Προς το περιεχόμενο

Ποιον εναλλακτικό πάροχο αντί ΔΕΗ?


Hamurabi

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 24,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • korakios

    5900

  • HERTHAN

    1466

  • ekrepali

    1040

  • DownUNDERground

    753

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Στις 29/10/2019 στις 11:22 ΠΜ, k_w_t είπε

Στην ELPEDISON εχω κανονικα κοινωνικο τιμολογιο

Σημερα μιλησα με ELPEDISON και μονο σε ενα προγραμμα γινεται με κοινωνικο τιμολογιο αλλα με μια προυποθεση.

Θα πρεπει να κανω ακυρωση της αιτησης ΚΟΤ που ειμαι τωρα και να την ξανακανω του χρονου που θα ανοιξει παλι το συστημα.

Επισης το συγκεκριμενο προγραμμα(δεν θυμαμαι και ποιο ειναι μαλλον αυτο που εχει σταθερη χρεωση το απλο) εχει αναγκαστικα ΟΤΣ και δεν μπορεις να δωσεις π.χ. 1,50 ευρω τον μηνα και να το κλειδωσεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 10/6/2019 στις 8:29 ΜΜ, naive είπε

Προσοχή,  νέο φρούτο απο τη Volterra:
Στον τελευταίο λογαριασμό μου εμφανίστηκε μια χρέωση 8€ με περιγραφή: ΛΟΙΠΕΣ ΕΠΙΒΑΡΥΝΣΕΙΣ-ΔΙΟΡΘΩΣΕΙΣ
Τους πήρα τηλέφωνο να τους ρωτήσω τι είναι και μου είπαν ότι πρόκειται για απώλειες δικτύου, τις οποίες χρεώνει ο ΔΕΔΔΗΕ στους προμηθευτές, και αυτοί τη μετακυλίουν στους πελάτες. Και μου είπαν ότι είναι εφάπαξ (μάλλον ετήσια). 
Βέβαια πουθενά στο συμβολαιό μου δεν υπάρχει τέτοια προβλεψη. Τους το είπα και μου κάνουν το χαζό, μου λένε ότι σε ένα σημείο των όρων λέει "λοιπές χρεώσεις" και ότι αυτή ανήκει εκεί. (!) 

Τσεκάρετε όμως και τους δικούς σας λογαριασμούς για τίποτα ανεξήγητες χρεώσεις, να δούμε και από περιέργεια τι κάνουν οι άλλοι πάροχοι.

Σε συνέχεια της υπόθεσης, να σας ενημερώσω ότι κατόπιν μεσολάβησης του Συνηγόρου του Καταναλωτή, η Volterra αποδέχθηκε ότι η συγκεκριμένη χρέωση δε θα έπρεπε να υπάρχει και θα την επιστρέψει. Οπότε όσοι έχετε volterra (ή ενδεχομένως και άλλη εταιρεία που το χρέωσε αυτό χωρίς να το γράφει στο συμβόλαιο) ζητήστε να σας το επιστρέψουν.
Η υπόψη χρέωση μπήκε μια φορά, δε θα τη δείτε κάθε μήνα. 
 

  • Like 3
  • Thanks 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ πάντως στη Λάρισα με Ζενίθ ρεύμα-φυσικό αέριο , είμαι πολύ ικανοποιημένος...

Δεν πλήρωσα καθόλου εγγυήσεις όταν ξεκίνησα το συμβόλαιο (έβαλα πάγια εντολή)   και γενικά οι λογαριασμοί έρχονται στο νέο μου σπίτι (75 τετραγωνικά) ίδιοι σχεδόν με το παλιό μου σπίτι (40 τετραγωνικά).

Στο παλιό μου σπίτι είχα ΔΕΗ και με την αλλαγή σπιτιού πήγα σε Ζενίθ, συμβόλαιο χρόνου.. 

Βέβαια να τονιστεί πως έχω καινούργιες συσκευές ηλεκτρικές Α++ , προσέχω όσο το δυνατόν (ναι , έχω γίνει ο πατέρας μου και κυνηγάω τα ανοιχτά φώτα και τα κλείνω)

Το μόνο πρόβλημα υπήρξε στον πρώτο λογαριασμό φυσικού αερίου που ήρθε 520 ευρώ για 26(!!!! ημέρες) αλλά υπήρχε θέμα με την προηγούμενη ενοικιάστρια του σπιτιού που λύθηκε μεταξύ μας ( μου πλήρωσε 469 ευρώ που είχε σε οφειλές)

Μόνο και μόνο που δεν έδωσα τις εγγυήσεις (σκεφτείτε η ΔΕΗ μου ζητούσε 130 ευρώ εγγύηση)  εγώ είχα ενθουσιαστεί!

