Προς το περιεχόμενο

Ποιον εναλλακτικό πάροχο αντί ΔΕΗ?


Hamurabi

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
30 λεπτά πριν, naive είπε

Ρε παιδιά επειδή νομίζω ότι η volterra πάλι μου έκανε ματσακωνιά με τις προσαυξήσεις, από πού υπολογίζετε την ΟΤΣ; Αλλάζουν συνέχεια τα site και νομίζω ότι αυτή τη στιγμή είναι το https://www.admie.gr/agora/statistika-agoras/dedomena αλλά δεν ξέρω πώς δουλεύει, το έχει κανείς;

 

1.4

https://www.enexgroup.gr/el/c/document_library/get_file?uuid=d7dbdc6d-4bcf-2d83-b502-14fefe432895&groupId=20126

Βασικά πήγαινε στο

https://www.energycost.gr/search-compare/el/search-compare/electricity/compare

πάτα επόμενο και μετά λίγο πιο κάτω το "Δείτε τη μέση τιμή της ΟΤΣ"

Επεξ/σία από korakios
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 24,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • korakios

    5900

  • HERTHAN

    1466

  • ekrepali

    1040

  • DownUNDERground

    753

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Παιδιά αυτό το nrg save fixed που συζητάτε στις τελευταίες σελίδες τη χρέωση κιλοβατώρας έχει μέρα/νύχτα;

@korakios το έχεις βάλει στα excel σου; Δε βλέπω κάποιο με αυτή την ονομασία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 λεπτά πριν, DownUNDERground είπε

Παιδιά αυτό το nrg save fixed που συζητάτε στις τελευταίες σελίδες τη χρέωση κιλοβατώρας έχει μέρα/νύχτα;

@korakios το έχεις βάλει στα excel σου; Δε βλέπω κάποιο με αυτή την ονομασία.

γραμμη 13 ημερήσιο , 14 νυχτερινό, δεν είναι ??

0,06265 είναι τέρμα χαμηλή ειδικά ημέρας

Επεξ/σία από korakios
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

50 minutes ago, naive said:

Ρε παιδιά επειδή νομίζω ότι η volterra πάλι μου έκανε ματσακωνιά με τις προσαυξήσεις, από πού υπολογίζετε την ΟΤΣ; Αλλάζουν συνέχεια τα site και νομίζω ότι αυτή τη στιγμή είναι το https://www.admie.gr/agora/statistika-agoras/dedomena αλλά δεν ξέρω πώς δουλεύει, το έχει κανείς;

βάζει τα δικά της μέσα, μπες στο https://volterramou.intelen.com/ και κάτω από το "η ενέργεια μου" στην πρώτη σελίδα χαμηλά θα δεις τα δικά τους.

η απάντηση που πήρα ήταν:

Αναφορικά με το παρακάτω αίτημά σας, θα θέλαμε να σας ενημερώσουμε ότι το τελευταίο χρονικό διάστημα έχουν επέλθει απρόβλεπτες μεταβολές στην αγορά της ηλεκτρικής ενέργειας, οι οποίες έχουν άμεση επιρροή στο κόστος της προμήθειας της ενέργειας για την Εταιρεία μας. Οι άνω μεταβολές επηρεάζουν την ρήτρα προσαρμογής που ισχύει στην μεταξύ μας σύμβαση και η οποία προσαρμόζει την τιμή ανάλογα με τις διακυμάνσεις του κόστους προμήθειας ηλεκτρικής ενέργειας για έκαστη περίοδο κατανάλωσης του Πελάτη.

Οι τιμές της εν λόγω ρήτρας τροποποιήθηκαν τελευταία λόγω αλλαγών των χρεώσεων από τον ΑΔΜΗΕ, οι οποίες είχαν ως αποτέλεσμα την  εκτίναξη του κόστους σε δυσθεώρητα μεγέθη.

Η Εταιρεία έχει ήδη προσφύγει στις αρμόδιες αρχές διαμαρτυρόμενη έντονα και ζητώντας την λήψη άμεσων μέτρων για την αντιμετώπιση του εν λόγω ζητήματος.

