Προς το περιεχόμενο

Ποιον εναλλακτικό πάροχο αντί ΔΕΗ?


Hamurabi

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 λεπτό πριν, papoys1 είπε

Ναι ο από πάνω από μένα  που έχει voltera θα έχει θα έχει γιατί το ρεύμα θα κάνει στροφή θα πηγαίνει επιλεκτικά σε αυτό (σκεπτόμενο ρεύμα) και δεν θα έρχεται στο δικό μου που έχω ΔΕΗ.:P

Αν κόβεται κάπου κανένας δεν θα έχει φίλε μου ανεξάρτητα ποιον πάροχο έχει΄.

Δηλαδή οι ιδιώτες πάροχοι μπορούν να κινηθούν νομικά εναντίον της ΓΕΝΟΠ ΔΕΗ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 24,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • korakios

    5900

  • HERTHAN

    1466

  • ekrepali

    1040

  • DownUNDERground

    753

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

1 ώρα πριν, skiabox είπε

Δηλαδή οι ιδιώτες πάροχοι μπορούν να κινηθούν νομικά εναντίον της ΓΕΝΟΠ ΔΕΗ;

Σιγα μην κινηθουν για κανεναν λογο δεν προκειται να γινει αυτο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, HERTHAN είπε

Mε 10000 κιλοβατώρες τον χρόνο που το τσεκαρα χωρις ΟΤΣ κι επισης με μηδενικη εγγυηση και χωρις ελαχιστη παραμονη μου βγαζει πρωτο και τελος με μηδενικο παγιο μου βγαζει πρωτο το ElectricityHome night FIXED με 348,24 ετησιο οφελος και δευτερο το electricon ΟΙΚΙΑΚΟ Ν - Έκπτωση συνέπειας 10% με ετησιο οφελος 345,88.

Κι εγω ακομη δεν φευγω απο ΔΕΗ μεχρι να ξεκαθαρισει το τοπιο.

Και φυσικο αεριο μετα απο ψαξιμο θα βαλω το Σταθερο-12 Gold της ΔΕΗ τελικα.

δεν θα με χάλαγε να φυγω απο την δεη αλλα να γράφουν οι παροχοι ΞΕΚΑΘΑΡΑ τιμες και προσφορες. αν ειναι να προσλαβω λογιστη και δικηγόρο για να διαβάσω τι διαολο θα πληρωνω μενω δεη και τελος.

  • Like 6
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, basilis_k6 είπε

δεν θα με χάλαγε να φυγω απο την δεη αλλα να γράφουν οι παροχοι ΞΕΚΑΘΑΡΑ τιμες και προσφορες. αν ειναι να προσλαβω λογιστη και δικηγόρο για να διαβάσω τι διαολο θα πληρωνω μενω δεη και τελος.

Καλα εννοειται αυτο δεν το συζηταμε και συμφωνω.Κι εγω τωρα που εψαχνα για φυσικο αεριο δεν εχω βγαλει ακρη με τιποτα κι επισης ετσι πληροφοριακα παλι λιγο που το εψαξα για το ρευμα κατι απολυτα ξεκαθαρο δεν υπαρχει για να εισαι σιγουρος τι θα πληρωνεις.

Ελπιζω συντομα να βγει μια πλατφορμα και για τα δυο και να ξεκαθαρισει λιγο το τοπιο ωστε να καταλαβαινουν και να μπορουνε ολοι να συγκρινουν τι τους συμφερει και τι οχι.Και δεν μιλαω μονο για εμας που αν θελουμε κι εχουμε το χρονο και καποιες γνωσεις φυσικα να το ψαξουμε παραπανω μπορει και να βρουμε ακρη αλλα για ολο τον υπολοιπο κοσμο που δεν ξερει τι του γινεται και θα πληρφωνει παραπανω ειτε μεινει στην ΔΕΗ ειτε παει αλλου κι επιλεξει ενα προγραμμα που δεν τον συμφερει,

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, HERTHAN είπε

Καλα εννοειται αυτο δεν το συζηταμε και συμφωνω.Κι εγω τωρα που εψαχνα για φυσικο αεριο δεν εχω βγαλει ακρη με τιποτα κι επισης ετσι πληροφοριακα παλι λιγο που το εψαξα για το ρευμα κατι απολυτα ξεκαθαρο δεν υπαρχει για να εισαι σιγουρος τι θα πληρωνεις.

