Προς το περιεχόμενο

Ποιον εναλλακτικό πάροχο αντί ΔΕΗ?


Hamurabi

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
12 λεπτά πριν, Kzaxas είπε

Έχει ενεργοποιηθεί η ρήτρα μέχρι τώρα σε κανέναν στα ΕΛΤΑ?

Οχι ειχαν αναφερει αν θυμαμαι καλα σε ενα παλικαρι που ειχε ρωτησει οτι δεν την εχουν ενεργοποιησει ποτε μεχρι σημερα.Θα το επιβεβαιωσει μολις δει το μηνυμα.

Δεν θυμαμαι ομως ποιος ειχε ρωτησει.

 

edit:Ελα το βρηκα και αντιγραφω το μηνυμα του ababa641.

Σε ερώτησή μου στα ΕΛΤΑ για ΟΤΣ και πρόωρη αποχώρηση που απάντησαν ...

καλησπέρα σας,

σας προωθούμε την σύμβαση εκ νέου,

μέχρι και σήμερα  δεν εφαρμόζετε ρήτρα αποχώρησης ούτε και ΟΤΣ στους λογαριασμούς ,

στη διάθεσή σας,

-------------------------------

Ειναι στην σελιδα 232 το μηνυμα πρωτο πρωτο.

Επεξ/σία από HERTHAN
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 24,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • korakios

    5900

  • HERTHAN

    1466

  • ekrepali

    1040

  • DownUNDERground

    753

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
7 ώρες πριν, HERTHAN είπε

Ε μια χαρα αποδοτικο ειναι........βασικα ισως να ειναι και το αποδοτικοτερο απ'ολα.

Για μενα μην πας σε προγραμμα χωρις ΚΟΤ γιατι η καθαρη εκπτωση του 0,045 ειναι πολυ μεγαλη ειδικα για 8 μηνες τον χρονο.Βαλε και στην διαφορα των ΥΚΩ και εισαι μια χαρα.

Κανε κι εσυ στον Ελτα αν ειναι οπως εχουν κανει και τα υπολοιπα παιδια.Ειναι το φθηνοτερο απ'ολα με το ΚΟΤ και ειδικα αν δεν ενεργοποιηθει η ρητρα.

 

Αστον θα πηγε για υπνο τελικα.

Τι εχεις μονοφασικο η τριφασικο?

Εχεις ΚΟΤ?

γ1ν μονοφασικό όχι Κοτ  , ευχαριστώ μαν 4500 μέρα,1500 νύχτα .

Επεξ/σία από danaos7
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλημέρα σας.

Προσπαθώ να διαβάσω το μεγαλύτερο κομμάτι τοιυ νήματος αλλά χαθεί λίγο.

Θα ήθελα να μου προτείνεται εταιρία και πρόγραμμα παρακαλώ!

Ήδη με έχουν καλέσει από PROTERGIA και ELPEDISON.

Δικαιούμαι ΚΟΤ, μονοφασικό, και δεν έχω νυχτερινό.

Μετακομίζω σε μεγαλύτερο σπίτι το οποίο θα έχει και μεγαλύτερες καταναλώσεις (στεγνωτήριο και ίσως μεγαλύτερο κλιματιστικό) από τις 1300kwh που έχω τώρα.

Αυθαίρετα υπολογίζω γύρω στις 1800kwh.

Τι μου προτείνεται? 

Πληρώνω πάντα στην ώρα μου.

Ευχαριστώ για την βοήθεια.

Επεξ/σία από trika9
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 ώρες πριν, korakios είπε

Όλοι οι πάροχοι παίρνουν απο ΔΕΔΔΗΕ. Αν δώσεις (ανα δίμηνο) εσύ την καταμέτρηση στη ΔΕΔΔΗΕ στις ημερομηνίες που ορίζει η ΔΕΔΔΗΕ  θα την πάρει και ο πάροχος

Η ΔΕΔΔΗΕ ορίζει ανα τετράμηνο και συγκεκριμένα πάνω στο έναντι δίμηνο της ΔΕΗ γιατί η ΔΕΗ πάντα βγάζει εκκαθαριστικό. 
Εκτός αν τον εκκαθαριστικό της ΔΕΗ τον μετράει/καταγράφει η ΔΕΔΔΗΕ. 
Για μένα πχ αυτή την στιγμή, η ΔΕΔΔΗΕ μου λέει να στείλω καταμέτρηση στις 7-12/5/2021, αφού στις 12/3/2021 θα γίνει καταμέτρηση από την ΔΕΗ για εκκαθαριστικό.
 

