Προς το περιεχόμενο

Ποιον εναλλακτικό πάροχο αντί ΔΕΗ?


Hamurabi

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 24,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • korakios

    5900

  • HERTHAN

    1466

  • ekrepali

    1040

  • DownUNDERground

    753

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

26 λεπτά πριν, Fallen333 είπε

Σίγουρα? 
Γιατί υπάρχουν παράπονα από διάφορους ιδιώτες για είτε λανθασμένη/ό,τι να'ναι καταγραφή κιλοβατώρων, είτε πραγματικό εκκαθαριστικό με πραγματικές κιλωβατόρες μια φορά τον χρόνο! 
Πχ, ΑΝ η watt+volt πχ έχει έναν μόνο πελάτη στην Άνω Ραχούλα Μετσόβου στα 2000 μέτρα υψόμετρο, τότε στέλνουν 11 έναντι λογαριασμούς και έναν εκκαθαριστικό μια φορά τον χρόνο. 

 

Τώρα, αν είναι της watt+volt ή της ΔΕΔΔΗΕ ο υπάλληλος που δεν πατάει το πόδι του, αυτό δεν το ξέρω!
 

Και γιατί δεν τους τις δίνεις μόνος σου να τελειώνεις;

https://ivr.deddie.gr/(S(fdzr1w553solfibxfjgjnaz5))/Login.aspx

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπόν έχουμε και λέμε.βολτερρα ήρθε λογαριασμός .27 ευρώ καπέλο και 10 τον προηγούμενο σαν διάφορες χρεώσεις -πιστωσεις.Παιρνω τηλέφωνο και ρωτώ τι παίζει 37 ευρώ καπέλο σε 2 μήνες.

Μου λένε  την παραμυθά ότι σε όλους έχει γίνει κτλ κτλ.οτσ και παπάρια.Την ρωτω βάση συμβολαίου που είχα υπογράψει ποσό είναι το όριο  μου και ποσό είναι τώρα.εγκεφαλικο η τύπισσα.Μου λεει ειχατε  40-70 όριο τώρα λέει έχει αλλάξει ,απαντώ έχω υπογράψει κάτι τέτοιο και δεν το ξέρω?είχα κάποια ενημέρωση από εσάς για κάποια αλλαγή? Όχι. Αιτουμε τις λέω λοιπόν αναλυτικούς λογαριασμούς από την μέρα που υπέγραψα το συμβόλαιο  για να δούμε  το ακριβώς πληρώνω και επίσης γιατί δεν είχα επιστροφή στην οτσ κάτω από το όριο που είχα υπογράψει όπως επίσης και επιστροφή ναπο ετμεαρ που δεν είδα ποτέ.επιπλεων την ενημέρωσα ότι θα κάνω καταγγελία στις αρμόδιες αρχές για παραπλάνηση   κτλ κτλ.περιμενω να δω τι θα μου στείλουν και πότε....

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ούτε εμένα με ειδοποίησαν για τις αλλαγές με κανέναν τρόπο από αυτούς που αναφέρονται στους όρους της σύμβασης μου. Μιλάω φυσικά για Volterra.

VOLTERRA.png.9c1024d05b602dccc8e83a3172b5592c.png

 

Επεξ/σία από vsk
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
7 λεπτά πριν, vsk είπε

Ούτε εμένα με ειδοποίησαν για τις αλλαγές με κανέναν τρόπο από αυτούς που αναφέρονται στους όρους της σύμβασης μου. Μιλάω φυσικά για Volterra.

VOLTERRA.png.9c1024d05b602dccc8e83a3172b5592c.png

 

Τίποτα από όλα αυτά εμένα .απλά μην τρελαθουμε κιόλας.55 ευρώ ρεύμα και  22 ρήτρα άι στο διάολο βραδιάτικα να πάνε.Συνολο  λογαριααμου  155.

Επεξ/σία από danaos7
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, danaos7 είπε

Τίποτα από όλα αυτά εμένα .απλά μην τρελαθουμε κιόλας.55 ευρώ ρεύμα και  27 ρήτρα άι στο διάολο βραδιάτικα να πάνε.Συνιλονλογαριααμουν155

Τα ίδια και η Ζενιθ γιαυτό και την έκανα, απλά μην περιμένεις μέρες απάντηση , στείλε κατευθείαν ΣτΚ.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, DownUNDERground είπε

Με online αίτηση από εδώ ξεκίνησες;
https://eltaenergeia.gr/online-aitisi/
Αν ναι, ποιά μέρα;

Εγώ που την έκανα σήμερα ας πούμε ποιές είναι οι επόμενες κινήσεις (στέλνουν συμβόλαιο προς υπογραφή στο mail;) και πότε να τις περιμένω με βάση τη δική σου εμπειρία;