Ελπιζω συντομα να βγει μια πλατφορμα και για τα δυο και να ξεκαθαρισει λιγο το τοπιο ωστε να καταλαβαινουν και να μπορουνε ολοι να συγκρινουν τι τους συμφερει και τι οχι.Και δεν μιλαω μονο για εμας που αν θελουμε κι εχουμε το χρονο και καποιες γνωσεις φυσικα να το ψαξουμε παραπανω μπορει και να βρουμε ακρη αλλα για ολο τον υπολοιπο κοσμο που δεν ξερει τι του γινεται και θα πληρφωνει παραπανω ειτε μεινει στην ΔΕΗ ειτε παει αλλου κι επιλεξει ενα προγραμμα που δεν τον συμφερει,

α και με ρητρα ΟΤΣ. δηλαδη το ρισκο της αυξησης τιμης ρευματος να πηγαινει στον πελατη. ελα ρε μαγκα, εταιρια με το ρισκο στον πελατη? καλο! να κανουμε ολοι μια τετοια εταιρια.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, HERTHAN είπε

για φυσικο αεριο

Προς το παρόν στο φυσικό αέριο οι χρεώσεις είναι παντού ίδιες.

Ελάχιστα πιο φθηνά, μιλάμε για αμελητέα διάφορα όμως, βγαίνει το φυσικό αέριο Αττικής.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, basilis_k6 είπε

α και με ρητρα ΟΤΣ. δηλαδη το ρισκο της αυξησης τιμης ρευματος να πηγαινει στον πελατη. ελα ρε μαγκα, εταιρια με το ρισκο στον πελατη? καλο! να κανουμε ολοι μια τετοια εταιρια.

Ναι και με αυτο το εχω αναφερει και σε προηγουμενο μυνημα μου.

3 λεπτά πριν, bill999r είπε

Προς το παρόν στο φυσικό αέριο οι χρεώσεις είναι παντού ίδιες.

Ελάχιστα πιο φθηνά, μιλάμε για αμελητέα διάφορα όμως, βγαίνει το φυσικό αέριο Αττικής.

Παντου δεν ειναι αλλα οντως ειναι μικρες οι διαφορες αλλα και παλι δεν μπορω να υπολογισω τι συμφερει και τι οχι.

Το Φυσικο αεριο Αττικης δεν το ξερω καθολου ουτε το εχω ψαξει ποτε για να σου πω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, skiabox είπε

Δηλαδή οι ιδιώτες πάροχοι μπορούν να κινηθούν νομικά εναντίον της ΓΕΝΟΠ ΔΕΗ;

Μπορείς να κάνεις μήνυση στον παραγωγό που παίρνεις τις φθηνότερες ντομάτες αν δεν έρθει ένα Σάββατο στη λαϊκή και αναγκαστείς να πληρώσεις περισσότερα;

Για να το εξηγήσω καλύτερα, υπάρχει η ΔΕΗ παραγωγός και η ΔΕΗ πάροχος ηλεκτρικής ενέργειας (ΗΕ). Η αγορά ΗΕ είναι στημένη ως εξής, χοντρικά:

Παραγωγοί -->ΛΑΓΗΕ (ρύθμιση αγοράς-επάρκειας)-->ΑΔΜΗΕ (υποδομή μεταφοράς )-->Πάροχοι -->ΔΕΔΔΗΕ (καταμετρήσεις- βλάβες- συντήρηση)-->Καταναλωτής.

Αν λοιπόν απεργήσουν οι εργαζόμενοι της ΔΕΗ παραγωγού και κλείσουν μονάδες παραγωγής, θα μειωθεί η παραγωγή, οπότε ο ΛΑΓΗΕ θα  φροντίσει για την επάρκεια, ανοίγοντας επιπλέον δομές παραγωγής (μονάδες φυσικού αερίου, πετρελαίου, ή εισαγωγή από άλλες χώρες) και η έλλειψη θα αποκατασταθεί. Αν τυχόν δεν αποκατασταθεί, θα έχουν πρόβλημα όλοι οι πάροχοι και καταναλωτές. Ωστόσο αυτό δεν είναι πιθανό, αυτό όμως που είναι πιθανό είναι να αυξηθεί το κόστος χοντρικής του ρεύματος και να ενεργοποιηθεί η ρήτρα ΟΤΣ, οπότε όσοι καταναλωτές την έχουν να πληρώσουν ακριβότερα την KWh.
 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
52 λεπτά πριν, nvel είπε

τις διακοπές (λόγω απεργιών) δεν τις κάνει η παραγωγή αλλά η διανομή

Η διανομή κάνει διακοπές αν δεν επαρκεί η παραγωγή, όχι λόγω απεργίας των ίδιων (δεν είναι ΔΕΗ)

Επεξ/σία από naive
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επίσης σύντομα η ΔΕΗ θα ανακοινώσει συμβόλαια με χαμηλότερη τιμή κιλοβατώρας κ επιπλέον έκπτωση.

Απ'ότι λέγεται θα επανέλθει η έκπτωση 15% για συμβόλαιο διάρκειας 2 ετών.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, bill999r είπε

Επίσης σύντομα η ΔΕΗ θα ανακοινώσει συμβόλαια με χαμηλότερη τιμή κιλοβατώρας κ επιπλέον έκπτωση.

Απ'ότι λέγεται θα επανέλθει η έκπτωση 15% για συμβόλαιο διάρκειας 2 ετών.

Το διαβασες καπου αυτος η ειναι καμια πηγη απο μεσα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...