Προς το περιεχόμενο

Ποιον εναλλακτικό πάροχο αντί ΔΕΗ?


Hamurabi

Προτεινόμενες αναρτήσεις

6 λεπτά πριν, korakios είπε

Αυτο που έχει σημασία είναι να ξέρεις πόσο καις το τετράμηνο 

Και παραπάνω, εγώ έβαλα κατανάλωση kWh ενός έτους από τους λογαριασμούς allazorevma για πιο αντικειμενική αξιολόγηση, όσες φορές το έκανα μέχρι να πάρω την τελική απόφαση μου έβγαζε Volterra. Ενώ όταν έβαζα μικρότερα διαστήματα, μου έβγαζε διαφορετικές εταιρείες. Κατέληξα Volterra, αφού συνυπολόγησα και τους υπόλοιπους όρους και εδώ και ένα χρόνο είμαι ευχαριστημένος.

3 ώρες πριν, guzel είπε

Και έκπτωση συνέπειας να βάλεις πάλι είναι αρκετά ακριβότερη η ΔΕΗ. 

Μα και αυτήν την κατακρεούργησαν. Ενώ η Volterra και φθηνή και 10% έκπτωση συνέπειας.

Τώρα λέει η ΔΕΗ που έχασε το 30% των πελατών και κινδυνεύει (;;;) ΘΑ κάνει μειώσεις... Φέξε μου και γλύστρησα...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 24,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • korakios

    5900

  • HERTHAN

    1466

  • ekrepali

    1040

  • DownUNDERground

    753

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Καλησπέρα σε ολους και  χρόνια  πολλα!
Σκέφτομαι  να  βάλω  αλλο παροχο  απο  την ΔΕΗ και  σκέφτομαι  να  πάω στην  Watt & Wolt.
Υπάρχουν  αλλα  παιδια  που εχουν  βάλει  την  εν λογω εταιρια  και  κατα ποσο  ειναι  ικανοποιημενοι;
Περιμένω  αποψεις σας και  εμπειριες.
ευχαριστω!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Εγω ψαχνω τις εταιρειες και το ματι μου επεσε στην protergia. Εχει χρεωση 0,063 ευρω αν εισαι συνεπης, 40 ευρω εγγυηση, 2.25 ευρω τον μηνα παγιο και διαρκεια 24 μηνες. Πηρα τηλεφωνο την protergia και μου τα επιβεβαιωσαν.

Εκανα τον υπολογισμο σε σχεση με την ΔΕΗ, με εναν προσφατο εκκαθαριστικο, και η διαφορα ειναι τεραστια ρε παιδια, της ταξης των 30 ευρω/4μηνο για την καθαρη αξια του ρευματος. Και ειναι ακομα μεγαλυτερη το καλοκαιρι που εχω αυξημενη καταναλωση λογω των κλιματιστικων.

Π.χ στον εκκαθαριστικο ειχα 1271kWh με χρεωση 0,09460 στην ΔΕΗ οποτε πληρωσα 120 ευρω στο τετραμηνο. Στην Protergia, μαζι με το παγιο, βγαινει 91ευρω με τα 0,063.

Υπαρχει κατι στα ψιλα γραμματα που δεν βλεπω η δεν υπολογιζω σωστα? Nα σημειωσω οτι στην ΔΕΗ εχω παντα εκπτωση συνεπειας, βεβαια τωρα μειωθηκε ακομα περισσοτερο.

Επεξ/σία από ardi21
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο τελευταίος εκκαθαριστικός (από δική μου μηνιαία καταχώριση κατανάλωσης), στην εταιρεία ΗΡΩΝ:

1599863502_.jpg.b9e22da3c8e467c055ba3f19e6aab510.jpg

Έχω παρατηρήσει πως ένα τεράστιο ποσοστό του κόσμου απογοητεύεται όταν βλέπει τον πρώτο λογαριασμό του στον εναλλακτικό πάροχο, γιατί ακούν ενα ποσοστό -30% και περιμένουν μειωμένο το λογαριασμό συνολικά κατα 30%. Δεν έχουν καταλάβει πως υπολογίζονται οι χρεώσεις και το πιο σημαντικό δεν έχουν αντιληφθεί πως τα τέλη παραμένουν τα ίδια.

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, GooFysGR είπε

Ο τελευταίος εκκαθαριστικός (από δική μου μηνιαία καταχώριση κατανάλωσης), στην εταιρεία ΗΡΩΝ:

1599863502_.jpg.b9e22da3c8e467c055ba3f19e6aab510.jpg

Έχω παρατηρήσει πως ένα τεράστιο ποσοστό του κόσμου απογοητεύεται όταν βλέπει τον πρώτο λογαριασμό του στον εναλλακτικό πάροχο, γιατί ακούν ενα ποσοστό -30% και περιμένουν μειωμένο το λογαριασμό συνολικά κατα 30%. Δεν έχουν καταλάβει πως υπολογίζονται οι χρεώσεις και το πιο σημαντικό δεν έχουν αντιληφθεί πως τα τέλη παραμένουν τα ίδια.

218 KWh το 4μηνο;;;;;

Edit: Τι εκκαθαριστικος είναι αυτός με 35 ημέρες;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

παιδια καλησπερα σκεφτομαι για elpedison dual energy.

εχει καποιος αποψη για την συγκεκριμενη εταιρεια?