30/12 έκανα αίτηση
7/1 μου έστειλαν email με τα δικαιολογητικά
10/1 τους τα στέλνω
14/1 μου έστειλαν την σύμβαση
14/1 στέλνω ερωτήματα και κάποιες αλλαγές προκειμένου να υπογράψω
15/1 μου απαντούν στα ερωτήματα και μου στέλνουν την σύμβαση διορθωμένη
16/1 έστειλα την σύμβαση

Όλα έγιναν μέσω email

Βέβαια έχω πέσει μέσα σε αργίες και σ/κ

Επεξ/σία από ababa641
  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

34 λεπτά πριν, korakios είπε

Τα ίδια και η Ζενιθ γιαυτό και την έκανα, απλά μην περιμένεις μέρες απάντηση , στείλε κατευθείαν ΣτΚ.

 Έφτιαξα ένα στα γρήγορα και τους τι έστειλα.

 

 

Στο πεδίο του λογαριασμού διάφορες χρεώσεις πιστώσεις δεν είναι ξεκάθαρο τι περιλαμβάνεται εκεί.Τα ποσά που αναγράφονται είναι τουλάχιστον κατά το δοκούν έως απαράδεκτα.

 

2.Στο πεδίο διάφορες χρεώσεις -φοροι?πως βγαίνει το ποσό σε αυτό το πεδίο ? Επίσης πως βγαίνει η ρήτρα ?με ποιο τρόπο?έπρεπε να υπάρχει ξεκάθαρα γραμμένος ο τρόπος.

 

3.Κατα την διάρκεια του συμβολαίου μου παρότι υπήρχε οτσ μικρότερη από το όριο ποτέ δεν μου πιστώθηκε κανένα ποσό.παραμόνο τις αυξήσεις θυμάστε.

 

4. Σύμφωνα με το Άρθρο 4 του ΦΕΚ Β 3373/31.08.2019 είμαι δικαιούχος αναδρομικής εκκαθάρισης χρεωσης ΕΤΜΕΑΡ και επιστροφής του υπολογίσθεντος ποσού ,κάτι τέτοιο έγινε? Όχι .

 

Για Όλα τα παραπάνω αιτουμαι αναλυτική επεξήγηση στα πεδία ρυθμιζόμενες χρεώσεις , διάφορες χρεώσεις - πιστώσεις και τρόπος υπολογισμού οτσ ανά λογαριασμό όπου έχει εφαρμοστεί .

 

Επιπλέων να αναφέρω ότι ουδέποτε υπέγραψα κάποιο άλλο συμβόλαιο ούτε ήρθε η εταιρεία σας σε επαφή μαζι μου με οποιοδήποτε τρόπο μυνημα-τηλεφωνο-email η επιστολή για οποιαδήποτε αλλαγή στο πρόγραμμα που βρίσκομαι ,οποτε επιφυλάσσομαι για κάθε νόμιμο δικαίωμα μου από όλα τα παραπάνω.

 

Το παραπάνω σας αποστέλλεται στης 26/01/2021 και παρακαλώ όπως η απάντηση σας να είναι σε εύλογο χρονικό περιθώριο.

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ουφ,έχω και εγώ ένα δωράκι από την NRG.

20,71 ευρώ σε κατανάλωση 734kwh ημέρας και 238 νύχτας.

Σε μια σύγκριση του 4 μηνου 16-12-2019 έως 16-4-2020 με κατανάλωση 2861 kWh ημέρας και 1256 νύχτας (μαζί με τα πάγια και 30 ευρώ ΟΤΣ) με το πρόγραμμα του ΕΛΤΑ η διαφορά είναι 6€ υπέρ του ΕΛΤΑ αν δεν χρεωθεί από αυτόν ΟΤΣ.

Με το Nrg fixed είμαι κερδισμένος σε σχέση με τα ΕΛΤΑ απλά δεν θα μπορώ να βάλω ΚΟΤ.

Θα επικοινωνήσω αύριο με Solar να δω σίγουρα αν συνδιαζετε το S1N fixed με κοτ και μετά θα επιλέξω.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

27 λεπτά πριν, Kzaxas είπε

Ουφ,έχω και εγώ ένα δωράκι από την NRG.

20,71 ευρώ σε κατανάλωση 734kwh ημέρας και 238 νύχτας.

Σε μια σύγκριση του 4 μηνου 16-12-2019 έως 16-4-2020 με κατανάλωση 2861 kWh ημέρας και 1256 νύχτας (μαζί με τα πάγια και 30 ευρώ ΟΤΣ) με το πρόγραμμα του ΕΛΤΑ η διαφορά είναι 6€ υπέρ του ΕΛΤΑ αν δεν χρεωθεί από αυτόν ΟΤΣ.

