Προς το περιεχόμενο

Ποιον εναλλακτικό πάροχο αντί ΔΕΗ?


Hamurabi

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Είμαι ανάμεσα σε Elpedison και ΝRG.

 

NRG

0,06265€/kWh 

Μηδενική εγγύηση με πάγια εντολή

<800kWh/4μηνο

2,5€ / μήνα

800kWh - 1500kWh/ 4μηνο

3,80€ / μήνα

>1500 kWh/ 4μηνο

4,80€ / μήνα

ELPEDISON

Προϊόν Χρέωση Προμήθειας Ημέρας (€/kWh) Χρέωση Προμήθειας Νύχτας (€/kWh) Μηνιαίο Πάγιο (€)

24 Ώρες Νυχτερινό


0,06390

0,06390


4,40

 

Κάποιος να έχει ένα από τα δύο για να μου δώσει μια συμβουλή ?

 

Ευχαριστώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 24,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • korakios

    5900

  • HERTHAN

    1466

  • ekrepali

    1040

  • DownUNDERground

    753

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Στις 1/12/2019 στις 2:19 ΠΜ, phanispal είπε

Βλακείες, θα συνέφερε το νέο πάροχο να γράψει μικρότερη κατανάλωση για να πληρωθεί αυτός τις κιλοβατώρες, παρά η ΔΕΗ. Ίσως να έγινε κάποιο λάθος και το πήραν σα δεδομένο. Εγώδύο φορές που άλλαξα, έγραψα μόνος μου τη μέτρηση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πρόσεχτε   1.α. την οριακή τιμη συστηματος (ΟΤΣ) ποσο θα είναι..Αν ειναι μεχρι 50 ενδέχεται ορισμενους μηνες να σας χρεωνει αρκετα περιπου +30% η και παραπανω. Απο τον ιουλιο 2018                                το         ΟΤΣ παιζει κατα μεσο ορο πανω απο 65.    β .αν προβλεπονται αλλες χρεωσεις απο την εταιρεια

                      2. Διαρκεια συμβολαιου. Καλο ειναι να μην εχει ελαχιστη παραμονη 24 μηνες που συνήθως προτεινουν, μονο με κλειδωμα τιμης KW και το ΟΤΣ να ειναι υψηλό (με τα τωρινα                                     δεδομενα να ειναι περιπου στο 70).Ενδεικτικα αναφερω οτι το ΟΤΣ ΤΟ 2016 κατα μεσο ορο ηταν κατω απο 45 και εχει φτασει πανω απο 65 σημερα. Φανταστειτε να υπαρχει                               αναλογη    αυξηση του ΟΤΣ για τα επομενα δυο χρονια 

                       3.Να ειστε επιφυλακτικοι τι σας λενε απο το τηλεφωνο .Διαβαστε προσεκτικα το συμβολαιο που υπογραφεται.Προσωπικο παραδειγμα απο το τηλεφωνο μου ειπαν οτι δεν                                     υπαρχει ρητρα ΟΤΣ οταν ηρθε το συμβολαιο προεβλεπε..Οταν τους πηρα παλι και τους το ειπα μου ειπαν οτι δεν εφαρμοζεται ,τα συμπεράσματα  δικα σας.

                        4.Οι τιμες που δινουν στα  περισσοτερα  συμβολαια ειναι με εκπτωση για εμπροθεσμη πληρωμη .Σε περιπτωση εκπροθεσμη πληρωμης και συνδιασμο παγιο, χρεωση ΟΤΣ να                                    πληρωνεται περισσοτερα και απο την ΔΕΗ.

