Προς το περιεχόμενο

Ποιον εναλλακτικό πάροχο αντί ΔΕΗ?


Hamurabi

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 24.6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • korakios

    5900

  • HERTHAN

    1466

  • ekrepali

    1040

  • DownUNDERground

    753

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

5 ώρες πριν, gia_nnis είπε

Εμενα με πηραν και μου προτειναν αυτο https://www.zenith.gr/power-home-free/

Ειμαι κατω απο 1000kwh/4μηνο

πχ τωρα το ποσο του ρευματος(ΔΕΗ) ειναι 31,16ευρω στις 362kwh  αρα 31,16:362=0,086/kwh

H ζενιθ ειναι 0,0796 χωρις παγιο. Αρα 0,0796x362=28,81ευρω  διαφορα 31,16-28,81=2,35ευρω κερδος!

POWER HOME FREE

  • χωρίς δέσμευση συμβολαίου
  • xωρίς μηνιαίο πάγιο
  • χωρίς εγγύηση
  • χωρίς τέλος πρόωρης λύσης
  • χωρίς χρέωση ρήτρας ΟΤΣ

Ετήσια Συνδρομή: 59€    Αναγράφεται στους όρους του προγράμματος!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, gia_nnis είπε

H ζενιθ ειναι 0,0796 χωρις παγιο. Αρα 0,0796x362=28,81ευρω  διαφορα 31,16-28,81=2,35ευρω κερδος!

 

Η αληθεια ειναι οτι σε τοσο χαμηλες καταναλωσεις δεν ξερω τι συμφερει να κανεις...Κυριολεκτικα κερδιζεις 3 καφεδες τον χρονο xD 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, gia_nnis είπε

Εμενα με πηραν και μου προτειναν αυτο https://www.zenith.gr/power-home-free/

Ειμαι κατω απο 1000kwh/4μηνο

πχ τωρα το ποσο του ρευματος(ΔΕΗ) ειναι 31,16ευρω στις 362kwh  αρα 31,16:362=0,086/kwh

H ζενιθ ειναι 0,0796 χωρις παγιο. Αρα 0,0796x362=28,81ευρω  διαφορα 31,16-28,81=2,35ευρω κερδος!

POWER HOME FREE

  • χωρίς δέσμευση συμβολαίου
  • xωρίς μηνιαίο πάγιο
  • χωρίς εγγύηση
  • χωρίς τέλος πρόωρης λύσης
  • χωρίς χρέωση ρήτρας ΟΤΣ

Κανεις τα μαθηματικά με τις παλιές τιμές της ΔΕΗ. Η κιλοβατώρα στη ΔΕΗ είναι από 1/9 στο 0.11 αν βγάλεις και 5% έκπτωση πάει στο 0.105

Όντως με 300 kWh δεν αξίζει πάντως ούτε να σηκωθείς από το καναπέ για να υπογράψεις 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, StormGr είπε

Κανεις τα μαθηματικά με τις παλιές τιμές της ΔΕΗ. Η κιλοβατώρα στη ΔΕΗ είναι από 1/9 στο 0.11 αν βγάλεις και 5% έκπτωση πάει στο 0.105

Όντως με 300 kWh δεν αξίζει πάντως ούτε να σηκωθείς από το καναπέ για να υπογράψεις 

Εχεις δικιο! 30kwh μου τις εβαλε με 0,11065 και στο νυχτερινο 17kwh με 0,7882

10 ώρες πριν, Ihavetheanswers είπε

Πως βγαίνει αυτό;

Το 31,16ευρω ειναι χρεωσεις προμηθειας ΔΕΗ.

6 ώρες πριν, kronos73 είπε

Ετήσια Συνδρομή: 59€    Αναγράφεται στους όρους του προγράμματος!

Αν το διαβαζω σωστα/καταλαβαινω αυτο αφορα για το DUAL ENERGY, για συνδυασμό με φυσικό αέριο

Στο τελος αναφερει ''Οι τιμές δε συμπεριλαμβάνουν ΦΠΑ''  αυτο δεν το καταλαβαινω.. δηλαδη το 0,0796 δεν το τελικο?