 

Αναλογιζόμαστε τη δυσαρέσκειά σας, αλλά θα θέλαμε να γνωρίζετε ότι η Εταιρεία μας βρίσκεται σε συνεχείς επαφές με τους αρμόδιους κρατικούς φορείς και τις αρμόδιες αρχές με σκοπό την άμεση επίλυση των ανωτέρω θεμάτων και θα σας κρατήσει ενήμερους για τυχόν εξελίξεις

 

Σας ευχαριστούμε πολύ για την επικοινωνία σας

 

τους ανέφερα ότι το συμβόλαιο μου δεν περιλαμβάνει ΛΠ2 και ΛΠ3 όπως περιλαμβάνουν τα νέα συμβόλαια της εταιρείας  και λέει ξεκάθαρα για 50-70 ΟΤΣ μόνο. 

περιμένω απάντηση τώρα για να δω το επόμενο βήμα μου

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

25 λεπτά πριν, korakios είπε

 

1.4

https://www.enexgroup.gr/el/c/document_library/get_file?uuid=d7dbdc6d-4bcf-2d83-b502-14fefe432895&groupId=20126

Βασικά πήγαινε στο

https://www.energycost.gr/search-compare/el/search-compare/electricity/compare

πάτα επόμενο και μετά λίγο πιο κάτω το "Δείτε τη μέση τιμή της ΟΤΣ"

ευχαριστώ, αλλά αυτά έχουν ή μέσο όρο μήνα, ή πρέπει να περιμένω το τέλος του μήνα να βγει η μηνιαία και μετά να πάρω μία μία τις ημέρες και να πάρω το μέσο όρο.
Υπήρχε ένα λινκ παλιά που έβαζες ακριβώς την ημερομηνία που σε ενδιέφερε και σου έδινε ένα εξελόφυλλο με τη διακύμανση. 
Τώρα το λινκ που δίνουν στα συμβόλαια είναι αυτό https://www.admie.gr/agora/statistika-agoras/dedomena
αλλά δεν ξέρω πώς λειτουργεί για να πάρω την ΟΤΣ στο επιθυμητό διάστημα.
Επισης, είδα ότι ανεβαίνει πάρα πολύ και το άθροισμα ΛΠ2 + ΛΠ3. Τους τελευταίους μήνες είναι 20-25, και όσοι το έχουν μαζί με την ΟΤΣ που πάει γύρω στο 55, βγάζει ένα άθροισμα 75-80 που είναι εξωφρενική επιβάρυνση για τα νέα όρια.
3-4 λεπτά την KWh με το καλημέρα!
Γενικά έκανα και τη σύγκριση του energycost και διαπίστωσα ότι υπάρχουν τρελές ανατιμήσεις, το συμβόλαιο που έχω είναι μακράν  φθηνότερο από αυτά που παιζουν τώρα!

9 λεπτά πριν, Dark_son20 είπε

 

βάζει τα δικά της μέσα, μπες στο https://volterramou.intelen.com/ και κάτω από το "η ενέργεια μου" στην πρώτη σελίδα χαμηλά θα δεις τα δικά τους.

η απάντηση που πήρα ήταν:


Αναφορικά με το παρακάτω αίτημά σας, θα θέλαμε να σας ενημερώσουμε ότι το τελευταίο χρονικό διάστημα έχουν επέλθει απρόβλεπτες μεταβολές στην αγορά της ηλεκτρικής ενέργειας, οι οποίες έχουν άμεση επιρροή στο κόστος της προμήθειας της ενέργειας για την Εταιρεία μας. Οι άνω μεταβολές επηρεάζουν την ρήτρα προσαρμογής που ισχύει στην μεταξύ μας σύμβαση και η οποία προσαρμόζει την τιμή ανάλογα με τις διακυμάνσεις του κόστους προμήθειας ηλεκτρικής ενέργειας για έκαστη περίοδο κατανάλωσης του Πελάτη.

Οι τιμές της εν λόγω ρήτρας τροποποιήθηκαν τελευταία λόγω αλλαγών των χρεώσεων από τον ΑΔΜΗΕ, οι οποίες είχαν ως αποτέλεσμα την  εκτίναξη του κόστους σε δυσθεώρητα μεγέθη.

Η Εταιρεία έχει ήδη προσφύγει στις αρμόδιες αρχές διαμαρτυρόμενη έντονα και ζητώντας την λήψη άμεσων μέτρων για την αντιμετώπιση του εν λόγω ζητήματος.

