Προς το περιεχόμενο

Ποιον εναλλακτικό πάροχο αντί ΔΕΗ?


Hamurabi

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 24,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • korakios

    5900

  • HERTHAN

    1466

  • ekrepali

    1040

  • DownUNDERground

    753

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

6 ώρες πριν, Kzaxas είπε

Νομίζω 2 η 3 Φεβρουαρίου την έδωσα στην speedex

ΟΚ, άρα θέλει τουλάχιστον μια βδομάδα! 
Μίλησα με Σαλαμπάση, ΑΝ ήμασταν 4 insomniacs θα είχαμε 40% έκπτωση σε μπουκάλι ουίσκυ πρώτο τραπέζι πίστα. :o
Παρ'ολα αυτά, επειδή τυγχαίνει να είμαστε 2 Δραμινοί, στον πρώτο εκκαθαριστικό με συνέπεια πληρωμής, θα μας δώσουν έξτρα ένα κουπόνι έκαστος για μια ολόκληρη πίττα με σουτζουκάκια από την Καλαμιά!! :P :lol: 
 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

59 λεπτά πριν, Fallen333 είπε

ΟΚ, άρα θέλει τουλάχιστον μια βδομάδα! 
Μίλησα με Σαλαμπάση, ΑΝ ήμασταν 4 insomniacs θα είχαμε 40% έκπτωση σε μπουκάλι ουίσκυ πρώτο τραπέζι πίστα. :o
Παρ'ολα αυτά, επειδή τυγχαίνει να είμαστε 2 Δραμινοί, στον πρώτο εκκαθαριστικό με συνέπεια πληρωμής, θα μας δώσουν έξτρα ένα κουπόνι έκαστος για μια ολόκληρη πίττα με σουτζουκάκια από την Καλαμιά!! :P :lol: 
 

"Βάρκα" καλύτερα😁.Θα βγούμε και γείτονες σε λίγο,βρε τι σου κάνει ο Σουμπασης.

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

45 λεπτά πριν, Kzaxas είπε

"Βάρκα" καλύτερα😁.Θα βγούμε και γείτονες σε λίγο,βρε τι σου κάνει ο Σουμπασης.

 

Άλλο μαγαζί η "Βάρκα"? Πάει ο Λατσίσταλης? 
Έχω καταγωγή από Οσμανίτσα αλλά έχει 35 χρόνια που ζω μόνιμα Θεσσαλονίκη, μέχρι Δημοτικό πήγα Δράμα! 
Τελευταία φορά που ηρθα Πατρίδα ήταν το 2015, το πρώτο πράγμα που έκανα ήταν να πάω Καλαμιά!! :)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Fallen333 είπε

Άλλο μαγαζί η "Βάρκα"? Πάει ο Λατσίσταλης? 
Έχω καταγωγή από Οσμανίτσα αλλά έχει 35 χρόνια που ζω μόνιμα Θεσσαλονίκη, μέχρι Δημοτικό πήγα Δράμα! 
Τελευταία φορά που ηρθα Πατρίδα ήταν το 2015, το πρώτο πράγμα που έκανα ήταν να πάω Καλαμιά!! :)

Όχι, όχι,υπάρχει 😁, βάρκα αντί για πίτα εννοώ.

Οπότε το κλείνουμε, οποίος πάει solar έχει μια βάρκα από καλαμιά Δράμας.(μισό καρβέλι ψωμί γεμάτο σουτζουκάκια, μπούκοβο, πατάτες και ότι άλλο θέλεις).

Ακούω επιβράβευση και για άλλους παρόχους 😂.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
8 λεπτά πριν, Kzaxas είπε

Όχι, όχι,υπάρχει 😁, βάρκα αντί για πίτα εννοώ.

Οπότε το κλείνουμε, οποίος πάει solar έχει μια βάρκα από καλαμιά Δράμας.(μισό καρβέλι ψωμί γεμάτο σουτζουκάκια, μπούκοβο, πατάτες και ότι άλλο θέλεις).

Ακούω επιβράβευση και για άλλους παρόχους 😂.

lol, ΟΚ, βάρκα λές το μισό καρβέλι/λαγάνα δλδ!? ΟΚ! :)

Επεξ/σία από Fallen333
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 12/2/2021 στις 12:33 ΠΜ, korakios είπε

Κατα τα άλλα δε θα συζητούσαμε θέματα ΚΟΤ 🙃

@GiOrGoSk21 (Αρχική μείον ΚΟΤ) επί τυχών έκπτωση , όχι

(Αρχική επι τυχών έκπτωση) μείον ΚΟΤ

Παράδειγμα

Το Ελλάντα δίνει ΚΟΤ έκπτωση 50 δραχμές

Ο Καρβουνιάρης ΑΕ δίνει αρχική τιμή 80 δραχμές με έκπτωση 50% δηλαδή διαφημίζει 40 δραχμές την κιλοβατώρα

Η Φυσάω&Κουνιέμαι δίνει 60δραχμές αρχική με έκπτωση μηδέν

Άρα ο Καρβουνιάρης έχει καλύτερη τελική τιμή (40 vs 60)

Για ΚΟΤ όμως

Καρβουνιάρης 80-50 = 30  επί 50% έκπτωση = 15 δραχμές

Φυσάω&Κουνιέμαι 60-50= 10 δραχμές

Άρα σε ΚΟΤ συμφέρει η Φυσάω&Κουνιέμαι.

