Προς το περιεχόμενο

Ποιον εναλλακτικό πάροχο αντί ΔΕΗ?


Hamurabi

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Στις 15/11/2019 στις 6:56 ΜΜ, basilis_k6 είπε

α και με ρητρα ΟΤΣ. δηλαδη το ρισκο της αυξησης τιμης ρευματος να πηγαινει στον πελατη. ελα ρε μαγκα, εταιρια με το ρισκο στον πελατη? καλο! να κανουμε ολοι μια τετοια εταιρια.

Καραμέλα έχει γίνει αυτό με τις ΟΤΣ, η χρέωση ανάλογα την κατανάλωση είναι έως και μηδενική.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 24,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • korakios

    5900

  • HERTHAN

    1466

  • ekrepali

    1040

  • DownUNDERground

    753

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

2 λεπτά πριν, guzel είπε

Καραμέλα έχει γίνει αυτό με τις ΟΤΣ, η χρέωση ανάλογα την κατανάλωση είναι έως και μηδενική.

οταν δεν ειναι μηδενικη τον χειμωνα, ποσο φτανει ομως? Γιατι οποιον υπαλληλο και να ρωτησω δεν μου απανταει...συν οτι τα ορια των εναλλακτικων εχουν μεινει μια δεκαετια πισω...Μου δινει ο αλλος μεγιστο 55μοναδες. ΟΤαν το χειμονα φτανει στο 90+...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 ώρες πριν, bill999r είπε

Επίσης σύντομα η ΔΕΗ θα ανακοινώσει συμβόλαια με χαμηλότερη τιμή κιλοβατώρας κ επιπλέον έκπτωση.

Απ'ότι λέγεται θα επανέλθει η έκπτωση 15% για συμβόλαιο διάρκειας 2 ετών.

Η μόνη έκπτωση είναι στο νυχτερινό της τιμολογιο και στις μεγάλες καταναλωσεις

24 λεπτά πριν, Αλεξανδρος A.92 είπε

οταν δεν ειναι μηδενικη τον χειμωνα, ποσο φτανει ομως? Γιατι οποιον υπαλληλο και να ρωτησω δεν μου απανταει...συν οτι τα ορια των εναλλακτικων εχουν μεινει μια δεκαετια πισω...Μου δινει ο αλλος μεγιστο 55μοναδες. ΟΤαν το χειμονα φτανει στο 90+...

90-55=35€/MWh x 1.5 MWh (1.500KWh) /τετράμηνο= 52.5€ / 4 = 13.12€ ο μήνας

90 δε νομίζω να έχει φτάσει ποτέ 

Επεξ/σία από guzel
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
53 λεπτά πριν, Αλεξανδρος A.92 είπε

οταν δεν ειναι μηδενικη τον χειμωνα, ποσο φτανει ομως? Γιατι οποιον υπαλληλο και να ρωτησω δεν μου απανταει...συν οτι τα ορια των εναλλακτικων εχουν μεινει μια δεκαετια πισω...Μου δινει ο αλλος μεγιστο 55μοναδες. ΟΤαν το χειμονα φτανει στο 90+...

δε μπορεί να σου απαντήσει γιατί δε μπορεί να το προβλέψει (άσε που συνήθως δεν ξέρει καν πώς υπολογίζεται) 
Για να το υπολογίσεις μόνος σου:
Λαμβάνεται υπόψη ο ΜΟ της περιόδου τιμολόγησης. Δηλαδή το μήνα για τον οποίο έρχεται ο λογαριασμός, υπολογίζεται ο ΜΟ από όλες τις ώρες-μέρες. Δηλαδή μπορεί να ήταν μια μέρα 90 και τις υπόλοιπές 50 (ακραίο παράδειγμα) και ο ΜΟ να βρει κάτω από 55, οπότε δεν ενεργοποιείται η ρήτρα.
Πέρσι το Χειμώνα, αν θυμάμαι καλά τον Ιανουάριο ήταν ΜΟ γύρω στο 75.
Αυτό, για κάποιον που έχει άνω όριο στη ρήτρα 55, σημαίνει 2 λεπτά πάνω στην KWh
[(75-55)euro/MWh=0,02euro/KWh)
Εγώ το Χειμώνα καίω γύρω στις 1000KWh το μήνα, που σημαίνει ότι απο μια ΟΤΣ με αυτά τα όρια θα τσιμπούσα ένα 20ρικο το μήνα πάνω.

Επεξ/σία από naive
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

38 λεπτά πριν, bill999r είπε

"πακέτο” επισκευών στο σπίτι από ηλεκτρολόγους-υδραυλικούς

😂😂🤣 

ότι να ναι πραγματικά! Κλείστε την να τελειώνουμε, αρκετά!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Λέει για συμβολαια στυλ ιδιωτικού παρόχου.

Όσο αυξάνεται η δέσμευση στο συμβόλαιο τόσο αυξάνεται η έκπτωση.

Όσο για το πακέτο επισκευών νομίζω και το φυσικό αέριο το έχει σαν παροχή.

