Προς το περιεχόμενο

Ποιον εναλλακτικό πάροχο αντί ΔΕΗ?


Hamurabi

Προτεινόμενες αναρτήσεις

7 λεπτά πριν, giannis22k είπε

Επειδη και εγω το εψαχνα και εκει κατεληξα  με βαση τους ορους που ανεφερες + να στελνω εγω την μετρηση μεσω  app + εκαθσριστικος καθε μηνα αυτην την στιγμη νομιζω η ποιο φθηνη ειναι η για VOLTERRA για ημερισιο και Χωρις ΚΟΤ με 0,089(εκτωση συνεπειας)τιμη κιλοβατωρας.Αμεσως μετα νομιζω ειναι η NRG με 0,083+παγιο (αρα ερχεται παλι η τιμη καπου στα 0.089)+ με την υπηρεσια fixed 4€/μηνα για να μην χρεωνεται ΟΤΣ.

 

Επισης οσο αφορα τα apps της volterra θελει αρκετη δουλεια ακομη ενω της nrg ποιο ευχρηστο και ευαναγνωστο μου φανηκε

Σε ποια προγραμματα αναφερεσαι οτι ειναι τα φθηνοτερα?

Αναφερεσαι αποκλειστικα για εσενα οτι ειναι τα φθηνοτερα η γενικοτερα οτι ειναι τα πιο φθηνα στην αγορα?

Σε ρωταω γιατι αν κατι ειναι φθηνο για εσενα για καποιον αλλον μπορει να ειναι ακριβο αναλογα με την καταναλωση του.

Δες λιγο και τα excel για να δεις τι σε συμφερει περισσοτερο.

Το app της Volterra επειδη τωρα πριν λιγες ημερες το δουλευω στο επαγγελματικο(Γ22) θα μπορουσα να πω οτι ειναι αρκετα απλο.Δεν ειναι και ασχημο ομως.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 24,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • korakios

    5900

  • HERTHAN

    1466

  • ekrepali

    1040

  • DownUNDERground

    753

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

12 λεπτά πριν, giannis22k είπε

VOLTERRA για ημερισιο και Χωρις ΚΟΤ με 0,089(εκτωση συνεπειας)τιμη κιλοβατωρας

το 0,089 κανονικά είναι χωρίς συνέπεια. Αν σε ενημέρωσαν με email οτι στην τιμή αυτή περιλαμβάνεται η έκπτωση να αλλάξω την τιμή στο excel

Για να σε προλάβω , έτσι μου είπαν μέσω email και έτσι ενημέρωσαν άλλο παλικάρι (σε διαφορετικό φόρουμ) που προχώρησε σε συμβόλαιο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
23 λεπτά πριν, HERTHAN είπε

Σε ποια προγραμματα αναφερεσαι οτι ειναι τα φθηνοτερα?

Αναφερεσαι αποκλειστικα για εσενα οτι ειναι τα φθηνοτερα η γενικοτερα οτι ειναι τα πιο φθηνα στην αγορα?

Σε ρωταω γιατι αν κατι ειναι φθηνο για εσενα για καποιον αλλον μπορει να ειναι ακριβο αναλογα με την καταναλωση του.

Δες λιγο και τα excel για να δεις τι σε συμφερει περισσοτερο.

Το app της Volterra επειδη τωρα πριν λιγες ημερες το δουλευω στο επαγγελματικο(Γ22) θα μπορουσα να πω οτι ειναι αρκετα απλο.Δεν ειναι και ασχημο ομως.