9 ώρες πριν, HERTHAN είπε

Ειμαι 100%.......σημερα δεν θα πας για υπνο.

Θα στο επιβεβαιωσει και ο kzaxas που εχει ΚΟΤ.

Αλλος ενα λογος που δεν τον συμφερει να παει στο save 40 και να χασει το ΚΟΤ.

Το επιβεβαιώνω κι εγώ που έχω όλων των ειδών τα τιμολόγια της ΔΕΗ: 
KOT-A: μόνο ΕΤΜΕΑΡ. 
ΚΟΤ-Β: ΕΤΜΕΑΡ + ΔΕΔΔΗΕ + ΑΔΜΗΕ. 
Γ1/Γ1N: ΕΤΜΕΑΡ + ΔΕΔΔΗΕ + ΑΔΜΗΕ + ΥΚΩ.
 

23 λεπτά πριν, trika9 είπε

Καλημέρα σας.

Προσπαθώ να διαβάσω το μεγαλύτερο κομμάτι τοιυ νήματος αλλά χαθεί λίγο.

Θα ήθελα να μου προτείνεται εταιρία και πρόγραμμα παρακαλώ!

Ήδη με έχουν καλέσει από PROTERGIA και ELPEDISON.

Δικαιούμαι ΚΟΤ, μονοφασικό, και δεν έχω νυχτερινό.

Μετακομίζω σε μεγαλύτερο σπίτι το οποίο θα έχει και μεγαλύτερες καταναλώσεις (στεγνωτήριο και ίσως μεγαλύτερο κλιματιστικό) από τις 1300kwh που έχω τώρα.

Αυθαίρετα υπολογίζω γύρω στις 1800kwh.

Τι μου προτείνεται? 

Πληρώνω πάντα στην ώρα μου.

Ευχαριστώ για την βοήθεια.

https://www.energycost.gr/search-compare/el/search-compare/electricity/compare

Βάλε τις επιλογές σου και συμπλήρωσε τα στοιχεία που θέλει. 
Στην 2η σελίδα θα επιλέξεις τιμολόγια χωρίς ρήτρες και στο τέλος θα συγκρίνεις τους παρόχους. 
 

  • Like 1
  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

36 λεπτά πριν, Fallen333 είπε

Η ΔΕΔΔΗΕ ορίζει ανα τετράμηνο και συγκεκριμένα πάνω στο έναντι δίμηνο της ΔΕΗ γιατί η ΔΕΗ πάντα βγάζει εκκαθαριστικό. 
Εκτός αν τον εκκαθαριστικό της ΔΕΗ τον μετράει/καταγράφει η ΔΕΔΔΗΕ. 
Για μένα πχ αυτή την στιγμή, η ΔΕΔΔΗΕ μου λέει να στείλω καταμέτρηση στις 7-12/5/2021, αφού στις 12/3/2021 θα γίνει καταμέτρηση από την ΔΕΗ για εκκαθαριστικό.

Κάτι έχεις μπερδέψει, μετρήσεις επιτόπου από το μετρητή παίρνει μόνο ο ΔΕΔΔΗΕ και τις διαβιβάζει στους παρόχους (τέτοιος είναι και η ΔΕΗ)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, danaos7 είπε

γ1ν μονοφασικό όχι Κοτ  , ευχαριστώ μαν 4500 μέρα,1500 νύχτα .

Σε συμφερει να βαλεις το Nrg save 40%.

Αν και το προγραμμα εχεις ρητρες αναπροσαρμογης σαν νεος πελατης για τους πρωτους 4 μηνες δεν σε χρεωνουν.

Απο το 4μηνο και μετα θα ενεργοποιησεις την υπηρεσια fixed με επιπλεον 4 ευρω στο παγιο ωστε να μην χρεωθεις ποτε με ρητρα ανπροσαρμογης.

Για το προγραμμα παρε τηλεφωνο κατευθειαν στην Nrg.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

  

10 ώρες πριν, danaos7 είπε

Ρε κόρακα το παλεβω το ρημάδι  να αλλαξω τις κιλοβατώρες αλλά δεν μπορώ η κάνω κατι λαθος η  δεν ξέρω τι.εχω το χρόνο 4500 ημερήσιες και 1500 βραδινές εκεί παίζω τα 2 τελευταία χρόνια.Μπορεις να βάλεις εσύ τους αριθμούς γιατί ψάχνω  να τους πηδήξω λίγο εκεί στην βολτερα.

