Προς το περιεχόμενο

Ποιον εναλλακτικό πάροχο αντί ΔΕΗ?


Hamurabi

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Εμένα πάντως αυτό το ΕΝ.α μου φαίνεται αρκετά έξυπνο...τι εννοώ:

Είμαι μία εταιρεία που θέλει χρηματοδότες για το νέο της ενεργειακό πάρκο. Πόσο κοστίζει; Ας υποθέσουμε ένα πάρκο 10mW με κόστος 10,000,000€. Τι κάνω; Χμμμ...πουλάω 2,500 ΕΝ.α και μαζεύω το μαρούλι. Τώρα εάν η δημοπρατούμενη ενέργεια που θα παράξει το πάρκο είναι μεγαλύτερη από το κόστος του net metering που πούλησα στους πελάτες μου έχω επιπλέον κέρδος! Τι καλά!

19 ώρες πριν, Depeche3 είπε

Εγώ πάντως ακόμα κ σήμερα τα Φιξ δεν νομίζω ότι συμφέρουν κυρίως στις 3 μεγάλες εταιρίες γιατί η ΟΤΣ που χρεώνουν είναι πολύ χαμηλή σε σχέση με τους μη καθετοποιημενους

Αυτό δεν ισχύει με τίποτα...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 24,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • korakios

    5900

  • HERTHAN

    1466

  • ekrepali

    1040

  • DownUNDERground

    753

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

2 ώρες πριν, ababa641 είπε

Καλώς τον, έλα κι εσύ στον κλαμπ!!!

Στην πίσω σελίδα του λογαριασμού πάνω αριστερά εκεί που λέει ενδείξεις μετρητή αναφέρει ημέρας και νύχτας.
Εμένα π.χ. είναι ο ίδιος αριθμός.

Θυμάσαι ,πόσες μέρες κάνανε για να υπογράψεις και μετά πότε ενεργοποιήθηκαν οι κωδικοί στο site ?

 

17 λεπτά πριν, MasterBlaster είπε

Αυτό δεν ισχύει με τίποτα...

+1

βαρέθηκα να το λέω , τις περισσότερες κιλοβατώρες τις καις όταν και η τιμή αναπροσαρμογής είναι η μεγαλύτερη

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 λεπτά πριν, korakios είπε

Θυμάσαι ,πόσες μέρες κάνανε για να υπογράψεις και μετά πότε ενεργοποιήθηκαν οι κωδικοί στο site ?

Μέσα στην ίδια εβδομάδα είχαν τελειώσει όλα... όσο αφορά για το myelta νομίζω οτι αφού παραλάβουν την αίτηση μπορείς να μπεις... εγώ δεν ξέρω αν έχω αλλάξει πάροχο ακόμη, δεν μου έχουν στειλει μήνυμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
46 λεπτά πριν, ababa641 είπε

Μέσα στην ίδια εβδομάδα είχαν τελειώσει όλα... όσο αφορά για το myelta νομίζω οτι αφού παραλάβουν την αίτηση μπορείς να μπεις... εγώ δεν ξέρω αν έχω αλλάξει πάροχο ακόμη, δεν μου έχουν στειλει μήνυμα.

Με online αίτηση από εδώ ξεκίνησες;
https://eltaenergeia.gr/online-aitisi/
Αν ναι, ποιά μέρα;

Εγώ που την έκανα σήμερα ας πούμε ποιές είναι οι επόμενες κινήσεις (στέλνουν συμβόλαιο προς υπογραφή στο mail;) και πότε να τις περιμένω με βάση τη δική σου εμπειρία;

Επεξ/σία από DownUNDERground
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάντως να πούμε ότι ο Ήρων πρωτοπορεί διορθώστε με αν κάνω λάθος,αλλά ο Ήρων δεν ήταν ο πρώτος που πλασαρε το όλη μέρα νυχτερινό?

Και την πάτησε ο κόσμος (με χαμηλές καταναλώσεις κυρίως)με το έξτρα πάγιο και την ΟΤΣ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

ΕΛΤΑδίτες είναι και το άλλο... Ξέρετε τι θα γίνεται έτσι και μας καθυστερούν κανα γράμμα από εδώ και πέρα ε... Αλίμονό τους! Θα πηγαίνω με τον τελευταίο λογαριασμό ρεύματος στο ταχυδρομείο της περιοχής μου και θα αρχίζω τα "Ξέρεις ποιός είμαι εγώ;;;" κραδαίνοντας το λογαριασμό στο χέρι.😂

Επεξ/σία από DownUNDERground
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, Kzaxas είπε

Πάντως να πούμε ότι ο Ήρων πρωτοπορεί διορθώστε με αν κάνω λάθος,αλλά ο Ήρων δεν ήταν ο πρώτος που πλασαρε το όλη μέρα νυχτερινό?

Και την πάτησε ο κόσμος (με χαμηλές καταναλώσεις κυρίως)με το έξτρα πάγιο και την ΟΤΣ?

