Προς το περιεχόμενο

Ποιον εναλλακτικό πάροχο αντί ΔΕΗ?


Hamurabi

Προτεινόμενες αναρτήσεις

6 ώρες πριν, EmpYristis είπε

Μα γιατί οι "επενδυτές" να κανουν βήματα προόδου μπροστά, εφόσον μπορεί ανεξοδα για κεινους, να κανει η ΔΕΗ πισω!

Έτσι ακριβώς.... Κ το καρτέλ ετοιμάζεται....

 

3 ώρες πριν, nvel είπε

τι σχέση έχει το μνημόνιο με την πώληση μονάδων της δεη;

Είναι μνημονιακη υποχρέωση αποεπενδυσης της ΔΕΗ όπως συμφωνήθηκε με τους δανειστές.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 24,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • korakios

    5900

  • HERTHAN

    1466

  • ekrepali

    1040

  • DownUNDERground

    753

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Κοίταξε φίλε δεν θα συνεχίσω την μεταξύ μας κουβέντα για το αυτονόητο.

Όπως βλέπεις κ εσύ ο ίδιος στο λινκ που παρέθεσες η Ευρωπαϊκή Ένωση άρχισε με συστάσεις - προειδοποιήσεις.

Τα μνημόνια ήταν αυτά που μας έδεσαν χειροπόδαρα κ που υποχρεώνουν τη ΔΕΗ να πουλήσει δημόσια περιουσίας ( λιγνιτικες μονάδες) για να έχουν πρόσβαση κ οι ιδιώτες.

Δηλαδή το να φτιάξουν οι ιδιώτες δικές τους ή να εμπορευτουν λιγνίτη από τρίτες χώρες ή άλλες πηγές δεν παίζει.

Πρέπει ντε κ καλά να εξασθενήσει η ΔΕΗ.

Αυτά από εμένα

Επεξ/σία από bill999r
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
Δημοσ. (επεξεργασμένο)
7 hours ago, bill999r said:

Πρέπει ντε κ καλά να εξασθενήσει η ΔΕΗ.

Προσωπικά βάζω το χέρι μου στη φωτιά (και τα πόδια κι όλα) ότι και χωρίς τέτοιες δεσμεύσεις (για λόγους ανταγωνισμού), πάλι την ίδια απαξίωση θα είχε η ΔΕΗ.

Επεξ/σία από ThReSh
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, ThReSh είπε

Προσωπικά βάζω το χέρι μου στη φωτιά (και τα πόδια κι όλα) ότι και χωρίς τέτοιες δεσμεύσεις (για λόγους ανταγωνισμού), πάλι την ίδια απαξίωση θα είχε η ΔΕΗ.

Αυτό δεν το ξέρεις. Κάνεις μας βασικά.

Το σίγουρο είναι ότι έπρεπε να μπει μια σειρά στη ΔΕΗ.

Το γεγονός ότι διάφοροι φόροι χρεώνονται μέσω της ΔΕΗ, μέσω ενός αγαθού πρώτης ανάγκης δηλαδή (θεωρώ ότι είναι από τις πιο άθλιες- πρόστυχες κινήσεις των τελευταίων ετών), είναι αυτό πού έχει στρέψει τον κόσμο εναντίον της, ενώ το ρεύμα είναι αρκετά φθηνό σε λογικές χρήσεις. 

Όμως αυτό που ξεπερνά τη λογική είναι ότι το κράτος πρέπει να βοηθήσει τους ιδιώτες να πάρουν μερίδιο από την πίτα της ενέργειας χωρίς καν να βάλουν το χέρι στην τσέπη, κ μάλιστα παραχωρώντας εθνικό πλούτο σε τιμές παραγωγού κ όχι αγοραστή.