Δε σου δίνει επιλογή να τα ανοίξεις ως έγγραφο google πάνω πάνω?

ελτα με ρίσκο ΟΤΣ και nrg save 40% συμφέρουν ~170Ε/χρόνο . μονοφασικό

2 ώρες πριν, trika9 είπε

Αυθαίρετα υπολογίζω γύρω στις 1800kwh.

Τι μου προτείνεται? 

τετράμηνο 1800Kw?

 

μέρας

https://drive.google.com/file/d/1dBcV9v0qeenuHLsZ0KngrRDSNpUeB9sd/view?usp=sharing

νύχτας

https://drive.google.com/file/d/1ML9TRg1zz4uRlCYchnJoxIMK370iaOrW/view?usp=sharing

edit: βασικά ή άνοιγμα με google έγγραφα ή τα κατεβάζετε και τα ανοίγετε με εφαρμογή

Επεξ/σία από korakios
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Με αυτά τα ΕΛΤΑ πως θα μπορέσουμε να μιλήσουμε? έχει καμία ώρα που προσπαθώ αλλά τίποτα.

Έστειλα και στην Nrg ότι θα καταγγείλω την σύμβαση λόγω αδιαφάνειας χρεώσεων και μη απάντησης στα εν λόγω ερωτήματα μου

Επεξ/σία από Kzaxas
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Kzaxas είπε

Με αυτά τα ΕΛΤΑ πως θα μπορέσουμε να μιλήσουμε? έχει καμία ώρα που προσπαθώ αλλά τίποτα.

Ε τώρα κι εσύ... ΕΛΤΑ είναι, στείλε γράμμα.

Αυτά πρέπει να τα πάρουμε απόφαση με τους συγκεκριμένους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπέρα σε όλους!

Επειδή διάβασα και εδώ αρκετά αλλά το έψαξα ποικιλοτρόπως, κατέληξα στο εξής:

Elin Fixed! Οικιακό

Γιατί:

  • Δεν έχει ΟΤΜ
  • Δεν έχει δέσμευση
  • Έχει τιμή κιλοβατώρας 0,0855€/kWh (με συνέπεια)
  • Εντάσσεται στο ΚΟΤ Β 

Οπότε, η τελική τιμή για την κιλοβατώρα είναι 0,0405€ με μηνιαίο πάγιο 0,42€ (😄)

fyi

Είμαι ενεργός στην Elin με παλαιότερο πρόγραμμα, εμπορικά μη διαθέσιμο και μέχρι τώρα δεν είχα κανένα πρόβλημα.  

Οπότε, επέλεξα να παραμείνω και στο νέο μου σπίτι στην ίδια εταιρία και θα μεταφέρω και το ρεύμα στο χωριό καθώς έχει ξεμείνει στην Elpedison.

 

Αυτά απο εμένα.

 

 

UPDATE:

Και επειδή βλέπω να συζητάτε για το NRG save 40% μου έστειλαν τον παρακάτω email:

Αγαπητέ κύριε ,

Σε συνέχεια της τηλεφωνικής μας επικοινωνίας, σας αποστέλλω ολοκληρωμένη πρόταση της εταιρείας μας καθώς και τους όρους συνεργασίας.

Ειδικά για το είδος του τιμολογίου σας Γ1, σας προσφέρουμε το πρόγραμμα NRG SAVE με τους κάτωθι ειδικούς όρους:

 

  • Σταθερή τιμή 0,10442 €/kWh, η οποία διαμορφώνεται στα 0,06265 €/kWh, προσφέροντας 40% έκπτωση
  • Χωρίς e-bill: Σταθερό Πάγιο στα 2,95 €/μήνα το οποίο διαμορφώνεται στα 2,50 €/μήνα με ενεργοποίηση e-bill
  • Δώρο 25,00€ στον πρώτο λογαριασμό
  • Διάρκεια Σύμβασης 24 μήνες

Επιπλέον, θα κερδίσετε 1.000 welcome πόντους Smart, για την Shell Smart Club* κάρτα σας ώστε να επωφεληθείτε των προσφορών του www.allsmart.gr, επιλέγοντας από μία μεγάλη γκάμα προϊόντων. Επιπλέον, για κάθε € κατανάλωσης ηλεκτρικής ενέργειας κερδίζετε ένα πόντο Smart και με την επιλογή e-bill τους διπλασιάζετε.

