Προς το περιεχόμενο

Ποιον εναλλακτικό πάροχο αντί ΔΕΗ?


Hamurabi

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπέρα σας! Νέο μέλος και με σοβαρές απορίες 😋 Έχω σοβαρό πρόβλημα συνεννόησης με τη ΔΕΗ και κάνω για πρώτη φορά μια έρευνα για εναλλακτικούς παρόχους ρεύματος. Ο τελευταίος εκκαθαριστικός λογαριασμός μας 4μηνου σε πρόγραμμα Γ1 μονοφασικό, έχει κατανάλωση 1098 kWh. Η επιφάνεια του ακινήτου είναι 120 τμ. Ο εκκαθαριστικός αυτός είναι 142 ευρώ. Δεν έχουμε ΚΟΤ ή νυχτερινό.

Με συμφέρει με αυτά τα δεδομένα να ψαχτω για αλλού; Ή δεν έχει νόημα και να υπομείνω τη συμπεριφορά της ΔΕΗ;; 

Επεξ/σία από margaritieva
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 24,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • korakios

    5900

  • HERTHAN

    1466

  • ekrepali

    1040

  • DownUNDERground

    753

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

35 λεπτά πριν, margaritieva είπε

Καλησπέρα σας! Νέο μέλος και με σοβαρές απορίες 😋 Έχω σοβαρό πρόβλημα συνεννόησης με τη ΔΕΗ και κάνω για πρώτη φορά μια έρευνα για εναλλακτικούς παρόχους ρεύματος. Ο τελευταίος εκκαθαριστικός λογαριασμός μας 4μηνου σε πρόγραμμα νΓ1 μονοφασικό, έχει κατανάλωση 1098 kWh. Η επιφάνεια του ακινήτου είναι 120 τμ. Ο εκκαθαριστικός αυτός είναι 142 ευρώ. Δεν έχουμε ΚΟΤ ή νυχτερινό.

Με συμφέρει με αυτά τα δεδομένα να ψαχτω για αλλού; Ή δεν έχει νόημα και να υπομείνω τη συμπεριφορά της ΔΕΗ;;

Καλησπέρα σας! Νέο μέλος και με σοβαρές απορίες 😋 Έχω σοβαρό πρόβλημα συνεννόησης με τη ΔΕΗ και κάνω για πρώτη φορά μια έρευνα για εναλλακτικούς παρόχους ρεύματος. Ο τελευταίος εκκαθαριστικός λογαριασμός μας 4μηνου σε πρόγραμμα νΓ1 μονοφασικό, έχει κατανάλωση 1098 kWh. Η επιφάνεια του ακινήτου είναι 120 τμ. Ο εκκαθαριστικός αυτός είναι 142 ευρώ. Δεν έχουμε ΚΟΤ ή νυχτερινό.

Με συμφέρει με αυτά τα δεδομένα να ψαχτω για αλλού; Ή δεν έχει νόημα και να υπομείνω τη συμπεριφορά της ΔΕΗ;;

Καλησπέρα σας , λοιπόν η ΔΕΗ αυτή την στιγμή είναι ο πιο ακριβός πάροχος αλλά θέλει πολύ προσοχή στην επιλογή ιδιωτικού παρόχου γιατί υπάρχει περίπτωση με το πάγιο κ την οτς τελικά να βγαίνει στα ίδια ή κ παραπάνω από την ΔΕΗ ένας λογαριασμός ιδιωτικού παρόχου Παρ ότι φαίνεται πιο οικονομικός ο ιδιώτης λόγω χαμηλής τιμής κιλοβατώρας!!!!

Προσωπική μου γνωμη το συμβόλαιο αν επιλέξετε να φύγετε από ΔΕΗ κοιτάξτε να είναι αορίστου χρόνου χωρίς να προπληρωσετε οποιαδήποτε συνδρομή που έχουν κάποιοι ιδιώτες πάροχοι όπως η watt and volt κ με όσο γίνεται χαμηλότερο πάγιο , στα σπίτια παίζει πολύ μεγάλο ρόλο όπως κ αν σας δίνουν 6 μήνες χωρίς ΟΤΣ !!!!

