Προς το περιεχόμενο

Ποιον εναλλακτικό πάροχο αντί ΔΕΗ?


Hamurabi

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Λοιπόν βρήκα από φίλο τα έγγραφα της σύμβασης για το πακέτο ΟΙΚΙΑΚΟ S1N-FIXED της Solar Energy!

Το ένα αρχείο με τον τιμοκατάλογο το έχω επισυνάψει στο μήνυμα (δείτε στο τέλος του). Το άλλο με τους ακριβείς όρους είναι εδώ, κυρίως σελίδα 3 (προσοχή αν μπαίνετε με data, το αρχείο είναι 33MB!):
https://pdfhost.io/v/PDivp5rs2_simvasi5292020.pdf

Αυτά που βλέπω με μια πρώτη ανάγνωση:
- Επιβεβαιώνεται ρητά η μη ύπαρξη ΟΤΣ για το συγκεκριμένο πακέτο (παρ. 8.3):

Αναφορά σε κείμενο

Τα μέρη συμφωνούν ότι ο Προμηθευτής δεν δικαιούται, καθ' όλη τη διάρκεια ισχύος της παρούσας, να αναπροσαρμόζει, μέσω επιβολής Ρήτρας Προσαρμογής, τις Χρεώσεις Προμήθειας, βάσει της διακυμάνσεως του κόστους προμήθειας ηλεκτρικής ενέργειας για έκαστη περίοδο κατανάλωσης του Πελάτη

- Δικαίωμα της εταιρείας να αλλάξει τη χρέωση μετά την πάροδο εξαμήνου από την υπογραφή της σύμβασης, αφού όμως πρώτα ενημερώσει στον προηγούμενο λογαριασμό (παρ. 8.2):

Αναφορά σε κείμενο

Ο Προμηθευτής διατηρεί το δικαίωμα να τροποποιεί τις Ανταγωνιστικές Χρεώσεις των Εμπορικών του Προγραμμάτων μετά την παρέλευση έξι (6) μηνών από την Ημερομηνία Έναρξης Προμήθειας ηλεκτρικής ενέργειας, όπως αυτή ορίζεται στον Γ.Ο. 12. Συμφωνείται ρητά ότι κάθε τροποποίηση των Ανταγωνιστικών Χρεώσεων προμήθειας ηλεκτρικής ενέργειας θα λαμβάνει χώρα με τον πρώτο Λογαριασμό που θα εκδίδεται μετά τον μήνα κατανάλωσης κατά τον οποίο εφαρμόστηκε η τροποποίηση με ταυτόχρονη παραπομπή στην ιστοσελίδα του Προμηθευτή www.senergy.gr για πλήρη ενημέρωση.

- Στην παράγραφο 10 αναφέρεται επίσης το δικαίωμα μονομερούς τροποποίησης της σύμβασης από την εταιρεία για σπουδαίους λόγους (όπως αλλαγή νομοθεσίας κλπ.), με πρότερη ενημέρωση στον πελάτη τουλάχιστον 60 ημέρες πριν.

Αυτά παρατηρώ εγώ. Για ξεψαχνίστε το και οι άλλοι. Δε βλέπω κάτι τελείως εκτός λογικής ή ενέργεια άνευ ενημέρωσης.

Έχουμε την αντίστοιχη σύμβαση της WeFree που έχει αναφερθεί εδώ ότι έχει δικαίωμα ανά πάσα στιγμή να αλλάξει τη σύμβαση (edit: μάλλον είναι αυτό τελικά); Χρήσιμο θα ήταν να τις συγκρίνουμε, καθώς και με το "Fixed! Οικιακό Νυχτερινό" της Ελίν που είναι ανταγωνιστικά πακέτα.  Εδώ οι όροι του τελευταίου. Δε βλέπω να αναφέρονται σε δικαίωμα μονομερούς λήξης της προσφοράς από μέρους της Ελίν.

Βασικά μου φαίνεται ότι solar energy και we free μοιάζει λένε το ίδιο πράγμα περίπου:
Μετά το 6μηνο και ανάλογα τις εξελίξεις διατηρούμε το δικαίωμα να αλλάξουμε τη χρέωση κατόπιν έγκαιρης ενημέρωσης.