*Σε περίπτωση που δεν είστε κάτοχος της κάρτας Smart Club μπορείτε να επισκεφτείτε τη σελίδα https://www.allsmart.gr/account/registration/

 

Σημαντικό: Με συνδρομή nrg Green από την nrg σας δίνει τη δυνατότητα να αποκτήσετε Πράσινο Πιστοποιητικό για το σπίτι ή και την πολυκατοικία σας. Ρωτήστε μας πως μπορείτε  να συμβάλετε ενεργά κι εσείς, στην προστασία του περιβάλλοντος.

 

Με την έναρξη της εκπροσώπησής σας μπορείτε να κάνετε εγγραφή στην εφαρμογή διαχείρισης της παροχής σας mynrg, απολαμβάνοντας τα εξής προνόμια:

•              Επιλογή e-bill

•              Εξόφληση των λογαριασμών σας εύκολα και γρήγορα με ένα μόνο click!

•              Επιπλέον πρόσβαση στους λογαριασμούς σας όπου και όποτε επιθυμείτε

•              Καταχώρηση των ενδείξεων του μετρητή σας για να λαμβάνετε κάθε λογαριασμό με βάση την πραγματική σας κατανάλωση!

 

ΔΙΚΑΙΟΛΟΓΗΤΙΚΑ

•             Μισθωτήριο (όλες τις σελίδες) ή τίτλους ιδιοκτησίας Ε9

•             Φωτοτυπία ΑΔΤ διπλής όψης

•             Φωτοτυπία τελευταίου λογαριασμού διπλής όψης.

•             Φωτογραφία του μετρητή όπου να φαίνονται καθαρά η ένδειξη καθώς και ο αριθμός παροχής.

 

Τη διαδικασία της εκπροσώπησης, στο σύνολό της, την αναλαμβάνουμε εμείς.

 

Βρισκόμαστε στη διάθεσή σας για κάθε διευκρίνιση στο τηλέφωνο 18101 και θα  χαρούμε να μιλήσουμε εκ νέου σύντομα για να συζητήσουμε τις λεπτομέρειες για την έναρξη της συνεργασίας μας.

 

 

Επεξ/σία από PetrosSketo
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

34 λεπτά πριν, PetrosSketo είπε

 

Οπότε, η τελική τιμή για την κιλοβατώρα είναι 0,0405€ 

Η τελικη τιμη ειναι 0,045.

Πρωτα αφαιρεις απο την αρχικη τιμη προμηθειας την εκπτωση του ΚΟΤ και μετα την εκπτωση συνεπειας.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

41 λεπτά πριν, HERTHAN είπε

Η τελικη τιμη ειναι 0,045.

Πρωτα αφαιρεις απο την αρχικη τιμη προμηθειας την εκπτωση του ΚΟΤ και μετα την εκπτωση συνεπειας.

Σωστά! Ευχαριστώ για την διευκρίνηση!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Kzaxas είπε

Με αυτά τα ΕΛΤΑ πως θα μπορέσουμε να μιλήσουμε? έχει καμία ώρα που προσπαθώ αλλά τίποτα.

Έστειλα και στην Nrg ότι θα καταγγείλω την σύμβαση λόγω αδιαφάνειας χρεώσεων και μη απάντησης στα εν λόγω ερωτήματα μου

Εγώ μίλησα μόλις τώρα!

Επίσης άλλα 2 τηλέφωνα...  2103353115, 2103353264 για το αν έχει η αλλαγή παρόχου.

  • Like 1
  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, ababa641 είπε

Επίσης άλλα 2 τηλέφωνα...  2103353115, 2103353264 για το αν έχει η αλλαγή παρόχου.

ούτε να τα βλέπω δε θέλω , δεν τα σήκωνε κανένας

1 ώρα πριν, Kzaxas είπε

Με αυτά τα ΕΛΤΑ πως θα μπορέσουμε να μιλήσουμε? έχει καμία ώρα που προσπαθώ αλλά τίποτα.

γιατί δεν κάνεις την αίτηση online ?Μόλις μου ήρθε η αίτηση αλλά δε βλέπω να αναφέρει η σύμβαση το όνομα του προγράμματος για νυχτερινό
@ababa641 εσένα έγραφε ?

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...