Προς το περιεχόμενο

Ποιον εναλλακτικό πάροχο αντί ΔΕΗ?


Hamurabi

Προτεινόμενες αναρτήσεις

8 λεπτά πριν, Depeche3 είπε

Περιμενω να δω τον εκκαθαριστικο που θα ερθει αυτο τον μηνα,  πρωτα να εφαρμοστει κ ποσο θα ειναι η ΟΤΣ κ μετα να σου πω τι κερδος ειχα σε σχεση με τις υπολοιπες εταιριες . 

 

Και χωρίς ΟΤΣ , έστω οτι δε θα εφαρμοστεί ποτέ , στα ίδια με Volterra και Solar που δεν έχουν δέσμευση είσαι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 24,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • korakios

    5900

  • HERTHAN

    1466

  • ekrepali

    1040

  • DownUNDERground

    753

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

1 ώρα πριν, korakios είπε

Και χωρίς ΟΤΣ , έστω οτι δε θα εφαρμοστεί ποτέ , στα ίδια με Volterra και Solar που δεν έχουν δέσμευση είσαι

Ποια προγράμματα λες από αυτές τις εταιρίες ότι είναι τα ίδια με κοτ ;;;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, Depeche3 είπε

Ποια προγράμματα λες από αυτές τις εταιρίες ότι είναι τα ίδια με κοτ ;;;

Ξέχασα ότι είσαι ΚΟΤ , Solar δεν ξέρω αν θες ρώτα , Volterra υποστηρίζει αλλά είχαν πει ότι πρέπει να κάνεις διακοπή πρώτα το οποίο δεν έχει λογική 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, korakios είπε

Volterra υποστηρίζει αλλά είχαν πει ότι πρέπει να κάνεις διακοπή πρώτα το οποίο δεν έχει λογική 

Ισχυει ετσι ακριβως μου ειχαν πει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 19/2/2018 στις 10:17 ΠΜ, teddy71 είπε

Το ηλεκτρικο ρευμα ειναι χονδρικα 1/3 του λογαριασμου. Και απο 1/3 οι ρυθθμιζομενες χρεώσεις και τα δημοτικα τελη-ερτ τα οποια  θα πληρωνεις και στον εναλλακτικό παροχο. Οποτε  μειωση θα εχεις μονο στο ρευμα δηλαδη στο 1/3. Αν δινεις τωρα στο 4μηνο 300€ μςιωση θα εχεις στα 100-120€ του συνολικου λογαριασμού το οποιο δεν νομιζω να ξεπερναει 10-15€ το τετραμηνο οφελος. Αν υπαρξη και αυξηση της οτσ πιθανόν να μην εχεις οφελος και να πληρωσεις και παραπανω απο οτι στη δεη. Σε εμενα υπολογισα, αν δεν υπαρξη μεταβολη στην οτσ, το οφελος μου να ειναι γυρω 4€ το 4μηνο δηλαδη 1€ το μηνα, γελοια ποσα. Ο περισφοτερος κοσμος ακουει για μειωση 20-30% και νομιζει οτι αυτη αναφερεται στο συνολο του λογαριασμου αλλά σύντομα ανακαλυπτει οτι κατι τετοιο δεν ισχυει αλλα και ουτε στο ηλεκτρικο ρευμα.

Το ποσοστο αυτο μειωσης το υπολογιζουν στην περιπτωση που εξοφλεις εγκαιρως τον λογαριασμο για ενα χρονικο διαστημα χωρις ομως να λαμβανουν υποψη οτι αναλογη εκπτωση και η δεη. Ουσιαστικό οφελος εχεις μονο αν εχεις πολυ υψηλες καταναλωσεις, αν ειναι χαμηλη το οφελος (αν υπαρξη λογω οτσ) δεν ξεπερναει το εναν καφε στο ορθιο κιολας. 

Ωραίο ποστ.

Έχει αλλάξει κάτι από τότε; Μούφα η όλη ιστορία με τους εναλλακτικούς παρόχους ρεύματος;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, teller είπε

Ωραίο ποστ.