Με το Nrg fixed είμαι κερδισμένος σε σχέση με τα ΕΛΤΑ απλά δεν θα μπορώ να βάλω ΚΟΤ.

Θα επικοινωνήσω αύριο με Solar να δω σίγουρα αν συνδιαζετε το S1N fixed με κοτ και μετά θα επιλέξω.

 

Για να δούμε τι λέει και η nrg kzaxas.. 

Εγώ που έχω νυχτερινό μετρητή αλλά στο save 40 είναι ίδια η τιμή μέρα νύχτα, υπάρχει κάποια άλλη έκπτωση που μπορώ να έχω? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, Doubt είπε

Έστειλε απάντηση η Volterra για τη "ρήτρα προσαρμογής".

Από όσα έχω διαβάσει τελευταία, πρέπει να ετοιμάζομαι ή για μεταπήδηση στο πρόγραμμα V1N (χωρίς ρήτρα) ή για αλλαγή παρόχου --> ΕΛΤΑ.

Σου έστειλαν αναλυτικά το πώς βγήκε το νούμερο στο λογαρισμό σου; Γιατί εγώ νομίζω ότι εκτός απο την αλλαγή της ρήτρας, δε χρησιμοποίησαν και το όριο του 70 στην περίπτωσή μου. Περιμένω  και εγώ απάντηση.
Κατά τα άλλα, επειδή αναρτοούν κάτι στο site δε σημαίνει ότι άλλαξαν οι όροι σου. Το συμβόλαιο περιέχει πολύ συγκεκριμένο για να σε ενημερώσουν και να αποδεχθείς τις αλλαγές, όπως το επισημαίνει και ο danaos7 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, iliast33 είπε

Εγώ που έχω νυχτερινό μετρητή αλλά στο save 40 είναι ίδια η τιμή μέρα νύχτα, υπάρχει κάποια άλλη έκπτωση που μπορώ να έχω? 

τα 25 ευρώ ?
Τα άλλα προγράμματα δίναν και πόντους στη shell , μήπως έχει κάτι αντίστοιχο?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, Doubt είπε

Ο εκκαθαριστικός μου με τη χρέωση είχε εκδοθεί 31/12, οπότε το φάγαμε το αγγούρι ήδη.

  Εμφάνιση κρυμμένου περιεχομένου

cucumber GIF

 

Αυτά γράφει στο site και μάλιστα από τον Απρίλιο πέρσι, οπότε είναι καλυμμένοι.

 

895538636_.png.f7c6cc11a5ec10b89f31c1da3f089fa2.png

Ναι; Πες τους να διαβάσουν το ΦΕΚ 1364/2020 για τη τυποποίηση της ρήτρας προσαρμογής... Όσοι δεν εφαρμόζουν τύπο ρήτρας με άγνωστο μόνο την ΟΤΣ είναι παράνομοι.Οσοι δεν έχουν σταθερό πρόγραμμα για μικρούς πελάτες (οικίες και Γ21 επαγγελματικό) είναι παράνομοι. ΤΑ ΛΠ, ΜΜΚΘΣΣ, ΜΜΑΕ εκκαθαρίζονται και δεν είναι σύννομα. Όσοι λένε κάτι διαφορετικό απλά παραπλανούν. 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, iliast33 είπε

Για να δούμε τι λέει και η nrg kzaxas.. 

Εγώ που έχω νυχτερινό μετρητή αλλά στο save 40 είναι ίδια η τιμή μέρα νύχτα, υπάρχει κάποια άλλη έκπτωση που μπορώ να έχω? 

Δεν νομίζω να υπάρχει κάτι άλλο σε έκπτωση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, naive είπε

Σου έστειλαν αναλυτικά το πώς βγήκε το νούμερο στο λογαρισμό σου;

Όχι. Ούτε πρόκειται να ψάξω τα ΜΛΚΘ κλπ. δεν θα τους κάνω τη χάρη.

4 λεπτά πριν, naive είπε

Κατά τα άλλα, επειδή αναρτοούν κάτι στο site δε σημαίνει ότι άλλαξαν οι όροι σου. Το συμβόλαιο περιέχει πολύ συγκεκριμένο για να σε ενημερώσουν και να αποδεχθείς τις αλλαγές, όπως το επισημαίνει και ο danaos7

Πιθανότατα έχετε δίκιο, αλλά αμφιβάλω αν θα δικαιωθεί κανείς έτσι. Θα στείλω νέο email και θα ζητήσω ανάλυση κι εξηγήσεις για τα περί ενημέρωσης, αλλά κρατάω μικρό καλάθι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...