους εδωσε η ΔΕΔΔΗΕ

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 minutes ago, AristidisZ said:

Δες πόσες kwh σε έχουν χρεώσει για αρχή...

Θα το δω μόλις πάω σπίτι 

3 minutes ago, k_w_t said:

Εαν δεν λεει καποιος απο τους δυο εκκαθαριστικος θα ειναι εναντι βαση της περσινης καταναλωση που τους εδωσε η ΔΕΔΔΗΕ

ο εκκαθαριστικος ειχε ερθει πριν απο αυτους 470€, μιλαμε για σχεδον διπλη χρεωση απο ΔΕΗ, ποτε δεν ειχαμε τοσο υψηλο λογαριασμο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, harrisxr650 είπε

Θα το δω μόλις πάω σπίτι 

ο εκκαθαριστικος ειχε ερθει πριν απο αυτους 470€, μιλαμε για σχεδον διπλη χρεωση απο ΔΕΗ, ποτε δεν ειχαμε τοσο υψηλο λογαριασμο

Δες και την αντίστοιχη κατανάλωση που είχες πέρυσι το καλοκαίρι στη ΔΕΗ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

22 λεπτά πριν, harrisxr650 είπε

Θα το δω μόλις πάω σπίτι 

ο εκκαθαριστικος ειχε ερθει πριν απο αυτους 470€, μιλαμε για σχεδον διπλη χρεωση απο ΔΕΗ, ποτε δεν ειχαμε τοσο υψηλο λογαριασμο

Δες τον αντιστοιχο λογαριασμο ΔΕΗ απο την περσινη ιδια 4μηνια.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπόν.

Στην τελευταία καταμέτρηση (13/6) το ρόλοι είχε γράψει 26414 και στη προηγούμενη 23366, δηλαδή 3048.

Τώρα το ρολόι γράφει 27597.

ο περσινός εκκαθαριστικος από 15/6/2018-14/10/2018 είχε γράψει 1898.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Το ψαχνω και εγω αυτες τις μερες , καθως τοσα χρονια καλοπληρωτης και αντι να μου δινουν κινητρα να μεινω, κρατανε τους τσαμπατζηδες και "τιμωρουν" εμας που πληρωνουμε. 

Κανενα προβλημα , θα παω και εγω αλλου και ας ειναι η εκπτωση 0,01€ το χρονο. 

Απο αυτα που διαβασα , πρεπει να προσεξω να μην υπαρχει ΟΤΣ και το συμβολαιο να ειναι αοριστου ωστε να μπορω αν αποχωρησω οποτε θελω. 

Αυτη τη στιγμη εχω Γ1Ν και η καταναλωση στους 4 τελευταιους εκκαθαριστικους ειναι 3000-3500 KWh/ τετράμηνο. 

Εκανα ενα συγκριτικο και κατεληξα στις 2 παρακατω επιλογες. 

Αν ειναι κατι που μου εχει ξεφυγει ή θελετε να συμπληρωσετε, ελευθερα, εξαλλου δεν εχω ασχοληθει τοσο με το θεμα για ν α πω οτι το κατεχω 100%

 

361417213_.JPG.5a82a11afa6f83fc255abeeb2204361b.JPG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, james9tito είπε

συμβολαιο να ειναι αοριστου

αυτό είναι δικοπο μαχαιρι.

Τα αοριστου συμβολαια συνηθως εχουν το κακο της μεγαλύτερης τιμης της kwh. Ας πουμε στην elpedison που μιλαγα η διαφορα ηταν γυρω στα 0.012 ευρο/ kwh. Επισης μου ειχαν πει ότι ανα πασα στιγμη θα μπορουσε να αλλαξει η τιμη και αν δεν συμφωνω να φυγω. Οποτε σκεψου το καλα για το τι είδους συμβολαιο θες. Μιας και εχεις μεγαλη καταναλωση ισως σε βολευε το κλειστο συμβολαιο σε χαμηλοτερη τιμη γιατι θα ειχες πολύ μεγαλο κερδος σε βαθος 2 χρονων.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, Αλεξανδρος A.92 είπε

αυτό είναι δικοπο μαχαιρι.