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, margaritieva είπε

Έχω σοβαρό πρόβλημα συνεννόησης με τη ΔΕΗ

 

1 ώρα πριν, margaritieva είπε

να υπομείνω τη συμπεριφορά της ΔΕΗ;;

Τί είδους συνεννοήσεις κάνεις με τη ΔΕΗ?

Χρωστάς?

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
35 λεπτά πριν, turbat0s είπε

 

Τί είδους συνεννοήσεις κάνεις με τη ΔΕΗ?

Χρωστάς?

Περίπου. Η παροχή ήταν στο όνομα του προηγούμενου ιδιοκτήτη του ακινήτου, ο οποίος έχει αποβιώσει. Υπήρχε μια οφειλή από την κατανάλωση τα τελευταία δύο έτη. Ζητήσαμε να γίνει αλλαγή ονόματος στην παροχή ώστε να έλθει σε εμάς και να πληρώσουμε και την οφειλή με ρύθμιση. Κάναμε την προβλεπόμενη διαδικασία ηλεκτρονικα αρχές Οκτωβρίου, δώσαμε και προκαταβολή γενναία για να προχωρήσει η μεταφορά και μέχρι σήμερα τίποτα! Υποτίθεται ότι εντός δύο ημερών θα ερχόταν η σύμβαση με κούριερ, θα την υπογράφαμε και μετά θα κάναμε ρύθμιση της οφειλής και θα την καταβάλαμε εμείς .... Αντίθετα, χωρίς να μας ενημερώσουν και ενώ δεν υπήρχε ακόμη σύμβαση μεταξύ μας, η ΔΕΗ μεταβίβασε τα στοιχεία μας σε δικηγορικη - εισπρακτική εταιρία με τα γνωστά παρελκόμενα ... Όταν κάποια στιγμή ετυχε να είμαι σπίτι, πήρα το τηλέφωνο, εξήγησα στην υπάλληλο τι είχε γίνει, της έπεσαν τα μούτρα και μας ζητησε συγγνώμη, λέγοντας ότι θα προωθούσε το θέμα στην εντολέα τους ΔΕΗ, αλλά και πάλι μηδέν εις το πηλίκον ....

Έφτασα να τους στείλω εξώδικο το Νοέμβριο και ούτε καν ασχολήθηκαν!

Εχθές πήραν τελικά το σύζυγό μου τηλέφωνο από το 8009001000 και του είπαν ότι μόλις έφτασε στα χέρια τους η αίτηση του, ότι πρέπει να την κάνει εξαρχής, να μπούμε στον Καθολικό Πάροχο (!!!), να εκδοθεί εκκαθαριστικος λογαριασμός και κατόπιν θα γίνει η μεταφορά της παροχής. Εγώ αυτά τα ακούω πολύ περίεργα, συν ότι δεν ξεκαθάρισαν αν θα μας ξαναζητησουν χρήματα ...

Για αυτά και άλλα πολλά ελεεινά, μόλις ξεμπλέξω μαζί τους, θα ήθελα να φύγω. Για αυτό και ψαχνομαι

1 ώρα πριν, Depeche3 είπε

Καλησπέρα σας , λοιπόν η ΔΕΗ αυτή την στιγμή είναι ο πιο ακριβός πάροχος αλλά θέλει πολύ προσοχή στην επιλογή ιδιωτικού παρόχου γιατί υπάρχει περίπτωση με το πάγιο κ την οτς τελικά να βγαίνει στα ίδια ή κ παραπάνω από την ΔΕΗ ένας λογαριασμός ιδιωτικού παρόχου Παρ ότι φαίνεται πιο οικονομικός ο ιδιώτης λόγω χαμηλής τιμής κιλοβατώρας!!!!

Προσωπική μου γνωμη το συμβόλαιο αν επιλέξετε να φύγετε από ΔΕΗ κοιτάξτε να είναι αορίστου χρόνου χωρίς να προπληρωσετε οποιαδήποτε συνδρομή που έχουν κάποιοι ιδιώτες πάροχοι όπως η watt and volt κ με όσο γίνεται χαμηλότερο πάγιο , στα σπίτια παίζει πολύ μεγάλο ρόλο όπως κ αν σας δίνουν 6 μήνες χωρίς ΟΤΣ !!!!

