Προς το περιεχόμενο

Ποιον εναλλακτικό πάροχο αντί ΔΕΗ?


Hamurabi

Προτεινόμενες αναρτήσεις

7 λεπτά πριν, Kzaxas είπε

Και εγώ αυτής της άποψης ειμσι.Θα ρωτήσω και την solar αύριο αν μπορεί το fix να συνδυαστεί με KOT για να έχω και έχουμε μια πιο ολοκληρωμένη εικόνα.

Εχει μεγαλη αρχικη τιμη(0,0895) παντως να ξερεις και δεν σε συμφερει καθολου με το ΚΟΤ μιας και υπαρχουν φθηνοτερα προγραμματα.

1 λεπτό πριν, korakios είπε

Σίγουρα ? ΚΟΤ Α ναι , για ΚΟΤ Β είσαι σίγουρος?

Πες μου οτι δεν είσαι σίγουρος να πάω να κοιμηθώ !

Ειμαι 100%.......σημερα δεν θα πας για υπνο.

Θα στο επιβεβαιωσει και ο kzaxas που εχει ΚΟΤ.

Αλλος ενα λογος που δεν τον συμφερει να παει στο save 40 και να χασει το ΚΟΤ.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 24,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • korakios

    5900

  • HERTHAN

    1466

  • ekrepali

    1040

  • DownUNDERground

    753

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

5 λεπτά πριν, HERTHAN είπε

Εχει μεγαλη αρχικη τιμη(0,0895) παντως να ξερεις και δεν σε συμφερει καθολου με το ΚΟΤ μιας και υπαρχουν φθηνοτερα προγραμματα.

Ειμαι 100%.......σημερα δεν θα πας για υπνο.

Θα στο επιβεβαιωσει και ο kzaxas που εχει ΚΟΤ.

Αλλος ενα λογος που δεν τον συμφερει να παει στο save 40 και να χασει το ΚΟΤ.

Δυστυχώς βγήκα από τον ΚΟΤ όταν έφυγα από την ΔΕΗ πριν πέντε χρόνια 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 λεπτά πριν, HERTHAN είπε

Ειμαι 100%.......σημερα δεν θα πας για υπνο.

Μπαααα, απλά πράγματα ΕΛΤΑ ή Solar (αν έχει ΚΟΤ) , ω , κάτσε , μα τι παρατήρησα , αυτές δεν είναι και οι αγαπημένες σου εταιρίες ???!!!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

 

15 λεπτά πριν, Kzaxas είπε

Δυστυχώς βγήκα από τον ΚΟΤ όταν έφυγα από την ΔΕΗ πριν πέντε χρόνια 

Απλα τωρα μπορεις να ξαναμπεις και το σκεφτεσαι σωστα?

Επεξ/σία από HERTHAN
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, korakios είπε

Μπαααα, απλά πράγματα ΕΛΤΑ ή Solar (αν έχει ΚΟΤ) , ω , κάτσε , μα τι παρατήρησα , αυτές δεν είναι και οι αγαπημένες σου εταιρίες ???!!!

Οχι δεν με συμφερει και δεν θελω κιολας μιας και δεν τις κοιταξα ποτε.

Το προγραμμα που επελεξα ειναι το καλυτερο για εμενα που εχω ΚΟΤ κι ευτυχως που το καταλαβα μετα απο αρκετο καιρο τι πρεπει να υπολογισω.

Μόλις τώρα, Kzaxas είπε

Έτσι ακριβώς,είπα να συνδυάσω κάτι πιο σταθερό αν γίνετε με τον ΚΟΤ

Κοιτα θεωρω οτι το ΚΟΤ συμφερει σιγουρα αλλα εφοσον το ξεπερνας στην ουσια ειναι σαν να μην εχεις.

Παντως αν το συνδυασεις με ενα απο τα προγραμματα που ειχαμε πει των Ελτα και Ηρων κι αν υπολογισεις και οτι δεν θα εχεις καθολους χρεωσεις ΥΚΩ τοτε πιστευω πως δεν αξιζει να πας στο save.

Ποσο χρεωθηκες σε ΥΚΩ το τελευταιο ετος?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, HERTHAN είπε

Οχι δεν με συμφερει και δεν θελω κιολας μιας και δεν τις κοιταξα ποτε.

Το προγραμμα που επελεξα ειναι το καλυτερο για εμενα που εχω ΚΟΤ κι ευτυχως που το καταλαβα μετα απο αρκετο καιρο τι πρεπει να υπολογισω.

Κοιτα θεωρω οτι το ΚΟΤ συμφερει σιγουρα αλλα εφοσον το ξεπερνας στην ουσια ειναι σαν να μην εχεις.

Παντως αν το συνδυασεις με ενα απο τα προγραμματα που ειχαμε πει των Ελτα και Ηρων κι αν υπολογισεις και οτι δεν θα εχεις καθολους χρεωσεις ΥΚΩ τοτε πιστευω πως δεν αξιζει να πας στο save.

Ποσο χρεωθηκες σε ΥΚΩ το τελευταιο ετος?

