Προς το περιεχόμενο

Ποιον εναλλακτικό πάροχο αντί ΔΕΗ?


Hamurabi

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 λεπτά πριν, naive είπε

Δικός σου λογαριασμός είναι ο goofysgr?

Βάλε ολόκληρο έναν εκκαθαριστικό λογαριασμό του περσινού χειμώνα αν όντως θες να σου δείξω τη χρέωση αν όντως δεν τη βρίσκεις

Δεν έχει εφαρμογή στην περίπτωση αυτή η παρομοίωση. Όλοι οι φούρνοι στην ίδια απόσταση βρίσκονται.

spacer.png

Επεξ/σία από guzel
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 24,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • korakios

    5900

  • HERTHAN

    1466

  • ekrepali

    1040

  • DownUNDERground

    753

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Πω ρε φίλε, αισθάνομαι εντελώς μ@λ@κ@ς. Εδώ και ενάμιση χρόνο, τους πληρώνω με πάγια εντολή...στην ώρα μου δηλαδή και εγγυημένα.

Screenshot-2019-12-24-22-14-47-520-com-x

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
8 λεπτά πριν, Green Dragon είπε

Πω ρε φίλε, αισθάνομαι εντελώς μ@λ@κ@ς. Εδώ και ενάμιση χρόνο, τους πληρώνω με πάγια εντολή...στην ώρα μου δηλαδή και εγγυημένα.

Screenshot-2019-12-24-22-14-47-520-com-x

Αν έτσι και αλλιώς σκοπευες να εξοφλήσεις έγκαιρα, η πάγια εντολή σε γλιτώνει από τη διαδικασία κάθε μήνα και κερδίζεις και την προκαταβολή.

 

Edit. Ώπα, εσύ έχεις άλλο πακέτο.

Παρεμπιπτόντως, το θέμα με τη χρέωση των απωλειών δικτύου από τη Volterra, το είχες δει;

Επεξ/σία από naive
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, naive είπε

Αν έτσι και αλλιώς σκοπευες να εξοφλήσεις έγκαιρα, η πάγια εντολή σε γλιτώνει από τη διαδικασία κάθε μήνα και κερδίζεις και την προκαταβολή.

Παρεμπιπτόντως, το θέμα με τη χρέωση των απωλειών δικτύου από τη Volterra, το είχες δει;

Όχι, δεν το έχω δει. Γενικά, για λόγους υγείας, δεν μπορούσα να παρακολουθήσω τις εξελίξεις. Έχεις κάποιο link; Σε ευχαριστώ.

Την Παρασκευή θα τους πάρω τηλέφωνο, να δω κατ' αρχήν το θέμα της έκπτωσης συνέπειας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, Green Dragon είπε

Όχι, δεν το έχω δει. Γενικά, για λόγους υγείας, δεν μπορούσα να παρακολουθήσω τις εξελίξεις. Έχεις κάποιο link; Σε ευχαριστώ.

Την Παρασκευή θα τους πάρω τηλέφωνο, να δω κατ' αρχήν το θέμα της έκπτωσης συνέπειας.

https://www.insomnia.gr/forums/topic/690253-εναλλακτικοί-πάροχοι-ρεύματος-ρήτρα-οτσ/?do=findComment&comment=57513127

Κοίταξε τους λογαριασμούς του καλοκαιριού

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, papas68 είπε

o μονός πάροχος που δεν έχει OTΣ (Οριακή τιμή συστήματος ) είναι η Elin ακόμα 

Οι περισσότεροι έχουν. Αν πεις ότι φεύγεις σου βρίσκουν πρόγραμμα χωρίς ΟΤΣ σε 5 λεπτά 😂

Πχ ο Ήρων έχει πρόγραμμα χωρίς ΟΤΣ με 0.078 η KWh και 1.5 ευρώ πάγιο το μήνα με 12 μηνός συμβόλαιο 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, naive είπε

Με ενδιαφέρει από ποιον ψωνίζω το φθηνότερο ψωμί (δεδομένου ότι πουλάνε ακριβώς το ίδιο).

Τη μέρα που θα κλείσει ο ένας θα πάω στον άλλο.

Ποιο φθηνο?Οι διαφορες μεταξυ εναλλακτικων ειναι της ταξης του δεκατου του λεπτου!
Και αν κλεισει ο πρωτος φουρνος δεν θα μπορει να σε προμηθευσει ο δευτερος...Αν κλεισει ο δευτερος δεν σε νοιαζεις, πας στον πρωτο!

