Προς το περιεχόμενο

Ποιον εναλλακτικό πάροχο αντί ΔΕΗ?


Hamurabi

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Τα Ελληνικά Ταχυδρομεία (ΕΛ.ΤΑ.) είναι ο καθολικός πάροχος ταχυδρομικών υπηρεσιών στην Ελλάδα. Είναι Ανώνυμη Εταιρία με μετόχους το Ελληνικό Δημόσιο (90%) και την Eurobank (10%). Από το Δεκέμβριο του 2020 έγινε ανακεφαλαιοποίηση της εταιρείας και πλέον το Ελληνικό Δημόσιο κατέχει το 100% της εταιρείας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 24,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • korakios

    5900

  • HERTHAN

    1466

  • ekrepali

    1040

  • DownUNDERground

    753

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

2 λεπτά πριν, ababa641 είπε

Έχει και ΚΟΤ αν θέλεις https://eltaenergeia.gr/kinoniko-timologio/ 
 

Βασικα γι'αυτο ηθελα να διαβασω τους ορους γιατι μπορει σε τιπιτα μικρα μικρα μικρα μικρα γραμματακια να γραφει:ΚΟΤ (θα ηθελες ε?)

1 λεπτό πριν, ababa641 είπε

Τα Ελληνικά Ταχυδρομεία (ΕΛ.ΤΑ.) είναι ο καθολικός πάροχος ταχυδρομικών υπηρεσιών στην Ελλάδα. Είναι Ανώνυμη Εταιρία με μετόχους το Ελληνικό Δημόσιο (90%) και την Eurobank (10%). Από το Δεκέμβριο του 2020 έγινε ανακεφαλαιοποίηση της εταιρείας και πλέον το Ελληνικό Δημόσιο κατέχει το 100% της εταιρείας.

Αυτο τι ηθελες και το εβαζες τωρα?

Γι'αυτο δεν θελω να παω ρε μλκ.

Δεν εχω ορεξη ουτε καν ν'ανοιξω την συμβαση τωρα.

21 λεπτά πριν, ababa641 είπε

Έχει και ΚΟΤ αν θέλεις https://eltaenergeia.gr/kinoniko-timologio/ 



 

Την εριξα μια ματια την συμβαση αλλα δεν γραφει κατι για ΚΟΤ μεσα.

Εχω εναν γνωστο μεσα στα ΕΛΤΑ και θα προσπαθησω να μαθω για σιγουρια απο την αλλη εβδομαδα αν ισχυει για ΚΟΤ.

Η εκοτωση 10% αν θυμαμαι καλα πρεπει να ειχες πει η εσυ η καποιος αλλος οτι ισχυει και για το νυχτερινο σωστα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπον επειδη μου ειχε κολλησει στο μυαλο εδω και πολυ καιρο και αναρωτιομουν για ποιον λογο μου εβγαζε συνεχεια το energycost σαν φθηνοτερα προγραμματα το Ελτα Οικια Ν(αν κι εχει ΟΤΣ) και το Ηρων Only Home τελικα βρηκα το γιατι μετα απο ωρες υπολογισμων(και δεν κοιμηθηκα κιολας ρε φουστη μου).

Αυτο αφορα κυριως αυτους αυτους που εχουν ΚΟΤ.

Η εκπτωση ΚΟΤ υπολογιζεται ΠΑΝΤΑ στην αρχικη τιμη προμηθειας που δινει ο καθε παροχος ΠΡΙΝ την εκπτωση.Οσο πιο χαμηλη ειναι δηλαδη η αρχικη τιμη προμηθειας πριν την εκπτωση τοσο μεγαλυτερο ειναι και το κερδος.

Ενδεικτικα θα δωσω καποια παραδειγματα για να γινει αντιληπτο με τις αρχικες τιμες προμηθεια στο ημερησιο.Θα υπολογισω ακομα και το Nrg Save 40% το οποιο αν και δεν ειναι για πελατες ΚΟΤ η τιμη βγαινει ελαχιστα υψηλοτερη ακομα και με το 40% της εκπτωσης που δινει. 

Ελτα Oικια Ν:0,084 - 0,045 *0,9 = 0,0351

Ηρων Only Home:0,0785 - 0,045 = 0,0335

Ελιν Οικιακο N(fixed):0,0950 - 0,045 *0,9 = 0,045

Nrg Save 40%:0,1044 - 0,045 *0,6 = 0,0356

Συμφωνα με τα παραπανω παραδειγματα(υπολογισμοι με ΚΟΤ-Β) και στην συγκριση που γινεται με το ημερησιο τιμολογιο συμφερει περισσοτερο το προγραμμα Hρων Only Home.