Όλοι το ίδιο κλέφτες είναι με τις ρήτρες και με τις ευλογίες της μαφίας

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έστειλε απάντηση η Volterra για τη "ρήτρα προσαρμογής".

Αναφορά σε κείμενο

Καλησπέρα σας, αναφορικά με το παρακάτω αίτημά σας, θα θέλαμε να σας ενημερώσουμε ότι το τελευταίο χρονικό διάστημα έχουν επέλθει απρόβλεπτες μεταβολές στην αγορά της ηλεκτρικής ενέργειας, οι οποίες έχουν άμεση επιρροή στο κόστος της προμήθειας της ενέργειας για την Εταιρεία μας. Οι άνω μεταβολές επηρεάζουν την ρήτρα προσαρμογής που ισχύει στην μεταξύ μας σύμβαση και η οποία προσαρμόζει την τιμή ανάλογα με τις διακυμάνσεις του κόστους προμήθειας ηλεκτρικής ενέργειας για έκαστη περίοδο κατανάλωσης του Πελάτη. Οι τιμές της εν λόγω ρήτρας τροποποιήθηκαν τελευταία λόγω αλλαγών των χρεώσεων από τον ΑΔΜΗΕ, οι οποίες είχαν ως αποτέλεσμα την  εκτίναξη του κόστους σε δυσθεώρητα μεγέθη. Η Εταιρεία έχει ήδη προσφύγει στις αρμόδιες αρχές διαμαρτυρόμενη έντονα και ζητώντας την λήψη άμεσων μέτρων για την αντιμετώπιση του εν λόγω ζητήματος. Αναλογιζόμαστε τη δυσαρέσκειά σας, αλλά θα θέλαμε να γνωρίζετε ότι η Εταιρεία μας βρίσκεται σε συνεχείς επαφές με τους αρμόδιους κρατικούς φορείς και τις αρμόδιες αρχές με σκοπό την άμεση επίλυση των ανωτέρω θεμάτων και θα σας κρατήσει ενήμερους για τυχόν εξελίξεις.

Επιπρόσθετα, θα θέλαμε να σας ενημερώσουμε ότι στο επισυναπτόμενο αρχείο μπορείτε να δείτε αναλυτικά  τον τρόπο υπολογισμού της χρέωσης ρήτρας προσαρμογής, όπως αυτό έχει αναρτηθεί στο site volterra.gr.

H οριακή τιμή συστήματος τροποποιήθηκε σε ρήτρα προσαρμογής και διαμορφώνεται στο άθροισμα Οριακής Τιμής Συστήματος, ΛΠ-2, ΛΠ-3, ΜΜΚΘΣΣ και απώλειες, δεδομένα τα οποία λαμβάνουμε κάθε μήνα από τον ΑΔΜΗΕ και εφαρμόζονται σε όλους τους πελάτες που κάνουν χρήση του Ελληνικού Συστήματος Ηλεκτρικής Ενέργειας, ανεξαρτήτως του Προμηθευτή που έχουν επιλέξει.

Αν το μέσο άθροισμα των παραπάνω δεδομένων είναι μεγαλύτερο του ανώτατου ορίου ρήτρας ΟΤΣ που καθορίζεται στην σύμβαση μας, τότε ο καταναλωτής επιβαρύνεται με χρέωση ρήτρας προσαρμογής.
Αν το άθροισμα των παραπάνω δεδομένων είναι μικρότερο του κατώτατου ορίου ρήτρας ΟΤΣ που καθορίζεται στην σύμβαση, τότε ο καταναλωτής επωφελείται με πίστωση ρήτρας προσαρμογής.
Και στις δύο περιπτώσεις η χρέωση (ή πίστωση) ρήτρα προσαρμογής υπολογίζεται με βάση τον παρακάτω μαθηματικό τύπο και εμφανίζεται σε εκκαθαριστικούς λογαριασμούς.

Ο τρόπος υπολογισμού είναι:
Μέσο Προσαυξημένο Άθροισμα(Ν) (€/MWh) = ( ΟΤΣ(Ν) + Μοναδιαίες Χρεώσεις ΛΠ(Ν) + Χρέωση ΜΜΚΘΣΣ(Ν) ) * ( 1 + Συντελεστής Απωλειών Δικτύου %Ν )

Σας ευχαριστούμε πολύ για το χρόνο σας.

Από όσα έχω διαβάσει τελευταία, πρέπει να ετοιμάζομαι ή για μεταπήδηση στο πρόγραμμα V1N (χωρίς ρήτρα) ή για αλλαγή παρόχου --> ΕΛΤΑ.

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Doubt είπε

Έστειλε απάντηση η Volterra για τη "ρήτρα προσαρμογής".

Από όσα έχω διαβάσει τελευταία, πρέπει να ετοιμάζομαι ή για μεταπήδηση στο πρόγραμμα V1N (χωρίς ρήτρα) ή για αλλαγή παρόχου --> ΕΛΤΑ.