Εφόσον δεν έχεις χρονική δέσμευση με ρήτρες, δε βλέπω κάποιο πρόβλημα προσωπικά. Απλά η weenergy έχει μια διαφορά! Κάνει δύο αναφορές στο θέμα και η δεύτερη είναι που δε μου αρέσει και θέλει διευκρίνιση:

Αναφορά σε κείμενο

 

  • Διάρκεια προνομιακής τιμής έξι (6) μήνες
  • Η WE ENERGY διατηρεί το δικαίωμα διακοπής της προσφοράς οποιαδήποτε στιγμή.

 

 

Τιμοκατάλογος Οικιακού Προγράμματος S1N FIXED.pdf

Επεξ/σία από DownUNDERground
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 24,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • korakios

    5900

  • HERTHAN

    1466

  • ekrepali

    1040

  • DownUNDERground

    753

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 ώρες πριν, DownUNDERground είπε

Λοιπόν βρήκα από φίλο τα έγγραφα της σύμβασης για το πακέτο ΟΙΚΙΑΚΟ S1N-FIXED της Solar Energy!

Το ένα αρχείο με τον τιμοκατάλογο το έχω επισυνάψει στο μήνυμα (δείτε στο τέλος του). Το άλλο με τους ακριβείς όρους είναι εδώ, κυρίως σελίδα 3 (προσοχή αν μπαίνετε με data, το αρχείο είναι 33MB!):
https://pdfhost.io/v/PDivp5rs2_simvasi5292020.pdf

Αυτά που βλέπω με μια πρώτη ανάγνωση:
- Επιβεβαιώνεται ρητά η μη ύπαρξη ΟΤΣ για το συγκεκριμένο πακέτο (παρ. 8.3):

- Δικαίωμα της εταιρείας να αλλάξει τη χρέωση μετά την πάροδο εξαμήνου από την υπογραφή της σύμβασης, αφού όμως πρώτα ενημερώσει στον προηγούμενο λογαριασμό (παρ. 8.2):

- Στην παράγραφο 10 αναφέρεται επίσης το δικαίωμα μονομερούς τροποποίησης της σύμβασης από την εταιρεία για σπουδαίους λόγους (όπως αλλαγή νομοθεσίας κλπ.), με πρότερη ενημέρωση στον πελάτη τουλάχιστον 60 ημέρες πριν.

Αυτά παρατηρώ εγώ. Για ξεψαχνίστε το και οι άλλοι. Δε βλέπω κάτι τελείως εκτός λογικής ή ενέργεια άνευ ενημέρωσης.

Έχουμε την αντίστοιχη σύμβαση της WeFree που έχει αναφερθεί εδώ ότι έχει δικαίωμα ανά πάσα στιγμή να αλλάξει τη σύμβαση (edit: μάλλον είναι αυτό τελικά); Χρήσιμο θα ήταν να τις συγκρίνουμε, καθώς και με το "Fixed! Οικιακό Νυχτερινό" της Ελίν που είναι ανταγωνιστικά πακέτα.  Εδώ οι όροι του τελευταίου. Δε βλέπω να αναφέρονται σε δικαίωμα μονομερούς λήξης της προσφοράς από μέρους της Ελίν.

Βασικά μου φαίνεται ότι solar energy και we free μοιάζει λένε το ίδιο πράγμα περίπου:
Μετά το 6μηνο και ανάλογα τις εξελίξεις διατηρούμε το δικαίωμα να αλλάξουμε τη χρέωση κατόπιν έγκαιρης ενημέρωσης.

Εφόσον δεν έχεις χρονική δέσμευση με ρήτρες, δε βλέπω κάποιο πρόβλημα προσωπικά. Απλά η weenergy έχει μια διαφορά! Κάνει δύο αναφορές στο θέμα και η δεύτερη είναι που δε μου αρέσει και θέλει διευκρίνιση:

 

Τιμοκατάλογος Οικιακού Προγράμματος S1N FIXED.pdf 728 kB · 0 downloads

Αμα σε ενημερώνει και δεν έχεις ρήτρα για να φύγεις τι σε νοιάζει. Μια χαρά ξηγιέται.
 Βρήκες άτομο που έχει Σουμπάση ρε τρελέ ? 🤣😆
Εγώ κλείνω για Volton με ΟΤΣ και target Model κλπ, με 0,05500 η kw και 0.03939 το βραδινό με 2 μήνες δώρο ρεύμα πόσο να φτάσει ? Δεν μπορώ άλλο κουράστηκα. 
Έχω σύμβαση αν θέλει να δει κανείς να ρίξει μια ματιά, δεν έχω υπογράψει ακόμα να στείλω.

