Προς το περιεχόμενο

Ποιον εναλλακτικό πάροχο αντί ΔΕΗ?


Hamurabi

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
29 λεπτά πριν, naive είπε

Ξαναδιάβασε αυτά που έγραψα ή ψάξε πως λειτουργεί η αγορά ενέργειας. 

ΔΕΝ μπορείς να αγοράσεις ρεύμα απευθείας από αυτόν που το παράγει. Η παραγωγη είναι ένα στάδιο με το οποίο δεν εμπλέκεται ο τελικός πάροχος.  Ο μόνος τρόπος να το πετύχεις αυτό είναι να βάλεις φωτοβολταϊκά και γεννήτριες στο σπίτι σου και να αποκοπεις από το δίκτυο. Γιατί και τότε αν παραμείνεις συνδεδεμένος, πάλι δε θα καταναλώνεις το δικό σου ρεύμα.

Αντιλαμβάνομαι ότι η παραγωγή είναι σημαντικό κομμάτι για την αγορά και εκεί είναι το πραγματικό άνοιγμά της, ενώ στη λιανική πώληση πρόκειται απλά για μια λογιστική παρακολούθηση της καταναλωσης, αλλά ο τελικός πελάτης δε μπορεί να επηρεάσει την παραγωγη μέσω της επιλογή παρόχου.

Επιλέγοντας τον πιο φθηνό και εξυπηρετικό πάροχο, ακόμα και σε μικρές διαφορές κερδίζεις και συνεισφέρεις στη βελτίωση της αγοράς μέσω του ανταγωνισμού. Φυσικά και η αγορά δε χωράει 20+ λιανοπωλητες που υπάρχουν τώρα, αυτοί θα συγχωνευτούν. Ωστόσο, επειδή δε διατρέχει κάποιο κίνδυνο η παροχή σου (δεν είναι όπως με τα τηλέφωνα που μπορεί να έμενες χωρίς σύνδεση) θεωρώ ότι δεν υπάρχει κανένας λόγος να μην εκμεταλλευθείς τις προσφορές που γίνονται για να αποκτήσουν πελάτες οι νέοι πάροχοι.

Σε ευχαριστώ για την ήρεμη εξήγηση σου γιατί εγώ δεν θα είχα την υπομονή να την γράψω. Λες και τα ηλεκτρόνια που παράγονται στις μονάδες του παραγωγού τους δίνουν την διεύθυνση του σπιτιού σου και στρίβουν δεξιά ή αριστερά στις διακλαδώσεις μέχρι να φτάσουν στην πολυκατοικία σου. Τι άλλο θα ακούσουμε. Όσο για τον "παραγωγό ΟΤΕ" μάλλον θα μείνει με το στόμα ανοιχτό αν μάθει οτι το ΚΑΦΑΟ της γειτονιάς του ξηλώθηκε και έχει μπει στη θέση του DSLAM με οπτικές της Vodafone (παράδειγμα) και ας έχει συμβόλαιο COSMOTE

Επεξ/σία από EuphangeL
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 24,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • korakios

    5900

  • HERTHAN

    1466

  • ekrepali

    1040

  • DownUNDERground

    753

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

18 λεπτά πριν, EuphangeL είπε

Σε ευχαριστώ για την ήρεμη εξήγηση σου γιατί εγώ δεν θα είχα την υπομονή να την γράψω. Λες και τα ηλεκτρόνια που παράγονται στις μονάδες του παραγωγού τους δίνουν την διεύθυνση του σπιτιού σου και στρίβουν δεξιά ή αριστερά στις διακλαδώσεις μέχρι να φτάσουν στην πολυκατοικία σου. Τι άλλο θα ακούσουμε. Όσο για τον "παραγωγό ΟΤΕ" μάλλον θα μείνει με το στόμα ανοιχτό αν μάθει οτι το ΚΑΦΑΟ της γειτονιάς του ξηλώθηκε και έχει μπει στη θέση του DSLAM με οπτικές της Vodafone (παράδειγμα) και ας έχει συμβόλαιο COSMOTE

