Προς το περιεχόμενο

Ποιον εναλλακτικό πάροχο αντί ΔΕΗ?


Hamurabi

Προτεινόμενες αναρτήσεις

18 λεπτά πριν, GiOrGoSk21 είπε

Να ρωτήσω κι εγώ κάτι παιδιά, γιατί δεν το έχω ψάξει καθόλου το θέμα, δε μου χρειάστηκε ποτέ βασικά...

 

Είμαι στη ΔΕΗ στο Κοινωνικό Τιμολόγιο, στο ΚΟΤ-Β με την έκπτωση των 0,045 €/kWh. Οπότε η κιλοβατώρα βγαίνει στα 0,11057 - 0,045 = 0,06557 €.

Μέχρι τώρα, όποτε με παίρνανε τηλ οι εταιρίες για να μου πουλήσουν ρεύμα και τους έλεγα ότι είμαι το ΚΟΤ-Β της ΔΕΗ, αμέσως μου το κλείνανε, λέγοντας μου τα κλασικά ότι όντως δε με συμφέρει να κουνηθώ από εκεί που είμαι, αφού κι αυτοί δεν έχουν φθηνότερο ρεύμα να δώσουν. Εδώ και 2 μέρες τώρα, με έχουν πάρει 2 εταιρίες, Ζενίθ και Elpedison, λέγοντάς μου ότι μπορούν να μου δώσουν φθηνότερο Κοινωνικό Τιμολόγιο, στα 0,044 €/kWh (αυτή θα είναι η τιμή της κιλοβατώρας που θα πληρώνω, όχι η έκπτωση).

Δλδ 0,089 (αρχική τιμή δική τους) - 0,045 (έκπτωση Κοινωνικού Τιμολογίου) = 0,044.

Τόσο μου είπε η Elpedison, κάπου εκεί ήταν και η προσφορά της Ζενίθ, αν θυμάμαι καλά. Στο λίγο που πρόλαβα να ρωτήσω στην Elpedison, καθώς ήμουν σε δουλειά, μου είπαν ότι τα υπόλοιπα πάγια που έχει ήδη ο λογαριασμός της ΔΕΗ (δλδ για ΕΡΤ, Δήμο, ΑΔΜΗΕ. ΔΕΔΔΗΕ, ΕΤΜΕΑΡ,  αυτά βλέπω στο λογαριασμό μου ) θα τα πληρώνω και σε αυτούς. Αλλάζει μόνο, δηλαδή, η τιμή της κιλοβατώρας. Α για να είμαι ακριβής, μου είπε ότι δε θα πληρώνω και το πάγιο της ΔΕΗ (κάποιο από τα παραπάνω προφανώς, δε ξέρω ποιο όμως, όλα τα άλλα θα είναι ίδια όπως είπα), αλλά κάποιο χαμηλότερο αντί αυτού.

 

Ισχύουν αυτά που μου είπε, ή κρύβονται κι άλλα που δε μου ανέφερε;

Έχει γίνει κάτι τελευταία και ρίξαν τόσο τις τιμές οι εναλλακτικοί;

Ξεκιναω απο το τελος.......δεν εριξαν τις τιμες αντιθετως τις ανεβασαν σε σχεση με εναν χρονο πριν.

Το παγιο εξαρταται απο το προγραμμα που θα επιλεξεις σε οποιον παροχο κι αν πας και δεν εχει σχεση με το αν θα μεινεις η θα φυγεις απο την ΔΕΗ.

Τα υπολοιπα παγια που αναφερεις δεν ειναι παγια αλλα ρυθμιζομενες χρεωσεις και ειναι ιδιες οπου κι αν πας σε οποιοδηποτε παροχο.

Σε ολους τους παροχους σχεδον υπαρχουν προγραμματα τα οποια συνδυαζονται με ΚΟΤ.Την τιμη αρχικα δεν θα την υπολογιζεις με την εκπτωση στο ΚΟΤ οταν ψαχνεις για προγραμματα αλλα θα κοιτας τις αρχικες τιμες της κιλοβατωρας που δινει το καθε προγραμμα γιατι πανω σε αυτην θα αφαιρειται η εκπτωση ΚΟΤ και μετα οι οποιες εκπτωσεις(εφοσον οι εκπτωσεις συνδυαζονται με το ΚΟΤ).

Απο εκει και περα αυτο που πρεπει να προσεξεις και να δεις τι σε συμφερει αναλογα με την καταναλωση σου ειναι το προγραμμα που θα επιλεξεις να μην εχει ρητρες(ΟΤΣ) που αυξανουν τον λογαριασμο χωρις λογο.

Επειδη κι εγω ΚΟΤ-Β ειμαι αυτο που θα σου προτεινα αρχικα θα ειναι να δεις στο energycost τι σου βγαζει συμφωνα με την καταναλωση σου και μετα να δεις και τα excel στο προτεινομενο του korakios.