5 ώρες πριν, Αλεξανδρος A.92 είπε

Η αληθεια ειναι οτι σε τοσο χαμηλες καταναλωσεις δεν ξερω τι συμφερει να κανεις...Κυριολεκτικα κερδιζεις 3 καφεδες τον χρονο xD 

Το ξερω.. Και γω αναγνωριση κανω αλλα μου ειπαν απο τη ζενιθ δεν επιβαρυνομαι τιποτα για την αλλαγη ουτε δεσμευομαι! Απο κει και περα εχω ανασφαλεια για κρυφες χρεωσεις!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

52 λεπτά πριν, gia_nnis είπε

Το ξερω.. Και γω αναγνωριση κανω αλλα μου ειπαν απο τη ζενιθ δεν επιβαρυνομαι τιποτα για την αλλαγη ουτε δεσμευομαι! Απο κει και περα εχω ανασφαλεια για κρυφες χρεωσεις!!!

αυτο θα το μαθεις μονο αν πας...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...

Ειμαι και εγω μπερδεμένος. Κατανάλωση 1000/4μηνο  το καλοκαίρι 2500- το χειμώνα.

Λεω να πάω σε καποιο με ενιαία χρέωση νυχτερινου  με ημερήσιο που όλοι πια παρέχουν.

Τι ακριβώς είναι ρήτρα ΟΤΣ? Πουθενά θα το αναφέρουν. Εγω που να ξέρω αν εχουν? Τι μου προτεινεται? Λεω για Watt+Volt liberty χωρις συμβόλαια αλλά 59€ πάγιο το έτος χωρις ΦΠΑ

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 ώρες πριν, nkoumo είπε

Ειμαι και εγω μπερδεμένος. Κατανάλωση 1000/4μηνο  το καλοκαίρι 2500- το χειμώνα.

Λεω να πάω σε καποιο με ενιαία χρέωση νυχτερινου  με ημερήσιο που όλοι πια παρέχουν.

Τι ακριβώς είναι ρήτρα ΟΤΣ? Πουθενά θα το αναφέρουν. Εγω που να ξέρω αν εχουν? Τι μου προτεινεται? Λεω για Watt+Volt liberty χωρις συμβόλαια αλλά 59€ πάγιο το έτος χωρις ΦΠΑ

https://www.volterra.gr/diagramma-ots/

2 λογια για την ΟΤΣ θα δεις παραπανω, εχει και διαγραμμα για τις τιμες που παιζει τελευταια. Ολοι οι παροχοι εχουν ενα ανωτατο και ενα κατωτατο οριο συνηθως 40-55 η 40-70. Οταν η οριακη τιμη συστηματος ξεπερασει το ανωτερο οριο του καθε παροχου αυτος θα σου χρεωσει την διαφορα στον λογαριασμο. Αυτο συμβαινει συνηθως τους χειμερινους μηνες. Δεκεμβριο - Φεβρουαριο. Οι αυξησεις δεν ειναι τραγικες αλλα αν το γενικοτερο οφελος που εχει ειναι μικρο τοτε χανεις και αυτο.

Κανενας παροχος δεν θα στο αναφερει μεχρι να το ρωτησεις. Επισης πολλοι πλεον δεν στην υπολογιζουν αρκει να προσθεσεις 1,5 ευρο παγιο καθε μηνα. Κατι που θεωρω συμφερων γιατι πρωτον σαν μηνιαιος λογαριασμος δεν ειναι καποια τρομερη αυξηση και δευτερον αν σου χρεωθει εστω και 2 μηνες ΟΤΣ τοτε μπορει να  ξεπερασεις αυτα τα 18ευρο τον χρονο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω εφυγα και επισημα σημερα απο τη Δεη και πηγα elpedison. Πηρα και επιστροφη 145 ευρω και περιμενω να δω αν τελικα η elpedison θα ειναι συμφερουσα ή οχι. 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οπως απαντησα και σε αλλο νημα για το ιδιο πραγμα:

 

Εγω πηγα ζενιθ, για το λογο οτι το αεριο στη θεσσαλονικη το πηρε η ζενιθ σε εμας, οποτε εβαλα 2 σπιτια π εχω στη θεσσαλονικη στο ρευμα και μου καναν εκπτωση 30% και στους 2 λογαριασμους και στα 2 σπιτια, επιπλεον, εβαλα το εξοχικο μου στη ζενιθ για ρευμα, και επειδη ειχα ηδη 1 σπιτι μου καναν και εκει εκπτωση 30% χωρις να χρειαστει να εχω αεριο με την προυποθεση οτι πληρωνω στην ωρα τους λογαριασμους σαν το 10% της ΔΕΗ που τωρα εγινε 5%. Στο δια ταυτα, μου ζητησαν 50 ευρω εγγυηση για καθε σπιτι που το παρεκαμψα με την ενεργοποιηση της παγιας εντολης, προχθες βγηκαν 3 λογαριασμοι ρευματος για 40 μερες, συνολικο κοστος πληρωμης τα 81,55 ευρω.