το καλο ειναι οτι με ενα παγιο τυπου 1.5ευρο το μηνα δεν πληρωνεις ΟΤΣ και επισης εχεις εκπτωση 3% στο συνολο του λογαριασμου (οχι μονο στο ρευμα) οταν πληρωνεις με καρτα eyrobank επιστροφή.

το 3% ισχυει και στο συνολο του λογαριασμου και του φυσικου αεριου.....

 

και σου δινει και 60 ευρω δωροεπιταγη για kotso media plaisio ....

 

Καποιος καποια αποψη - γνώμες - αρνητικα για την συγκεκριμενη εταιρεια?

Επεξ/σία από supermarioarv
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
9 λεπτά πριν, supermarioarv είπε

παιδια καλησπερα σκεφτομαι για elpedison dual energy.

εχει καποιος αποψη για την συγκεκριμενη εταιρεια?

το καλο ειναι οτι με ενα παγιο τυπου 1.5ευρο το μηνα δεν πληρωνεις ΟΤΣ και επισης εχεις εκπτωση 3% στο συνολο του λογαριασμου (οχι μονο στο ρευμα) οταν πληρωνεις με καρτα eyrobank επιστροφή.

το 3% ισχυει και στο συνολο του λογαριασμου και του φυσικου αεριου.....

και σου δινει και 60 ευρω δωροεπιταγη για kotso media plaisio ....

Καποιος καποια αποψη - γνώμες - αρνητικα για την συγκεκριμενη εταιρεια?

Προχώρα! Elpedison, Ήρων, Protergia είναι παραγωγοι ρεύματος 

Επεξ/σία από guzel
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

παιδιά, εγώ δουλεύω σε εταιρεία ρεύματος. Δεν πρόκειται να πω σε ποια φυσικά, ούτε να διαφημίσω , σε καμία περίπτωση.

Θέλω να σας πω μόνο, ότι δυστυχώς για τον μέσο καταναλωτή, το να υπολογίσει το όφελος στο λογ/σμο του είναι λίγο δυσκολοτερο από πυρηνική φυσική, και ότι τα sites που συγκρίνουν τιμές, δνε είναι αξιοπιστα ΚΑΘΟΛΟΥ (δε μπορώ να επεκταθώ).

Το δεδομένο είναι ότι θα έχετε όφελος. Οχι 40-50% φυσικά. Αλλά 20-25%.

Αν η ΔΕΗ τιμολογούσε οπως ΠΡΕΠΕΙ , και δεν μετέφερε κέρδη από την παραγωγή στην προμήθεια, όπως απαγορεύεται (Αλλά κάνει), τότε η τιμή της ΔΕΗ θα ήταν +25% από την ήδη αυξημένη τιμή, και οι εναλλακτικοί δε θα χρησιμοποιούσαν τη ρήτρα ΟΤΣ.
Η παθογένεια της αγοράς, οφείλεται στη ΔΕΗ και στο πολιτκό παιχνίδι στην πλάτη της φυσικά.

Τέλος, η ΡΑΕ είναι για γέλια δυστυχώς, δεν ελέγχει τιποτα σημαντικό...

Αααα, και κάτι ακόμα: Ακόμα και να κλείσει πάροχος, κανείς δε θα μείνει χωρίς ρεύμα ΦΥΣΙΚΑ. Αρα αυτό να μη σας ανησυχεί. Αν όμως σας ανησυχεί, ρίξτε μια ματιά στους ισολογισμούς εταιρειών, από εκεί θα καταλάβετε ποιος κινδυνευει να κανονιάσει ή έστω να πουληθεί, και ποιος όχι...

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Πηρα τηλεφωνο την Ελιν και δεν εχει ΟΤΣ, παγιο, χρονικη δεσμευση και δινει τιμη 0,0765 αν εισαι συνεπης. Μου ακουγεται πολυ καλο deal.

Σαν εταιρεια τι λεει?

Επεξ/σία από ardi21
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

22 λεπτά πριν, ardi21 είπε

Πηρα τηλεφωνο την Ελιν και δεν εχει ΟΤΣ, παγιο, χρονικη δεσμευση και δινει τιμη 0,0765 αν εισαι συνεπης. Μου ακουγεται πολυ καλο deal.

Σαν εταιρεια τι λεει?

Έχω ακούσει, δεν ξέρω αν ισχύει, ότι η Ελίν αγοράζει ρεύμα από Ήρων.. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
33 λεπτά πριν, ardi21 είπε

Πηρα τηλεφωνο την Ελιν και δεν εχει ΟΤΣ, παγιο, χρονικη δεσμευση και δινει τιμη 0,0765 αν εισαι συνεπης. Μου ακουγεται πολυ καλο deal.

Σαν εταιρεια τι λεει?

Απλά το χωρίς δέσμευση μεταφράζεται και σε αλλαγή της τιμής κιλοβατώρας (60 μέρες πριν). Δε νομίζω όμως να είναι και τραγική η διαφορά, αν δεν είχα ήδη συμβόλαιο εκεί θα πήγαινα .

Επεξ/σία από korakios
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Χρόνια Πολλά σε όλους...

Εχω φτιαξει προχειρα  ενα excel που μπορείτε να δείτε ποια εταιρία σε συμφέρει με βαση την κατανάλωση που εχετε

Με τις δικες μου καταναλώσεις νομιζω με συμφερει Watt&Volt liberty με ΟΤΣ 60

* Τον πινακα τον εχω τραβήξει απο το ALAZOREYMA και τον εχω τροποποιησει σχετικά.....

epilogi_hlektrikoy.xlsx

Επεξ/σία από antykaps
  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...