Προς το περιεχόμενο

Ποιον εναλλακτικό πάροχο αντί ΔΕΗ?


Hamurabi

Προτεινόμενες αναρτήσεις

15 λεπτά πριν, piiii είπε

Εγώ με την watt&volt είμαι απόλυτα ικανοποιημένος.

Είμαστε 4μελής οικογένεια.

Τα μόνο ενεργοβόρα όμως πράγματα που έχουμε στο σπίτι είναι το σίδερο και τα κλιματιστικά το καλοκαίρι(είναι και λίγο χάρχαλα-το 1ο 12αρι Α class, το δεύτερο 9αρι ενεργ τρέχα γυρεύοπουλος). 

Ο μηνιαίος λογαριασμός τον μεν χειμώνα κυμαίνεται μεταξύ 60-70 ευρώ και το καλοκαίρι λόγω κλιματισμού 90-120max.

Μάλιστα τους δύο τελευταίους μήνες δεν μου είχαν στείλει λογαριασμό και λέω κάτι πάει στραβά... Αλλά ανακάλυψα μετά απο τηλεφώνημα ότι οι λογαριασμοί ήταν πιστωτικοί και ως εκ τούτου δεν εκδόθηκαν. Δεν θυμάμαι ΠΟΤΕ με ΔΕΗ να έχω δεί κάτι τέτοιο μπροστά μου.

και εγω εχω μηνιαιο στη ΔΕΗ και μου εχει ερθει λογαριασμος μερικων ευρω,δε νομιζω οτι λογος να αλλαξεις παροχο ειναι οτι εχεις μηνιαιο λογαριασμο και ο εκκαθαριστικος ειναι μηδενικος και οχι δεν υπερασπιζομαι τη ΔΕΗ 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 24,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • korakios

    5900

  • HERTHAN

    1466

  • ekrepali

    1040

  • DownUNDERground

    753

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

2 ώρες πριν, greengr21 είπε

και εγω εχω μηνιαιο στη ΔΕΗ και μου εχει ερθει λογαριασμος μερικων ευρω,δε νομιζω οτι λογος να αλλαξεις παροχο ειναι οτι εχεις μηνιαιο λογαριασμο και ο εκκαθαριστικος ειναι μηδενικος και οχι δεν υπερασπιζομαι τη ΔΕΗ 

Ο καθένας το βλέπει απο την σκοπιά του και καλά κάνει. Εγώ τα τελευταία χρόνια που θυμάμαι, χειμώνα καλοκαίρι κάτω απο 250-300 ευρώ το δίμηνο δεν ερχόταν ποτέ, οπότε το όφελος μου δεν ήταν η μετάβαση απο 2μηνο σε μήνα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, piiii είπε

Ο καθένας το βλέπει απο την σκοπιά του και καλά κάνει. Εγώ τα τελευταία χρόνια που θυμάμαι, χειμώνα καλοκαίρι κάτω απο 250-300 ευρώ το δίμηνο δεν ερχόταν ποτέ, οπότε το όφελος μου δεν ήταν η μετάβαση απο 2μηνο σε μήνα.

πως καταφέρνεις να καις τοσο ρευμα? το ακουω συχνα αυτο το "δινω 300 το2μηνο" και αναρωτιεμαι πως γινετε πραγματικα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, basilis_k6 είπε

πως καταφέρνεις να καις τοσο ρευμα? το ακουω συχνα αυτο το "δινω 300 το2μηνο" και αναρωτιεμαι πως γινετε πραγματικα.

Κι εγω εκει ειμαι περιπου και με ΚΟΤ κιολας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, basilis_k6 είπε

πως καταφέρνεις να καις τοσο ρευμα? το ακουω συχνα αυτο το "δινω 300 το2μηνο" και αναρωτιεμαι πως γινετε πραγματικα.

Σε εκκαθαριστικό τετράμηνο ανετα φτανεις τόσα αν είσαι τετραμελής οικογένεια, μαγείρεμα κάθε μερα, πλυντήρια θερμοσίφωνες κοκ, χειμώνας να ανάψεις κανένα κλιματιστικο η σώμα με αντίσταση, βάλε και δημοτικά τέλη ΤΑΠ. 

Επεξ/σία από Βασίλης_29
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

επειδή μπορεί να παρεξηγήθηκε η προηγούμενη άποψη μου, απ τον greengr21, διευκρινίζω περισσότερο: όταν τόσα χρόνια είχαμε ΔΕΗ χωρίς δικαίωμα σύγκρισης και τώρα διαλέγεις ανάμεσα σε πόσες? ανάμεσα σε 15 ? 20 εταιρείες το θεωρώ κατάκτηση...κι όταν τόσα χρόνια πληρώναμε χωρίς να ξέρουμε πόσο έχει η κιλoβατώρα και  τώρα καθόμαστε και μετράμε ανα λεπτό του ευρώ πόσο πουλάει ο ένας και πόσο ο άλλος...Ειλικρινά το χαίρομαι πολύ.

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 ώρες πριν, Βασίλης_29 είπε

Σε εκκαθαριστικό τετράμηνο ανετα φτανεις τόσα αν είσαι τετραμελής οικογένεια, μαγείρεμα κάθε μερα, πλυντήρια θερμοσίφωνες κοκ, χειμώνας να ανάψεις κανένα κλιματιστικο η σώμα με αντίσταση, βάλε και δημοτικά τέλη ΤΑΠ. 