Κάνε τώρα μεταπήδηση σήμερα μέχρι να αποφασίσεις για άλλο πάροχο . Για Δεκέμβριο το σύνολο βγαίνει πάνω απο 80 - άνω όριο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, korakios είπε

Κάνε τώρα μεταπήδηση σήμερα μέχρι να αποφασίσεις για άλλο πάροχο . Για Δεκέμβριο το σύνολο βγαίνει πάνω απο 80 - άνω όριο

Ο εκκαθαριστικός μου με τη χρέωση είχε εκδοθεί 31/12, οπότε το φάγαμε το αγγούρι ήδη.

Spoiler

cucumber GIF

 

Αυτά γράφει στο site και μάλιστα από τον Απρίλιο πέρσι, οπότε είναι καλυμμένοι.

 

895538636_.png.f7c6cc11a5ec10b89f31c1da3f089fa2.png

  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΕΛΤΑδίτες όπως λέει και ο @DownUNDERground: 
έχω να μπω στο φόρουμ ακριβώς 8 μέρες από τότε που με είπατε @korakios και @ababa641 να στείλω όλες τις ερωτήσεις μου στα ΕΛΤΑ. 
Σήμερα με απάντησαν στην μια από τις 6 ερωτήσεις, κι αυτή μισή! lol 
Τεσπα, στα αρνητικά: 
site: πολύ πρόχειρο του ποδαριού. 
τηλ.κέντρο: ανύπαρκτο! 
support: παίζει να έχει 1-2 κοριτσάκια μόνο για όλη την Ελλάδα!! 

Θετικά: (σχεδόν) Δημόσια εταιρεία (τα ζα μου αργά!), βαριέμαι να κόψω το ρεύμα για 12ευρώ. 
Εννοείται η χαμηλότερη χρέωση χωρίς ΟΤΣ και ρήτρες. 
ΚΟΤ, ισχύει. 
Και για μένα αυτό που σκέφτηκα, επειδή ΕΛΤΑ υπάρχει και στο τελευταίο κουτσοχώρι, θα υπάρχει έστω κάποιος να καταγράφει τις κιλοβατώρες στο τετράμηνο, σε αντίθεση με πολλές ιδιωτικές που σε απομακρυσμένα μέρη της Ελλάδος, πατάνε μια φορά/χρόνο το πόδι τους για ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΟ εκκαθαριστικό! 
Οπότε συνΕΛΤΑδίτες, προσθέστε άλλον έναν στο club!!! ;)
(ετοιμάζομαι για αποστολή στοιχείων προς σύναψη σύμβασης)
 

Υ.Γ. στέλνουν ηλεκτρονικούς λογαριασμούς στο email
 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, Fallen333 είπε

Και για μένα αυτό που σκέφτηκα, επειδή ΕΛΤΑ υπάρχει και στο τελευταίο κουτσοχώρι, θα υπάρχει έστω κάποιος να καταγράφει τις κιλοβατώρες στο τετράμηνο, σε αντίθεση με πολλές ιδιωτικές που σε απομακρυσμένα μέρη της Ελλάδος, πατάνε μια φορά/χρόνο το πόδι τους για ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΟ εκκαθαριστικό! 
Οπότε συνΕΛΤΑδίτες, προσθέστε άλλον έναν στο club!!! ;)
(ετοιμάζομαι για αποστολή στοιχείων προς σύναψη σύμβασης)

Δεν έχει να κάνει με τον πάροχο αυτό, ο ΔΕΔΔΗΕ παίρνει τις μετρήσεις για όλους.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
14 λεπτά πριν, Doubt είπε

Δεν έχει να κάνει με τον πάροχο αυτό, ο ΔΕΔΔΗΕ παίρνει τις μετρήσεις για όλους.

Σίγουρα? 
Γιατί υπάρχουν παράπονα από διάφορους ιδιώτες για είτε λανθασμένη/ό,τι να'ναι καταγραφή κιλοβατώρων, είτε πραγματικό εκκαθαριστικό με πραγματικές κιλωβατόρες μια φορά τον χρόνο! 
Πχ, ΑΝ η watt+volt πχ έχει έναν μόνο πελάτη στην Άνω Ραχούλα Μετσόβου στα 2000 μέτρα υψόμετρο, τότε στέλνουν 11 έναντι λογαριασμούς και έναν εκκαθαριστικό μια φορά τον χρόνο. 

 

Τώρα, αν είναι της watt+volt ή της ΔΕΔΔΗΕ ο υπάλληλος που δεν πατάει το πόδι του, αυτό δεν το ξέρω!
 

Επεξ/σία από Fallen333
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, vsk είπε

Τελικά έκανα αίτηση στην NRG για το Save 40%. Θα ενεργοποιήσω το Fixed με τη λήξη του τετραμήνου, αφού μέχρι τότε δεν θα χρεώνουν ρήτρα αναπροσαρμογής.

Και εγώ σήμερα έκανα αίτηση στην nrg στο ίδιο πρόγραμμα και στο τετράμηνο θα ενεργοποιήσω το fixed. Επίσης στον 1ο λογαριασμό θα έχω και 25 ευρώ έκπτωση.. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...