Προς το περιεχόμενο

Ποιον εναλλακτικό πάροχο αντί ΔΕΗ?


Hamurabi

Προτεινόμενες αναρτήσεις

50 λεπτά πριν, deerhunter είπε

καλημερα σας,γιατί η ΟΤΣ είναι τόσο ακριβή στους 2 πρώτους λογαριασμους του 2021 (πάροχος elpedison)?

ευχαριστώ

Από τον Νοέμβριο έχει ανέβει 40%.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 24,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • korakios

    5900

  • HERTHAN

    1466

  • ekrepali

    1040

  • DownUNDERground

    753

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Βρίσκεις έναν πάροχο με αρχική τιμή 0,085Ε-0,090Ε/kwh χωρίς ΟΤΣ και λοιπές ρήτρες, αφαιρείς το ΚΟΤ (0,075 ή 0,045Ε) και με τυχόν έκπτωση συνέπειας (5% ή 10% αναλόγως τον πάροχο), έχεις σχεδόν μηδενική τιμή (0,01Ε/kwh με KOTA ή 0,04Ε/kwh με ΚΟΤΒ). 
Αλλά σε χαμηλές καταναλώσεις, πχ 800-1000kwh/4μηνο (2500-3000kwh/χρόνο), ΔΕΝ έχει νόημα να φύγει κάποιος από ΔΕΗ και να χάσει σταθερότητα, support, ebill, δίμηνους λογαριασμούς με μακρινές ημερομηνίες λήξης, και κυρίως ΔΕΝ κόβουν το ρεύμα με ΚΟΤ εως τουλάχιστον 500ευρώ χρέος. 
 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Fallen333 είπε

ΔΕΝ έχει νόημα να φύγει κάποιος από ΔΕΗ και να χάσει σταθερότητα, support

Διαφωνώ κάθετα με το σταθερότητα και το να λέει κάποιος οτι υπάρχει υποστήριξη είναι για γέλια . Ειδικά αυτούς τους μήνες δε σηκώνουν ούτε τα τηλέφωνα

3 λεπτά πριν, Fallen333 είπε

ebill, δίμηνους λογαριασμούς

ebill έχουν οι περισσότερες αν όχι όλες , διμήνοι για μένα είναι μείον

4 λεπτά πριν, Fallen333 είπε

και κυρίως ΔΕΝ κόβουν το ρεύμα με ΚΟΤ

και γενικότερα χωρίς ΚΟΤ . Ίσως είναι και το μεγαλύτερο προτέρημα της ΔΕΗ , πληρώνεις ένα μικροποσό και πετάς τα υπόλοιπα σε δόσεις . Σπάνια να σου κόψουν το ρεύμα.

6 λεπτά πριν, Fallen333 είπε

Αλλά σε χαμηλές καταναλώσεις, πχ 800-1000kwh/4μηνο (2500-3000kwh/χρόνο), ΔΕΝ έχει νόημα να φύγει κάποιος από ΔΕΗ

Υποκειμενικό ανάλογα το αν 50 ευρώ το χρόνο είναι κάτι που αξίζει ή όχι

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, korakios είπε

Διαφωνώ κάθετα με το σταθερότητα και το να λέει κάποιος οτι υπάρχει υποστήριξη είναι για γέλια . Ειδικά αυτούς τους μήνες δε σηκώνουν ούτε τα τηλέφωνα

ebill έχουν οι περισσότερες αν όχι όλες , διμήνοι για μένα είναι μείον

και γενικότερα χωρίς ΚΟΤ . Ίσως είναι και το μεγαλύτερο προτέρημα της ΔΕΗ , πληρώνεις ένα μικροποσό και πετάς τα υπόλοιπα σε δόσεις . Σπάνια να σου κόψουν το ρεύμα.