Σορρυ παιδια δεν εδωσα σαφεις απαντησεις.Ναι αφορα εμενα τι πιστευω εγω με συμφερει πχ για περιπου 4500 κιλοβατωρες το χρονο με βαση το excel που ειχα δει.Το προγραμμα ειναι αυτο  που επισυναπτω.Ναι μεν απλη εφαρμογη αλλα για εμενα σημαντικο ειναι οτι δεν ενημερωνεται αμεσως οταν βαζεις νεα καταχωτηση κιλοβατωρας.Ειχα πριν watt & volt και ειδα και της nrg (λογω της μητερας μου)

21 λεπτά πριν, korakios είπε

το 0,089 κανονικά είναι χωρίς συνέπεια. Αν σε ενημέρωσαν με email οτι στην τιμή αυτή περιλαμβάνεται η έκπτωση να αλλάξω την τιμή στο excel

Για να σε προλάβω , έτσι μου είπαν μέσω email και έτσι ενημέρωσαν άλλο παλικάρι (σε διαφορετικό φόρουμ) που προχώρησε σε συμβόλαιο

Αν ειδα καλα με 0.089 με χρεωσαν Επισυναπτω και εναν εναν λογαρισμο

IMG_20210216_003151.jpg

FORM.085-58_ΤΙΜΟΚΑΤΑΛΟΓΟΣ_ΟΙΚΙΑΚΟΥ_ΠΡΟΓΡΑΜΜΑΤΟΣ_V1_V1N_2020.pdf

Επεξ/σία από giannis22k
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, giannis22k είπε

Αν ειδα καλα με 0.089 με χρεωσαν Επισυναπτω και εναν εναν λογαρισμο

Ναι σωστό είναι 0,089 αλλά έχεις και την έκπτωση συνέπειας 5%, λογικά απο προηγούμενο λογαριασμό προκύπτει το 0,94

Και βλέπω οτι δεν έχεις χρεωθεί ΕΛΑΠΕ 0,002 ...Επομένως (απλά κρατάω μια λίστα)

Ελιν ναι , Zenith,Voltera όχι

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, giannis22k είπε

Σορρυ παιδια δεν εδωσα σαφεις απαντησεις.Ναι αφορα εμενα τι πιστευω εγω με συμφερει πχ για περιπου 4500 κιλοβατωρες το χρονο με βαση το excel που ειχα δει.Το προγραμμα ειναι αυτο  που επισυναπτω.Ναι μεν απλη εφαρμογη αλλα για εμενα σημαντικο ειναι οτι δεν ενημερωνεται αμεσως οταν βαζεις νεα καταχωτηση κιλοβατωρας.Ειχα πριν watt & volt και ειδα και της nrg (λογω της μητερας μου)

Αν ειδα καλα με 0.089 με χρεωσαν Επισυναπτω και εναν εναν λογαρισμο

IMG_20210216_003151.jpg

FORM.085-58_ΤΙΜΟΚΑΤΑΛΟΓΟΣ_ΟΙΚΙΑΚΟΥ_ΠΡΟΓΡΑΜΜΑΤΟΣ_V1_V1N_2020.pdf 202 kB · 1 download

Η κιλοβατωρα σου με την εκπτωση συνεπειας 5% που εχεις παει στα 0,085405.

Δεν ξερω αν σε συμφερει η οχι σε σχεση με αλλα προγραμμα αλλα αυτο μπορεις να το δεις ευκολα απο το excel.

Για αρχη βαλε νυχτερινο μετρητη μιας κι εκτος απο τις κιλοβατωρες θα γλιτωσεις και απο τις ρυθμιζομενες χρεωσεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, HERTHAN είπε

ok αφου ησυχασαμε τωρα παμε παρακατω.......απο Solar θα εχει ενδιαφερον να μας πουνε τα παλικαρια εντυπωσεις γιατι θεωρω οτι θα ενδιαφερθουν κι αλλοι στην πορεια.

Ποιοι ειναι Solar o kzaxas και ποιος αλλος?

Παρών!!!!😀

Μόλις τώρα, Kzaxas είπε

Παρών!!!!😀

Άργησαν λίγο η μου φαίνεται από την Nrg να με αποδεσμεύσουν?Από 5 Φεβρουαρίου λογικά θα έπρεπε να έχει γίνει η αλλαγή μέχρι σήμερα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

24 λεπτά πριν, Kzaxas είπε

Παρών!!!!😀

Άργησαν λίγο η μου φαίνεται από την Nrg να με αποδεσμεύσουν?Από 5 Φεβρουαρίου λογικά θα έπρεπε να έχει γίνει η αλλαγή μέχρι σήμερα

Καλα εισαι ακομα.....εγω να φανταστεις εφυγα απο την ΔΕΗ στο φυσικο αεριο και με καλεσαν μετα απο 15 μερες απο το τοπικο καταστημα της ΔΕΗ να με ρωτησουν αν εχω φυγει γιατι φαινομουν ακομα ενεργος στο συστημα τους.