 

Ευχαριστώ πολύ! Έχετε κάποια πρόταση για εταιρεία μήπως;

Επεξ/σία από margaritieva
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 λεπτά πριν, margaritieva είπε

Ζητήσαμε να γίνει αλλαγή ονόματος στην παροχή ώστε να έλθει σε εμάς και να πληρώσουμε και την οφειλή με ρύθμιση.

Κακώς, αν είστε με ενοίκιο ,με το συμβόλαιο έπρεπε να κάνετε αίτηση σε άλλο πάροχο κατευθείαν .

20 λεπτά πριν, margaritieva είπε

Ευχαριστώ πολύ! Έχετε κάποια πρόταση για εταιρεία μήπως;

Η Ελιν είναι ένας απο τους πάροχους που κερδίζεις περίπου 100Ε το χρόνο με την κατανάλωση που έχετε.

Υπάρχει και μια νέα ,η Solar ,που δείχνει οτι συμφέρει περισσότερο αλλά δεν έχω ακούσει σχόλια απο κάποιον .

Υπόψιν οτι οι περισσότεροι εναλλακτικοί θέλουν μηνιαία πληρωμή και η έκπτωση γίνεται μόνο με εμπρόθεσμη εξόφληση

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

29 λεπτά πριν, margaritieva είπε

Υπήρχε μια οφειλή από την κατανάλωση τα τελευταία δύο έτη.

Απ' ότι ακούγεται, οι εναλλακτικοί δεν είναι τόσο "υπομονετικοί" όσο η ΔΕΗ με οφειλές.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

38 λεπτά πριν, margaritieva είπε

Η παροχή ήταν στο όνομα του προηγούμενου ιδιοκτήτη του ακινήτου, ο οποίος έχει αποβιώσει. Υπήρχε μια οφειλή από την κατανάλωση τα τελευταία δύο έτη. Ζητήσαμε να γίνει αλλαγή ονόματος στην παροχή ώστε να έλθει σε εμάς και να πληρώσουμε και την οφειλή με ρύθμιση.

Είσαστε οι κληρονόμοι του; Αν όχι, γιατί να πληρώσετε την οφειλή κάποιου άλλου;

Αυτό δεν λέτε; πως το χρέος είναι του προηγούμενου ιδιοκτήτη; ή δεν κατάλαβα καλά;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Επανέρχομαι μετα από ημέρες.. Τα δικά μου δεδομένα :

Είμαι στην ΔΕΗ. Ο τελευταίος εκκαθαριστικός λογαριασμός 4μηνου σε πρόγραμμα Γ1 μονοφασικό, έχει κατανάλωση 1513 kWh. Η επιφάνεια του ακινήτου είναι 103 τμ. Στο σπίτι δεν έχουμε ΚΟΤ ή νυχτερινό. Το εκκαθαριστικό ήρθε στα 164 ‎€.

Κάποια πρόταση; 🤔

Σας ευχαριστώ προκαταβολικά. :)

Επεξ/σία από Dr.MikeD
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, aenaos15 είπε

Συγνωμη για το post , μηπωςυπαρχει αντιστοιχο θεμα για τους παροχους φυσικου αεριου ;;;;

Τι θέλεις να μάθεις για το φυσικό αέριο;;;

12 ώρες πριν, Dr.MikeD είπε

Επανέρχομαι μετα από ημέρες.. Τα δικά μου δεδομένα :

Ο τελευταίος εκκαθαριστικός λογαριασμός 4μηνου σε πρόγραμμα Γ1 μονοφασικό, έχει κατανάλωση 1513 kWh. Η επιφάνεια του ακινήτου είναι 103 τμ. Στο σπίτι δεν έχουμε ΚΟΤ ή νυχτερινό. Το εκκαθαριστικό ήρθε στα 164 ‎€.

Κάποια πρόταση; 🤔

Σας ευχαριστώ προκαταβολικά. :)

