Προς το περιεχόμενο

Ποιον εναλλακτικό πάροχο αντί ΔΕΗ?


Hamurabi

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 λεπτό πριν, Dr_Pepper είπε

Καλά αυτό εντάξει δεν πειράζει γιατί απότι καταλαβαίνω αν μπεί τελικά αυτή η χρέωση θα την έχουν όλοι οι παροχή μαζί και η ΔΕΗ οπότε δεν γλυτώνω σωστά;

Ίσως την απορροφήσουν κάποιοι

1 λεπτό πριν, Dr_Pepper είπε

1) Στο sticky λέει 47 ενώ σε πολλές σελίδες που googλαρα λέει 35

35+ΦΠΑ

1 λεπτό πριν, Dr_Pepper είπε

2) Επίσης σε κάποιο άλλο φόρουμ διάβασα πως χρειάζεται να βγεί και σχέδιο για τον πίνακα άρα κόστος ηλεκτρολόγου; πόσο πάει το μαλλί; ή δεν χρειάζεται; 

δες καταρχάς αν έληξε

https://apps.deddie.gr/LicensedElectricianCertification/#

δεν μπορώ να κάνω edit το sticky πλέον και μάλλον θα ζαλίσω τον Thresh ,αλλά λέω να μαζευτεί υλικό πρώτα

4 λεπτά πριν, Dr_Pepper είπε

γιατί μόνο με τιμές κιλοβατώρας  φαίνεται πως ειναι με διαφορά καλύτερο απο όλα τα άλλα (αν μόνο κοιτάει κάποιος τις κιλοβατώρες) οπότε παραξενεύομαι πως και δεν έχουν το μεγαλύτερο κομμάτι της αγοράς μήπως δηλαδή αγνοώ κάτι. 

δεν πάει μόνο με κιλοβατώρες , είναι και πάγια ,δηλαδή εξαρτάται και απο κατανάλωση που κάνεις. Επίσης κάποιος μπορεί και να επιλέγει εταιρία με βάση την υποστήριξη και όχι τη φθηνότερη

Κατέβασε το αντίστοιχο excel και βάλε ετήσιες κιλοβατώρες να δεις τι σε συμφέρει

6 λεπτά πριν, Dr_Pepper είπε

Καταρχήν σε ευχαριστώ που απάντησες :) 

παρακαλώ :)

α για το κόστος του πιστοποιητικού δεν έχω ιδέα . Έχω ακούσει απο 20-30 ευρώ αλλά και 50άρια ανάλογα που μένεις . Πάντως συμφέρει απο όλες τις απόψεις αν στο χρόνο-διετία τα παίρνεις πίσω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 24,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • korakios

    5900

  • HERTHAN

    1466

  • ekrepali

    1040

  • DownUNDERground

    753

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Κάτι δεν κάνω σωστά.

Σύμφωνα με τους λογαριασμούς για ρεύμα πλήρωσα 510,71 (συμπεριλαμβανομένου ΦΠΑ)

image.png.f68853b65bb3cf1d9454894b1ccf1d8f.png

Βάσει στίκυ στο #14 ας πούμε που είναι το πιο οικονομικό το ρεύμα θα ήταν 490,38? άρα η διαφορά είναι ουσιαστικά αυτά τα 20 € /έτος? Δεν μου βγαίνουν τα νούμερα (4,586+1553)*0,06262=384,60*0,06φπα=407,67 

image.png.af9df0a418dc30abe272ed0915c57ffe.png

εντι ξέχασα τα πάγια στην nrg

Επεξ/σία από Αντώνης Τ.
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, korakios είπε

 

Κατέβασε το αντίστοιχο excel και βάλε ετήσιες κιλοβατώρες να δεις τι σε συμφέρει

 

Το Save40% υπαρχει περιπτωση να το βρει απο επικοινωνια με την NRG?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
12 λεπτά πριν, Incepted είπε

Το Save40% υπαρχει περιπτωση να το βρει απο επικοινωνια με την NRG?