Από την άλλη θα μου πείτε το ίδιο δεν έγινε κ με τις τράπεζες;

Το ίδιο δεν θα γίνει με την ύδρευση;

Το ίδιο δεν έγινε με τα " ελλειμματικα" αεροδρόμια που σε ένα χρόνο έγιναν κερδοφορα;

Το ίδιο δεν έγινε με τον ΟΠΑΠ που ήταν κ είναι κερδοφόρος. Αλήθεια ο ΟΠΑΠ δεν τους ενοχλεί που είναι μονοπώλιο τώρα που τον πήρε ιδιώτης;;;; Μάλλον το πρόβλημα είναι αλλού....

 

 

 

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
13 minutes ago, bill999r said:

Το σίγουρο είναι ότι έπρεπε να μπει μια σειρά στη ΔΕΗ.

Υποθέτω ότι εννοεις πως πρέπει να συμμαζευτεί/οργανωθεί/κτλπ κτλπ. Ακόμα τπτ πάντως...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης

Καλησπέρα σας. Θα ήθελα να μου πείτε ποια εταιρία προτείνετε για εναλλακτική της ΔΕΗ. Πληρώνω 150 - 200€ το πολύ λογαριασμό. 

Δεν πάει άλλο πλέον ,ευχαριστώ. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, bvs13 είπε

Καλησπέρα σας. Θα ήθελα να μου πείτε ποια εταιρία προτείνετε για εναλλακτική της ΔΕΗ. Πληρώνω 150 - 200€ το πολύ λογαριασμό. 

Δεν πάει άλλο πλέον ,ευχαριστώ. 

Volterra

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, bvs13 είπε

Καλησπέρα σας. Θα ήθελα να μου πείτε ποια εταιρία προτείνετε για εναλλακτική της ΔΕΗ. Πληρώνω 150 - 200€ το πολύ λογαριασμό. 

Δεν πάει άλλο πλέον ,ευχαριστώ. 

Εκτος αν γινεις γυπας και προσεχεις συνεχεια τους λογαριασμους, την χονδρικη τιμη του ρευματος, τον μετρητη σου (ετσι ωστε να ρυθμιζεις την καταναλωση σου) τοτε το πιο πιθανο ειναι να καταληξεις να πληρωνεις παραπανω στον "εναλλακτικο" απο οτι στην ΔΕΗ.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

32 λεπτά πριν, Nikolas00 είπε

Volterra

Κι εγώ αυτούς έχω, αλλά το καλύτερο είναι να βάλει κάποιος την κατανάλωση του εδώ και να δει μόνος του.

https://www.tsig.gr/lang-el/electricity

Τα υπέρ της volterra είναι το μηδενικό πάγιο και η απουσία κλιμακωτής χρέωσης. 10% έκπτωση συνέπειας (αφορά μόνο το κόστος του ηλ. ρευματος).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Doubt είπε

Κι εγώ αυτούς έχω, αλλά το καλύτερο είναι να βάλει κάποιος την κατανάλωση του εδώ και να δει μόνος του.

https://www.tsig.gr/lang-el/electricity

Τα υπέρ της volterra είναι το μηδενικό πάγιο και η απουσία κλιμακωτής χρέωσης. 10% έκπτωση συνέπειας (αφορά μόνο το κόστος του ηλ. ρευματος).

Εμένα ο πατέρας μου γύρισε 3 συνδέσεις σε volterra και έχει ησυχάσει.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, bvs13 είπε

Καλησπέρα σας. Θα ήθελα να μου πείτε ποια εταιρία προτείνετε για εναλλακτική της ΔΕΗ. Πληρώνω 150 - 200€ το πολύ λογαριασμό. 

Δεν πάει άλλο πλέον ,ευχαριστώ. 

ποσες Kwh το 4μηνο?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ρε παιδια εγω που το χα ψαξει πέρυσι με κατανάλωση απο 900 -1200 κwh το τετράμηνο έκπτωση συνεπείας τότε 15% και προπληρωμένο 6% στη ΔΕΗ μου έβγαινε μια η άλλη με τις τρίτες εταιρίες τι μου ξεφεύγει

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...