Υποκειμενικό ανάλογα το αν 50 ευρώ το χρόνο είναι κάτι που αξίζει ή όχι

Δεν έχουν όλες ebill. H Solar πχ δεν έχει! 
Ο μηνιαίος λογαριασμός είναι πιο "αγχωτικός" και πρέπει να είσαι πάντα απίκο για να το εξοφλήσεις εμπρόθεσμα και να μην ζεις με τον φόβο μην τυχόν στο κόψουν. 
Και δόσεις να μην βάλεις στην ΔΕΗ, έχω δεί ΚΟΤ λογαριασμούς με εως 1000Ε χρέος που δεν το κόψανε! Φοβερό προτέρημα της ΔΕΗ σε αυτούς τους χαλεπούς καιρούς. 
40Ε-50Εmax/χρόνο κέρδος, είναι 3Ε-4Ε/μήνα...κλάηνμάην για μένα προσωπικά από το να είσαι κάθε μέρα στο ίντερνετ και να ψάχνεις εναλλακτικούς!! 
Αυτά τώρα μιλάμε για μικρές καταναλώσεις. Σε μεγάλη ετήσια κατανάλωση είναι μονόδρομος η φυγή από την ΔΕΗ. 
 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 λεπτά πριν, Fallen333 είπε

Βρίσκεις έναν πάροχο με αρχική τιμή 0,085Ε-0,090Ε/kwh χωρίς ΟΤΣ και λοιπές ρήτρες, αφαιρείς το ΚΟΤ (0,075 ή 0,045Ε) και με τυχόν έκπτωση συνέπειας (5% ή 10% αναλόγως τον πάροχο), έχεις σχεδόν μηδενική τιμή (0,01Ε/kwh με KOTA ή 0,04Ε/kwh με ΚΟΤΒ). 
Αλλά σε χαμηλές καταναλώσεις, πχ 800-1000kwh/4μηνο (2500-3000kwh/χρόνο), ΔΕΝ έχει νόημα να φύγει κάποιος από ΔΕΗ και να χάσει σταθερότητα, support, ebill, δίμηνους λογαριασμούς με μακρινές ημερομηνίες λήξης, και κυρίως ΔΕΝ κόβουν το ρεύμα με ΚΟΤ εως τουλάχιστον 500ευρώ χρέος. 
 

Ποιο support.

Εχω απο το 2019 με χιλια δυο προβληματα οπου τους εχω στειλει χιλιαδες μηνυματα/email και δεν εχουν απαντησει σε ΚΑΝΕΝΑ.

Εχω στειλει το τελευταιο διμηνο καμια 10αρια για αλλο θεμα και δεν εχουν απαντησει σε ΚΑΝΕΝΑ.

Επαιρνα επι 2 μηνες τηλεφωνο να πιασω γραμμη και μονο μια φορα κατα τυχη επιασα και μου ειπαν θα σας καλεσουμε και ΠΟΤΕ δεν ασχοληθηκαν.

Που να τους κλεισουν και να τους διωξουν και να μην μεινει ουτε πετραδακι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, HERTHAN είπε

Που να τους κλεισουν και να τους διωξουν και να μην μεινει ουτε πετραδακι.

:lol: 

Εγώ προσωπικά 2-3 φορές που χρειάστηκα support, δεν είχα θέμα. 
Τουλάχιστον ξέρουν να σε πούνε αναλυτικά για ΚΟΤ και χρεώσεις και όχι με κάτι εναλλακτικά κοριτσάκια που τα λες "έξω χιονίζει" και σε απαντάνε "α, είναι ωραίος ο Μπραντ Πήτ!" :P
 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, Fallen333 είπε

Ο μηνιαίος λογαριασμός είναι πιο "αγχωτικός" και πρέπει να είσαι πάντα απίκο για να το εξοφλήσεις εμπρόθεσμα και να μην ζεις με τον φόβο μην τυχόν στο κόψουν. 

Αν είναι κάποιος σε τέτοια φάση ,εννοείται μένει ΔΕΗ, όχι μόνο για να μην το κόψουν αλλά οι περισσότερες εταιρίες πατάνε στο "συνέπεια" για έκπτωση

2 λεπτά πριν, HERTHAN είπε

Που να τους κλεισουν και να τους διωξουν και να μην μεινει ουτε πετραδακι.

Τα ΕΛΤΑ ξέχασες , άλλη δημόσια υπηρεσία με τεράστια υποστήριξη 😁

4 λεπτά πριν, HERTHAN είπε

Εχω απο το 2019

είσαι και βιαστικός :)

Εδώ δε μου βάζανε τα λεφτά σε τράπεζα από πιστωτικό ,αφού είχα φύγει στη Ζενιθ και μου στέλνανε με ταχυδρομείο τον λογαριασμό υπολοίπου.

Φυσικά μου χρεώναν 1 ευρώ τον έντυπο λογαριασμό και φαντάζομαι στο τέλος θα τους πλήρωνα και απο πάνω ! Ενάμιση χρόνο έκανα να τα πάρω αφού δεν απαντούσαν στα email και στα τηλέφωνα , τελικά μου τα βάλανε όλα σε άλλο λογαριασμό ΔΕΗ των γονιών μου !