Έχει αλλάξει κάτι από τότε; Μούφα η όλη ιστορία με τους εναλλακτικούς παρόχους ρεύματος;

Εξαρτάται την κατανάλωση , πχ βάλε την ετήσια και δες μόνος σου

Μέρας

https://drive.google.com/file/d/1dBcV9v0qeenuHLsZ0KngrRDSNpUeB9sd/view

Νύχτας

https://drive.google.com/file/d/1ML9TRg1zz4uRlCYchnJoxIMK370iaOrW/view

7 ώρες πριν, HERTHAN είπε

Ισχυει ετσι ακριβως μου ειχαν πει.

Αν το έχεις σε email και έχεις χρόνο ,ξέχασα να στο πω την προηγούμενη φορά, δεν το κοινοποιείς στην ΡΑΕ έτσι για το γμτ της υπόθεσης ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

22 ώρες πριν, nhzt είπε

1.Φυσικά και δεν χρειάζεται να κάνεις νέα αίτηση. Επαναλαμβάνω, η αίτηση για ΚΟΤ ισχύει για όλους τους παροχους. Είναι αναφαίρετο δικαίωμα του κάθε πολίτη που το δικαιούται. 

2. Την έκπτωση την παίρνεις μέχρι τις kwh που δικαιούσαι ανάλογα με το ΚΟΤ (Α ή Β). Δηλ αν εχεις 2700kwh και δικαιούσαι έκπτωση μέχρι 1600kwh, τότε θα πάρεις την έκπτωση για τις 1600 και τις υπόλοιπες 1100 χωρίς έκπτωση. Αυτό δεν ισχύει για όλους τους παροχους, όχι μόνο για την ΔΕΗ. Δεν κάνει αυτό η ΔΕΗ, πάρε τηλ και ρωτα. Διαβασετο και στην αίτηση που έκανες. 

Ζητώ συγνώμη για την παραπάνω λανθασμένη ανάρτηση μου, που αφορά στην περίπτωση 2. Μου την μετέφεραν λάθος.

22 ώρες πριν, korakios είπε

για υπέρβαση άνω του 10%, και εφόσον η μέση τετραμηνιαία κατανάλωση σε ετήσια κυλιόμενη βάση, βάσει καταμετρημένων ενδείξεων, υπερβαίνει τα όρια κατανάλωσης που προβλέπονται για κάθε δικαιούχο, δεν εφαρμόζεται το Κ.Ο.Τ. για το συγκεκριμένο τετράμηνο,

ΔΕΔΔΗΕ

Αυτή είναι η σωστή απάντηση στην περίπτωση που κάποιος υπερβεί την κατανάλωση που του ορίζει το ΚΟΤ.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

31 λεπτά πριν, korakios είπε

Εξαρτάται την κατανάλωση , πχ βάλε την ετήσια και δες μόνος σου

Μέρας

https://drive.google.com/file/d/1dBcV9v0qeenuHLsZ0KngrRDSNpUeB9sd/view

Νύχτας

https://drive.google.com/file/d/1ML9TRg1zz4uRlCYchnJoxIMK370iaOrW/view

Ευχαριστώ για τα links.

Αν η καλύτερη περίπτωση (απ' αυτά που βλέπω στο xls) είναι το nrg save 40% με €90 το χρόνο, να μου λείπει το βύσσινο. Μιλάμε για €7.5 το μήνα δηλ ούτε ένα πλύσιμο αυτοκινήτου lol.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

45 λεπτά πριν, teller είπε

Ωραίο ποστ.

Έχει αλλάξει κάτι από τότε; Μούφα η όλη ιστορία με τους εναλλακτικούς παρόχους ρεύματος;

Δεν είναι έτσι για να λέμε την αλήθεια.

ΟΤΙ και να χρεώσουν οι άλλοι πάροχοι ΔΕΝ θα πάει ακριβότερα από την ΔΕΗ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
23 λεπτά πριν, teller είπε

Ευχαριστώ για τα links.

Αν η καλύτερη περίπτωση (απ' αυτά που βλέπω στο xls) είναι το nrg save 40% με €90 το χρόνο, να μου λείπει το βύσσινο. Μιλάμε για €7.5 το μήνα δηλ ούτε ένα πλύσιμο αυτοκινήτου lol.

Εξαρτάται την κατανάλωσή σου και το τι θεωρείς εσύ σαν ποσό που αξίζει.

