Προς το περιεχόμενο

Ποιον εναλλακτικό πάροχο αντί ΔΕΗ?


Hamurabi

Προτεινόμενες αναρτήσεις

24 λεπτά πριν, ababa641 είπε

Δεν ξέρω αν έχει αναφερθεί αλλά πως το βλέπετε αν στο excel  υπήρχε στο τέλος μια στήλη που να αναφέρει αν υπάρχει χρονική δέσμευση και για πόσο ??

π.χ. ΧΡΟΝΙΚΗ ΔΕΣΜΕΥΣΗ 

        ΝΑΙ, 24 ΜΗΝΕΣ

ή

ΡΗΤΡΑ ΑΠΟΧΩΡΗΣΗΣ

ΝΑΙ

ΟΧΙ

ΝΑΙ

...κτλ

Για το excel του korakios λες?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 24,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • korakios

    5900

  • HERTHAN

    1466

  • ekrepali

    1040

  • DownUNDERground

    753

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

20 ώρες πριν, Doubt είπε

Είμαι στη volterra και μου ήρθε πρώτη φορά χρέωση "ρήτρα προσαρμογής" στα 7,91€ για κατανάλωση περίπου 770kWh το τετράμηνο (εκκαθαριστικός). Από όσα διάβασα σε προηγούμενες σελίδες το ίδιο συνέβη και σε άλλους, είδα και την απάντηση που δίνουν.

Θα στείλω ένα email για την τιμή των όπλων κι ας γνωρίζω την απάντηση. Το θέμα είναι από δω και πέρα τι κάνουμε; το ποσό δεν είναι τραγικό, αν συνυπολογίσουμε και την απουσία παγίου, κλιμακωτής χρέωσης κλπ.

Από την άλλη η κατανάλωση αυτή είναι σε εποχή με μικρές καταναλώσεις έτσι κι αλλιώς. Έχω δει και περίπου τις διπλές kWh σε εκκαθαριστικό, σχετικά πρόσφατα, σε εποχή με ψηλή κατανάλωση (κλιματιστικό κλπ). Να αρχίσω να "ψάχνομαι" για ΕΛΤΑ?

Σε εμένα που δίνω μετρήσεις, μόνο για το Δεκκέμβριο με κατανάλωση 980kwh μπου ήρθε επιβάρυνση 27€. Δηλαδή περίπου 3 λεπτά επάνω. Η διαφορά είναι λόγω των ΛΠ και όχι τόσο της ΟΤΣ, αν και σε εμένα νομίζω ότι μου υπολόγισαν λάθος και το όριο. 
Μετά τη στανταρ απάντησή τους, επανήλθα. Αν δεν το διορθώσουν, θα το τραβήξω και πάλι με το συνήγορο και σκέφομαι πλεόν, επειδή έχει γίνει πολλές φορές λάθος χρέωση να τους ζητήσω και επιπλεόν αποζημίωση για ηθική βλάβη.
Ωστόσο, κοιτώντας τι παίζει με τα προγράμματα, βλέπω ότι γενικά έχουν ανέβει αρκετά οι τιμές, το πρόγραμμα που έχω είναι πιο φθηνό από αυτά που κυκλοφορούν γενικώς.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 λεπτά πριν, naive είπε

Ωστόσο, κοιτώντας τι παίζει με τα προγράμματα, βλέπω ότι γενικά έχουν ανέβει αρκετά οι τιμές, το πρόγραμμα που έχω είναι πιο φθηνό από αυτά που κυκλοφορούν γενικώς.

Αυτό ακριβώς. Και να δικαιωθώ, θα μου πουν είστε ελεύθερος να φύγετε. Να φύγω και να πάω που; σα να είσαι σε λάκκο με 🐍 φίδια και να σου λένε σάλτα έξω κι έξω σουλατσάρουν λύκοι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημερα.

Εχει γνώση κάποιος για εναλλακτικο παροχο για επαγγελματικο Γ22? 

Εχω καταναλωση περιπου 1600 KWh το μηνα.

Επίσης να ευχαριστησω τα παιδια που κάνανε φοβερή δουλειά με τα εξελακια για παροχο στο σπιτι που με βοήθησαν παρα πολυ .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στην δικια μου περιπτωση 2700+ ανα τετραμηνο βλεπω οτι θα βγει σε ενναλακτικο   60 ευρω τουλαχιστον φτηνοτερα  

3 ώρες πριν, teller είπε

Τα ΕΛΤΑ θα φύγουν από την Ενέργεια, ρε παίδες.

Απορώ πως δεν έχει γίνει ήδη κιόλας.

 

τι εννοεις;

Που να παω εχω κοτ α το ξεπερναω ομως , θα ηθελα κατι με ξεκαθαρη χρεωση χωρις  ΟΤΣ ...ΚΤΛΠ  ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 λεπτά πριν, artshadows είπε

Στην δικια μου περιπτωση 2700+ ανα τετραμηνο βλεπω οτι θα βγει σε ενναλακτικο   60 ευρω τουλαχιστον φτηνοτερα  

τι εννοεις;

Που να παω εχω κοτ α το ξεπερναω ομως , θα ηθελα κατι με ξεκαθαρη χρεωση χωρις  ΟΤΣ ...ΚΤΛΠ  ;

πηρα τηλ  voltera μου ειπαν  οτι δεν εχουν ΟΤΣ δεν εχουν παγιο ουτε δεσμευση  χρεωση 0.0899 αλλα δεν κανουν το 5% εξτρα  επτωση διοτι εχω κοτ Α  και δεχονται αιτησεις λογο κοτ Α μονο αμα υπαρχη και συσταση  απο απλο γνωστο η συγγενη  αλλιως αποριπτεται λογο κοτ ..αυτο το τελευταιο λιγο κουφο