Άλλες έχουν ασφάλεια περιεχομένου κατοικίας κτλ.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 ώρες πριν, guzel είπε

90 δε νομίζω να έχει φτάσει ποτέ 

τωρα που μπηκα τυχαια 3/1/2019 είχε φτασει 85~... Υπαρχουν και μερες που ξεπερναει το 90 αν θυμαμαι σωστα με αυτα που ειχα δει παλαιοτερα. 

Το θεμα ειναι αλλο.Πες δεν ειναι 13 ευρο που βγαζεις ειναι 10 ευρο, η 7 η 8. Εγω σαν καταναλωτης οταν εχω συνολικα 4-5 ευρο τον μηνα εκπτωση φευγοντας απο την ΔΕΗ και πηγαινοντας σε εναν εναλλακτικο, οταν θα μου σκασουν 3 μηνες Δεκεμβριος-Φλεβαρης απο 10 ευρο τον μηνα, ειναι +30.  Αρα τους υπολοιπους 9 μηνες που εχω αυτη την αστεια εκπτωση ειναι σαν να μην εγινε ποτε! Σαν να ημουν στην ΔΕΗ και αντε να γλιτωσα κανα δεκαρικο ΤΟΝ ΧΡΟΝΟ. Και απλα σκεφτομαι και λεω οχι για 10-20-30 ευρο τον χρονο δεν μπαινω καν στην διαδικασια. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 λεπτά πριν, Αλεξανδρος A.92 είπε

τωρα που μπηκα τυχαια 3/1/2019 είχε φτασει 85~... Υπαρχουν και μερες που ξεπερναει το 90 αν θυμαμαι σωστα με αυτα που ειχα δει παλαιοτερα. 

Το θεμα ειναι αλλο.Πες δεν ειναι 13 ευρο που βγαζεις ειναι 10 ευρο, η 7 η 8. Εγω σαν καταναλωτης οταν εχω συνολικα 4-5 ευρο τον μηνα εκπτωση φευγοντας απο την ΔΕΗ και πηγαινοντας σε εναν εναλλακτικο, οταν θα μου σκασουν 3 μηνες Δεκεμβριος-Φλεβαρης απο 10 ευρο τον μηνα, ειναι +30.  Αρα τους υπολοιπους 9 μηνες που εχω αυτη την αστεια εκπτωση ειναι σαν να μην εγινε ποτε! Σαν να ημουν στην ΔΕΗ και αντε να γλιτωσα κανα δεκαρικο ΤΟΝ ΧΡΟΝΟ. Και απλα σκεφτομαι και λεω οχι για 10-20-30 ευρο τον χρονο δεν μπαινω καν στην διαδικασια. 

Είναι πολύ πιο μεγάλη η έκπτωση. Εγώ βλέπω τεράστια διαφορά και πλέον δεν με ενδιαφέρει η καταναλωση. Άλλο 0.065 ότι κατανάλωση και αν έχεις και άλλο 0.11 της ΔΕΗ.

Επίσης ΟΤΣ δεν έχω χρεωθεί μέχρι στιγμής. Υπάρχουν άλλωστε και πακέτα χωρίς ΟΤΣ με έξτρα σταθερή χρέωση σχεδόν σε όλους.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, guzel είπε

Είναι πολύ πιο μεγάλη η έκπτωση. Εγώ βλέπω τεράστια διαφορά και πλέον δεν με ενδιαφέρει η καταναλωση. Άλλο 0.065 ότι κατανάλωση και αν έχεις και άλλο 0.11 της ΔΕΗ.

Επίσης ΟΤΣ δεν έχω χρεωθεί μέχρι στιγμής. Υπάρχουν άλλωστε και πακέτα χωρίς ΟΤΣ με έξτρα σταθερή χρέωση σχεδόν σε όλους.

Τα παραλές νομίζω ότι δε σε ενδιαφέρει η χρέωση αν πας σε άλλο πάροχο.
Το 0,065 δεν είναι τελικό, γιατί έχεις πάγια και ΟΤΣ. Και αν υπολογίσεις και τις ρυθμιζόμενες που είναι οι ίδιες, μιλάμε για ένα ποσοστό της τάξης του 10% στην τελική τιμή της κιλοβατώρας. 
Για την ΟΤΣ, ποια εταιρεία-συμβόλαιο έχεις; Την είχες πέρσι το Χειμώνα; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
7 ώρες πριν, naive είπε

Τα παραλές νομίζω ότι δε σε ενδιαφέρει η χρέωση αν πας σε άλλο πάροχο.
Το 0,065 δεν είναι τελικό, γιατί έχεις πάγια και ΟΤΣ. Και αν υπολογίσεις και τις ρυθμιζόμενες που είναι οι ίδιες, μιλάμε για ένα ποσοστό της τάξης του 10% στην τελική τιμή της κιλοβατώρας. 
Για την ΟΤΣ, ποια εταιρεία-συμβόλαιο έχεις; Την είχες πέρσι το Χειμώνα; 

Εγώ καταθέτω την εμπειρία μου. Η έκπτωση είναι κατά πολύ μεγαλύτερη από το ποσοστό που αναφέρεις.