Περίπου 140 ευρώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, Kzaxas είπε

Περίπου 140 ευρώ

Υπολογισε τα κι αυτα γιατι με ΚΟΤ θα τα γλιτωνες αν ειχες και φυσικα θα τα γλιτωσεις αν το ενεργοποιησεις ξανα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@Kzaxasαν καταφέρεις και πάρεις κάτι πιο αποδοτικό για θέρμανση ,ίσως κάνεις σύντομα απόσβεση με το να μην ξεπερνάς τα όρια ΚΟΤ το δσκολο τετράμηνο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

26 λεπτά πριν, korakios είπε

@Kzaxasαν καταφέρεις και πάρεις κάτι πιο αποδοτικό για θέρμανση ,ίσως κάνεις σύντομα απόσβεση με το να μην ξεπερνάς τα όρια ΚΟΤ το δσκολο τετράμηνο

Αντλια δεν εχει η κανω λαθος?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, korakios είπε

ναι, τις ώρες του νυχτερινού ρεύματος . Μειωμένες ΥΚΩ και μηδενικές χρεώσεις στο σύστημα μεταφοράς , διανομής

ναι , μπορείς να δεις τη διαφορά στο excel μέρας που δείχνει πόσο (περίπου) κερδίζεις απο τις ρυθμιζόμενες . Αυξάνοντας το ποσοστό (10%) βλέπεις όσο πιο πολύ εκμεταλλεύεσαι τις ώρες νυχτερινού τόσο περισσότερο κερδίζεις

https://drive.google.com/file/d/1dBcV9v0qeenuHLsZ0KngrRDSNpUeB9sd/view?usp=sharing

βάζω και το νυχτερινό με την ευκαιρία

https://drive.google.com/file/d/1ML9TRg1zz4uRlCYchnJoxIMK370iaOrW/view?usp=sharing

 

Ρε κόρακα το παλεβω το ρημάδι  να αλλαξω τις κιλοβατώρες αλλά δεν μπορώ η κάνω κατι λαθος η  δεν ξέρω τι.εχω το χρόνο 4500 ημερήσιες και 1500 βραδινές εκεί παίζω τα 2 τελευταία χρόνια.Μπορεις να βάλεις εσύ τους αριθμούς γιατί ψάχνω  να τους πηδήξω λίγο εκεί στην βολτερα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

34 λεπτά πριν, korakios είπε

@Kzaxasαν καταφέρεις και πάρεις κάτι πιο αποδοτικό για θέρμανση ,ίσως κάνεις σύντομα απόσβεση με το να μην ξεπερνάς τα όρια ΚΟΤ το δσκολο τετράμηνο

Έχω αντλία θερμότητας, παίζει μεγάλο ρόλο η εξωτερική θερμοκρασία,όσο πιο πολύ κρύο έχει τόσο πιο πολύ δουλεύει.

Απλά νομίζω ότι μπορώ να το κρατήσω στα επίπεδα του ΚΟΤ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, Kzaxas είπε

Ναι σωστά

Ε μια χαρα αποδοτικο ειναι........βασικα ισως να ειναι και το αποδοτικοτερο απ'ολα.

Για μενα μην πας σε προγραμμα χωρις ΚΟΤ γιατι η καθαρη εκπτωση του 0,045 ειναι πολυ μεγαλη ειδικα για 8 μηνες τον χρονο.Βαλε και στην διαφορα των ΥΚΩ και εισαι μια χαρα.

Κανε κι εσυ στον Ελτα αν ειναι οπως εχουν κανει και τα υπολοιπα παιδια.Ειναι το φθηνοτερο απ'ολα με το ΚΟΤ και ειδικα αν δεν ενεργοποιηθει η ρητρα.

 

4 λεπτά πριν, danaos7 είπε

Ρε κόρακα το παλεβω το ρημάδι  να αλλαξω τις κιλοβατώρες αλλά δεν μπορώ η κάνω κατι λαθος η  δεν ξέρω τι.εχω το χρόνο 4500 ημερήσιες και 1500 βραδινές εκεί παίζω τα 2 τελευταία χρόνια.Μπορεις να βάλεις εσύ τους αριθμούς γιατί ψάχνω  να τους πηδήξω λίγο εκεί στην βολτερα.

Αστον θα πηγε για υπνο τελικα.

Τι εχεις μονοφασικο η τριφασικο?

Εχεις ΚΟΤ?

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, HERTHAN είπε

Ε μια χαρα αποδοτικο ειναι........βασικα ισως να ειναι και το αποδοτικοτερο απ'ολα.

Για μενα μην πας σε προγραμμα χωρις ΚΟΤ γιατι η καθαρη εκπτωση του 0,045 ειναι πολυ μεγαλη ειδικα για 8 μηνες τον χρονο.Βαλε και στην διαφορα των ΥΚΩ και εισαι μια χαρα.

Κανε κι εσυ στον Ελτα αν ειναι οπως εχουν κανει και τα υπολοιπα παιδια.Ειναι το φθηνοτερο απ'ολα με το ΚΟΤ και ειδικα αν δεν ενεργοποιηθει η ρητρα.

 

Έχει ενεργοποιηθεί η ρήτρα μέχρι τώρα σε κανέναν στα ΕΛΤΑ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...