 

Αναλογιζόμαστε τη δυσαρέσκειά σας, αλλά θα θέλαμε να γνωρίζετε ότι η Εταιρεία μας βρίσκεται σε συνεχείς επαφές με τους αρμόδιους κρατικούς φορείς και τις αρμόδιες αρχές με σκοπό την άμεση επίλυση των ανωτέρω θεμάτων και θα σας κρατήσει ενήμερους για τυχόν εξελίξεις

 

Σας ευχαριστούμε πολύ για την επικοινωνία σας

 

τους ανέφερα ότι το συμβόλαιο μου δεν περιλαμβάνει ΛΠ2 και ΛΠ3 όπως περιλαμβάνουν τα νέα συμβόλαια της εταιρείας  και λέει ξεκάθαρα για 50-70 ΟΤΣ μόνο. 

περιμένω απάντηση τώρα για να δω το επόμενο βήμα μου

Τους έστειλα και εγώ να μου πουν αναλυτικά. Αυτή η απάντησή τους είναι άθλια, αν μου την δώσουν αι εμε΄να έφυγα κατευθείαν για συνήγορο και ΡΑΕ. Δε γίνεται με το θέλω να παιρνουν ό,τι τους λείπει, γιατί κάνουμε συμβόλαιο τότε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όλες οι ανατιμήσεις είναι εντελώς αδικαιολόγητες . Τα ΜΜΚΘΣΣ και ΛΠ πλέον δεν υπολογίζονται και έπρεπε "απλά" να έχει εφαρμόσει ένα τύπο που ακολουθεί την ΟΤΣ και να τον είχε δημοσιεύσει στη σελίδα της
 

19 λεπτά πριν, Dark_son20 είπε

τους ανέφερα ότι το συμβόλαιο μου δεν περιλαμβάνει ΛΠ2 και ΛΠ3 όπως περιλαμβάνουν τα νέα συμβόλαια της εταιρείας  και λέει ξεκάθαρα για 50-70 ΟΤΣ μόνο. 

Απλά δες αν σε ειδοποίησαν για την αλλαγή υπολογισμού σε κάποιον λογαριασμό σε ψιλά γράμματα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, Dark_son20 είπε

 

βάζει τα δικά της μέσα, μπες στο https://volterramou.intelen.com/ και κάτω από το "η ενέργεια μου" στην πρώτη σελίδα χαμηλά θα δεις τα δικά τους.

η απάντηση που πήρα ήταν:



Αναφορικά με το παρακάτω αίτημά σας, θα θέλαμε να σας ενημερώσουμε ότι το τελευταίο χρονικό διάστημα έχουν επέλθει απρόβλεπτες μεταβολές στην αγορά της ηλεκτρικής ενέργειας, οι οποίες έχουν άμεση επιρροή στο κόστος της προμήθειας της ενέργειας για την Εταιρεία μας. Οι άνω μεταβολές επηρεάζουν την ρήτρα προσαρμογής που ισχύει στην μεταξύ μας σύμβαση και η οποία προσαρμόζει την τιμή ανάλογα με τις διακυμάνσεις του κόστους προμήθειας ηλεκτρικής ενέργειας για έκαστη περίοδο κατανάλωσης του Πελάτη.

Οι τιμές της εν λόγω ρήτρας τροποποιήθηκαν τελευταία λόγω αλλαγών των χρεώσεων από τον ΑΔΜΗΕ, οι οποίες είχαν ως αποτέλεσμα την  εκτίναξη του κόστους σε δυσθεώρητα μεγέθη.

Η Εταιρεία έχει ήδη προσφύγει στις αρμόδιες αρχές διαμαρτυρόμενη έντονα και ζητώντας την λήψη άμεσων μέτρων για την αντιμετώπιση του εν λόγω ζητήματος.