  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, korakios είπε

Τα ΕΛΤΑ ξέχασες , άλλη δημόσια υπηρεσία με τεράστια υποστήριξη 😁

 

Επ! Λίγα με τα ΕΛΤΑ από εδώ και πέρα ε!:lol:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 λεπτά πριν, korakios είπε

Τα ΕΛΤΑ ξέχασες , άλλη δημόσια υπηρεσία με τεράστια υποστήριξη 😁

 

Νο1 επιλογή τα είχα αλλά σας έστειλα το support των κοριτσιών: 
από τις 6 συγκεκριμένες ερωτήσεις, απάντησαν στην μισή κι αυτή 3 πουλάκια κάθονταν! 
Ο μόνος λόγος που επέλεξα μετά την Solar. 
 

Επεξ/σία από Fallen333
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

"Κακό" support έχουν πολλοί, αλλά πιο άσχετο support από ΕΛΤΑ, δεν ξαναείδα ποτέ μου! 
Μετά είναι το θέμα της ΟΤΣ: ΘΑ την εφαρμόσουν ή δεν ΘΑ την εφαρμόσουν? 
Τέλος, ανέφεραν πως δεν ισχύει η έκπτωση συνέπειας σε ΚΟΤ, άρα από Νο1 επιλογή τα ΕΛΤΑ αγγίζουν πλέον τα τιμολόγια Solar, Volterra κλπ. 
Η Volterra πολλά ψέμματα, οπότε επέλεξα Solar μιας και είχαν καλό support. 
Όταν έρθουν οι λογαριασμοί από Solar, ΕΛΤΑ κλπ, η νεκροψία θα δείξει! ;)
 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, Fallen333 είπε

Όταν έρθουν οι λογαριασμοί από Solar, ΕΛΤΑ κλπ, η νεκροψία θα δείξει! 

Έχουμε και efaenergy και nrg να δούμε :)

26 λεπτά πριν, DownUNDERground είπε

Επ! Λίγα με τα ΕΛΤΑ από εδώ και πέρα ε!:lol:

Η σύμβαση σου ήρθε ή ακόμα ?!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

33 λεπτά πριν, Fallen333 είπε

:lol: 

Εγώ προσωπικά 2-3 φορές που χρειάστηκα support, δεν είχα θέμα. 
Τουλάχιστον ξέρουν να σε πούνε αναλυτικά για ΚΟΤ και χρεώσεις και όχι με κάτι εναλλακτικά κοριτσάκια που τα λες "έξω χιονίζει" και σε απαντάνε "α, είναι ωραίος ο Μπραντ Πήτ!" :P
 

Δεν ξερουν τιποτα και δεν εχουν ιδεα τι τους γινεται.Βρισκονται εκει μονο για να παει 1η ο μηνας και να μπει ο μισθος.

Τα παρασιτα ολα το απολυτο καρκινωμα που τους εχει γινει το μυαλο πολτος απο το βλακωνιο που τους δινουν στο μαμημενο το δημοσιο.

31 λεπτά πριν, korakios είπε

Τα ΕΛΤΑ ξέχασες , άλλη δημόσια υπηρεσία με τεράστια υποστήριξη 😁

 

Ασε να μην παρω χαπι τωρα γιατι ανεβηκε η πιεση στο 20.

13 λεπτά πριν, Fallen333 είπε

"Κακό" support έχουν πολλοί, αλλά πιο άσχετο support από ΕΛΤΑ, δεν ξαναείδα ποτέ μου! 
 

Κονταροχτυπιουνται ολες οι δημοσιες υπηρεσιες για το ποια ειναι χειροτερη.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, HERTHAN είπε

Δεν ξερουν τιποτα και δεν εχουν ιδεα τι τους γινεται.Βρισκονται εκει μονο για να παει 1η ο μηνας και να μπει ο μισθος.

Τα παρασιτα ολα το απολυτο καρκινωμα που τους εχει γινει το μυαλο πολτος απο το βλακωνιο που τους δινουν στο μαμημενο το δημοσιο.

ΔΕΝ πρόκειται να αλλάξει ποτέ το Δημόσιο δυστυχώς! 
Εδώ δεν άλλαξε με φυσική χρεοκοπία, τώρα θα αλλάξει? 
 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...