Επεξ/σία από Αλεξανδρος A.92
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 ώρες πριν, korakios είπε

Και η Ζενίθ έχει χωρίς ΟΤΣ , ελπίζω να με βάλουν (έχω άλλο της Ζενίθ αλλά δε με συμφέρει τελικά )

Δεν έχει η ζενίθ πρόγραμμα χωρίς οτσ... Από όσα ξέρω. Αν γνωρίζεις κάτι ενημέρωσε με για ποιο πρόγραμμα μιλάς....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
9 ώρες πριν, Αλεξανδρος A.92 είπε

Ποιο φθηνο?Οι διαφορες μεταξυ εναλλακτικων ειναι της ταξης του δεκατου του λεπτου!
Και αν κλεισει ο πρωτος φουρνος δεν θα μπορει να σε προμηθευσει ο δευτερος...Αν κλεισει ο δευτερος δεν σε νοιαζεις, πας στον πρωτο!

Ο παραγωγός και ο πάροχος είναι δύο διαφορετικές εταιρείες. 

Αυτό που θες να πεις ενδεχομένως είναι ότι πρέπει να πριμοδορουμε κάποιον που παράγει. Λοιπόν είναι έτσι δομημένη η αγορά ρεύματος που για τον παραγωγό, δεν έχει σημασία ποιος είναι ο λιανοπωλητης.

Στο παράδειγμά σου, υπάρχουν φούρνοι που παράγουν, ένας έμπορος αγοράζει όλο το ψωμί απ'ολους, και το μοιράζει σε όλα τα πρατήρια. Οι τιμές και όροι που ο έμπορος αγοράζει και πουλάει είναι παρεμφερείς για όλους και ο κύριος ρόλος του εμπόρου δεν είναι το κέρδος, αλλά να φροντίζει να υπάρχει επάρκεια ψωμιού. Και η παραγωγή έχει υπερεπάρκεια, ενώ ακόμα και αν υπάρξει έλλειψη στην τοπική αγορά, θα φέρει από το εξωτερικό. Αυτό που θα αλλάξει είναι η τιμή  (ΟΤΣ).

Σαν πελατης λοιπόν αυτό που έχεις να κάνεις είναι να βρεις ποιο πρατήριο σε εξυπηρετεί καλύτερα και σου δίνει το ψωμί με τους καλύτερους όρους. Η σχέση του με το φούρνο που παράγει ψωμί δεν σε επηρεάζει, το ψωμί που σου δίνει δεν μπορείς να ξέρεις από ποιον έχει παραχθεί καν.

Επεξ/σία από naive
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το προβλημα ομως που εξεταζουμε εδω δεν ειναι αν θα παραχθει αρκετη ενεργεια και ποσο θα πουληθει. Προφανως και ειναι ενα παρακλαδι του προβληματος παρολαυτα θεωρω οτι ειναι το δενδρο και οχι το δασος. 

Προσωπικα σαν καταναλωτης οποιουδηποτε αγαθου, οταν εχω την δυνατοτητα να το παιρνω απευθειας απο τον παραγωγο του για καποιον ανεξηγητο λογο τον προτιμω απο εναν που απλα κανει τον μεσολαβητη. 

Σκεψου τι εγινε με τις ετερειες τηλεφωνιας...Ποσες ξεπεταχτηκαν και τελικα ποσες πουληθηκαν η ενωθηκαν με τις μεγαλες. Και τωρα πια εχουμε 3 ουσιαστικα μεγαλες εταιριες.

Θεωρω οτι καπως ετσι θα γινει και με την ενεργεια. Επειδη ομως προκειται για πολυ σοβαροτερο αγαθο απο το να μην εχεις τηλεφωνο η wifi, δεν μπορω να μπω στην λογικη να παω σε εναν που αγοραζει και δεν παραγει το ρευμα. 