Είσαι στην ΔΕΗ ;;;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Παιδιά, όπως έχω γράψει, πίσω  από τα δωράκια  υπάρχει και η «φάκα» της ΟΤΣ που έχουν στήσει οι μεσάζοντες.Αυτό το πράγμα που γίνεται με την ενέργεια έχει καταντήσει γελοιότητα. Αλλοι βάζουν τα κεφάλαια και παράγουν ρεύμα και άλλοι το παίζουν παραγωγοί.Ποτέ στο παρελθόν δεν είχα τόσα τηλεφωνήματα στο σπίτι από μεσάζοντες για να πουλήσουν προιόντα. Ολοι σήμερα πουλάνε ρευμα. Για το καλό μας μας λένε, προβάλοντας με τεράστια γράμματα την πολύ χαμηλή της kWh , αλλά κάπου στα ψιλά, έχουν κρυμένη καλά και την ΟΤΣ αλλά και τις ρήτρες. Αλλωστε  οι «φάκες»  ανέκαθεν ήταν καλά  κρυμένες για να είναι αποτελεσματικές: Με το 30-40€ που έχει η fysikoaerioellados  την ΟΤΣ, θα πρέπει να θεωρεί, ότι ο υποψήφιος πελάτης είναι ή ανίδεος ή βλάκας, για να συνάψει σύμβαση, άρα να συμφωνήσει σε ένα εκτός πραγματικότητας - με βάση τα ιστορικά δεδομένα- όριο.

«Ειμαστε από την κρατική εταιρία φυσικού αερίου»  μου λέει η κοπέλα που παίρνει ότι ώρα ναναι.Που βρήκατε το τηλέφωνο κυρία μου τη ρωτω και αντί για απάντηση μου το κλείνει.

 ΕΝ ΠΡΟΚΕΙΜΕΝΩ, και επειδή όλοι μας ψάχνουμε για οικονομικότερες λύσεις, να θυμίσω ότι η μεγάλη διαφορά μπορεί να προέλθει από την αυτονομία. Αλλωστε σε επίπεδο ΕΕ εκεί οδεύει η κατάσταση.

Σήμερα η μεγαλύτερη μείωση του κόστους ενέργειας- έως και 70-80%- μπορεί να προέλθει από το net metering  με φωτοβολταικά.

Ακόμη και με 20-30 m2 χώρο στην ταράτσα και με 7000€, μπορεί κάποιος να εγκαταστήσει σύστημα που ετησίως θα παράγει 7-8000kWh, η δε απόσβεση γίνεται σε 6 χρόνια μπορεί και λιγότερο.

Προσωπικά αυτό σχεδιάζω να κάνω με το μηχανικό που το συζητώ, θα προσπαθήσω να το εντάξω στο επόμενο εξοικονομώ μαζί με κάποιες άλλες αναβαθμίσεις.

Με τον τρόπο αυτό καταργείται το πετρέλαιο για θέρμανση αλλά και δεν θα με απασχολεί η κατανάλωση ρευματος το καλοκαίρι για ψύξη. Ουσιαστικά δηλαδή από όταν θα γίνει η απόσβεση θα έχω δωρεάν ψύξη και θερμανση.

Οποιος έχει χώρο, καλό θα ήταν να το συζητήσει με το μηχανικό του.

 

 

Επεξ/σία από stsp
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, stsp είπε

Παιδιά, όπως έχω γράψει, πίσω  από τα δωράκια  υπάρχει και η «φάκα» της ΟΤΣ που έχουν στήσει οι μεσάζοντες.Αυτό το πράγμα που γίνεται με την ενέργεια έχει καταντήσει γελοιότητα. Αλλοι βάζουν τα κεφάλαια και παράγουν ρεύμα και άλλοι το παίζουν παραγωγοί.Ποτέ στο παρελθόν δεν είχα τόσα τηλεφωνήματα στο σπίτι από μεσάζοντες για να πουλήσουν προιόντα. Ολοι σήμερα πουλάνε ρευμα. Για το καλό μας μας λένε, προβάλοντας με τεράστια γράμματα την πολύ χαμηλή της kWh , αλλά κάπου στα ψιλά, έχουν κρυμένη καλά και την ΟΤΣ αλλά και τις ρήτρες. Αλλωστε  οι «φάκες»  ανέκαθεν ήταν καλά  κρυμένες για να είναι αποτελεσματικές: Με το 30-40€ που έχει η fysikoaerioellados  την ΟΤΣ, θα πρέπει να θεωρεί, ότι ο υποψήφιος πελάτης είναι ή ανίδεος ή βλάκας, για να συνάψει σύμβαση, άρα να συμφωνήσει σε ένα εκτός πραγματικότητας - με βάση τα ιστορικά δεδομένα- όριο.