είτε στο chat ή στο τηλέφωνο ζητάει κάποιος το συγκεκριμένο πρόγραμμα

13 λεπτά πριν, Αντώνης Τ. είπε

Βάσει στίκυ στο #14 ας πούμε που είναι το πιο οικονομικό το ρεύμα θα ήταν 490,38? άρα η διαφορά είναι ουσιαστικά αυτά τα 20 € /έτος? Δεν μου βγαίνουν τα νούμερα (4,586+1553)*0,06262=384,60*0,06φπα=407,67

ξέχασες το μεγάλο πάγιο+ΦΠΑ ! edit (είναι και 25 ευρώ δώρο και 4 μήνες γλυτώνεις το fixed άρα δε χρειάζονται 16 ευρώ)

άρα καλά είσαι . εγώ απλά προτιμώ σταθερή χρέωση και όχι εκπλήξεις :)

edit2: @Αντώνης Τ. αρκεί στο κόστος ρεύματος να έχεις το πάγιο και τις ρήτρες φυσικά

Επεξ/σία από korakios
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 λεπτά πριν, korakios είπε

είτε στο chat ή στο τηλέφωνο ζητάει κάποιος το συγκεκριμένο πρόγραμμα

 

Toτε το Save gia μεσαιες και μεγαλες καταναλωσεις 5000/ετος + ειναι μονοδρομος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 λεπτά πριν, korakios είπε

είτε στο chat ή στο τηλέφωνο ζητάει κάποιος το συγκεκριμένο πρόγραμμα

ξέχασες το μεγάλο πάγιο+ΦΠΑ ! edit (είναι και 25 ευρώ δώρο και 4 μήνες γλυτώνεις το fixed άρα δε χρειάζονται 16 ευρώ)

άρα καλά είσαι . εγώ απλά προτιμώ σταθερή χρέωση και όχι εκπλήξεις :)

edit2: @Αντώνης Τ. αρκεί στο κόστος ρεύματος να έχεις το πάγιο και τις ρήτρες φυσικά

ναι ναι το κόστος βγήκε προσθέτοντας κάθε μήνα το image.png.c490e58eea97dd0f07038e653feccf5f.png

κ ΦΠΑ.

Περίμενα μεγαλύτερη διαφορά πάντως. Αναρωτιέμαι κατά πόσο αξίζει τον κόπο μιας και τώρα θέλουν να με πάνε εδώ

• για ημερήσια κατανάλωση από 0kwh έως 2000kwh/4μηνο, 0,06065€/kwh
• για ημερήσια κατανάλωση >2000kwh/4μηνο, 0,06201€/kwh
• για τη νυχτερινή κατανάλωση 0,04343€/kwh
• πάγιο 2,60€ το μήνα
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, Αντώνης Τ. είπε

ναι ναι το κόστος βγήκε προσθέτοντας κάθε μήνα το image.png.c490e58eea97dd0f07038e653feccf5f.png

κ ΦΠΑ.

Περίμενα μεγαλύτερη διαφορά πάντως. Αναρωτιέμαι κατά πόσο αξίζει τον κόπο μιας και τώρα θέλουν να με πάνε εδώ

• για ημερήσια κατανάλωση από 0kwh έως 2000kwh/4μηνο, 0,06065€/kwh
• για ημερήσια κατανάλωση >2000kwh/4μηνο, 0,06201€/kwh
• για τη νυχτερινή κατανάλωση 0,04343€/kwh
• πάγιο 2,60€ το μήνα

πιο πρόγραμμα είναι ?Δεν πρέπει να είναι το 

https://www.protergia.gr/el/protergia-home-mvp

όποιο και να είναι πάντως δες τον τύπο αναπροσαρμογής και τα όρια που έχει στους όρους

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, korakios είπε

πιο πρόγραμμα είναι ?Δεν πρέπει να είναι το 

https://www.protergia.gr/el/protergia-home-mvp

όποιο και να είναι πάντως δες τον τύπο αναπροσαρμογής και τα όρια που έχει στους όρους

 

μπα όχι, μαξ 45 αναφέρουν στη προσφορά. πρέπει να κάτσω και να δω τα όρια στην παλιά σύμβαση. (αντε βρες τη τωρα αλλα νομιζω ηταν 45-55)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Αντώνης Τ. είπε

μπα όχι, μαξ 45 αναφέρουν στη προσφορά. πρέπει να κάτσω και να δω τα όρια στην παλιά σύμβαση. (αντε βρες τη τωρα αλλα νομιζω ηταν 45-55)

σε αυτό που θέλουν να σε πάνε θα σου στείλουν και συμβόλαιο , εκεί θα δεις τα όρια αλλά προσοχή

πλέον τα όρια είναι πλασματικά

τα πραγματικά όρια εξαρτώνται άμεσα απο το μαθηματικό τύπο που χρησιμοποιούν .