Το ξαναλεω οτι παντα θα πρεπει να κοιτας την αρχικη τιμη κιλοβατωρας που δινει κανε προγραμμα μιας και εισαι στο ΚΟΤ.

Εγω επελεξα να παω αρχικα στην Ηρων στο προγραμμα 24/7 νυχτερινο που εχει χαμηλη αρχικη τιμη κιλοβατωρας κι ας ειναι προγραμμα με ΟΤΣ αλλα το πρωτο 6μηνο σαν νεος πελατης δεν χρεωνομαι.Μεσα στο 6μηνο η θα παω σε αλλο προγραμμα την Ηρων π.χ. στο Only home η θα επιστρεψω στην ΔΕΗ(εκτος αν βρω αλλου τιποτα καλυτερο).Συμφωνα με την καταναλωση μου ηταν καλο για μενα το προγραμμα αυτο και συνδυασα και το αεριο ταυτοχρονα.

Εσυ θα δεις τι σε συμφερει ομως αναλογα με την καταναλωση σου.

Τσεκαρα αυτα που σου ειπα και ξαναμιλαμε αν υπαρχει καμια αλλη απορια.

Ελπιζω να βοηθησα.

Υ.Γ. Αυτα που σου ειπαν οτι θα σου δωσουν φθηνοτερο κοινωνικο τιμολογιο εννουν μετα την αφαιρεση της εκπτωσης απο την αρχικη τιμη της κιλοβατωρας σε σχεση με την ΔΕΗ.

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 24,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • korakios

    5900

  • HERTHAN

    1466

  • ekrepali

    1040

  • DownUNDERground

    753

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Εχω μια εντυπωση οτι το ΚΟΤ excel θελει δουλιτσα γιατι αφαιρει κ απ τις νυχτερινες KWh την εκπτωση του ΚΟΤ ενω αν δεν κανω λαθος χρεωνονται ολες με την τιμη της ημερησιας. 

Παντως ειναι μια καλη πηγη για να δεις καποια προγραμματα ΚΟΤ που συμφερουν. @GiOrGoSk21

@korakios

Επεξ/σία από Incepted
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Incepted είπε

Εχω μια εντυπωση οτι το ΚΟΤ excel θελει δουλιτσα

Δε θέλει δουλίτσα , θέλει σβήσιμο και από την αρχή !
Όταν με το καλό το φτιάξω θα μπει στο άλλο θέμα για ΚΟΤ ειδικά 

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

28 λεπτά πριν, korakios είπε


Όταν με το καλό το φτιάξω θα μπει στο άλλο θέμα για ΚΟΤ ειδικά

Παλι αναζητηση παροχου αφορα κι ας ειναι καποιος στο κοινωνικο τιμολογιο.

Δεν θεωρω οτι πρεπει να παει στο αλλο θεμα γιατι το αλλο θεμα ειναι καθαρα σε οτι εχει να κανει με την αιτηση και τις αποριες που εχει ο καθενας για το κοινωνικο τιμολογιο και οτιδηποτε αλλο το αφορα εκτος απο αναζητηση παροχου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 λεπτά πριν, HERTHAN είπε

Παλι αναζητηση παροχου αφορα κι ας ειναι καποιος στο κοινωνικο τιμολογιο.

Δεν θεωρω οτι πρεπει να παει στο αλλο θεμα γιατι το αλλο θεμα ειναι καθαρα σε οτι εχει να κανει με την αιτηση και τις αποριες που εχει ο καθενας για το κοινωνικο τιμολογιο και οτιδηποτε αλλο το αφορα εκτος απο αναζητηση παροχου.

Δίκαιο έχεις αλλά είμαι 100% σίγουρος ότι θα όλοι εδώ θα ρωτάνε για ΚΟΤ. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, korakios είπε

Δίκαιο έχεις αλλά είμαι 100% σίγουρος ότι θα όλοι εδώ θα ρωτάνε για ΚΟΤ. 

Αν ειναι για αναζητηση παροχου δεν πειραζει αλλα αν ειναι για ερωτησεις σχετικα με το ΚΟΤ που δεν εχουν καμια σχεση με αναζητηση παροχου τοτε θα πρεπει να ρωτανε στο αλλο θεμα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, HERTHAN είπε

Παλι αναζητηση παροχου αφορα κι ας ειναι καποιος στο κοινωνικο τιμολογιο.

Δεν θεωρω οτι πρεπει να παει στο αλλο θεμα γιατι το αλλο θεμα ειναι καθαρα σε οτι εχει να κανει με την αιτηση και τις αποριες που εχει ο καθενας για το κοινωνικο τιμολογιο και οτιδηποτε αλλο το αφορα εκτος απο αναζητηση παροχου.