Έχω το Ήρων 24/7 με δωρεάν εγγύηση και 50 ευρώ bonus online εγγραφής. Επίσης υπάρχει δυνατότητα ενεργοποίησης πακέτου χωρίς ΟΤΣ αλλά με τιμή κιλοβατώρας 0.089 με 1.25 πάγιο το μήνα και -15% έκπτωση συνέπειας 

Επεξ/σία από guzel
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, guzel είπε

Εγώ καταθέτω την εμπειρία μου. Η έκπτωση είναι κατά πολύ μεγαλύτερη από το ποσοστό που αναφέρεις.

Έχω το Ήρων 24/7 με δωρεάν εγγύηση και 50 ευρώ bonus online εγγραφής. Επίσης υπάρχει δυνατότητα ενεργοποίησης πακέτου χωρίς ΟΤΣ αλλά με τιμή κιλοβατώρας 0.078

Είχες το ίδιο τον περασμένο Χειμώνα;
Γιατί αν είχες και νομίζεις ότι δε χρεώθηκες ρήτρα ΟΤΣ, ενδεχομένως να μην διαβάζεις σωστά το λογαριασμό σου, ανέβασέ τον να σου δείξω που είναι.

 

Επεξ/σία από naive
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, guzel είπε

Έχω το Ήρων 24/7 με δωρεάν εγγύηση και 50 ευρώ bonus online εγγραφής. Επίσης υπάρχει δυνατότητα ενεργοποίησης πακέτου χωρίς ΟΤΣ αλλά με τιμή κιλοβατώρας 0.078

0.105 ειναι η τιμη της δεη με το 5%. 

0,078 μου λες εσυ χωρις ΟΤΣ. στις 1500 Kwh που εχω καταναλωση η διαφορα ειναι ακριβως 40,5 ευρο...Βαζεις και 4 παγια στον εναλλακτικο που ειναι απο 3,5 μεχρι 4.9 εγω σου λεω πες 4. αρα η διαφορα πλεον ειναι στα 24 ευρο το 4μηνο...τον μηνα 6 ευρο... Δεν ψηνομαι να κανω ολη αυτη την διαδικασια για τοσα λιγα λεφτα. Και οπως βλεπεις μιλαμε για περιπου 5-7% εκπτωση..Ουτε καν 10%...Αλλα οταν χτυπαει το τηλεφωνο φωναζουν "ΝΑΙ ΓΕΙΑ ΣΑΣ, ΣΑΣ ΠΗΡΑΜΕ ΝΑ ΣΑΣ ΚΑΝΟΥΜΕ ΕΚΠΤΩΣΗ 40% ΣΤΟ ΛΟΓΑΡΙΑΣΜΟ ΤΗΣ ΔΕΗ ΣΑΣ..." 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, Αλεξανδρος A.92 είπε

0.105 ειναι η τιμη της δεη με το 5%. 

0,078 μου λες εσυ χωρις ΟΤΣ. στις 1500 Kwh που εχω καταναλωση η διαφορα ειναι ακριβως 40,5 ευρο...Βαζεις και 4 παγια στον εναλλακτικο που ειναι απο 3,5 μεχρι 4.9 εγω σου λεω πες 4. αρα η διαφορα πλεον ειναι στα 24 ευρο το 4μηνο...τον μηνα 6 ευρο... Δεν ψηνομαι να κανω ολη αυτη την διαδικασια για τοσα λιγα λεφτα. Και οπως βλεπεις μιλαμε για περιπου 5-7% εκπτωση..Ουτε καν 10%...Αλλα οταν χτυπαει το τηλεφωνο φωναζουν "ΝΑΙ ΓΕΙΑ ΣΑΣ, ΣΑΣ ΠΗΡΑΜΕ ΝΑ ΣΑΣ ΚΑΝΟΥΜΕ ΕΚΠΤΩΣΗ 40% ΣΤΟ ΛΟΓΑΡΙΑΣΜΟ ΤΗΣ ΔΕΗ ΣΑΣ..." 

1.25 ευρώ είναι το πάγιο χωρίς ΟΤΣ και έχει δέσμευση ένα έτος. 

Ωστόσο εγώ έμεινα στο 24/7 0.065 KWh βρέξει χιονίσει .. Στη περίπτωσή μου 1500 - 1700KWh / 4μηνο είναι ότι πιο συμφέρον 

Επεξ/σία από guzel
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, guzel είπε

2.5 ευρώ είναι το πάγιο χωρίς ΟΤΣ και δεν έχει δέσμευση συμβολαίου 

Ωστόσο εγώ έμεινα στο 24/7 0.065 KWh βρέξει χιονίσει .. Στη περίπτωσή μου 1500 - 1700KWh / 4μηνο είναι ότι πιο συμφέρον 

οχι βρέξει-χιονίσει, γιατί άμα χιονίσει πολύ και πάει η ΟΤΣ στο θεό, μπορεί άνετα να πάς 2-2,5 λεπτά επάνω την KWh

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...