Το συμβόλαιο τελειώνει το Δεκέμβρη,ίσως ψαχτώ για αλλαγή εταιρείας ,αλλά αν κερδίζω στο χρόνο 5-10 ευρώ δεν θα κατσω να ασχοληθώ γιατί είμαι ικανοποιημένος..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, HERTHAN είπε

Σημερα μιλησα με ELPEDISON και μονο σε ενα προγραμμα γινεται με κοινωνικο τιμολογιο αλλα με μια προυποθεση.

Θα πρεπει να κανω ακυρωση της αιτησης ΚΟΤ που ειμαι τωρα και να την ξανακανω του χρονου που θα ανοιξει παλι το συστημα.

Επισης το συγκεκριμενο προγραμμα(δεν θυμαμαι και ποιο ειναι μαλλον αυτο που εχει σταθερη χρεωση το απλο) εχει αναγκαστικα ΟΤΣ και δεν μπορεις να δωσεις π.χ. 1,50 ευρω τον μηνα και να το κλειδωσεις.

Το κοινωνικο τιμολογιο ειναι κρατικη παροχη... Δεν αποφασιζει η καθε εταιρια εαν θα το παρεχει στους πελατες της.

Για κανενα λογο δεν θα κανεις ακυρωση της αιτησης.

Κανονικα δεν επρεπε καν να τους ρωτησεις για το ΚΟΤ.

Κανεις την αιτηση και οταν πανε να βγαλουν τον λογαριασμο ενημερωνονται απο ΔΕΔΔΗΕ,ΗΔΙΚΑ και ΡΑΕ οτι στο αριθ,Παροχης ταδε ισχυει ΚΟΤ.

Αστους να τραβανε μετα τα βυζια τους.. Μια καταγγελια να κανεις θα τρεχουν.

Εγω δεν τους ειχα πει τιποτα . Φαινοταν βεβαια στο λογαριασμο ΔΕΗ που τους εστειλα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, Skandalf είπε

Δεν πλήρωσα καθόλου εγγυήσεις όταν ξεκίνησα το συμβόλαιο (έβαλα πάγια εντολή)   και γενικά οι λογαριασμοί έρχονται στο νέο μου σπίτι (75 τετραγωνικά) ίδιοι σχεδόν με το παλιό μου σπίτι (40 τετραγωνικά).

.

Με την πάγια εντολή χρεώνεσαι τίποτα από την τράπεζα για την συναλλαγή;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Πότε δεν κατάλαβα όσοι έχουν κοινωνικο τιμολόγιο και θέλουν να πανω σε ιδιωτικές.Μου φαίνεται έχετε όρεξη να χάνεται το χρόνο σας στα τηλεφωνικά κέντρα των ιδιωτικών και να ακούτε τις παπατζες του καθενός (ακύρωση της αίτησης κτλπ) για ελάχιστο όφελος και αν. 

Επεξ/σία από greengr21
  • Like 2
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 ώρες πριν, naive είπε

Σε συνέχεια της υπόθεσης, να σας ενημερώσω ότι κατόπιν μεσολάβησης του Συνηγόρου του Καταναλωτή, η Volterra αποδέχθηκε ότι η συγκεκριμένη χρέωση δε θα έπρεπε να υπάρχει και θα την επιστρέψει. Οπότε όσοι έχετε volterra (ή ενδεχομένως και άλλη εταιρεία που το χρέωσε αυτό χωρίς να το γράφει στο συμβόλαιο) ζητήστε να σας το επιστρέψουν.
Η υπόψη χρέωση μπήκε μια φορά, δε θα τη δείτε κάθε μήνα. 
 