ΣΠΙΤΙ 1) :  Συνολο 20,40 ευρω --> Παγιο 1,27 + 72ΚWh x 0,0899 (6.47e) - 0,65 εκπτωση dual energy = 7,09Euro  (τα υπολυπα ειναι χρεωσεις ερτ/διανομης etc)

ΣΠΙΤΙ 2) Συνολο 15,85 ευρω --> Παγιο 1,13 + 60ΚWh x 0,0899 (5.39e) - 0,54 εκπτωση dual energy = 4,85Euro  (τα υπολυπα ειναι χρεωσεις ερτ/διανομης etc)=

ΣΠΙΤΙ 3) Συνολο 45,30 ευρω --> Παγιο 3,90 + 138ΚWh x 0,0899 (12.41e) +69KWh x 0,0661 (νυχτερινο) - 1,24 εκπτωση dual energy = 19,63Euro  (τα υπολυπα ειναι χρεωσεις ερτ/διανομης etc)

Aυτο που βλεπω εγω ειναι οτι για μικρες καταναλωσεις δεν συμφερει, η αληθεια ειναι οτι δεν ημουν και εδω αυτο τον καιρο γιαυτο και εχω μικρη καταναλωση και στα 3 σπιτια. Ο προηγουμενος λογαριασμος ηταν ΔΕΗ και ηταν με 5% εκπτωση καλοπληρωτη (παλια θυμαμε κατι 15% καλες εποχες) και ΚWh 0,11.

Δεν ξερω ποσο συμφερει για καταναλωτες με μικρες καταναλωσεις, απλα εγω λογο 3 σπιτιων και 2 απο αυτα ειναι dual energy + οτι πηρα την ιδια εκπτωση και στο εξοχικο που εχει μονο ρευμα,  το διαλεξα και οπως υπολογισα τον χρονο και για τα 3 σπιτια θα γλιτωνω κοντα στα 100 ευρω (απο αεριο + ρευμα + παγια). Καποιος για τη χασουρα που θα φαει μπορει να μην θελει να το κανει καν. Η ζενιθ απο τη μια σου δινει την δυνατοτητα να τα βλεπεις ολα στο ιντερνετ αναλυτικα, (ρευμα + αεριο) σου δινει δινατοτητα να δηλωνεις KWh ηλεκτρονικα και για τα 2 οπως επισης και να πληρωνεις απο το site τους, απλα το site τους καθε μερα πευτει για ωρες, οποτε ξερω ατομα που χρειαστηκε να πληρωσουν και δεν μπορουσαν λογο διαθεσιμοτιτας και πηγαν στο μαγαζι που γινοταν πανικος και απο οσο ξερω η εξυπηρετηση ειναι γτπ.... (πολλοι τα βαζουν ολα στο τσουβαλι και τα ζυγιζουν). 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, mindphreak είπε

Οπως απαντησα και σε αλλο νημα για το ιδιο πραγμα:

Εγω πηγα ζενιθ, για το λογο οτι το αεριο στη θεσσαλονικη το πηρε η ζενιθ σε εμας, οποτε εβαλα 2 σπιτια π εχω στη θεσσαλονικη στο ρευμα και μου καναν εκπτωση 30% και στους 2 λογαριασμους και στα 2 σπιτια, επιπλεον, εβαλα το εξοχικο μου στη ζενιθ για ρευμα, και επειδη ειχα ηδη 1 σπιτι μου καναν και εκει εκπτωση 30% χωρις να χρειαστει να εχω αεριο με την προυποθεση οτι πληρωνω στην ωρα τους λογαριασμους σαν το 10% της ΔΕΗ που τωρα εγινε 5%. Στο δια ταυτα, μου ζητησαν 50 ευρω εγγυηση για καθε σπιτι που το παρεκαμψα με την ενεργοποιηση της παγιας εντολης, προχθες βγηκαν 3 λογαριασμοι ρευματος για 40 μερες, συνολικο κοστος πληρωμης τα 81,55 ευρω.