Για εμενα πριν απο αυτους τους υπολογισμους στο excel μου εβγαζε φθηνοτερο το προγραμμα της Ελιν ενω μετα τους υπολογισμους που εκανα παραπανω λογω ΚΟΤ μου πολυ φθηνοτερο το προγραμμα της Ηρων.

Ξαναλεω παντα για να μην γινει κανενα μπερδεμα οτι οι υπολογισμοι μου ειναι με βαση το Κοινωνικο Τιμολογιο.

Βεβαια ο καθενας αναλογα με τις καταναλωσεις θα πρεπει να συνυπολογισει και τα παγια του καθε προγραμματος και ολα τα υπολοιπα που εχουμε αναφερει οπως δεσμευσεις και δωρα που μπορει να δινει ο καθε παροχος.

Οσοι εχουν ΚΟΤ λοπον κοιτανε προγραμματα με χαμηλη αρχικη τιμη προμηθειας γιατι αυτο ειναι το βασικο και μετα ολα τα υπολοιπα.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
10 ώρες πριν, cambo99 είπε

Για 2300 σου ήρθε σίγουρα 600 ευρώ μόνο ο εκκαθαριστικός; Ή και ο έναντι μαζί; Πολλά μου φαίνονται γιατί το προηγούμενο 4μηνο χωρίς ΚΟΤ είχα και εγώ 2300 και δεν πλήρωσα τόσα πολλά!

600 περίπου  euro όλα μαζί  τελική τιμή εκκαθαριστικος  με τελη  κτλπ μαζί με το έναντι. Σόρρυ 2700khw μπερδεύτηκα από το σόκ

16 ώρες πριν, HERTHAN είπε

Στα προγραμματα τις η Ελιν εχει περιορισμους στις καταναλωσεις και δεν με συμφερει καποιο απο αυτα.Δεν ηθελα να μπλεξω με τους περιορισμους που εχει και ταυτοχρονα η Ελιν εχει αλλο τροπο υπολογισμου με το ΤTF και δεν ξερω τι παιζει με αυτο.

Αυτα με εκαναν να μην ασχοληθω παραπανω.

Μου ξαναεστειλαν απο την nrg την συμβαση για το προγραμμα nrg 4u που μου ειπαν οτι μπορω να το παρω με ΚΟΤ και η συμβαση γραφει οτι δεν μπορω.Αστειο ε?

Αλλη μια φορα θ'ασχοληθω και τελος.

Αν το γραψουν ξεκαθαρα οτι μπορω να το παρω ενω εχω ΚΟΤ θα το κανω διαφορετικα δεν θα ασχοληθω ξανα.

Τι εννοείς περιορισμούς ελιν;

Επεξ/σία από artshadows
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, HERTHAN είπε

Την εριξα μια ματια την συμβαση αλλα δεν γραφει κατι για ΚΟΤ μεσα.

Εχω εναν γνωστο μεσα στα ΕΛΤΑ και θα προσπαθησω να μαθω για σιγουρια απο την αλλη εβδομαδα αν ισχυει για ΚΟΤ.

Η εκοτωση 10% αν θυμαμαι καλα πρεπει να ειχες πει η εσυ η καποιος αλλος οτι ισχυει και για το νυχτερινο σωστα?

Εγώ δεν έχω ΚΟΤ γι αυτό δεν αναφέρει κάτι, αλλά στο λινκ που σου έστειλα το λέει καθαρά.

Η έκπτωση ισχύει και για το νυχτερινο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
41 λεπτά πριν, artshadows είπε

 

Τι εννοείς περιορισμούς ελιν;

Εχει 3 προγραμματα για να επιλεξεις αναλογα με την καταναλωση σου.

Εγω δεν θελω να εχω τον περιορισμο στην καταναλωση γιατι καποια στιγμη μπορει να ξεφυγω μιας και ειμαι οριακα αναμεσα σε Medium και Large και να χασω την εκπτωση.

9 λεπτά πριν, ababa641 είπε

Εγώ δεν έχω ΚΟΤ γι αυτό δεν αναφέρει κάτι, αλλά στο λινκ που σου έστειλα το λέει καθαρά.

Η έκπτωση ισχύει και για το νυχτερινο

Ναι το ηθελα πιο πολυ για επιβεβαιωση να δω αν το εγραφαν και στην συμβαση.

Αλλα δεν μπορω να παω στα Ελτα ακομα κι αν ειναι το φθηνοτερο προγραμμα για εμενα.Που βασικα ειναι το φθηνοτερο προγραμμα για εμενα αλλα δεν θελω να παω στα Ελτα δεν μου καθεται καλα.