Τι βλακείες είναι αυτά με την χρέωση απωλειών δικτύου; Όλες οι ρυθμιζόμενες χρεώσεις για το δίκτυο του ΔΕΔΔΗΕ υπολογίζονται με τον εκκαθαριστικό λογαριασμό από την ενέργεια που καταναλώθηκε και πληρώνονται στο 4μηνο. Αυτά που σου είπαν περί απωλειών που χρεώνει ο ΔΕΔΔΗΕ στους προμηθευτές είναι άντε και γω να μην πω τίποτα. σίγουρα δεν αφορά τους πελάτες που υπέγραψαν συμβόλαιο, είναι πρόβλημα των προμηθευτών καθαρά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 ώρες πριν, naive είπε

Σε συνέχεια της υπόθεσης, να σας ενημερώσω ότι κατόπιν μεσολάβησης του Συνηγόρου του Καταναλωτή, η Volterra αποδέχθηκε ότι η συγκεκριμένη χρέωση δε θα έπρεπε να υπάρχει και θα την επιστρέψει. Οπότε όσοι έχετε volterra (ή ενδεχομένως και άλλη εταιρεία που το χρέωσε αυτό χωρίς να το γράφει στο συμβόλαιο) ζητήστε να σας το επιστρέψουν.
Η υπόψη χρέωση μπήκε μια φορά, δε θα τη δείτε κάθε μήνα. 
 

Στο λογαριασμό Ιουνίου αν κατάλαβα σωστά.

Θα το κοιτάξω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 ώρες πριν, Βασίλης_29 είπε

Τι βλακείες είναι αυτά με την χρέωση απωλειών δικτύου; Όλες οι ρυθμιζόμενες χρεώσεις για το δίκτυο του ΔΕΔΔΗΕ υπολογίζονται με τον εκκαθαριστικό λογαριασμό από την ενέργεια που καταναλώθηκε και πληρώνονται στο 4μηνο. Αυτά που σου είπαν περί απωλειών που χρεώνει ο ΔΕΔΔΗΕ στους προμηθευτές είναι άντε και γω να μην πω τίποτα. σίγουρα δεν αφορά τους πελάτες που υπέγραψαν συμβόλαιο, είναι πρόβλημα των προμηθευτών καθαρά.

προφανώς, αλλά έπρεπε να φτάσω στο Συνήγορο του Καταναλωτή και να περάσουν 4 μήνες για να το αποδεχθούν. Στην προκειμένη περίπτωση νομίζω απλά ότι "χρέωσαν ό,τι τους έλλειπε"

23 λεπτά πριν, Doubt είπε

Στο λογαριασμό Ιουνίου αν κατάλαβα σωστά.

Θα το κοιτάξω.

Σε εμένα υπήρχε στο λογαριασμό του Ιουνίου με την αιτιολογία " ΛΟΙΠΕΣ ΕΠΙΒΑΡΥΝΣΕΙΣ-ΔΙΟΡΘΩΣΕΙΣ (€):"
Αν θέλετε το σκεπτικό της σύστασης του Συνηγόρου ή περισσότερες λεπτομέρειες στείλτε μου πμ. Δε μπορώ να τη βάλω εδώ γιατί η διαδικασία είναι ότι εφόσον συμμορφώνεται η εταιρεία, δε δημοσιεύεται η σύσταση. Βέβαια συμμορφώθηκε ως προς τη δική μου χρέωση, δεν ξέρω αν θα συμμορφωθεί και ως προς όλων των πελατών της.  

Επεξ/σία από naive
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 ώρες πριν, Skandalf είπε

Όχι, η πειραιώς δεν με χρεώνει τίποτα έξτρα,μόνο την αξία του λογαριασμού @The_Judas

Εισαι βεβαιος?Νομιζω οτι υπαρχει χρεωση 0,40 ευρω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 1/11/2019 στις 7:56 ΜΜ, greengr21 είπε

Πότε δεν κατάλαβα όσοι έχουν κοινωνικο τιμολόγιο και θέλουν να πανω σε ιδιωτικές.Μου φαίνεται έχετε όρεξη να χάνεται το χρόνο σας στα τηλεφωνικά κέντρα των ιδιωτικών και να ακούτε τις παπατζες του καθενός (ακύρωση της αίτησης κτλπ) για ελάχιστο όφελος και αν. 

Γιατι το ΚΟΤ ισχυει μεχρι 1500kw/4μηνο

Μετα η ΔΕΗ βγαζει τσεκουρι ,χατζαρα,σπαθι κατανα και οτι αλλο θελει με to 0,101/kw.

 

Επεξ/σία από k_w_t
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υπαρχει γνωμη για την nrg? Ο father ηθελε να αλλαξουμε και του εκανε πλυση εγκεφαλου ενας φιλος του για τη συγκεκριμενη. Τελικα μεταφεραμε 3 λογαριασμους εκει κι αφησαμε 2 στη δεη. Λιγο που εψαξα δεν βρηκα αρνητικα σχολια, οπως π.χ. βρηκα για ηρων. Υπαρχει καποιος που να την εχει και να ειδε διαφορά απο δεη;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...