Edit: τώρα πρόσεξα που λες 90Ε, μήπως δε συμπλήρωσες τις ετήσιες κιλοβατώρες? Γιατί default είναι 3750 (μέσος όρος 1250/τετράμηνο).

Προσωπικά 100/χρόνο γλύτωσα μέχρι τώρα αλλά και 20Ε το χρόνο ανα έτος να ήταν είναι 20ρικο που θα έκαιγα στη σόμπα .

Άλλοι με κλιματιστικά , αντλίες θερμότητας ή χειρότερα με θερμοπομπούς για θέρμανση γλυτώνουν αρκετά παραπάνω

20 λεπτά πριν, GREGORYMO είπε

Δεν είναι έτσι για να λέμε την αλήθεια.

ΟΤΙ και να χρεώσουν οι άλλοι πάροχοι ΔΕΝ θα πάει ακριβότερα από την ΔΕΗ.

Μπα, μη το λες , όταν βαράνε ρήτρες στα αντίστοιχα προγράμματα υπάρχουν και περιπτώσεις που ξεφεύγει η κατάσταση

https://docs.google.com/spreadsheets/d/1UuBbZonruZuwWXDh8lgUr52jRUSsF5_g0iN26TuYsr4/edit?usp=sharing

Επεξ/σία από korakios
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
16 λεπτά πριν, korakios είπε

Εξαρτάται την κατανάλωσή σου και το τι θεωρείς εσύ σαν ποσό που αξίζει.

Edit: τώρα πρόσεξα που λες 90Ε, μήπως δε συμπλήρωσες τις ετήσιες κιλοβατώρες? Γιατί default είναι 3750 (μέσος όρος 1250/τετράμηνο).

Προσωπικά 100/χρόνο γλύτωσα μέχρι τώρα αλλά και 20Ε το χρόνο ανα έτος να ήταν είναι 20ρικο που θα έκαιγα στη σόμπα .

Ναι, δεν έβαλα τίποτα. Απλά βλέπω το €90 στη σύγκριση, με το xls ως έχει.

Αν και είναι καθαρά προσωπικό το θέμα, εγώ μόνο με €20/μήνα saving, θα έμπαινα στη διαδικασία αλλαγής παρόχου.

Επεξ/σία από teller
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, teller είπε

Ναι, δεν έβαλα τίποτα. Απλά βλέπω το €90 στη σύγκριση, με το xls ως έχει.

Αν και είναι καθαρά προσωπικό το θέμα, εγώ μόνο με €20/μήνα saving, θα έμπαινα στη διαδικασία αλλαγής παρόχου.

Το χρόνο πόσο καις ? ή αν έχεις εκκαθαριστικό τετραμήνου

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, korakios είπε

Το χρόνο πόσο καις ? ή αν έχεις εκκαθαριστικό τετραμήνου

Έχω 2 διαμερίσματα. Στον τελευταίο εκκαθαριστικό, στο ένα βλέπω 840 (μέρα) & 385 (νύχτα) και στο άλλο 435 και 501 αντίστοιχα.

Φαντάζομαι, κάπως έτσι πάει όλο το χρόνο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
20 λεπτά πριν, teller είπε

Έχω 2 διαμερίσματα. Στον τελευταίο εκκαθαριστικό, στο ένα βλέπω 840 (μέρα) & 385 (νύχτα) και στο άλλο 435 και 501 αντίστοιχα.

Φαντάζομαι, κάπως έτσι πάει όλο το χρόνο.

οκ, και για τα 2 είσαι λίγο πάνω απο 100/έτος

έπρεπε να κάνεις την προσφορά της ΔΕΗ που έδινε 100Ε δώρο στο myhome enter μέχρι τέλος του έτους, για τέτοιες καταναλώσεις ήταν καλή, ίσως ξαναβγάλει

Επεξ/σία από korakios
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ευχαριστώ που ασχολήθηκες.

Αν και δεν το βλέπω να κάνω την κίνηση, προσωπικά ποια θα μου πρότεινες;

/edit:

Μάλλον με κάλυψες με το 2ο που είπες. Δεν το γνώριζα αυτό. Θα παρακολουθώ μήπως η ΔΕΗ βγάλει πάλι προσφορά, λοιπόν.

Επεξ/σία από teller
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...