Και δεν θελω και με τιποτα την ΟΤΣ ακομα κι αν ειπαν οτι δεν εχουν χρεωσει μεχρι τωρα.

Επεξ/σία από HERTHAN
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, HERTHAN είπε

Εχει 3 προγραμματα για να επιλεξεις αναλογα με την καταναλωση σου.

 

Σε κανενα προγραμμα δεν εχει περιορισμο η ελιν οτι και αν καψεις σε kwh 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για να ξεκαθαρίσουμε το θέμα με το ΚΟΤ. 

Όταν κάποιος κάνει αίτηση για ΚΟΤ και γίνει δεκτή, τότε ο Οργανισμός ενημερώνει όλους τους παροχους, άσχετα σε ποιον ανήκει ο καθένας και απο τον επόμενο μήνα της ενημέρωσης εμφανίζεται στον λογαριασμό του πελάτη και η έκπτωση. 

Αν για κάποιον που έκανε αίτηση σε κάποιο παροχο και δεν δικαιούται ΚΟΤ, αν αργότερα κάνει αίτηση για ΚΟΤ και το πάρει τότε θα εμφανιστεί στο λογαριασμό η έκπτωση. 

Οι εταιρίες άσχετα αν το αναφέρουν ή όχι στις συμβάσεις τους, (και καλως δεν το αναφερουν γιατί δεν αφορά την σχέση τους με τον πελάτη) το ΚΟΤ το παίρνουν όλοι, σε όλους τους παροχους. 

Αν κάποιος έκανε αίτηση για ΚΟΤ και έγινε δεκτή, και ο παροχος δεν τιυ πέρασε την έκπτωση, τότε θα πρέπει να ρωτήσει την εταιρεία τι συμβαίνει. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1) Δηλαδη αν αλλαξω παροχο δεν χρειαζεται να ξανακανω αιτηση κοτ αφου εχω ιδη κοτ Α στην δεη;

2)Οταν ξεπερναω την καταλωση κοτ α πχ 1600 kwh που εχω  χανω την εκτωση κοτ α για ολο τον συνολο καταναλωσης   δηλαδη 2700 kwh στην περιπτωση μου  ανεξαρτητα τον παροχο; (η δεη ετσι κανει)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, artshadows είπε

2)Οταν ξεπερναω την καταλωση κοτ α πχ 1600 kwh που εχω  χανω την εκτωση κοτ α για ολο τον συνολο καταναλωσης   δηλαδη 2700 kwh στην περιπτωση μου  ανεξαρτητα τον παροχο; (η δεη ετσι κανει)

Δυστυχώς ναι . Και δε μπορώ να καταλάβω γιατί το κάνανε έτσι .Κανονικά θα έπρεπε να δίνουν την έκπτωση μέχρι το όριο του ΚΟΤ και μετά για τις υπόλοιπες να είχε τη χρέωση του προμηθευτή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είδα και το συμβόλαιο απο τα ΕΛΤΑ και είναι το ίδιο που έχουν στο site δυστυχώς. Θα περιμένω κανα 10ήμερο ακόμα μπας και μου απαντήσουν στο 2ο email (το πρώτο ήταν πριν απο μήνα) για τον υπολογισμό της ρήτρας

1 λεπτό πριν, kirilas είπε

Ρε παιδιά μια ερώτηση στο πρόγραμμα ελτα χρέωση ημέρας 0,0840/kWh και Χρέωση Νύχτας €0,0661/kWh συμπεριλαμβάνεται η έκπτωση συνέπειας  10% ? 

όχι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, korakios είπε

Δυστυχώς ναι . Και δε μπορώ να καταλάβω γιατί το κάνανε έτσι .Κανονικά θα έπρεπε να δίνουν την έκπτωση μέχρι το όριο του ΚΟΤ και μετά για τις υπόλοιπες να είχε τη χρέωση του προμηθευτή

Σιγουρα ειναι ετσι?

Το ρωταω γιατι αρκετες φορες εχω ξεπερασει το οριο του 4μηνου και σε ολους τους λογαριασμους ειχα εκπτωση ΚΟΤ.Βασικα δεν θυμαμαι ποτε να ειχα λογαριασμο χωρις την εκπτωση.

Μηπως ειναι μονο για το ημερησιο?

Εχω καιρο να το κοιταξω και δεν ξερω τι εχει αλλαξει.

Υ.Γ.Σου εχω στειλει ενα p.m. by the way.Μολις βρεις χρονο δες το σε παρακαλω. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...