 

Αναλογιζόμαστε τη δυσαρέσκειά σας, αλλά θα θέλαμε να γνωρίζετε ότι η Εταιρεία μας βρίσκεται σε συνεχείς επαφές με τους αρμόδιους κρατικούς φορείς και τις αρμόδιες αρχές με σκοπό την άμεση επίλυση των ανωτέρω θεμάτων και θα σας κρατήσει ενήμερους για τυχόν εξελίξεις

 

Σας ευχαριστούμε πολύ για την επικοινωνία σας

 

τους ανέφερα ότι το συμβόλαιο μου δεν περιλαμβάνει ΛΠ2 και ΛΠ3 όπως περιλαμβάνουν τα νέα συμβόλαια της εταιρείας  και λέει ξεκάθαρα για 50-70 ΟΤΣ μόνο. 

περιμένω απάντηση τώρα για να δω το επόμενο βήμα μου

Λες και είμαστε συνεννοημένοι... 😁

Κι εγώ στον τελευταίο λογαριασμό της Volterra είδα για πρώτη φορά ρήτρα προσαρμογής και τηλεφωνικά μου είπαν αυτά που σου έγραψαν. Είναι απαράδεκτο ως παράνομο βέβαια να μετακυλίουν το όποιο αυξημένο κόστος στον πελάτη χωρίς προειδοποίηση.

Τους έστειλα λοιπόν προχτές ένα παρόμοιο με το δικό σου email. Τους τόνισα ότι οι όροι της σύμβασης μου δεν αναφέρουν πουθενά ΛΠ2 και ΛΠ3 και ότι η τιμή ΟΤΣ που εμφανίζουν στο volterramou δεν έχει ξεπεράσει το άνω όριο που αναγράφεται στη σύμβαση. Τους ζήτησα επίσης να μου εξηγήσουν αναλυτικά τον τρόπο υπολογισμού της ρήτρας.

Περιμένω συνεπώς κι εγώ απάντηση! Αν δεν απαντήσουν ή μου ξαναπετάξουν την παραπάνω απάντηση καρμπόν, θα με ξεγράψουν από πελάτη τους.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
7 λεπτά πριν, vsk είπε

Λες και είμαστε συνεννοημένοι... 😁

Κι εγώ στον τελευταίο λογαριασμό της Volterra είδα για πρώτη φορά ρήτρα προσαρμογής και τηλεφωνικά μου είπαν αυτά που σου έγραψαν. Είναι απαράδεκτο ως παράνομο βέβαια να μετακυλίουν το όποιο αυξημένο κόστος στον πελάτη χωρίς προειδοποίηση.

Τους έστειλα λοιπόν προχτές ένα παρόμοιο με το δικό σου email. Τους τόνισα ότι οι όροι της σύμβασης μου δεν αναφέρουν πουθενά ΛΠ2 και ΛΠ3 και ότι η τιμή ΟΤΣ που εμφανίζουν στο volterramou δεν έχει ξεπεράσει το άνω όριο που αναγράφεται στη σύμβαση. Τους ζήτησα επίσης να μου εξηγήσουν αναλυτικά τον τρόπο υπολογισμού της ρήτρας.

Περιμένω συνεπώς κι εγώ απάντηση! Αν δεν απαντήσουν ή μου ξαναπετάξουν την παραπάνω απάντηση καρμπόν, θα με ξεγράψουν από πελάτη τους.

εμένα δε θα με ξεγράψουν από πελάτη τους, θα τους πάω τρένο να μου επιστρέψουν την αυθαίρετη χρέωση,  θα συνεχίσω με τους όρους του συμβολαίου για δύο ακόμα μήνες αν τους κόψει να κάνουν τη διαδικασία ενημέρωσης όπως λέει το συμβόλαιο (πρέπει να σε ενημερώσουν 60 μέρες πριν το αλλάξουν), θα τους καταγγείλω σε σύνήγορο του καταναλωτή και ΡΑΕ να φάνε και πρόστιμο, και μετά θα φύγω.

Επεξ/σία από naive
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

57 λεπτά πριν, korakios είπε

γραμμη 13 ημερήσιο , 14 νυχτερινό, δεν είναι ??

0,06265 είναι τέρμα χαμηλή ειδικά ημέρας

Με 9,5€ πάγιο το μήνα;;;:fear:

Τί καταναλώσεις έχετε για να σας συμφέρει; Εμένα αυτό μου βγαίνει αρνητικό κέρδος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
7 λεπτά πριν, DownUNDERground είπε

Με 9,5€ πάγιο το μήνα;;;:fear:

Τί καταναλώσεις έχετε για να σας συμφέρει; Εμένα αυτό μου βγαίνει αρνητικό κέρδος.