Αυτοι λειτουργουν σαν τον internet explorer ενα πραγμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, giannis22k είπε

Επειδη και εγω το εψαχνα και εκει κατεληξα  με βαση τους ορους που ανεφερες + να στελνω εγω την μετρηση μεσω  app + εκαθσριστικος καθε μηνα αυτην την στιγμη νομιζω η ποιο φθηνη ειναι η για VOLTERRA για ημερισιο και Χωρις ΚΟΤ με 0,089(εκτωση συνεπειας)τιμη κιλοβατωρας.Αμεσως μετα νομιζω ειναι η NRG με 0,083+παγιο (αρα ερχεται παλι η τιμη καπου στα 0.089)+ με την υπηρεσια fixed 4€/μηνα για να μην χρεωνεται ΟΤΣ.

 

Επισης οσο αφορα τα apps της volterra θελει αρκετη δουλεια ακομη ενω της nrg ποιο ευχρηστο και ευαναγνωστο μου φανηκε

H Solar έχει την τιμή της κιλοβατώρας 0.08055 με πάγιο 18€ ετησίως, χωρίς δεσμεύσεις και ΟΤΣ αλλά δε σε δέχεται από ΔΕΗ αν έχεις χρέος, ακόμα και ρυθμισμένο..

Η Ελιν έχει τιμή κιλοβατώρας 0.0855 με πάγιο 5.04€ ετησίως, χωρίς δεσμεύσεις και ΟΤΣ και δέχεται ρυθμισμένο χρέος από ΔΕΗ...

Η energy έχει μια προωθητική ενέργεια το energy save fixed με 0.06265 και πάγιο 6.5€ το μήνα με δέσμευση 2 χρόνια χωρίς ΟΤΣ και δώρο 25€. Τα 4€ παγιο που γράφεται για να γίνουν τα υπάρχοντα προγράμματα fixed είναι επιπλέον των κλιμακουμενων παγίων που ήδη υφίστανται για τα προγράμματα τιμοκαταλόγου. Δέχεται χρέος ΔΕΗ ρυθμισμένο...

Θεωρώ πως καλύτερα είναι τα προγράμματα χωρίς πάγιο έστω ελάχιστο...γιατί προστατεύεσαι από τη μη κατανάλωση... καθώς τα πάγια καταναλώνεις ή όχι είναι σταθερή χρέωση στο λογαριασμό...Ακόμα και να λείψω από το σπίτι για ένα μεγάλο χρονικό διάστημα θα πληρώσω ότι καταναλώσω...Το τυράκι είναι η κιλοβατώρα...αλλά τα επιπρόσθετα κόστη είναι η παγίδα....

6 ώρες πριν, korakios είπε

Ναι σωστό είναι 0,089 αλλά έχεις και την έκπτωση συνέπειας 5%, λογικά απο προηγούμενο λογαριασμό προκύπτει το 0,94

Και βλέπω οτι δεν έχεις χρεωθεί ΕΛΑΠΕ 0,002 ...Επομένως (απλά κρατάω μια λίστα)

Ελιν ναι , Zenith,Voltera όχι

0.94 είναι η τιμή κιλοβατώρας αν είναι κακοπληρωτης...αν πληρώνει εμπροθεσμα τους λογαριασμούς παίρνει την έκπτωση συνέπειας 5% και άρα με βάση το πρόγραμμα που έχει η τιμή της κιλοβατώρας είναι 0.089...Σωστος είναι ο λογαριασμός. Μπερδεύεται ο κόσμος καθώς για διαφημιστικούς λόγους βάζουν την τιμή της κιλοβατώρας ΜΕ ΤΗΝ ΕΚΠΤΩΣΗ ΣΥΝΕΠΕΙΑΣ και θεωρεί πως θα πάρει + 5% για το 0.089.....Το 0.089 είναι η ΤΕΛΙΚΗ ΤΙΜΗ...ΜΕ ΤΗΝ ΕΚΠΤΩΣΗ