                         Αυτα εχω να επισημάνω μεχρι τωρα που ασχολουμαι εδω και μια βδομαδα για αλλαγη παροχου. Προσωπικα θα επιλεξω συμβολαιο χωρις δεσμευσης παραμονης και ρητρα                                   OTΣ. Επισης βλεπω και αρκετα παραπονα πελατων με θεματα εξυπηρετησης, χρεωσεις λογαριασμων (πχ να μην περιλαμβανει την εκπτωση,να γινονται χρεωσεις που δεν                                    προβλεπονται στο συμβολαιο) .Γενικα θελει προσοχη τι συμβολαιο υπογραφεις αλλα και στους λογαριασμους που θα σου ερχονται στη συνεχεια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, dion1978 είπε

Προσωπικο παραδειγμα απο το τηλεφωνο μου ειπαν οτι δεν υπαρχει ρητρα ΟΤΣ οταν ηρθε το συμβολαιο προεβλεπε

Για αυτο τσακωνομουν μια εβδομαδα με την Elpedison η την Protergia, δεν θυμαμαι καλα, ο πωλητης μεσω τηλεφώνου ορκιζοταν οτι δεν υπαρχει και εγω του διαβαζα το συμβολαιο που το αναφερει και μαλιστα διαβαζα και τον τροπο υπολογισμου...Οι ανθρωποι ειναι τρελοι κλεφτες...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Αλεξανδρος A.92 είπε

Για αυτο τσακωνομουν μια εβδομαδα με την Elpedison η την Protergia, δεν θυμαμαι καλα, ο πωλητης μεσω τηλεφώνου ορκιζοταν οτι δεν υπαρχει και εγω του διαβαζα το συμβολαιο που το αναφερει και μαλιστα διαβαζα και τον τροπο υπολογισμου...Οι ανθρωποι ειναι τρελοι κλεφτες...

Δε μαλώνες με την προτέργια ή την ελπεντισον, μαλώνες με κάποιον τηλεφωνικό πωλητή που ενδεχομένως να μην έχει ιδέα τι είναι το συμβόλαιο, απλά του έχουν δώσει ένα χαρτί με 5 ατάκες που θα λέει και του έχουν πει ότι θα παίρνει ένα Χ ποσό για κάθε νέο πελάτη που θα φέρνει.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, naive είπε

Δε μαλώνες με την προτέργια ή την ελπεντισον, μαλώνες με κάποιον τηλεφωνικό πωλητή που ενδεχομένως να μην έχει ιδέα τι είναι το συμβόλαιο, απλά του έχουν δώσει ένα χαρτί με 5 ατάκες που θα λέει και του έχουν πει ότι θα παίρνει ένα Χ ποσό για κάθε νέο πελάτη που θα φέρνει.

nop...Μαλωνα με υπαλληλο της εταιριας. Το τηλεφωνο παρεπεμπε στην μαμα εταιρια. Επισης μου εδειξε στο site που να βρω τα "ετοιμα" συμβολαια και να τα διαβασω. 

ΑΚομα και αυτο που λες να ισχυει ομως, εμενα σαν μελλοντικο πελατη τι με νοιαζει? Αφενος παει να με κοροιδεψει, αφετερου αν λεει την αληθεια (οτι δηλαδη απορροφαμε την ΟΤΣ) δεν θα πρεπει να αναφερεται και  στους ορους?

Τελος οταν παιρνει καποιος και κλεινει συμβολαια για λογαριασμο μιας εταιριας αυτοματα μιλαει εξ ονοματος τους. Και ειτε θα πρεπει η εταιρια να τους εκπαιδευει καλυτερα η να τους διωχνει εφοσον λενε μπαρουφες η ψεμματα

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

28 λεπτά πριν, Αλεξανδρος A.92 είπε

nop...Μαλωνα με υπαλληλο της εταιριας. Το τηλεφωνο παρεπεμπε στην μαμα εταιρια. Επισης μου εδειξε στο site που να βρω τα "ετοιμα" συμβολαια και να τα διαβασω. 

ΑΚομα και αυτο που λες να ισχυει ομως, εμενα σαν μελλοντικο πελατη τι με νοιαζει? Αφενος παει να με κοροιδεψει, αφετερου αν λεει την αληθεια (οτι δηλαδη απορροφαμε την ΟΤΣ) δεν θα πρεπει να αναφερεται και  στους ορους?