Θα συμφωνησω , το αλλο θεμα εχει να κανει αποκλειστικα με Κοινωνικο Τιμολογιο για τη ΔΕΗ χρεωσεις κλπ

Επεξ/σία από Incepted
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, Depeche3 είπε

https://energypress.gr/news/target-model-vgazei-ektos-synagonismoy-toys-parohoys-poy-den-ependyoyn-stin-paragogi-ilektrikis

Για δείτε λίγο αυτό για τους παρόχους είναι ενδιαφέρον 

Απλά οι μεταπωλητές θα κλείσουν , η ρήτρα αναπροσαρμογής ούτως η άλλως ανέβηκε υπερβολικά απο Νοέμβριο/Δεκέμβριο.

Το θέμα είναι οτι όσοι πάροχοι παράγουν ρεύμα θα μπορούν ανενόχλητοι να αναπροσαρμόζουν και αυτοί χωρίς έλεγχο , παρόλο που ο ΑΔΜΗΕ θα τους δίνει αποζημίωση

Όσοι προλάβουν πρόλαβαν , μετά λίγοι και καρτέλ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 10/2/2021 στις 12:20 ΜΜ, Kzaxas είπε

Μίλησα πριν με Solar και με ενημέρωσαν ότι η αίτηση μου έχει ολοκληρωθεί από της 5 Φεβρουαρίου, οπότε περιμένουμε τον εκκαθαριστικό της NRG

 

 

Πότε την έστειλες υπογεγραμμένη @Kzaxas

 

Επεξ/σία από Fallen333
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 ώρες πριν, HERTHAN είπε

Ξεκιναω απο το τελος.......δεν εριξαν τις τιμες αντιθετως τις ανεβασαν σε σχεση με εναν χρονο πριν.

Το παγιο εξαρταται απο το προγραμμα που θα επιλεξεις σε οποιον παροχο κι αν πας και δεν εχει σχεση με το αν θα μεινεις η θα φυγεις απο την ΔΕΗ.

Τα υπολοιπα παγια που αναφερεις δεν ειναι παγια αλλα ρυθμιζομενες χρεωσεις και ειναι ιδιες οπου κι αν πας σε οποιοδηποτε παροχο.

Σε ολους τους παροχους σχεδον υπαρχουν προγραμματα τα οποια συνδυαζονται με ΚΟΤ.Την τιμη αρχικα δεν θα την υπολογιζεις με την εκπτωση στο ΚΟΤ οταν ψαχνεις για προγραμματα αλλα θα κοιτας τις αρχικες τιμες της κιλοβατωρας που δινει το καθε προγραμμα γιατι πανω σε αυτην θα αφαιρειται η εκπτωση ΚΟΤ και μετα οι οποιες εκπτωσεις(εφοσον οι εκπτωσεις συνδυαζονται με το ΚΟΤ).

Απο εκει και περα αυτο που πρεπει να προσεξεις και να δεις τι σε συμφερει αναλογα με την καταναλωση σου ειναι το προγραμμα που θα επιλεξεις να μην εχει ρητρες(ΟΤΣ) που αυξανουν τον λογαριασμο χωρις λογο.

Επειδη κι εγω ΚΟΤ-Β ειμαι αυτο που θα σου προτεινα αρχικα θα ειναι να δεις στο energycost τι σου βγαζει συμφωνα με την καταναλωση σου και μετα να δεις και τα excel στο προτεινομενο του korakios.

Το ξαναλεω οτι παντα θα πρεπει να κοιτας την αρχικη τιμη κιλοβατωρας που δινει κανε προγραμμα μιας και εισαι στο ΚΟΤ.

Εγω επελεξα να παω αρχικα στην Ηρων στο προγραμμα 24/7 νυχτερινο που εχει χαμηλη αρχικη τιμη κιλοβατωρας κι ας ειναι προγραμμα με ΟΤΣ αλλα το πρωτο 6μηνο σαν νεος πελατης δεν χρεωνομαι.Μεσα στο 6μηνο η θα παω σε αλλο προγραμμα την Ηρων π.χ. στο Only home η θα επιστρεψω στην ΔΕΗ(εκτος αν βρω αλλου τιποτα καλυτερο).Συμφωνα με την καταναλωση μου ηταν καλο για μενα το προγραμμα αυτο και συνδυασα και το αεριο ταυτοχρονα.

Εσυ θα δεις τι σε συμφερει ομως αναλογα με την καταναλωση σου.

Τσεκαρα αυτα που σου ειπα και ξαναμιλαμε αν υπαρχει καμια αλλη απορια.

Ελπιζω να βοηθησα.

