Προς το περιεχόμενο

Ποιον εναλλακτικό πάροχο αντί ΔΕΗ?


Hamurabi

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
17 λεπτά πριν, korakios είπε

Μόνο σταθερή χρέωση δεν είναι . Εξαρτάται το πως υπολογίζουν τη χρέωση ρήτρα αναπροσαρμογής. Τα όρια πλέον είναι πλασματικά

Ποιο πάνω είναι ο λογαριασμός της Volterra , 0,089 αρχική και 5% κανονικά έκπτωση συνέπειας ....

Η τιμή της kwh είναι σταθερή 0.0594 και δεν αλλάζει αναγράφεται στο συμβόλαιο. Επίσης δεν υπάρχει πάγιο. 

Η ΟΤΣ υπολογίζεται χοντρικά ως εξής. στο ειδικό πρόγραμμα που είμαι είναι 35-45. Αν πούμε ότι αυτή τη στιγμή είναι στο 60 , η διαφορά είναι 15 και πολλαπλασιάζεται επί την μηνιαία κατανάλωση για όσους έχουν μηνιαίο εκκαθαριστικό. Δηλαδή 15 Χ 0.35 ( 350kwh) = 5.25 ευρώ επιπλέον στον λογαριασμό. 

Νομίζω είναι καλή προσφορά και μου δίνεται δυνατότητα μια φορά το χρόνο να εναλλασω το πρόγραμμα σε V1 στο οποίο με το 5% είναι στα 0.085 τελική .

Επεξ/σία από kosmasgr
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 24,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • korakios

    5900

  • HERTHAN

    1466

  • ekrepali

    1040

  • DownUNDERground

    753

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

4 λεπτά πριν, korakios είπε

Δεν θέλει εγγύηση η voltera ?

Είμαι ήδη, αλλά ήρθε λογαριασμός με ρήτρα και προτίμησα να αλλάξω πρόγραμμα.

Αν έκανα σωστά θα δείξει. Οι τιμές "σκέτες" ήταν καλύτερες στο παλιό, αλλά με τη ρήτρα όπως έχει τώρα βγαίνουν λίγο πολύ τα ίδια.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
14 λεπτά πριν, kosmasgr είπε

Η ΟΤΣ υπολογίζεται χοντρικά ως εξής. στο ειδικό πρόγραμμα που είμαι είναι 35-45. Αν πούμε ότι αυτή τη στιγμή είναι στο 60 , η διαφορά είναι 15 και πολλαπλασιάζεται επί την μηνιαία κατανάλωση για όσους έχουν μηνιαίο εκκαθαριστικό. Δηλαδή 15 Χ 0.35 ( 350kwh) = 5.25 ευρώ επιπλέον στον λογαριασμό.

Αν το έχεις γραπτώς οτι έτσι υπολογίζεται και όχι σαν Συντελεστη επι ΟΤΣ + σταθερά

και οτι σαν ΟΤΣ εννοούν την αγορά επόμενης μέρας και όχι το σύνολο της Μεσοσταθμικής όπως πχ η elpedison ,δηλαδή για Δεκέμβριο 64 και όχι 85

https://www.admie.gr/sites/default/files/attached-files/type-file/2021/01/202012_-_Mesostathmiki_Timi_Agoras_Ilektrikis_Energeias_sto_Diasyndedemeno_Systima_v1.pdf

ίσως το ρισκάρεις. Αλλιώς αν δεν έχεις τον τύπο υπολογισμού μην το σκέφτεσαι καν. Ποια εταιρία είναι ?

Επεξ/σία από korakios
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 λεπτά πριν, korakios είπε

Αν το έχεις γραπτώς οτι έτσι υπολογίζεται και όχι σαν Συντελεστη επι ΟΤΣ + σταθερά

και οτι σαν ΟΤΣ εννοούν την αγορά επόμενης μέρας και όχι το σύνολο της Μεσοσταθμικής όπως πχ η elpedison ,δηλαδή για Δεκέμβριο 64 και όχι 85

https://www.admie.gr/sites/default/files/attached-files/type-file/2021/01/202012_-_Mesostathmiki_Timi_Agoras_Ilektrikis_Energeias_sto_Diasyndedemeno_Systima_v1.pdf

ίσως το ρισκάρεις. Αλλιώς αν δεν έχεις τον τύπο υπολογισμού μην το σκέφτεσαι καν. Ποια εταιρία είναι ?