 

Στις 12/2/2021 στις 12:18 ΠΜ, HERTHAN είπε

Απο την αρχικη τιμη αφαιρειται η εκπτωση ΚΟΤ(0,045) και μετα οι οποιες εκπτωσεις εφοσον ισχυουν για πελατες ΚΟΤ.

Στο ειπα αυτο για να σε βοηθησω να καταλαβεις πως θα κανεις τις πραξεις για να δεις τι σε συμφερει.Αφου κανεις σωστα τις πραξεις τοτε θα βγει και η τελικη τιμη κιλοβατωρας.

Εμενα για παραδειγμα συμφωνα με την καταναλωση μου και την εκπτωση που εχω απο το ΚΟΤ σου ειπα τι με συμφερει.

Kοιταξες καθολου στο energycost?

 

Ok κατάλαβα τώρα, υπολόγιζα λάθος πριν. Thanks.

Κοίταξα στο energycost λίγο χθες, έκανα μια αναζήτηση (βασικά για να είμαι ακριβής, εκεί στο "Σύγκριση" πάτησα, όχι στο "Αναζήτηση") αλλά δε πρόλαβα να δω πολύ αναλυτικά τα πακέτα των εταιριών, θα τσεκάρω καλύτερα τώρα το ΣΚ που θα έχω περισσότερο χρόνο μάλλον. Σε κατανάλωση πάντως, από όσο κοίταξα στους 3 4μηνιαίους εκαθαριστικούς λογαριασμούς μου, κάπου 2400-2500 κιλοβατώρες καίω το χρόνο.

 

Να ρωτήσω και κάτι ακόμα, τώρα που το διάβασα εδώ παραπάνω... Αυτό το NRG SAVE 40% που λέει ο φίλος πιο πάνω, το οποίο συνδυαζόμενο με το ΚΟΤ δίνει την κιλοατώρα στα 0,017 ευρώ, ποιο πακέτο είναι; Υπάρχει link; Στα αποτελέσματα στο search του energycost δεν βλέπω κάποιο πακέτο με τέτοιο όνομα, γι' αυτό.

Επεξ/σία από GiOrGoSk21
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, GiOrGoSk21 είπε

 

Ok κατάλαβα τώρα, υπολόγιζα λάθος πριν. Thanks.

Κοίταξα στο energycost λίγο χθες, έκανα μια αναζήτηση (βασικά για να είμαι ακριβής, εκεί στο "Σύγκριση" πάτησα, όχι στο "Αναζήτηση") αλλά δε πρόλαβα να δω πολύ αναλυτικά τα πακέτα των εταιριών, θα τσεκάρω καλύτερα τώρα το ΣΚ που θα έχω περισσότερο χρόνο μάλλον. Σε κατανάλωση πάντως, από όσο κοίταξα στους 3 4μηνιαίους εκαθαριστικούς λογαριασμούς μου, κάπου 2400-2500 κιλοβατώρες καίω το χρόνο.

 

Να ρωτήσω και κάτι ακόμα, τώρα που το διάβασα εδώ παραπάνω... Αυτό το NRG SAVE 40% που λέει ο φίλος πιο πάνω, το οποίο συδυαζόμενο με το ΚΟΤ δίνει την κιλοατώρα στα 0,,017 λεπτά, ποιο πακέτο είναι; Υπάρχει link; Στα αποτελέσματα στο search του energycost δεν βλέπω κάποιο πακέτο με τέτοιο όνομα, γι' αυτό.

Tα excel τα ειδες?

Δεν συνδυαζεται με ΚΟΤ το NRG SAVE.

4 λεπτά πριν, GiOrGoSk21 είπε

Κοίταξα στο energycost λίγο χθες, έκανα μια αναζήτηση (βασικά για να είμαι ακριβής, εκεί στο "Σύγκριση" πάτησα, όχι στο "Αναζήτηση")

Στο συγκριση θα πατησεις και οχι στο αναζητηση.

Συγκριση θες να κανεις να δεις ποιον σου βγαζει φθηνοτερα συμφωνα με την καταναλωση σου.

Δες ομως και τα excel στο προτεινομενο post του θεματος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

@GiOrGoSk21 μοντάρισα λίγο τα excel στον υπολογιστή μου και με 2500kw

Solar 45E

Voltera 57E

ΕΛΤΑ 74Ε

Τα ΕΛΤΑ με την προϋπόθεση οτι δε θα εφαρμόσουν ρήτρα αναπροσαρμογής

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
14 λεπτά πριν, deerhunter είπε

καλημερα σας,γιατί η ΟΤΣ είναι τόσο ακριβή στους 2 πρώτους λογαριασμους του 2021 (πάροχος elpedison)?

ευχαριστώ

Από Δεκέμβριο έχει εκτοξευθεί . Ίσως να συμφέρει να ενεργοποιήσεις το Fixed .

Μπορείς να δοκιμάσεις να κάνεις επαλήθευση βάζοντας τα στοιχεία ,που χρησιμοποιούνται για τη ρήτρα αναπροσαρμογής στο συμβόλαιό σου ,απο την ΑΔΜΗΕ όταν ανακοινωθούν .

https://www.admie.gr/agora/enimerotika-deltia/mesostathmiki-timi-agoras

Ίσως τώρα να κάνανε και προσέγγιση, σε κάθε περίπτωση στείλε email ζητώντας ανάλυση .

 

Επεξ/σία από korakios
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...