Προς το περιεχόμενο

Ποιον εναλλακτικό πάροχο αντί ΔΕΗ?


Hamurabi

Προτεινόμενες αναρτήσεις

3 λεπτά πριν, billtzaf είπε

Ναι, τους ζήτησα να με καλέσουν και αφού τα είπαμε και μου ανέφεραν τα δικαιολογητικά που απαιτούνται να τους στείλω μέσω mail, μου επέστρεψαν πίσω την αίτηση προσυμπληρωμένη με την σημείωση που ζήτησα (γιατί δεν αναγράφεται κάπου μου είπαν) και χωρίς το fixed τικαρισμενο. Τώρα πρέπει να την επιστρέψω υπογεγραμμένη. Όχι, δεν ρώτησα σχετικά με το 6.1 γιατί δεν το ήξερα. Θα το ρωτήσω όμως μέσω email πάλι. Thanks!

Κι εμενα οταν μιλησα μου ζητησαν τα παρακατω δικαιολογητικα.

1.Ενδειξη μετρητη

2.Ταυτοτητα

3.Λογαριασμο ΔΕΗ

4.Αποδεικτικο εξοφλησης λογαριασμου

Μολις μιλησα τηλεφωνικα με την nrg και μου ειπα κι εμενα οτι μπορω ν'αποχωρησω αζημιως συμφωνα με το αρθρο 6.1 αν υπαρξει καποια αλλαγη.Για οποιαδηποτε αλλαγη θα ενημερωσουν σε προηγουμενο λογαριασμο.

Ακομη ρωτησα για τους πρωτους 4 μηνες και μου το επιβεβαιωσαν τηλεφωνικα οτι ισχυει.

 

 

13 λεπτά πριν, stsp είπε

Λοιπον μολις πηρα τηλ στην nrg (κεντρικα), ρωτησα για τον ορο στο 6.1, επιβεβαιωσε οτι ισχυσει φυσικα, και μου ειπε  οτι αν υπαρξουν αναπροσαρμογες πρωτα ενημερωνομαι και εαν θελω να αποχωρησω αποχωρω. 

Απλα πραγματα .

Ναι μολις μιλησα κι εγω ισχυει.

10 λεπτά πριν, korakios είπε

αποχώρηση χωρίς πέναλτι ? Εκεί είναι η απορία. Επίσης άλλο αναπροσαρμογή και άλλο παραθυράκι (ασχέτως νομιμότητας) καταργώ την έκπτωση αλλά παραμένει αμετάβλητη η τιμή κιλοβατώρας

Ναι αποχωρηση χωρις πεναλτι το επιβεβαιωνω.

  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 24,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • korakios

    5900

  • HERTHAN

    1466

  • ekrepali

    1040

  • DownUNDERground

    753

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

9 λεπτά πριν, korakios είπε

αποχώρηση χωρίς πέναλτι ? Εκεί είναι η απορία. Επίσης άλλο αναπροσαρμογή και άλλο παραθυράκι (ασχέτως νομιμότητας) καταργώ την έκπτωση αλλά παραμένει αμετάβλητη η τιμή κιλοβατώρας

Ναι ενημέρωση πρώτα και αποχώρηση χωρίς πέναλτυ εάν υπάρξει  τροποποίηση σύμφωνα με τον όρο 6.1. Αναπροσαρμογή δεν υπάρχει λόγω ΟΤΣ επειδή το πρόγραμμα είναι ΦΙΞ 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πωωωωω, έλεγα για Volterra , μετά Solar , περίμενα για ΟΤΣ τι παίζει με ΕΛΤΑ, τώρα ψήνομαι και εγώ για nrg save μιας και έχω επιλογή άνετα να ανεβάσω κιλοβατώρες

εκτός βέβαια αν η Ζενιθ μου κάνει δώρο 48μηνη δέσμευση 😛

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, stsp είπε

Ναι ενημέρωση πρώτα και αποχώρηση χωρίς πέναλτυ εάν υπάρξει  τροποποίηση σύμφωνα με τον όρο 6.1. Αναπροσαρμογή δεν υπάρχει λόγω ΟΤΣ επειδή το πρόγραμμα είναι ΦΙΞ 

Για τους 4 πρωτους μηνες δεν χρειαζεται ενεργοποιηση ειναι δωρεαν οπως ειπε ο billtzaf.

Λιγο πριν το 4μηνο το ενεργοποιουμε.

Μπορουμε και να καταχωρουμε τις ενδειξεις τους μετρηρη ωστε να μην ερχεται εναντι λογαριασμος.Αφου γινεται αυτο ας ειναι και καθε μηνα ο λογαριασμος.......ακους korakie?😜

1 λεπτό πριν, korakios είπε

Πωωωωω, έλεγα για Volterra , μετά Solar , περίμενα για ΟΤΣ τι παίζει με ΕΛΤΑ, τώρα ψήνομαι και εγώ για nrg save μιας και έχω επιλογή άνετα να ανεβάσω κιλοβατώρες

εκτός βέβαια αν η Ζενιθ μου κάνει δώρο 48μηνη δέσμευση 😛

Kι εγω ετσι ελεγα αλλα.......