Τελος οταν παιρνει καποιος και κλεινει συμβολαια για λογαριασμο μιας εταιριας αυτοματα μιλαει εξ ονοματος τους. Και ειτε θα πρεπει η εταιρια να τους εκπαιδευει καλυτερα η να τους διωχνει εφοσον λενε μπαρουφες η ψεμματα

Προφανώς δεν το δικαιολογώ, προσπάθησα να το εξηγήσω. Δυστυχώς η τηλεφωνική προώθηση μειώνει την αξιοπιστία των εταιρειών γιατί ο καταναλωτής εξαπατειται, και κάποια στιγμή το αντιλαμβάνεται (είναι λίγοι αυτοί που ξέρουν τι παίζει από την αρχή, η τηλεφωνική προώθηση δεν στοχεύει σε αυτούς)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Στο σπίτι και στο μαγαζί έχω περίπου το 4μηνο 800 kwh κατανάλωση, Ση΄μερα μου ήρθε απο το RevmaPlus για το ρευμα και μου έκανε πρόταση, μέχρι τώρα δεν το είχα ψάξει ποτέ αλλα βλέπω έχει αρχίσει και συμφέρει.

Στην NOVA που είμαι για το τηλέφωνο μου λένε για ΚΟΤ δεν αξίζει να αλλάξω απο την ΔΕΗ αλλα για το μαγαζί μου έδωσε ,077 λεπτά.

Πολλούς βλέπω είναι ανάμεσα σε NRG και Elpedison. Στο energy Market είναι πάντα η ΠΕτρογκαζ πιο φθηνή αλλα δεν ξέρω και ποιοι είναι αξιόπιστοι και δεν έχουν τα κρυφά όπως διαβάζω εδω πέρα.
Γενικά αξίζει η αλλαγή, θα δοκιμάσω πρώτα μόνο στο μαγαζί που έχω Γ21 και μετά στο σπίτι θα δώ, έχω ΚΟΤ Β και νυχτερινό.

 

Ενημέρωση:

Μετά απο έρευνα ούτε η nrg ούτε η elpedison δεν δέχονται ΚΟΤ Β, μου λένε κανονική τιμή που μου δίνει η ΔΕΗ.

Μόνο ο γείτονας μου έδωσε αυτές της τιμές και θέλω την άποψή σας πριν κάνω την αίτηση.

Για το σπίτι μου δίνει 0,0899 kWh με -0,045 για ΚΟΤ Β οπότε έρχεται στα 0,0449ε/kwh.

Για το μαγαζί μου δίνει 0,0726ε/kwh με πάγιο 0,50ε.

Επεξ/σία από BoullyBoy
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά προσπαθώ να βγάλω άκρη και επειδή μετακομίζω τώρα Αθήνα θα ήθελα μια γνώμηηπως δεν πάω ΔΕΗ και πάω σε κάποιον άλλο πάροχο. Γενικά η κατανάλωση μου θα είναι σχετικά μικρή καθώς ζω μόνος μου και γενικά δεν θα είμαι πολλές ώρες σπίτι και οι λογαριασμοί θα πληρώνονται στην ώρα τους...αξίζει κάποιος πάροχος;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 λεπτά πριν, dimitrisbd87 είπε

Παιδιά προσπαθώ να βγάλω άκρη και επειδή μετακομίζω τώρα Αθήνα θα ήθελα μια γνώμηηπως δεν πάω ΔΕΗ και πάω σε κάποιον άλλο πάροχο. Γενικά η κατανάλωση μου θα είναι σχετικά μικρή καθώς ζω μόνος μου και γενικά δεν θα είμαι πολλές ώρες σπίτι και οι λογαριασμοί θα πληρώνονται στην ώρα τους...αξίζει κάποιος πάροχος;

Γενικα υπαρχει η λογικη οτι οσο πιο λιγα πληρωνεις τοσο πιο λιγη εκπτωση θα εχεις...γιατι αν και ας πουμε 3000kwh τον χρονο επι 7 λεπτα του ευρο σε εναν εναλλακτικο θα πληρωσεις 210 ευρο τον χρονο για ρευμα συν κανα 20αρικο παγια 230. Ενω στην ΔΕΗ θα πληρωνες κανα 310αρι...Αρα 100 τον χρονο οφελος.  Αν ας πουμε ομως καις 8000kwh η και 10000 που φτανουν αρκετοι με μεγαλες οικογενειες,air condition για θερμανση κτλπ, στον εναλλακτικο θα πληρωσεις 580-720 ευρο ενω στην ΔΕΗ 810-1010 αρα θα εχεις μια εκπτωση τουλαχιστον 2πλασια της πρωτης. η ακομα και τριπλασια.