Τωρα οσον αφορα το κερδος που θα εχουμε σαν καταναλωτες και τις εκπτωσεις, ενοειται οτι ειναι σημαντικες δεν ειναι το παν ομως. Η εμπειρια μου στα της τηλεφωνιας με εναλλακτικους ηταν πολυ κακη. Απο 2005 ημουν σε εναλλακτικους για να φυγω απο τον ρημαδι τον οτε που χρεωνε τοτε τα μαλλια τις κεφαλης του και τελικα κατεληξα στον ΟΤΕ και οταν μου κανουν προσφορες οι αλλοι γελαω. Και τοτε μιλαμε για διαφορες της ταξεω των 30-40 ευρο ανα μηνα...Οχι εδω που ψαχνουμε αν θα εχουμε 100 ευρο διαφορα τον χρονο και αν. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
25 λεπτά πριν, Αλεξανδρος A.92 είπε

Το προβλημα ομως που εξεταζουμε εδω δεν ειναι αν θα παραχθει αρκετη ενεργεια και ποσο θα πουληθει. Προφανως και ειναι ενα παρακλαδι του προβληματος παρολαυτα θεωρω οτι ειναι το δενδρο και οχι το δασος. 

Προσωπικα σαν καταναλωτης οποιουδηποτε αγαθου, οταν εχω την δυνατοτητα να το παιρνω απευθειας απο τον παραγωγο του για καποιον ανεξηγητο λογο τον προτιμω απο εναν που απλα κανει τον μεσολαβητη. 

Σκεψου τι εγινε με τις ετερειες τηλεφωνιας...Ποσες ξεπεταχτηκαν και τελικα ποσες πουληθηκαν η ενωθηκαν με τις μεγαλες. Και τωρα πια εχουμε 3 ουσιαστικα μεγαλες εταιριες.

Θεωρω οτι καπως ετσι θα γινει και με την ενεργεια. Επειδη ομως προκειται για πολυ σοβαροτερο αγαθο απο το να μην εχεις τηλεφωνο η wifi, δεν μπορω να μπω στην λογικη να παω σε εναν που αγοραζει και δεν παραγει το ρευμα. 

Τωρα οσον αφορα το κερδος που θα εχουμε σαν καταναλωτες και τις εκπτωσεις, ενοειται οτι ειναι σημαντικες δεν ειναι το παν ομως. Η εμπειρια μου στα της τηλεφωνιας με εναλλακτικους ηταν πολυ κακη. Απο 2005 ημουν σε εναλλακτικους για να φυγω απο τον ρημαδι τον οτε που χρεωνε τοτε τα μαλλια τις κεφαλης του και τελικα κατεληξα στον ΟΤΕ και οταν μου κανουν προσφορες οι αλλοι γελαω. Και τοτε μιλαμε για διαφορες της ταξεω των 30-40 ευρο ανα μηνα...Οχι εδω που ψαχνουμε αν θα εχουμε 100 ευρο διαφορα τον χρονο και αν. 

Ξαναδιάβασε αυτά που έγραψα ή ψάξε πως λειτουργεί η αγορά ενέργειας. 

ΔΕΝ μπορείς να αγοράσεις ρεύμα απευθείας από αυτόν που το παράγει. Η παραγωγη είναι ένα στάδιο με το οποίο δεν εμπλέκεται ο τελικός πάροχος.  Ο μόνος τρόπος να το πετύχεις αυτό είναι να βάλεις φωτοβολταϊκά και γεννήτριες στο σπίτι σου και να αποκοπεις από το δίκτυο. Γιατί και τότε αν παραμείνεις συνδεδεμένος, πάλι δε θα καταναλώνεις το δικό σου ρεύμα.

Αντιλαμβάνομαι ότι η παραγωγή είναι σημαντικό κομμάτι για την αγορά και εκεί είναι το πραγματικό άνοιγμά της, ενώ στη λιανική πώληση πρόκειται απλά για μια λογιστική παρακολούθηση της καταναλωσης, αλλά ο τελικός πελάτης δε μπορεί να επηρεάσει την παραγωγη μέσω της επιλογή παρόχου.

Επιλέγοντας τον πιο φθηνό και εξυπηρετικό πάροχο, ακόμα και σε μικρές διαφορές κερδίζεις και συνεισφέρεις στη βελτίωση της αγοράς μέσω του ανταγωνισμού. Φυσικά και η αγορά δε χωράει 20+ λιανοπωλητες που υπάρχουν τώρα, αυτοί θα συγχωνευτούν. Ωστόσο, επειδή δε διατρέχει κάποιο κίνδυνο η παροχή σου (δεν είναι όπως με τα τηλέφωνα που μπορεί να έμενες χωρίς σύνδεση) θεωρώ ότι δεν υπάρχει κανένας λόγος να μην εκμεταλλευθείς τις προσφορές που γίνονται για να αποκτήσουν πελάτες οι νέοι πάροχοι.

Επεξ/σία από naive
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...