Επεξ/σία από Subzerog7
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, Subzerog7 είπε

Αμα σε ενημερώνει και δεν έχεις ρήτρα για να φύγεις τι σε νοιάζει. Μια χαρά ξηγιέται.
 Βρήκες άτομο που έχει Σουμπάση ρε τρελέ ? 🤣😆
Εγώ κλείνω για Volton με ΟΤΣ και target Model κλπ, με 0,05500 η kw και 0.03939 το βραδινό με 2 μήνες δώρο ρεύμα πόσο να φτάσει ? Δεν μπορώ άλλο κουράστηκα. 
Έχω σύμβαση αν θέλει να δει κανείς να ρίξει μια ματιά, δεν έχω υπογράψει ακόμα να στείλω.

Μακρια απο την volton κ απο μικρες εταιριες κ φυσικα δεσμευσεις οτι κανεις μονο με αοριστου χρονου ......το συγκεκριμενο προγραμμα δεν συμφερει ,ψαξου αλλου καλυτερα προτεργια ηρων ελπεντισον παρα μικρη εταιρια ....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
14 λεπτά πριν, Depeche3 είπε

Μακρια απο την volton κ απο μικρες εταιριες κ φυσικα δεσμευσεις οτι κανεις μονο με αοριστου χρονου ......το συγκεκριμενο προγραμμα δεν συμφερει ,ψαξου αλλου καλυτερα προτεργια ηρων ελπεντισον παρα μικρη εταιρια ....

Εν μέρη έχεις δίκιο, αλλά πραγματικά είναι όλοι τα ίδια. Απλά οι παραγωγοί θα έχουν μια καβάτζα να κρατήσουν τις τιμές αν γίνει κάνα μπράφ, αν και όχι για πολύ. 
Αν και διάβασα ότι προτέργια έχει δεσμευθεί να μην κάνει καμία αύξηση όλο το 2021.

Επεξ/σία από Subzerog7
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@korakios  @HERTHAN
Για δείτε τα τώρα που σας τα βρήκα και πείτε μου άποψη. Εγώ λέω να το τολμήσω. Λογαριασμός θα μου έρχεται να ελέγχω κάθε μήνα, ενημέρωση πρέπει να μου κάνουν αν αλλάξουν οι χρεώσεις, να φύγω όποτε μπορώ θέλω. Άρα γιατί όχι; Ας κρατήσει και ένα εξάμηνο που είναι υποχρεωμένοι να τηρήσουν τις ίδιες χρεώσεις σα μίνιμουμ. Μετά βλέπουμε.

Μετά από μερικούς μήνες, μπορεί -αν πάρω θάρρος (:lol:)- και μελετήσω και καλύτερα τα πακέτα με ΟΤΣ, να τολμήσω να πάω και σε κάτι ακόμα οικονομικότερο (με ψηλή ΟΤΣ όμως). Στην τελική όσο το καθυστερώ με τη ΔΕΗ, πληρώνω περισσότερα σε κάθε περίπτωση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, DownUNDERground είπε

@korakios  @HERTHAN
Για δείτε τα τώρα που σας τα βρήκα και πείτε μου άποψη. Εγώ λέω να το τολμήσω. Λογαριασμός θα μου έρχεται να ελέγχω κάθε μήνα, ενημέρωση πρέπει να μου κάνουν αν αλλάξουν οι χρεώσεις, να φύγω όποτε μπορώ θέλω. Άρα γιατί όχι; Ας κρατήσει και ένα εξάμηνο που είναι υποχρεωμένοι να τηρήσουν τις ίδιες χρεώσεις σα μίνιμουμ. Μετά βλέπουμε.