Φυσικα ολα αυτα ειναι λιγο μπακαλιστικα για να μπει ομως η κουβεντα σε μια βαση ειναι αναγκαια. 

Αποψη μου για το θεμα σου ειναι οτι αν οντως εχεις χαμηλες καταναλωσεις να βρεις εναν εναλλακτικο με κλιμακουμενη χρεωση στο παγιο για να γλιτωσεις και λιγα λεφτα απο εκει και με πολυ χαμηλη kwh. Δεν θα εχεις τρελο οφελως σε σχεση με τη ΔΕΗ αλλα κατι ειναι και αυτο. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

νομίζω πως ΟΛΕΣ οι εναλλακτικές ετιαρείες προσφέρουν κάτι καλύτερο απ τη ΔΕΗ.Γι αυτό υπάρχουν.Είμαι της άποψης ότι και στα τυφλά να πάει κάποιος σε μια νέα εναλλακτική εταιρεία θα δει διαφορά απ ότι στη ΔΕΗ.Αν τωρα θες την καλύτερη προσφορά ψάχνεις και βρίσκεις.Προσωπικά εκτιμώ εκ των προτέρων όλες τις εταιρείες και το ψωμί που τρώνε οι υπάλληλοι εκει...ούτε καν κάθομαι να μαλώσω για ψίχουλα και να τη μπω σε κάποιο παιδί που απλά βγάζει το μεροκάματο του...Γενικά ο ανταγωνισμός κάνει καλό...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, AMSTERIS είπε

νομίζω πως ΟΛΕΣ οι εναλλακτικές ετιαρείες προσφέρουν κάτι καλύτερο απ τη ΔΕΗ.Γι αυτό υπάρχουν.Είμαι της άποψης ότι και στα τυφλά να πάει κάποιος σε μια νέα εναλλακτική εταιρεία θα δει διαφορά απ ότι στη ΔΕΗ.Αν τωρα θες την καλύτερη προσφορά ψάχνεις και βρίσκεις.Προσωπικά εκτιμώ εκ των προτέρων όλες τις εταιρείες και το ψωμί που τρώνε οι υπάλληλοι εκει...ούτε καν κάθομαι να μαλώσω για ψίχουλα και να τη μπω σε κάποιο παιδί που απλά βγάζει το μεροκάματο του...Γενικά ο ανταγωνισμός κάνει καλό...

Σορρυ φιλε αλλα αυτη η αποψη ειναι λιγο οτι να ναι,για προφανεις λογους.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Εγώ με την watt&volt είμαι απόλυτα ικανοποιημένος.

Είμαστε 4μελής οικογένεια.

Τα μόνο ενεργοβόρα όμως πράγματα που έχουμε στο σπίτι είναι το σίδερο και τα κλιματιστικά το καλοκαίρι(είναι και λίγο χάρχαλα-το 1ο 12αρι Α class, το δεύτερο 9αρι ενεργ τρέχα γυρεύοπουλος). 

Ο μηνιαίος λογαριασμός τον μεν χειμώνα κυμαίνεται μεταξύ 60-70 ευρώ και το καλοκαίρι λόγω κλιματισμού 90-120max.

Μάλιστα τους δύο τελευταίους μήνες δεν μου είχαν στείλει λογαριασμό και λέω κάτι πάει στραβά... Αλλά ανακάλυψα μετά απο τηλεφώνημα ότι οι λογαριασμοί ήταν πιστωτικοί και ως εκ τούτου δεν εκδόθηκαν. Δεν θυμάμαι ΠΟΤΕ με ΔΕΗ να έχω δεί κάτι τέτοιο μπροστά μου.

 

Επεξ/σία από piiii
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...