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 λεπτά πριν, artshadows είπε

πηρα τηλ  voltera μου ειπαν  οτι δεν εχουν ΟΤΣ δεν εχουν παγιο ουτε δεσμευση  χρεωση 0.0899 αλλα δεν κανουν το 5% εξτρα  επτωση διοτι εχω κοτ Α  και δεχονται αιτησεις λογο κοτ Α μονο αμα υπαρχη και συσταση  απο απλο γνωστο η συγγενη  αλλιως αποριπτεται λογο κοτ ..αυτο το τελευταιο λιγο κουφο

 

Στον  @HERTHANτου είπαν πρώτα να το κόψει και μετά να ξανακάνει αίτηση , λογικά δε θέλουν ΚΟΤ

 

Και elpedison δεν εφαρμόζει έκπτωση 15% στο ΚΟΤ

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 λεπτά πριν, korakios είπε

Στον  @HERTHANτου είπαν πρώτα να το κόψει και μετά να ξανακάνει αίτηση , λογικά δε θέλουν ΚΟΤ

 

Και elpedison δεν εφαρμόζει έκπτωση 15% στο ΚΟΤ

Ναι ετσι ακριβως μου ειχαν πει απο την Volterra και για την Elpedison δεν ισχυει η εκπτωση 15% και το γραφει στην συμβαση προς το τελος αν θυαμαι καλα.

Eπισης τωρα μ'ενημερωσαν απο Ηρων οτι με το προγραμμα Only home που θελω να βαλω δεν δινει τα 50 ευρω δωρο.

Οποτε αυτο που θα κανω ειναι να βαλω αρχικα το 24/7 Νυχτερινο να παρω τα 50 ευρω δωρο και αργοτερα θ'αλλαξω και θα βαλω το Only home μιας και το 24/7 ειναι αοριστου και μπορω ν'αλλαξω προγραμμα οποτε θελω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Πρόσθεσα κι άλλα προγράμματα στο φύλλο excel. Τα στοιχεία με κόκκινο χρώμα είναι με επιφύλαξη, καθώς τα πήρα από τον σχετικό πίνακα του allazorevma.

Επίσης, σχετικά με τους υπολογισμούς για τα προγράμματα Genius της Protergia, νομίζω ότι ερμήνευσα σωστά αυτά που γράφουν στους όρους - δεν ήταν πολύ εύκολο. Όποιος ενδιαφέρεται για τους υπολογισμούς αυτούς, θα τους βρει στα κελιά της περιοχής R1 με V15. Τους έκρυψα με λευκό χρώμα, για να μην ενοχλούν.

Και βέβαια μην ξεχνάτε, για να έχετε σωστές συγκρίσεις να εισάγετε τη σωστή μέση ΟΤΣ και τις μηνιαίες καταναλώσεις ημέρας και νύχτας στα αντίστοιχα πράσινα κελιά στο πάνω μέρος.

https://docs.google.com/spreadsheets/d/1UuBbZonruZuwWXDh8lgUr52jRUSsF5_g0iN26TuYsr4/edit?usp=sharing

Επεξ/σία από vsk
  • Like 1
  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, ultimamage είπε

Καλημερα.

Εχει γνώση κάποιος για εναλλακτικο παροχο για επαγγελματικο Γ22? 

Εχω καταναλωση περιπου 1600 KWh το μηνα.

Επίσης να ευχαριστησω τα παιδια που κάνανε φοβερή δουλειά με τα εξελακια για παροχο στο σπιτι που με βοήθησαν παρα πολυ .

Επειδη το εχω ψαξει εγω εχω βαλει το παρακατω προγραμμα απο την Volterra.

https://www.volterra.gr/gia-thn-epixeirhsh/ilektriki-energia/business-v22/

1 ώρα πριν, artshadows είπε

Στην δικια μου περιπτωση 2700+ ανα τετραμηνο βλεπω οτι θα βγει σε ενναλακτικο   60 ευρω τουλαχιστον φτηνοτερα  

τι εννοεις;

Που να παω εχω κοτ α το ξεπερναω ομως , θα ηθελα κατι με ξεκαθαρη χρεωση χωρις  ΟΤΣ ...ΚΤΛΠ  ;

 

1 ώρα πριν, livornian7 είπε

με κοτβ και χωρις διαθεση να το ψαξω,υπαρχει συμφερουσα αλλαγη και αν ναι που?/ευχαριστω!!

Θεωρω οτι τα καλυτερα προγραμματα για ΚΟΤ ειναι αυτα που εχουν χαμηλη την αρχικη τιμη προμηθειας.

Ειναι της Ελτα και το προγραμμα της Ηρων το Only Home Υπαρχει και το 24/7 Νυχτερινο της Ηρων με ΟΤΣ αλλα για τους πρωτους 6 μηνες η Ηρων δεν χρεωνει ΟΤΣ.

Ανεφερα ομως πιο πανω οτι με το Only Ηome δεν σου δινει τα 50 ευρω δωρο.Γι'αυτο θα ειναι καλυτερα να μπει το 24/7 Νυχτερινο αρχικα το οποιο ειναι και χωρις δεσμευση για να παρει καποιος το δωρο των 50 ευρω και μετα πριν το 6μηνο να κανει αλλαγη και να βαλει το Only Home.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...