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Christian82 είπε

H Solar έχει την τιμή της κιλοβατώρας 0.08055 με πάγιο 18€ ετησίως, χωρίς δεσμεύσεις και ΟΤΣ αλλά δε σε δέχεται από ΔΕΗ αν έχεις χρέος, ακόμα και ρυθμισμένο..

Η Ελιν έχει τιμή κιλοβατώρας 0.0855 με πάγιο 5.04€ ετησίως, χωρίς δεσμεύσεις και ΟΤΣ και δέχεται ρυθμισμένο χρέος από ΔΕΗ...

Η energy έχει μια προωθητική ενέργεια το energy save fixed με 0.06265 και πάγιο 6.5€ το μήνα με δέσμευση 2 χρόνια χωρίς ΟΤΣ και δώρο 25€. Τα 4€ παγιο που γράφεται για να γίνουν τα υπάρχοντα προγράμματα fixed είναι επιπλέον των κλιμακουμενων παγίων που ήδη υφίστανται για τα προγράμματα τιμοκαταλόγου. Δέχεται χρέος ΔΕΗ ρυθμισμένο...

Θεωρώ πως καλύτερα είναι τα προγράμματα χωρίς πάγιο έστω ελάχιστο...γιατί προστατεύεσαι από τη μη κατανάλωση... καθώς τα πάγια καταναλώνεις ή όχι είναι σταθερή χρέωση στο λογαριασμό...Ακόμα και να λείψω από το σπίτι για ένα μεγάλο χρονικό διάστημα θα πληρώσω ότι καταναλώσω...Το τυράκι είναι η κιλοβατώρα...αλλά τα επιπρόσθετα κόστη είναι η παγίδα....

0.94 είναι η τιμή κιλοβατώρας αν είναι κακοπληρωτης...αν πληρώνει εμπροθεσμα τους λογαριασμούς παίρνει την έκπτωση συνέπειας 5% και άρα με βάση το πρόγραμμα που έχει η τιμή της κιλοβατώρας είναι 0.089...Σωστος είναι ο λογαριασμός. Μπερδεύεται ο κόσμος καθώς για διαφημιστικούς λόγους βάζουν την τιμή της κιλοβατώρας ΜΕ ΤΗΝ ΕΚΠΤΩΣΗ ΣΥΝΕΠΕΙΑΣ και θεωρεί πως θα πάρει + 5% για το 0.089.....Το 0.089 είναι η ΤΕΛΙΚΗ ΤΙΜΗ...ΜΕ ΤΗΝ ΕΚΠΤΩΣΗ

Καλημέρα. Μπερδεύτηκες. Το 0,94 είναι η έκπτωση που έχει (ευρώ). Δεν υπάρχει περίπτωση να αφορά τιμή κιλοβατώρας! Ούτε και η ΔΕΗ δεν έχει τόσο!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για τετραμηνιαία κατανάλωση 1400kwh και μετάβαση σε ειδικό πρόγραμμα εταιρίας με σταθερή χρέωση kwh 0.0594 , μηδενικο πάγιο , χωρίς άλλες χρεώσεις και ΟΤΣ 35-45 τι γνώμη έχετε ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αναφορά σε κείμενο

 