Τα ηλεκτρόνια δεν παράγονται...αστείο φίλε ..καλές γιορτές

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βρε παιδια απλα μαθηματικα ειναι η KWωρα στην ΔΕΗ 0,94 και ΠΧ watt and Volt 0.064 .Απλα https://paroutsas.jmc.gr/different/cur_cons.htm  υπολογιστε μονοι σας. ΜΙΛΑΜΕ ΜΟΝΟ ΓΙΑ ΡΕΥΜΑ TA ΑΛΛΑ ΤΑ ΠΛΗΡΩΝΕΤΑΙ ΚΑΝΟΝΙΚΑ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, aligato1000 είπε

Βρε παιδια απλα μαθηματικα ειναι η KWωρα στην ΔΕΗ 0,94 και ΠΧ watt and Volt 0.064 .Απλα https://paroutsas.jmc.gr/different/cur_cons.htm  υπολογιστε μονοι σας. ΜΙΛΑΜΕ ΜΟΝΟ ΓΙΑ ΡΕΥΜΑ TA ΑΛΛΑ ΤΑ ΠΛΗΡΩΝΕΤΑΙ ΚΑΝΟΝΙΚΑ

λες για το προγραμμα που εχει 59ευρω το χρονο συνδρομη και ΟΤΣ? 

Επεξ/σία από greengr21
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στα 100 ευρω που πληρωνω τα 10 ειναι ρευμα τα υπολοιπα ειναι " λοιπες χρεωσεις " ... που σε οποιο παροχο και να παω παλι θα μου τις παιζουν .

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γενικα κολλατε στο δεντρο και δεν βλεπετε το δασος..

3 ώρες πριν, naive είπε

Επιλέγοντας τον πιο φθηνό και εξυπηρετικό πάροχο, ακόμα και σε μικρές διαφορές κερδίζεις και συνεισφέρεις στη βελτίωση της αγοράς μέσω του ανταγωνισμού. Φυσικά και η αγορά δε χωράει 20+ λιανοπωλητες που υπάρχουν τώρα, αυτοί θα συγχωνευτούν. Ωστόσο, επειδή δε διατρέχει κάποιο κίνδυνο η παροχή σου (δεν είναι όπως με τα τηλέφωνα που μπορεί να έμενες χωρίς σύνδεση) θεωρώ ότι δεν υπάρχει κανένας λόγος να μην εκμεταλλευθείς τις προσφορές που γίνονται για να αποκτήσουν πελάτες οι νέοι πάροχοι.

Ναι μπορει να μην σου κοψουν το ρευμα (ασχετως που εχει γινει αλλα ηταν ακομα σε αρχικο σταδιο ολο αυτο με τους εναλλακτικους) ομως θα μεταπηδησεις στην ΔΕΗ με πολυ ακριβοτερο και θα ψαχνεσαι παλι απο την αρχη. Μπορει απο το κανονι να βρεθεις και με κανα δυο λογαριασμους φεσι και ολα καλα...Και ολα αυτα γιατι? Για να εχεις κερδος 10-15 ευρο τον μηνα, η και λιγοτερα...η και περισοτερα. Αναλογως την ΟΤΣ...

Γελαω που δεν μπορουμε εν ετη 2020 σχεδον να βγαλουμε ασφαλη συμπερασματα το ποσο κοστιζει τελοσπαντων αυτο το καταραμενο ρευμα...

Αναρωτιεμαι τι γινεται στο εξωτερικο με την ΟΤΣ.

Εχεις κανεις γνωση να μας ενημερωσει?

2 ώρες πριν, aligato1000 είπε

KWωρα στην ΔΕΗ 0,94

???

δεν νομιζω οτι τοσο ειναι στην ΔΕΗ.Επιπλεον περα απο την wkh πρεπει να υπολογιστει το Παγιο που ειναι πολλαπλασιο στους εναλλακτικους και τελος οι διαφορες τιμες που μποιρει να παρει η ΟΤΣ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

39 λεπτά πριν, Αλεξανδρος A.92 είπε

δεν νομιζω οτι τοσο ειναι στην ΔΕΗ.Επιπλεον περα απο την wkh πρεπει να υπολογιστει το Παγιο που ειναι πολλαπλασιο στους εναλλακτικους και τελος οι διαφορες τιμες που μποιρει να παρει η ΟΤΣ...