Ελα κι εσυ να ειμαστε ολοι παρεα.λολ

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, HERTHAN είπε

Μπορουμε και να καταχωρουμε τις ενδειξεις τους μετρηρη ωστε να μην ερχεται εναντι λογαριασμος.Αφου γινεται αυτο ας ειναι και καθε μηνα ο λογαριασμος.......ακους korakie?😜

Καλά αυτό προσωπικά με σώζει γιατί για άσχετους λόγους έχω ξεχωριστό μετρητή στη μια φάση και με τα έναντι ήταν μπέρδεμα .

 

8 λεπτά πριν, HERTHAN είπε

Kι εγω ετσι ελεγα αλλα.......

Το ήξερα οτι κοιτούσες τη Solar αλλά δεν είχα αποδείξεις ..μέχρι τώρα 😆

8 λεπτά πριν, HERTHAN είπε

Ελα κι εσυ να ειμαστε ολοι παρεα.λολ

Είμαι δεσμευμένος με τη Ζενιθ ακόμα , δεν κάνω τέτοια πράγματα !

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, korakios είπε

 

 

Το ήξερα οτι κοιτούσες τη Solar αλλά δεν είχα αποδείξεις ..μέχρι τώρα 😆

Είμαι δεσμευμένος με τη Ζενιθ ακόμα , δεν κάνω τέτοια πράγματα !

ΝΟ ΝΟ ΝΟ

Σε 11 ημερες δεν ληγει το συμβολαιο σου στην Ζενιθ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, HERTHAN είπε

ΝΟ ΝΟ ΝΟ

Τώρα αργά !

6 λεπτά πριν, HERTHAN είπε

Σε 11 ημερες δεν ληγει το συμβολαιο σου στην Ζενιθ?

Ναι , και είμαι περίεργος να δω απο 22/12 τι ΟΤΣ θα βαρέσουν .

Το 2019 μου είχε βγει 0,073 μέσο όρο η κιλοβατώρα (6 μήνες χωρίς ρήτρα και με πολλές επιστροφές ΟΤΣ)

Το 2020 0,078 (συνεχόμενες ρήτρες 2 ή 3 ήταν επιστροφής)

Ο τελευταίος Δεκεμβρίου βγήκε 1,103

Του 21 πρώτο και τελευταίο λογαριασμό το κόβω κανα 1,30 να με φεσώνουν

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, korakios είπε

Τώρα αργά !

Ναι , και είμαι περίεργος να δω απο 22/12 τι ΟΤΣ θα βαρέσουν .

Το 2019 μου είχε βγει 0,073 μέσο όρο η κιλοβατώρα (6 μήνες χωρίς ρήτρα και με πολλές επιστροφές ΟΤΣ)

Το 2020 0,078 (συνεχόμενες ρήτρες 2 ή 3 ήταν επιστροφής)

Ο τελευταίος Δεκεμβρίου βγήκε 1,103

Του 21 πρώτο και τελευταίο λογαριασμό το κόβω κανα 1,30 να με φεσώνουν

Οτι εγινε εγινε τωρα.

Κανε τις ενεργειες που ειναι να κανεις και αλλαξε παροχο.

Εγω αυριο θα το προχωρησω με την nrg κι ελπιζω ολα να πανε καλα.

Αν και μου το ειπαν στο τηλεφωνο 2 φορες οτι μπορω να επιλεξω το προγραμμα εχοντας ΚΟΤ ακομα εχω τις αμφιβολιες μου.Το θεωρω πολυ καλο για να ειναι αληθινο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, HERTHAN είπε

Αν και μου το ειπαν στο τηλεφωνο 2 φορες οτι μπορω να επιλεξω το προγραμμα εχοντας ΚΟΤ ακομα εχω τις αμφιβολιες μου.Το θεωρω πολυ καλο για να ειναι αληθινο.

Στη χειρότερη να μην ισχύει το ΚΟΤ μαζί με την έκπτωση 40% 🤭

πλάκα κάνω , αποκλείετε να είναι τόσο προκλητικοί στα τηλέφωνα , απλά ζήτα τα να αναφέρονται ξεκάθαρα στο συμβόλαιο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, korakios είπε

Στη χειρότερη να μην ισχύει το ΚΟΤ μαζί με την έκπτωση 40% 🤭

πλάκα κάνω , αποκλείετε να είναι τόσο προκλητικοί στα τηλέφωνα , απλά ζήτα τα να αναφέρονται ξεκάθαρα στο συμβόλαιο

Δεν παιζει να παω σε τετοιο προγραμμα αν δεν ισχυει.