Voltera 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
20 λεπτά πριν, kosmasgr είπε

Voltera 

7.1

https://www.volterra.gr/wp-content/uploads/2021/01/INTD.085-06_ΓΕΝΙΚΟΙ_ΟΡΟΙ_ΣΥΜΒΑΣΗΣ_ΠΡΟΜΗΘΕΙΑΣ_ΗΛΕΚΤΡΙΚΗΣ_ΕΝΕΡΓΕΙΑΣ-ΜΙΚΡΟΙ_ΠΕΛΑΤΕΣ.pdf

1,19*64,422 + 7 = 83,66

83,66 - 45 = 38,66 ή 0,03866 ανα κιλοβατ

Τελική 0,098 , για μήνα Δεκέμβρη , γενικά χειμερινούς μήνες είναι μεγάλη η ζήτηση , τους άλλους μήνες είναι μικρότερη η χρέωση ,αλλά δεν μπορείς να προβλέψεις με σιγουριά και το περισσότερο ρεύμα συνήθως το καις όταν υπάρχει και ζήτηση γενικότερα

Επεξ/σία από korakios
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 λεπτά πριν, korakios είπε

7.1

https://www.volterra.gr/wp-content/uploads/2021/01/INTD.085-06_ΓΕΝΙΚΟΙ_ΟΡΟΙ_ΣΥΜΒΑΣΗΣ_ΠΡΟΜΗΘΕΙΑΣ_ΗΛΕΚΤΡΙΚΗΣ_ΕΝΕΡΓΕΙΑΣ-ΜΙΚΡΟΙ_ΠΕΛΑΤΕΣ.pdf

1,19*64,422 + 7 = 83,66

83,66 - 45 = 38,66 ή 0,03866 ανα κιλοβατ

Τελική 0,098 , για μήνα Δεκέμβρη , γενικά χειμερινούς μήνες είναι μεγάλη η ζήτηση , τους άλλους μήνες είναι μικρότερη η χρέωση ,αλλά δεν μπορείς να προβλέψεις με σιγουριά και το περισσότερο ρεύμα συνήθως το καις όταν υπάρχει και ζήτηση γενικότερα

Φαντάσου όταν είχε φτάσει 90. Anyway θα το προχωρήσω και βλέπω . Αναμένεται πτώση του 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Incepted είπε

Οταν μιλησα με Βολτερα γενικα μου φανηκαν λιγο αγενεις οσον αφορα την εξυπηρετηση και επειδη τους ειπα για ΚΟΤ μου ειπαν οτι πρεπει να βγεις απο το ΚΟΤ να βγει λογαριασμος στη ΔΕΗ χωρις ΚΟΤ και μετα να ερθετε σε εμας .  Πολυ περιεργα τα ακουσα αυτα και ειναι η μονη εταιρεια που το ζηταει .

και εμενα αυτο μου ειπαν και μαλιστα αν εχω και καποιον φιλο η συγγενη  που ειναι voltera να μου κανει συσταση, και τελικα δεν με πηραν καν και τηλ που ειχαν πει 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, artshadows είπε

και εμενα αυτο μου ειπαν και μαλιστα αν εχω και καποιον φιλο η συγγενη  που ειναι voltera να μου κανει συσταση, και τελικα δεν με πηραν καν και τηλ που ειχαν πει 

Σε λιγο θα χρειαζομαστε και referral για να μπουμε σε ιδιώτη παροχο , λες και μπαινουμε σε πριβε ελληνικο Tracker 🤣 Tην εχουν δει περιεργα εκει στη Volterra

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
53 λεπτά πριν, korakios είπε

7.1

https://www.volterra.gr/wp-content/uploads/2021/01/INTD.085-06_ΓΕΝΙΚΟΙ_ΟΡΟΙ_ΣΥΜΒΑΣΗΣ_ΠΡΟΜΗΘΕΙΑΣ_ΗΛΕΚΤΡΙΚΗΣ_ΕΝΕΡΓΕΙΑΣ-ΜΙΚΡΟΙ_ΠΕΛΑΤΕΣ.pdf

1,19*64,422 + 7 = 83,66

83,66 - 45 = 38,66 ή 0,03866 ανα κιλοβατ

Τελική 0,098 , για μήνα Δεκέμβρη , γενικά χειμερινούς μήνες είναι μεγάλη η ζήτηση , τους άλλους μήνες είναι μικρότερη η χρέωση ,αλλά δεν μπορείς να προβλέψεις με σιγουριά και το περισσότερο ρεύμα συνήθως το καις όταν υπάρχει και ζήτηση γενικότερα

Τελικά προχωρησα στο n1 με 0.085 συνέπειας. Ακομα και με ΟΤΣ 50 με βάσει τον τύπο που χρησιμοποιείται από την volterra δε συμφέρει και πολύ προσθέτει 0.0215 ανά kwh.  Γιατί 50 δε θα είναι ποτέ. Και αυτό συμβαίνει γιατι έχουν ανώτατο το 45. Αν είχαν 60 όπως αλλες εταιρίες θα ήταν καλά.

Ευχαριστώ για τις πληροφορίες 

Επεξ/σία από kosmasgr
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

30 λεπτά πριν, kosmasgr είπε

Φαντάσου όταν είχε φτάσει 90. Anyway θα το προχωρήσω και βλέπω . Αναμένεται πτώση του 

Όπως βολεύει τον καθένα :). Το αναμένεται είναι σχετικό . Έχουν ανεβάσει κάποια παιδιά δημοσιεύματα στις προηγούμενες σελίδες και δεν είναι ευχάριστα νέα ..