Μετά από μερικούς μήνες, μπορεί -αν πάρω θάρρος (:lol:)- και μελετήσω και καλύτερα τα πακέτα με ΟΤΣ, να τολμήσω να πάω και σε κάτι ακόμα οικονομικότερο (με ψηλή ΟΤΣ όμως). Στην τελική όσο το καθυστερώ με τη ΔΕΗ, πληρώνω περισσότερα σε κάθε περίπτωση.

Οχι ρε φιλε δεν ξερουμε κανεναν που να ειναι στον συγκεκριμενο παροχο να μας πει εντυπωσεις.

Τι θες να κανεις την αρχη σαν πειραματοζωο?

Πηγαινε καπου αλλου πιο σιγουρα κι ας πληρωνεις και λιγο παραπανω.

Εγω θα περιμενω να δω πρωτα πως θα εξελιχθει η κατασταση και μετα θ'αποφασισω.

Γιατι δεν πας Ελιν ρε φιλε που εχουν παει πολλοι για μεγαλυτερη σιγουρια?

Παλι κερδος θα εχεις και το κεφαλι σου πιο ησυχο σε σχεση με την Solar.Θα χρειαστει να ρωτησεις κατι για την Solar και δεν θα σου απανταει κανεις και πουθενα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Δε ζήτησα τη θεωρητική άποψή σας ρε συ. Να μελετήσετε τους όρους κι εσείς λέω αν βλέπετε κάτι ύποποπτο. You asked for details, i delivered.:P

Εγώ δε βλέπω κάτι που μπορούν να μου "κάνουν" χωρίς να το πάρω χαμπάρι. Κι αν γίνει καμμια μαλακία, άντε να πληρώσεις ένα μήνα κερατιάτικα (πόσα να φτάσουν πια;;; 5-10 ευρώ;;; ) και έφυγες.

Όσο για τη γρήγορη εξυπηρέτηση, άσ' το... Βλέπω και σχεδόν όλες οι μεγάλες επιχειρήσεις με τα υποστελεχωμένα τηλεφωνικά κέντρα πόσο "γρήγορα" απαντάνε τα τελευταία χρόνια. Από που να το πιάσεις και αυτό το πονεμένο θέμα... Στον Σουμπάση λίγοι θα είμαστε, πασάδες θα μας έχουν.😁

Πιστεύω μέσα στην εβδομάδα θα το αποφασίσω να προχωρήσω.

200.gif

Επεξ/σία από DownUNDERground
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 λεπτά πριν, DownUNDERground είπε

Δε ζήτησα τη θεωρητική άποψή σας ρε συ. Να μελετήσετε τους όρους κι εσείς λέω αν βλέπετε κάτι ύποποπτο. You asked for details, i delivered.:P

Εγώ δε βλέπω κάτι που μπορούν να μου "κάνουν" χωρίς να το πάρω χαμπάρι. Κι αν γίνει καμμια μαλακία, άντε να πληρώσεις ένα μήνα κερατιάτικα (πόσα να φτάσουν πια;;; 5-10 ευρώ;;; ) και έφυγες.

Όσο για τη γρήγορη εξυπηρέτηση, άσ' το... Βλέπω και σχεδόν όλες οι μεγάλες επιχειρήσεις με τα υποστελεχωμένα τηλεφωνικά κέντρα πόσο "γρήγορα" απαντάνε τα τελευταία χρόνια. Από που να το πιάσεις και αυτό το πονεμένο θέμα... Στον Σουμπάση λίγοι θα είμαστε, πασάδες θα μας έχουν.😁

Πιστεύω μέσα στην εβδομάδα θα το αποφασίσω να προχωρήσω.

200.gif

Κολλησες τωρα εσυ με τον Σουμπαση!!!:P

Τι διαφορα εχεις σε σχεση με την Ελιν?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
15 λεπτά πριν, HERTHAN είπε

Κολλησες τωρα εσυ με τον Σουμπαση!!!:P

Τι διαφορα εχεις σε σχεση με την Ελιν?

Το όνομα. Το ένα το λες και γεμίζει το στόμα σου. 
ΣουΜΠΑσης. Τι Ελίν και μλκιες 🤣
Ps : Πάω ELPEDISON Συνέπεια Ν . Να δω πόσες φορές θα αλλάξω γνώμη ακόμα.