Για κατανάλωση έως 2000 κιλοβατώρες το τετράμηνο, η χρέωση από 1ης Σεπτεμβρίου αυξάνεται σε 0,11058 ευρώ ανά κιλοβατώρα από 0,0946.

https://www.kathimerini.gr/1040502/article/epikairothta/ellada/egkri8hkan-ta-nea-timologia-ths-deh---pws-diamorfwnontai-oi-times-ths-kilovatwras

Δεν θέλω να σε σοκάρω, αλλά υπάρχουν προτάσεις με φθηνότερη kWh, χωρίς πάγιο και χωρίς κλιμάκωση μετά τις 2000 kWh.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
21 λεπτά πριν, Doubt είπε

Για κατανάλωση έως 2000 κιλοβατώρες το τετράμηνο, η χρέωση από 1ης Σεπτεμβρίου αυξάνεται σε 0,11058 ευρώ ανά κιλοβατώρα από 0,0946.

https://www.kathimerini.gr/1040502/article/epikairothta/ellada/egkri8hkan-ta-nea-timologia-ths-deh---pws-diamorfwnontai-oi-times-ths-kilovatwras

Δεν θέλω να σε σοκάρω, αλλά υπάρχουν προτάσεις με φθηνότερη kWh, χωρίς πάγιο και χωρίς κλιμάκωση μετά τις 2000 kWh.

υπαρχει η electricon που τα κανει ολα αυτα αλλα ειναι ξεκαθαρο οτι ειναι προγραμμα για να μαζεψει πελατεια αφου ειναι σχετικα νεα στο χωρο και εχει 60μερες ειδοποιηση για αλλαγη τιμης.επισης για να μη ξεχνιομαστε η κλιμακωση μετα τις 2000kwh μια χαρα μπαινει στις ρυθμιζομενες χρεωσεις πχ ετμεαρ(οπως σε ολες τις εταιριες φυσικα).

Επεξ/σία από greengr21
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πριν από κάνα μήνα και μετά από ψάξιμο εγώ κατέληξα στα ΕΛΤΑ. Έχουν πάγιο μικρότερο από ΔΕΗ (0.250 το μήνα) , την καλύτερη ΟΤΣ (ουδέτερη ζώνη 55-65 την οποία βέβαια λένε ότι δεν χρεώνουν), χωρίς χρονική δέσμευση και αξιοπρεπεστατη τιμή κιλοβατώρα (0.084 και 0.066 νυχτερινό μείον 10% εκπτωση συνέπειας). 

Και για όσους παίζει ρόλο προς το παρόν πρέπει να είναι κατά 90% κρατικά. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, Dream420 είπε

Ε πες μας που είσαι τότε μπας και σωθούμε και εμείς.

Δεν έχει νόημα, γιατί σαν νέος πελάτης δεν θα έχεις την τιμή κιλοβατώρας που έχω εγώ, ούτε την έκπτωση συνέπειας. (3 χρόνια στην εταιρεία).

Με τις σημερινές τιμές δηλαδή δεν θα πήγαινα εκεί που είμαι ήδη.

Λίγο που κοίταξα,, Πετρογκάζ και Ελίν φαίνεται να είναι οι πιο συμφέρουσες ΤΩΡΑ. Σε ένα μήνα μπορεί να έχον αλλάξει πάλι τα δεδομένα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, greengr21 είπε

λες για το προγραμμα που εχει 59ευρω το χρονο συνδρομη και ΟΤΣ? 

ναι αυτο λεω και αυτο εχω ασε που βγαζω φωτογραφια την καταναλωση απο τον μετρητη και δηλωνω εγω τις κιλοβατωρες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
10 ώρες πριν, supermarioarv είπε

Δεν έχει η ζενίθ πρόγραμμα χωρίς οτσ... Από όσα ξέρω. Αν γνωρίζεις κάτι ενημέρωσε με για ποιο πρόγραμμα μιλάς....

https://www.zenith.gr/power-home-free/
 

:)

Επεξ/σία από korakios
Insomnia & iOS den....
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...