5 λεπτά πριν, artshadows είπε

και εμενα αυτο μου ειπαν και μαλιστα αν εχω και καποιον φιλο η συγγενη  που ειναι voltera να μου κανει συσταση, και τελικα δεν με πηραν καν και τηλ που ειχαν πει 

Αποφεύγουν το ΚΟΤ , ίσως υπάρχει καθυστέρηση στην πληρωμή τους ,δε μπορώ να σκεφτώ κάτι άλλο .

2 λεπτά πριν, kosmasgr είπε

Αν είχαν 60 όπως αλλες εταιρίες θα ήταν καλά.

τα όρια δεν παίζουν τόσο ρόλο πλέον, 50% είναι τα όρια και 50% ο τύπος υπολογισμού. Και 60 πλασματικό να είχαν όριο ουσιαστικά απο τον τύπο υπολογισμού βγαίνει 44,53 πραγματικό . Τώρα με 45 πλασματικό ουσιαστικά απο 39,11 ξεκινά χρέωση

7 λεπτά πριν, kosmasgr είπε

Τελικά προχωρησα στο n1 με 0.85 συνέπειας.

Πως και δεν είδες το nrg save 40% ? λόγω δέσμευσης ? Βέβαια εξαρτάται και απο τις κιλοβατώρες

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, korakios είπε

Όπως βολεύει τον καθένα :). Το αναμένεται είναι σχετικό . Έχουν ανεβάσει κάποια παιδιά δημοσιεύματα στις προηγούμενες σελίδες και δεν είναι ευχάριστα νέα ..

Αποφεύγουν το ΚΟΤ , ίσως υπάρχει καθυστέρηση στην πληρωμή τους ,δε μπορώ να σκεφτώ κάτι άλλο .

Στο κατω κατω κερδισμενοι βγαινουν γιατι πρακτικά δε σου δινουν την εκπτωση συνεπειας με το ΚΟΤ στη Volterra γιατι "Ειναι ηδη πολυ μεγαλη η εκπτωση μα τι θελετε και τη συνεπεια" , λες και την εκπτωση του ΚΟΤ την παρεχουν εκεινοι . Προφανώς δεν τζογαρουν πολυ απο την αποψη οτι για να εισαι στο ΚΟΤ πιθανον να εχεις χαμηλο εισόδημα οπότε και μεγαλυτερη πιθανοτητα για ληξηπροθεσμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, Christian82 είπε

H Solar έχει την τιμή της κιλοβατώρας 0.08055 με πάγιο 18€ ετησίως, χωρίς δεσμεύσεις και ΟΤΣ αλλά δε σε δέχεται από ΔΕΗ αν έχεις χρέος, ακόμα και ρυθμισμένο...

4,5E ετησίως είναι το πάγιο της Solar, όχι 18Ε, 1,5Ε/4μηνο είναι. 
Και η έκπτωση συνέπειας ισχύει στο ΚΟΤ, κάτι που δεν ισύει σε ΕΛΤΑ και Volterra. 
 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 λεπτά πριν, Fallen333 είπε

4,5E ετησίως είναι το πάγιο της Solar, όχι 18Ε, 1,5Ε/4μηνο είναι. 
Και η έκπτωση συνέπειας ισχύει στο ΚΟΤ, κάτι που δεν ισύει σε ΕΛΤΑ και Volterra. 
 

1.5E / μηνα λεει στο site για το S1N/Fixed

Επεξ/σία από Incepted
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 ώρες πριν, korakios είπε

Ο fallen333 ,αλλά λογικά ,λογαριασμό , θα ποστάρει πρώτος ο kzaxas

 

Παρών!

1 λεπτό πριν, Incepted είπε

1.5E / μηνα λεει στο site για το fixed

!!!!!!!!!??????????

https://www.senergy.gr/gia-to-spiti/oikiako-programma-fixed/ 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, Incepted είπε

Στο κατω κατω κερδισμενοι βγαινουν γιατι πρακτικά δε σου δινουν την εκπτωση συνεπειας με το ΚΟΤ στη Volterra γιατι "Ειναι ηδη πολυ μεγαλη η εκπτωση μα τι θελετε και τη συνεπεια" , λες και την εκπτωση του ΚΟΤ την παρεχουν εκεινοι . Προφανώς δεν τζογαρουν πολυ απο την αποψη οτι για να εισαι στο ΚΟΤ πιθανον να εχεις χαμηλο εισόδημα οπότε και μεγαλυτερη πιθανοτητα για ληξηπροθεσμα.

Εννοούσα οτι μπορεί να μην εξοφλεί το κράτος στις εταιρίες το ποσοστό ΚΟΤ εγκαίρως και γιαυτό να το αποφεύγουνε

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...