ΣΠΙΤΙ 1) :  Συνολο 20,40 ευρω --> Παγιο 1,27 + 72ΚWh x 0,0899 (6.47e) - 0,65 εκπτωση dual energy = 7,09Euro  (τα υπολυπα ειναι χρεωσεις ερτ/διανομης etc)

ΣΠΙΤΙ 2) Συνολο 15,85 ευρω --> Παγιο 1,13 + 60ΚWh x 0,0899 (5.39e) - 0,54 εκπτωση dual energy = 4,85Euro  (τα υπολυπα ειναι χρεωσεις ερτ/διανομης etc)=

ΣΠΙΤΙ 3) Συνολο 45,30 ευρω --> Παγιο 3,90 + 138ΚWh x 0,0899 (12.41e) +69KWh x 0,0661 (νυχτερινο) - 1,24 εκπτωση dual energy = 19,63Euro  (τα υπολυπα ειναι χρεωσεις ερτ/διανομης etc)

Aυτο που βλεπω εγω ειναι οτι για μικρες καταναλωσεις δεν συμφερει, η αληθεια ειναι οτι δεν ημουν και εδω αυτο τον καιρο γιαυτο και εχω μικρη καταναλωση και στα 3 σπιτια. Ο προηγουμενος λογαριασμος ηταν ΔΕΗ και ηταν με 5% εκπτωση καλοπληρωτη (παλια θυμαμε κατι 15% καλες εποχες) και ΚWh 0,11.

Δεν ξερω ποσο συμφερει για καταναλωτες με μικρες καταναλωσεις, απλα εγω λογο 3 σπιτιων και 2 απο αυτα ειναι dual energy + οτι πηρα την ιδια εκπτωση και στο εξοχικο που εχει μονο ρευμα,  το διαλεξα και οπως υπολογισα τον χρονο και για τα 3 σπιτια θα γλιτωνω κοντα στα 100 ευρω (απο αεριο + ρευμα + παγια). Καποιος για τη χασουρα που θα φαει μπορει να μην θελει να το κανει καν. Η ζενιθ απο τη μια σου δινει την δυνατοτητα να τα βλεπεις ολα στο ιντερνετ αναλυτικα, (ρευμα + αεριο) σου δινει δινατοτητα να δηλωνεις KWh ηλεκτρονικα και για τα 2 οπως επισης και να πληρωνεις απο το site τους, απλα το site τους καθε μερα πευτει για ωρες, οποτε ξερω ατομα που χρειαστηκε να πληρωσουν και δεν μπορουσαν λογο διαθεσιμοτιτας και πηγαν στο μαγαζι που γινοταν πανικος και απο οσο ξερω η εξυπηρετηση ειναι γτπ.... (πολλοι τα βαζουν ολα στο τσουβαλι και τα ζυγιζουν). 

Καλημέρα.

Έχω Φ.Α.(ΖΕΝΙΘ).Πρόσφατα μου έγινε προσφορά να μεταφέρω κ το ρεύμα στη ΖΕΝΙΘ.Είπαν πως αποδέχονται το κοιν.τιμολόγιο που έχω κ πως θα υπάρξει έκπτωση 30% στο Φ.Α.Αν μεταφέρω κ το ρεύμα στο εξοχικό στη ΖΕΝΙΘ θα χω 25% έκπτωση στο εκεί ρεύμα.Μου στειλαν το συμβόλαιο να διαβάσω κ ειλικρινά δεν έχω βγάλει άκρη.Δεν αναγράφεται κάπου ξεκάθαρα αυτό για την έκπτωση στο Φ.Α..Το χω διαβάσει αρκετές φορές κ τα ψιλά γράμματα μα...άφαντο..

Θα τους το αναφέρω όταν ξαναμιλήσουμε.

Συμφέρει να κάνω αυτή την αλλαγή?

Ενδεικτικά θα αναφέρω πως ρεύμα πληρώνω περίπου 100-130ευρω το δίμηνο κ Φ.Α.για Νοέμβρη-Απρίλη(βαριά) περίπου 500ευρώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

51 λεπτά πριν, lovesucks είπε

Καλημέρα.