Επεξ/σία από Subzerog7
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ είμαι ακόμα στη Ζενίθ και το συμβόλαιο λήγει απο το νέο έτος .
Περιμένω να δω πόσο θα πάνε την ΟΤΣ και εννοείται Solar θα αλλάξω αν με συμφέρει. Απλά είμαι επιφυλακτικός μιας και περιμένω μπας και φιλοτιμηθεί κανένας να ανεβάσει εκκαθαριστικό , το οτι βάζουν ΟΤΣ δε σημαίνει απαραίτητα οτι δε συμφέρει.
Η Ελιν είχε στους όρους οτι μπορεί να αλλάξει τη χρέωση 2-3 μήνες αφού ειδοποιήσει . Γενικά οποιαδήποτε εταιρία μπορεί να το κάνει είτε είσαι με δέσμευση είτε όχι. Από εκεί και μετά είναι στην επιλογή του καθενός αν θα αλλάξει ή όχι.
Η we energy  είχε στους όρους τη προνομιακή τιμή για ένα χρόνο ,όχι εξάμηνο ,μάλλον το άλλαξε πρόσφατα ,αλλά με το παραθυράκι οτι μπορεί να καταργήσει την έκπτωση ανα πάσα στιγμή είναι μεγάλη μλκ.
Το ίδιο παραθυράκι έχει και η elpedison αλλά αν το έκανε όλο και κάποιος θα το σχολίαζε μιας και έχει αρκετούς πελάτες

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όπως έχω γράψει και νωρίτερα, από τους 3 τελευταίους εκκαθαριστικούς:
2.080 ημερήσιες
1.054 νυχτερινές
+Μονοφασικό!

Ελίν ετήσιο όφελος 94.83€ (αλλά τα 20€ είναι δώρο από το allazorevma.gr, άρα τα μετράω πλασματικά και το υπολογίζω 74.83€)
Σουμπάσης ετήσιο όφελος 92.05€

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

41 λεπτά πριν, Subzerog7 είπε

Το όνομα. Το ένα το λες και γεμίζει το στόμα σου. 
ΣουΜΠΑσης. Τι Ελίν και μλκιες 🤣
Ps : Πάω ELPEDISON Συνέπεια Ν . Να δω πόσες φορές θα αλλάξω γνώμη ακόμα.

Εχει ΟΤΣ το ELPEDISON Συνέπεια Ν ετσι δεν ειναι?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

27 λεπτά πριν, DownUNDERground είπε

Όπως έχω γράψει και νωρίτερα, από τους 3 τελευταίους εκκαθαριστικούς:
2.080 ημερήσιες
1.054 νυχτερινές
+Μονοφασικό!

Ελίν ετήσιο όφελος 94.83€ (αλλά τα 20€ είναι δώρο από το allazorevma.gr, άρα τα μετράω πλασματικά και το υπολογίζω 74.83€)
Σουμπάσης ετήσιο όφελος 92.05€

Και γιατι δεν το ρισκαρεις με Ελτα Ν που εχει την ΟΤΣ ψηλα?

Μόλις τώρα, Subzerog7 είπε

Ναι, ναι κανονικά.

Το ιδιο που εγραψα και στον Down ηθελα να σε ρωτησω για το Ελτα Ν που εχει υψηλα ορια ΟΤΣ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

21 λεπτά πριν, HERTHAN είπε

Και γιατι δεν το ρισκαρεις με Ελτα Ν που εχει την ΟΤΣ ψηλα?

Είναι μια εναλλακτική που εξετάζω. Αυτοί δεν έχουν χρονική δέσμευση; Τί ΟΤΣ έχει;

Ξαναπερνάω μία τους όρους της Solar Energy. Για δείτε την παράγραφο 8.3.γ. Μήπως είναι κεκαλυμμένη ΟΤΣ με όριο 0,060€/kWh;;; Γιατί κάτι τέτοιο μου κάνει όσο το κοιτάζω. Μήπως γι' αυτό και το energycost δεν τους εμφανίζει στα σχετικά πακέτα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...