Στο συμβολαιο γραφει:⁶ Τα ειδικά τιμολόγια προμήθειας ηλεκτρικής ενέργειας [Περιβαλλοντικό Οικιακό Τιμολόγιο (ΠΟΤ) & Κοινωνικό Οικιακό Τιμολόγιο (ΚΟΤ)] εφαρμόζονται αποκλειστικά και μόνο επί των εμπορικών προγραμμάτων nrg Basic & nrg Basic N, nrg OnTheGo ή με άλλο εμπορικό πρόγραμμα που τυχόν επιλέξει η nrg στο μέλλον. Τυχόν υπερβάλλουσα κατανάλωση των τιμολογίων ΠΟΤ & ΚΟΤ χρεώνεται με τις χρεώσεις προμήθειας του εκάστοτε επιλεγέντος ως άνω προγράμματος. Για τις αναλυτικές χρεώσεις προμήθειας των ως άνω προγραμμάτων μπορείτε να επισκεφθείτε την ιστοσελίδα μας www.nrg.gr

Δεν γραφει πουθενα οτι το nrg Save 40% συνδυαζεται με ΚΟΤ.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 λεπτά πριν, HERTHAN είπε

Δεν παιζει να παω σε τετοιο προγραμμα αν δεν ισχυει.

Στο συμβολαιο γραφει:⁶ Τα ειδικά τιμολόγια προμήθειας ηλεκτρικής ενέργειας [Περιβαλλοντικό Οικιακό Τιμολόγιο (ΠΟΤ) & Κοινωνικό Οικιακό Τιμολόγιο (ΚΟΤ)] εφαρμόζονται αποκλειστικά και μόνο επί των εμπορικών προγραμμάτων nrg Basic & nrg Basic N, nrg OnTheGo ή με άλλο εμπορικό πρόγραμμα που τυχόν επιλέξει η nrg στο μέλλον. Τυχόν υπερβάλλουσα κατανάλωση των τιμολογίων ΠΟΤ & ΚΟΤ χρεώνεται με τις χρεώσεις προμήθειας του εκάστοτε επιλεγέντος ως άνω προγράμματος. Για τις αναλυτικές χρεώσεις προμήθειας των ως άνω προγραμμάτων μπορείτε να επισκεφθείτε την ιστοσελίδα μας www.nrg.gr

Δεν γραφει πουθενα οτι το nrg Save 40% συνδυαζεται με ΚΟΤ.

 

Αν πας στο Site της nrg δεν υπαρχει καν το προγραμμα , και ολα τα υπολοιπα προγραμματα εκτος των basic γραφουν οτι δεν περιλαμβανουν ΚΟΤ οποτε επιφοβο το βλεπω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, Incepted είπε

Αν πας στο Site της nrg δεν υπαρχει καν το προγραμμα , και ολα τα υπολοιπα προγραμματα εκτος των basic γραφουν οτι δεν περιλαμβανουν ΚΟΤ οποτε επιφοβο το βλεπω

Aκριβως ετσι ειναι.

Γι'αυτο μου κανει εντυπωση οτι μου ειπαν προσωπικα 2 φορες στο τηλεφωνο αλλα ειπαν και σε αλλους οτι μπορει να μπει καποιος που εχει ΚΟΤ.

Δεν ξερω τι να πω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, HERTHAN είπε

Aκριβως ετσι ειναι.

Γι'αυτο μου κανει εντυπωση οτι μου ειπαν προσωπικα 2 φορες στο τηλεφωνο αλλα ειπαν και σε αλλους οτι μπορει να μπει καποιος που εχει ΚΟΤ.

Δεν ξερω τι να πω.

Εγω λεω καντε μια ερωτηση "Και σε ποια αλλα προγραμματα εφαρμοζεται το ΚΟΤ" , ε αν σας πουνε σε ολα καποιος δεν ειναι ενημερωμενος καλα εκει στην nrg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 λεπτά πριν, Incepted είπε

Εγω λεω καντε μια ερωτηση "Και σε ποια αλλα προγραμματα εφαρμοζεται το ΚΟΤ" , ε αν σας πουνε σε ολα καποιος δεν ειναι ενημερωμενος καλα εκει στην nrg

Εχω ξαναμιλησει παλιοτερα με την nrg αλλα ξερω και τα προφραμματα στο site.Τα μονα προγραμματα που ηξερα παντα οτι μπορουσες να μπεις με ΚΟΤ ειναι τα Basic και κανενα αλλο.

Δεν ειναι μονο οτι το εχουν πει σ'εμενα 2 φορες αλλα το εχουν πει και σε αλλους.Το ειπαν και απο την nrg αλλα και απο τους συνεργατες τους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε παιδιά επειδή νομίζω ότι η volterra πάλι μου έκανε ματσακωνιά με τις προσαυξήσεις, από πού υπολογίζετε την ΟΤΣ; Αλλάζουν συνέχεια τα site και νομίζω ότι αυτή τη στιγμή είναι το https://www.admie.gr/agora/statistika-agoras/dedomena αλλά δεν ξέρω πώς δουλεύει, το έχει κανείς;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...