Έχω Φ.Α.(ΖΕΝΙΘ).Πρόσφατα μου έγινε προσφορά να μεταφέρω κ το ρεύμα στη ΖΕΝΙΘ.Είπαν πως αποδέχονται το κοιν.τιμολόγιο που έχω κ πως θα υπάρξει έκπτωση 30% στο Φ.Α.Αν μεταφέρω κ το ρεύμα στο εξοχικό στη ΖΕΝΙΘ θα χω 25% έκπτωση στο εκεί ρεύμα.Μου στειλαν το συμβόλαιο να διαβάσω κ ειλικρινά δεν έχω βγάλει άκρη.Δεν αναγράφεται κάπου ξεκάθαρα αυτό για την έκπτωση στο Φ.Α..Το χω διαβάσει αρκετές φορές κ τα ψιλά γράμματα μα...άφαντο..

Θα τους το αναφέρω όταν ξαναμιλήσουμε.

Συμφέρει να κάνω αυτή την αλλαγή?

Ενδεικτικά θα αναφέρω πως ρεύμα πληρώνω περίπου 100-130ευρω το δίμηνο κ Φ.Α.για Νοέμβρη-Απρίλη(βαριά) περίπου 500ευρώ.

Θα εχεις μια εκπτωση, απλα δεν ξερω ποσο θα ειναι, εμενα τις εκπτωσεις τις λεει μεσα στο συμβολαιο αναλυτικα δεν ξερω γιατι δεν τις βρηκες εσυ, παντως εγω για Νοεμβρη-Απριλιο εδωσα 480 ευρω στο αεριο και ρευμα δινω το διμηνο 100-150 αναλογα,  οπως το υπολογισα για μενα το διμηνο βγαινει ενα 10-15 ευρω λιγοτερα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Σπίτι 120 τ.μ στο οποίο έχω ήδη αυτόνομη σύνδεση αερίου (ΕΠΑ) και με πήραν προχτές να μου προτείνουν να βάλω το double play για να έχω και ρεύμα.

Θα έβαζα και πάγια εντολή για την έκπτωση αλλά αξίζει?

Λόγω δύο μωρών το σπίτι "τρέχει" όλη μέρα οπότε και οι καταναλώσεις είναι αρκετές. Τελευταίος εκκαθαριστικος 1800kwh

 

Επεξ/σία από equi1908
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 17/10/2019 στις 12:05 ΜΜ, lovesucks είπε

Καλημέρα.

Έχω Φ.Α.(ΖΕΝΙΘ).Πρόσφατα μου έγινε προσφορά να μεταφέρω κ το ρεύμα στη ΖΕΝΙΘ.Είπαν πως αποδέχονται το κοιν.τιμολόγιο που έχω κ πως θα υπάρξει έκπτωση 30% στο Φ.Α.Αν μεταφέρω κ το ρεύμα στο εξοχικό στη ΖΕΝΙΘ θα χω 25% έκπτωση στο εκεί ρεύμα.Μου στειλαν το συμβόλαιο να διαβάσω κ ειλικρινά δεν έχω βγάλει άκρη.Δεν αναγράφεται κάπου ξεκάθαρα αυτό για την έκπτωση στο Φ.Α..Το χω διαβάσει αρκετές φορές κ τα ψιλά γράμματα μα...άφαντο..

Θα τους το αναφέρω όταν ξαναμιλήσουμε.

Συμφέρει να κάνω αυτή την αλλαγή?

Ενδεικτικά θα αναφέρω πως ρεύμα πληρώνω περίπου 100-130ευρω το δίμηνο κ Φ.Α.για Νοέμβρη-Απρίλη(βαριά) περίπου 500ευρώ.

Eιναι σιγουρο πως δεχονται το κοινωνικο τιμολογιο?

Νομιζα οτι καμια εταιρια δεν το δεχεται.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

46 λεπτά πριν, HERTHAN είπε

Eιναι σιγουρο πως δεχονται το κοινωνικο τιμολογιο?

Νομιζα οτι καμια εταιρια δεν το δεχεται.

Καλημέρα.

Έτσι πίστευα/είχα ακούσει κ γω.Για να μαι ειλικρινής δεν πρόλαβα να το ψάξω πολύ.

Είχα μια επικοινωνία μαζί τους όπου τους ζήτησα στο συμβόλαιο να αναγράφεται ξεκάθαρα η έκπτωση στο ρεύμα που μου χαν πει κ να ναι ξεκάθαρο πως δέχονται το κοιν.τιμολόγιο.

Θα δείξει..μου φαίνεται θα παραμείνω ΔΕΗ γιατί δεν τα καταλαβαίνω κ πολύ καλά..😳🙄

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...