Τα αοριστου συμβολαια συνηθως εχουν το κακο της μεγαλύτερης τιμης της kwh. Ας πουμε στην elpedison που μιλαγα η διαφορα ηταν γυρω στα 0.012 ευρο/ kwh. Επισης μου ειχαν πει ότι ανα πασα στιγμη θα μπορουσε να αλλαξει η τιμη και αν δεν συμφωνω να φυγω. Οποτε σκεψου το καλα για το τι είδους συμβολαιο θες. Μιας και εχεις μεγαλη καταναλωση ισως σε βολευε το κλειστο συμβολαιο σε χαμηλοτερη τιμη γιατι θα ειχες πολύ μεγαλο κερδος σε βαθος 2 χρονων.

Εχει μεν μεγαλύτερη τιμη σε συμβολαιο αοριστου αλλα και παλι πολυ χαμηλοτερο της ΔΕΗ. Στο συγκεκριμενο της elpedison είναι 0,076075 την μέρα και 0,056185 τη νύχτα. Στη ΔΕΗ οι αντιστοιχες τιμες είναι 0,11058 και νυχτερινο 0,07897. Και να παει να ανεβασει τιμη η elpedison (εχει περιθωριο 60 ημερων ) χωρις συμβολαιο σηκωνομαι και φευγω. Αλλιως με 24 μηνες σε κρατανε και δεχεσαι οποιες αλλαγες ερθουν στο 24μηνο αυτο. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, james9tito είπε

Εχει μεν μεγαλύτερη τιμη σε συμβολαιο αοριστου αλλα και παλι πολυ χαμηλοτερο της ΔΕΗ. Στο συγκεκριμενο της elpedison είναι 0,076075 την μέρα και 0,056185 τη νύχτα. Στη ΔΕΗ οι αντιστοιχες τιμες είναι 0,11058 και νυχτερινο 0,07897. Και να παει να ανεβασει τιμη η elpedison (εχει περιθωριο 60 ημερων ) χωρις συμβολαιο σηκωνομαι και φευγω. Αλλιως με 24 μηνες σε κρατανε και δεχεσαι οποιες αλλαγες ερθουν στο 24μηνο αυτο. 

Δεν ξερω γιατι συζητας για την ΔΕΗ...δεν συγκρινουμε αυτο.Εννοειται ειναι πολυ πιο ακριβη. Συγκρινουμε το κλειστο η το ανοιχτο συμβολαιο. 

 

6 ώρες πριν, james9tito είπε

Αλλιως με 24 μηνες σε κρατανε και δεχεσαι οποιες αλλαγες ερθουν στο 24μηνο αυτο.

Ισα ισα...αυτο συμβαινει στο ανοιχτο συμβολαιο με την προοπτικη οτι φευγεις οποτε γουσταρεις. Στο κλειστο δεν αλλαζει τιποτα γιατι ακριβως ειναι κλειστο και εχουν πεσει υπογραφες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 ώρες πριν, Αλεξανδρος A.92 είπε

Δεν ξερω γιατι συζητας για την ΔΕΗ...δεν συγκρινουμε αυτο.Εννοειται ειναι πολυ πιο ακριβη. Συγκρινουμε το κλειστο η το ανοιχτο συμβολαιο. 

Ισα ισα...αυτο συμβαινει στο ανοιχτο συμβολαιο με την προοπτικη οτι φευγεις οποτε γουσταρεις. Στο κλειστο δεν αλλαζει τιποτα γιατι ακριβως ειναι κλειστο και εχουν πεσει υπογραφες.

Στο αλλαζω ρευμα που εκανα διαφορα σεναρια δεν μου εβγαλε αλλες συμφερουσες επιλογες. Ισως με συμφερει πιο πολυ το συγκεκριμενο λογω των πολυ υψηλων καταναλωσεων >3000 γιαυτο μου το βγαζει παντα πρωτο . Αλλα και στα επομενα που εκανα κλικ δεν ειδα διαφορες στην τιμη της μοναδας. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Εμενα με πηραν και μου προτειναν αυτο https://www.zenith.gr/power-home-free/

Ειμαι κατω απο 1000kwh/4μηνο

πχ τωρα το ποσο του ρευματος(ΔΕΗ) ειναι 31,16ευρω στις 362kwh  αρα 31,16:362=0,086/kwh

H ζενιθ ειναι 0,0796 χωρις παγιο. Αρα 0,0796x362=28,81ευρω  διαφορα 31,16-28,81=2,35ευρω κερδος!

POWER HOME FREE

  • χωρίς δέσμευση συμβολαίου
  • xωρίς μηνιαίο πάγιο
  • χωρίς εγγύηση
  • χωρίς τέλος πρόωρης λύσης
  • χωρίς χρέωση ρήτρας ΟΤΣ

 

Επεξ/σία από gia_nnis
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...