«Ειμαστε από την κρατική εταιρία φυσικού αερίου»  μου λέει η κοπέλα που παίρνει ότι ώρα ναναι.Που βρήκατε το τηλέφωνο κυρία μου τη ρωτω και αντί για απάντηση μου το κλείνει.

 ΕΝ ΠΡΟΚΕΙΜΕΝΩ, και επειδή όλοι μας ψάχνουμε για οικονομικότερες λύσεις, να θυμίσω ότι η μεγάλη διαφορά μπορεί να προέλθει από την αυτονομία. Αλλωστε σε επίπεδο ΕΕ εκεί οδεύει η κατάσταση.

Σήμερα η μεγαλύτερη μείωση του κόστους ενέργειας- έως και 70-80%- μπορεί να προέλθει από το net metering  με φωτοβολταικά.

Ακόμη και με 20-30 m2 χώρο στην ταράτσα και με 7000€, μπορεί κάποιος να εγκαταστήσει σύστημα που ετησίως θα παράγει 7-8000kWh, η δε απόσβεση γίνεται σε 6 χρόνια μπορεί και λιγότερο.

Προσωπικά αυτό σχεδιάζω να κάνω με το μηχανικό που το συζητώ, θα προσπαθήσω να το εντάξω στο επόμενο εξοικονομώ μαζί με κάποιες άλλες αναβαθμίσεις.

Με τον τρόπο αυτό καταργείται το πετρέλαιο για θέρμανση αλλά και δεν θα με απασχολεί η κατανάλωση ρευματος το καλοκαίρι για ψύξη. Ουσιαστικά δηλαδή από όταν θα γίνει η απόσβεση θα έχω δωρεάν ψύξη και θερμανση.

Οποιος έχει χώρο καλό θα ήταν να το συζητήσει με το μηχανικό του.

 

 

Mακαρι να μπορουσαν να το κανουν ολοι αυτο θα ηταν οτι καλυτερο.

Θα επρεπε να το επιδοτουν μεμονομενα για να το βαζει ο κοσμος και ειμαι σιγουρος πως με μια καλη επιδοτηση θα το εβαζαν πολλοι.

Εγω αν κι εχω κανει το εξοικονομω κι αν σημερα μου δινοταν η δυνατοτητα να βαλω με επιδοτηση panel θα το ειχα κανει.Το ειχα δει αλλωστε το 2008 τοτε σε μια συνομιλια που ειχα με της eurobank αλλα το κοστος ηταν πολυ μεγαλο και δεν μπορουσα να το σηκωσω εκεινη την εποχη.

Μακαρι καποια στιγμη να μπορεσω να το κανω με μια επιδοτηση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Δυστυχώς το κράτος φαίνεται να μην προωθεί επαρκώς αυτές τις εναλλακτικές για τον απλό πολίτη. Μέχρι σημείο παρεξηγήσεως ότι γίνεται με δόλο...! (τί λέω τώρα ε; )

Σε άλλα νέα, πήγα από περιέργεια να συμπληρώσω τη φόρμα της solar energy που στέλνεις για να γίνεις πελάτης τους:
https://www.senergy.gr/ginete-pelates-mas/#step-2
Αν πάτε στο drop down "Επιλογή προγράμματος" θα δείτε ότι S1, S1+, S1N. Πουθενά διαθέσιμα τα 2 "fixed" πακέτα (χωρίς ΟΤΣ). Μήπως είναι νέα εξέλιξη εν αναμονή των τελευταίων εξελίξεων με το target model; Θυμάται κανείς αν υπήρχαν διαθέσιμα νωρίτερα;
Μήπως γι' αυτό το energycost.gr της ΡΑΕ δεν περιλαμβάνει τα πακέτα στην αναζήτηση; Κάτι περίεργο παίζει εδώ γενικά.

Επεξ/σία από DownUNDERground
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, Depeche3 είπε

Τι θέλεις να μάθεις για το φυσικό αέριο;;;

 

Επειδη λογω μετακομισης για πρωτη φορα ηρθα σε επαφη με το φυσικο αεριο ως πηγη θερμανσης αλλα και  ζεστου νερου , θελω να μαθω πως  συμφερει να το χρησιμοποιω , τι να προσεξω για να μην ξεφυγω στη καταναλωση κλπ.

Για αυτο ρωτησα αν υπαρχει ειδικο θεμα ....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...