3 ώρες πριν, Christian82 είπε

0.94 είναι η τιμή κιλοβατώρας αν είναι κακοπληρωτης...αν πληρώνει εμπροθεσμα τους λογαριασμούς παίρνει την έκπτωση συνέπειας 5% και άρα με βάση το πρόγραμμα που έχει η τιμή της κιλοβατώρας είναι 0.089...Σωστος είναι ο λογαριασμός. Μπερδεύεται ο κόσμος καθώς για διαφημιστικούς λόγους βάζουν την τιμή της κιλοβατώρας ΜΕ ΤΗΝ ΕΚΠΤΩΣΗ ΣΥΝΕΠΕΙΑΣ και θεωρεί πως θα πάρει + 5% για το 0.089.....Το 0.089 είναι η ΤΕΛΙΚΗ ΤΙΜΗ...ΜΕ ΤΗΝ ΕΚΠΤΩΣΗ

Αυτό γράφει στον τιμοκατάλογο.

Αναφορά σε κείμενο

Έκπτωση Εμπρόθεσμης Πληρωμής: Οι πελάτες που εξοφλούν το σύνολο του λογαριασμού τους εμπρόθεσμα θα
λαμβάνουν άμεσα στον επόμενο από τον εκκαθαριστικό λογαριασμό τους, έκπτωση 5% επί της αξίας ηλεκτρικής ενέργειας
του προηγούμενου λογαριασμού που έχει εξοφληθεί εμπρόθεσμα.

Τα υπόλοιπα έχουν αναφερθεί ξανά.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, kosmasgr είπε

Για τετραμηνιαία κατανάλωση 1400kwh και μετάβαση σε ειδικό πρόγραμμα εταιρίας με σταθερή χρέωση kwh 0.0594 , μηδενικο πάγιο , χωρίς άλλες χρεώσεις και ΟΤΣ 35-45 τι γνώμη έχετε ?

Μόνο σταθερή χρέωση δεν είναι . Εξαρτάται το πως υπολογίζουν τη χρέωση ρήτρα αναπροσαρμογής. Τα όρια πλέον είναι πλασματικά

3 ώρες πριν, Christian82 είπε

Μπερδεύεται ο κόσμος καθώς για διαφημιστικούς λόγους βάζουν την τιμή της κιλοβατώρας ΜΕ ΤΗΝ ΕΚΠΤΩΣΗ ΣΥΝΕΠΕΙΑΣ και θεωρεί πως θα πάρει + 5% για το 0.089

Ποιο πάνω είναι ο λογαριασμός της Volterra , 0,089 αρχική και 5% κανονικά έκπτωση συνέπειας ....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πριν λίγο έστειλα αίτημα για να περάσω στο V1N χωρίς ρήτρα προσαρμογής. Δεν πήγα σε άλλο πάροχο γιατί η διαφορά θα ήταν πολύ μικρή και θα έπρεπε να πληρώσω και εγγύηση (για ΕΛΤΑ σκεφτόμουν).

Ελπίζω η αγορά να ομαλοποιηθεί και οι τιμές να βελτιωθούν. Δυστυχώς το κλίμα δεν είναι καλό για τον απλό καταναλωτή, ασαφείς και "κρυφές" χρεώσεις, πάγια, "συνδρομές" και δεν συμμαζεύεται.

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, Doubt είπε

Δεν πήγα σε άλλο πάροχο γιατί η διαφορά θα ήταν πολύ μικρή και θα έπρεπε να πληρώσω και εγγύηση (για ΕΛΤΑ σκεφτόμουν).

Δεν θέλει εγγύηση η voltera ?

Άσχετο μου ήρθε και email υπενθύμισης της nrg για καταχώρηση ένδειξης :)

Πολύ βολικό , αλλά μου κάνει εντύπωση ,πολύ νωρίς είναι , 8/2 μπήκα στην nrg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οταν μιλησα με Βολτερα γενικα μου φανηκαν λιγο αγενεις οσον αφορα την εξυπηρετηση και επειδη τους ειπα για ΚΟΤ μου ειπαν οτι πρεπει να βγεις απο το ΚΟΤ να βγει λογαριασμος στη ΔΕΗ χωρις ΚΟΤ και μετα να ερθετε σε εμας .  Πολυ περιεργα τα ακουσα αυτα και ειναι η μονη εταιρεια που το ζηταει .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...