άλλο το 4μηνο άλλο το 2μηνο. διπλα λεφτά βασικα. Αν έχεις τετοια κατανάλωση εκτός του οτι πρεπει να παρεις ηλιακο (αν δεν εχεις) πρεπει να εκμεταλευτείς το νυχτερινο. Ειναι τεραστιο νουμερο δεν βγαινει ευκολα.

 

3 ώρες πριν, guzel είπε

spacer.png

εκκαθαριστικός Ηρων :D

ποσες kwh ειναι αυτο?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, basilis_k6 είπε

άλλο το 4μηνο άλλο το 2μηνο. διπλα λεφτά βασικα. Αν έχεις τετοια κατανάλωση εκτός του οτι πρεπει να παρεις ηλιακο (αν δεν εχεις) πρεπει να εκμεταλευτείς το νυχτερινο. Ειναι τεραστιο νουμερο δεν βγαινει ευκολα.

ποσες kwh ειναι αυτο?

λογικα 673kwh,ενταξει το παγιο δε το λες και λιγο παντως

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, greengr21 είπε

λογικα 673kwh,ενταξει το παγιο δε το λες και λιγο παντως

έχει δωρο εγγραφης 50 ευρω και -11 ευρω απο έναντι λογικα. Το σύνολο λοιπον αυτής της κατανάλωσης ειναι 90ευρω σε ΚΟΤ. Χωρίς ΚΟΤ 120ε υποθέτω με βάση το 30άρι στη χρέωση.

Για περισσότερη κατανάλωση (784) πλήρωσα δεή 129ε με 3 ευρώ παραπάνω στον δήμο και φπα για όλο το ποσο εφοσον δεν ειχα την εκπτωση απο κάτι.

Πως βγαίνει φθηνοτερος ο ΗΡΩΝ?!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
20 λεπτά πριν, basilis_k6 είπε

έχει δωρο εγγραφης 50 ευρω και -11 ευρω απο έναντι λογικα. Το σύνολο λοιπον αυτής της κατανάλωσης ειναι 90ευρω σε ΚΟΤ. Χωρίς ΚΟΤ 120ε υποθέτω με βάση το 30άρι στη χρέωση.

Για περισσότερη κατανάλωση (784) πλήρωσα δεή 129ε με 3 ευρώ παραπάνω στον δήμο και φπα για όλο το ποσο εφοσον δεν ειχα την εκπτωση απο κάτι.

Πως βγαίνει φθηνοτερος ο ΗΡΩΝ?!

Είναι ο πρώτος λογαριασμός με χρέωση.  Άρα 50 (δώρο) + 28 = 78 το τετράμηνο. Οι προηγούμενοι ήταν πιστωτικοί λόγο δώρου. Πέρυσι αντίστοιχη περίοδο ΔΕΗ με ΚΟΤ είχα πληρώσει 250 ευρώ........

Εσύ κάτσε στην ΔΕΗ 😂

Επίσης δε βλέπω ΟΤΣ

Επεξ/σία από guzel
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μηνιαίος δεν είναι τα 78?

τα 250 της ΔΕΗ πέρσι τέτοια εποχή  κ αυτό ήταν μηνιαίο? μήπως ήταν εκαθαριστικο 4μηνο? 

τόσο μεγάλη διάφορα??

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, sndev είπε

μηνιαίος δεν είναι τα 78?

τα 250 της ΔΕΗ πέρσι τέτοια εποχή  κ αυτό ήταν μηνιαίο? μήπως ήταν εκαθαριστικο 4μηνο? 

τόσο μεγάλη διάφορα??

Τα 78 είναι σύνολο 4μηνου. Αφού οι προηγούμενοι ήταν πιστωτικοι. Βγήκε εκκαθαριστικός 28 ευρώ!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
7 λεπτά πριν, guzel είπε

Είναι ο πρώτος λογαριασμός με χρέωση.  Άρα 50 (δώρο) + 28 = 78 το τετράμηνο. Οι προηγούμενοι ήταν πιστωτικοί λόγο δώρου. Πέρυσι αντίστοιχη περίοδο ΔΕΗ με ΚΟΤ είχα πληρώσει 250 ευρώ........

Εσύ κάτσε στην ΔΕΗ 😂

Επίσης δε βλέπω ΟΤΣ

κάτι μας λές λάθος. 600-700kwh 250 ευρω στη δεη? 

Καταρχήν αυτος ειναι 4μηνος? Σε ολόκληρο 4μηνο έκαψες 637??

Επεξ/σία από basilis_k6
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εκτός αν κάτι κάνω λάθος. Τα πρώτα λεφτά που θα πάρει πάντως είναι τα 28 ευρώ στις 29/01...

Μόλις τώρα, basilis_k6 είπε

κάτι μας λές λάθος. 600-700kwh 250 ευρω στη δεη? 

Καταρχήν αυτος ειναι 4μηνος?

Είναι ο πρώτος εκκαθαριστικός. Στους προηγούμενους έκανα εγώ καταχώριση ένδειξης και ήρθαν όλοι πιστωτικοί. Σ' αυτόν έγινε μέτρηση από ΔΕΔΗΕ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...