Ποια αρχεία βλέπεις ? Βασικά δεν έχω αλλάξει τα λινκ

Μέρας

https://drive.google.com/file/d/1dBcV9v0qeenuHLsZ0KngrRDSNpUeB9sd/view

Νύχτας

https://drive.google.com/file/d/1ML9TRg1zz4uRlCYchnJoxIMK370iaOrW/view

NRG Save 40%

6,5Ε είναι το πάγιο ,μάλιστα τους 4 πρώτους μήνες δεν μπαίνει ρήτρα άρα 4*4=16Ε/έτος δε χρειάζονται (θα τα βγάλω άλλη στιγμή στις "επιπλέον εκπτώσεις")

Επεξ/σία από korakios
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επειδη ψαχνομαι για αλλαγη απο δεη και με ολα αυτα που αναφέρονται εδω μεσα εχω πελαγωσει..τι συμφέρει να κανω αυτη τη στιγμη ..για ενα σπιτι χωρις αεριο με διμηνο λογαριασμο δεη γυρω στα 140ε?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Μόλις τώρα, greg2310 είπε

Επειδη ψαχνομαι για αλλαγη απο δεη και με ολα αυτα που αναφέρονται εδω μεσα εχω πελαγωσει..τι συμφέρει να κανω αυτη τη στιγμη ..για ενα σπιτι χωρις αεριο με διμηνο λογαριασμο δεη γυρω στα 140ε?

Δες καταρχάς τη χρέωση προμήθειας της ΔΕΗ στους 3 εκκαθαριστικούς του έτους και πες μας κιλοβατώρες

Τσέκαρε και τα λινκ απο πάνω :)

Τα 140Ε δε λένε κάτι δυστυχώς

Επεξ/σία από korakios
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

36 minutes ago, korakios said:

Όλες οι ανατιμήσεις είναι εντελώς αδικαιολόγητες . Τα ΜΜΚΘΣΣ και ΛΠ πλέον δεν υπολογίζονται και έπρεπε "απλά" να έχει εφαρμόσει ένα τύπο που ακολουθεί την ΟΤΣ και να τον είχε δημοσιεύσει στη σελίδα της
 

Απλά δες αν σε ειδοποίησαν για την αλλαγή υπολογισμού σε κάποιον λογαριασμό σε ψιλά γράμματα

πήγα 14 μήνες πίσω, δεν βρήκα κάτι. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Dark_son20 είπε

πήγα 14 μήνες πίσω, δεν βρήκα κάτι. 

Άρα καλυμμένος είσαι. Εμένα (Ζενιθ) με ειδοποίησαν , αλλά Δεκέμβριο μου πέταξαν απλά

1/12/2020

21/12/2020

189

(wtf???) 0,044451

8,4

 

 

τώρα που το σκέφτομαι κάποιες μέρες Νοεμβρίου τις έχουν

20/11/2020

1/12/2020

104

0,021422

2,23

 

 

το οποίο δεν είναι κακό! Λέτε να πάω για μαλλί και να βγώ κουρεμένος?!
Απο την άλλη δε μου αρέσουν τα τυχαία νούμερα

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

33 λεπτά πριν, korakios είπε

Ποια αρχεία βλέπεις ? Βασικά δεν έχω αλλάξει τα λινκ

Μέρας

https://drive.google.com/file/d/1dBcV9v0qeenuHLsZ0KngrRDSNpUeB9sd/view

Νύχτας

https://drive.google.com/file/d/1ML9TRg1zz4uRlCYchnJoxIMK370iaOrW/view

NRG Save 40%

6,5Ε είναι το πάγιο ,μάλιστα τους 4 πρώτους μήνες δεν μπαίνει ρήτρα άρα 4*4=16Ε/έτος δε χρειάζονται (θα τα βγάλω άλλη στιγμή στις "επιπλέον εκπτώσεις")

Οκ, είχα σωσμένο τοπικά αρχείο λίγων ημερών πίσω. Για τα γούστα μου δεν... Δεσμεύσεις, μεγάλα πάγια. Για ~2000 ημερήσιο και ~1000 νυχτερινό το έτος τα 6,5€ το μήνα είναι αναλογικά αρκετά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...