Υ.Γ. Αυτα που σου ειπαν οτι θα σου δωσουν φθηνοτερο κοινωνικο τιμολογιο εννουν μετα την αφαιρεση της εκπτωσης απο την αρχικη τιμη της κιλοβατωρας σε σχεση με την ΔΕΗ.

 

Καλησπέρα κι ευχαριστώ για την απάντηση φίλε μου.

Ok, θα ξεκινήσω λίγο διάβασμα για να μπω στο νόημα. Μια απορία:

Δεν κατάλαβα γιατί είναι τόσο σημαντικό αυτό που λες, να κοιτάω την αρχική τιμή της κιλοβατώρας. Μα η τελική τιμή με νοιάζει, αφού αυτή είναι που θα πολλαπλασιαστεί με τις κιλοβατώρες που θα καταναλώσω. Κι ένα προφανές παράδειγμα, π.χ. αν η εταιρία Α πουλάει ρεύμα με αρχική τιμή 10 και κάνει έκπτωση 6, είναι πιο συμφέρουσα από την Β που πουλάει με αρχική τιμή 9 και κάνει έκπτωση 4, αφού στην Α θα πληρώνω 4 ενώ στην Β πληρώνω 5. Υπάρχει κάτι άλλο που χάνω;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, GiOrGoSk21 είπε

Καλησπέρα κι ευχαριστώ για την απάντηση φίλε μου.

Ok, θα ξεκινήσω λίγο διάβασμα για να μπω στο νόημα. Μια απορία:

Δεν κατάλαβα γιατί είναι τόσο σημαντικό αυτό που λες, να κοιτάω την αρχική τιμή της κιλοβατώρας. Μα η τελική τιμή με νοιάζει, αφού αυτή είναι που θα πολλαπλασιαστεί με τις κιλοβατώρες που θα καταναλώσω. Κι ένα προφανές παράδειγμα, π.χ. αν η εταιρία Α πουλάει ρεύμα με αρχική τιμή 10 και κάνει έκπτωση 6, είναι πιο συμφέρουσα από την Β που πουλάει με αρχική τιμή 9 και κάνει έκπτωση 4, αφού στην Α θα πληρώνω 4 ενώ στην Β πληρώνω 5. Υπάρχει κάτι άλλο που χάνω;

Απο την αρχικη τιμη αφαιρειται η εκπτωση ΚΟΤ(0,045) και μετα οι οποιες εκπτωσεις εφοσον ισχυουν για πελατες ΚΟΤ.

Στο ειπα αυτο για να σε βοηθησω να καταλαβεις πως θα κανεις τις πραξεις για να δεις τι σε συμφερει.Αφου κανεις σωστα τις πραξεις τοτε θα βγει και η τελικη τιμη κιλοβατωρας.

Εμενα για παραδειγμα συμφωνα με την καταναλωση μου και την εκπτωση που εχω απο το ΚΟΤ σου ειπα τι με συμφερει.

Kοιταξες καθολου στο energycost?

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κατα τα άλλα δε θα συζητούσαμε θέματα ΚΟΤ 🙃

@GiOrGoSk21 (Αρχική μείον ΚΟΤ) επί τυχών έκπτωση , όχι

(Αρχική επι τυχών έκπτωση) μείον ΚΟΤ

Παράδειγμα

Το Ελλάντα δίνει ΚΟΤ έκπτωση 50 δραχμές

Ο Καρβουνιάρης ΑΕ δίνει αρχική τιμή 80 δραχμές με έκπτωση 50% δηλαδή διαφημίζει 40 δραχμές την κιλοβατώρα

Η Φυσάω&Κουνιέμαι δίνει 60δραχμές αρχική με έκπτωση μηδέν

Άρα ο Καρβουνιάρης έχει καλύτερη τελική τιμή (40 vs 60)

Για ΚΟΤ όμως

Καρβουνιάρης 80-50 = 30  επί 50% έκπτωση = 15 δραχμές

Φυσάω&Κουνιέμαι 60-50= 10 δραχμές

Άρα σε ΚΟΤ συμφέρει η Φυσάω&Κουνιέμαι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, korakios είπε

Κατα τα άλλα δε θα συζητούσαμε θέματα ΚΟΤ 🙃

Σε οτι εχει να κανει με την αναζητηση παροχου λογικο ειναι να συζηταμε τετοια θεμα διαφορετικα θα γινει μπερδεμα οπως ειχε γινει και μ'εμενα αρχικα οταν εψαχνα και κοιτουσα για προγραμματα που δεν με συνεφεραν,

Δεν συζηταμε πως θα γινει η αιτηση οι ποιες ειναι οι προυποθεσεις για να μπεις στο ΚΟΤ.

Το να συζητηθουν στο αλλο θεμα δεν υπαρχει λογος γιατι δεν εχει καμια σχεση με οτι συζηταμε εδω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...