Γιαυτό και το MVP το Δεκέμβριο που ηταν και ψηλά η ΟΤΣ απο 

0,05514 κατέληγε σε 0,0907253

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, korakios είπε

δεν πάει μόνο με κιλοβατώρες , είναι και πάγια ,δηλαδή εξαρτάται και απο κατανάλωση που κάνεις. Επίσης κάποιος μπορεί και να επιλέγει εταιρία με βάση την υποστήριξη και όχι τη φθηνότερη

Κατέβασε το αντίστοιχο excel και βάλε ετήσιες κιλοβατώρες να δεις τι σε συμφέρει

Κοίτα επειδή όταν κοιτάω όλα αυτά τα νούμερα για τις καταναλώσεις ΕΛΑΠ ΟΤΣ ΚΩΤ μοτ και δεν συμμαζεύεται πελαγώνω σαν το γαλιφιανάκη 

 

ec653c34095df24a7aa77a9613ac8343.gif

 

Και μιας και είσαι ειδήμων απότι φαίνεται πες μου με απλά λόγια η elpedison home night fixed θα έχει το πιο φθηνό λογαριασμό κάθε μήνα για κατανάλωση πάνω απο 2000kwh( συνολική κατανάλωση μέρα νύχτα 24/7 λειτουργία μηχανημάτων) ;  μιλάμε για τελικές τιμές.

 

Γιατί εγώ έτσι το βλέπω κοιτώντας το excel αλλά όπως σου ειπα πελαγώνω με όλα αυτά τα κόλπα/πάγια κτλ  πχ μην μου πουν αα αυτές οι τιμές που έκλεισες αλλάξανε τώρα πάνω στον χρόνο ή κάτι τέτοιο:P (γιατί κάτι γράφεις ότι παίζει να κόψουν την έκπτωση -ποια έκπτωση δεν ξερώ :P - ) 

Δεν με νοιάζει η υποστήριξη ή το οτιδήποτε άλλο πέρα απο το ποσό που θα μου έρχεται στον λογαριασμό.

:P

 

1 ώρα πριν, korakios είπε

α για το κόστος του πιστοποιητικού δεν έχω ιδέα . Έχω ακούσει απο 20-30 ευρώ αλλά και 50άρια ανάλογα που μένεις . Πάντως συμφέρει απο όλες τις απόψεις αν στο χρόνο-διετία τα παίρνεις πίσω

Καλά αν ειναι έτσι εντάξει εγώ φοβήθηκα μην ειναι κάνα 300άρι ή τιποτα τέτοιο... :P  

Επεξ/σία από Dr_Pepper
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
23 λεπτά πριν, korakios είπε

σε αυτό που θέλουν να σε πάνε θα σου στείλουν και συμβόλαιο , εκεί θα δεις τα όρια αλλά προσοχή

πλέον τα όρια είναι πλασματικά

τα πραγματικά όρια εξαρτώνται άμεσα απο το μαθηματικό τύπο που χρησιμοποιούν .

Γιαυτό και το MVP το Δεκέμβριο που ηταν και ψηλά η ΟΤΣ απο 

0,05514 κατέληγε σε 0,0907253

αυτά δε γουστάρω και ότι στους υπολογισμούς όπως στο δείγμα που έβαλα δε βλέπω ξεκάθαρα τις χρεώσεις όπως είχαν συμφωνηθεί στο τότε συμβόλαιο αλλά γενικολογίες όπως η έκπτωση. Έκπτωση σε τι ρε φίλε? είχα το 30%. (40-55 τότε η οτσ βρηκα το συμβολαιο)

ουαου για τη διαφορά που κατέγραψες.

 

Επεξ/σία από Αντώνης Τ.
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, HERTHAN είπε

DrPepper για καταναλωση πανω απο 2000 κιλοβατβρες τον μηνα πας σφαιρα για το Nrg save 40% για μενα.

Το ιδιο προγραμμα εχει και ο korakios.

Nομιζω το 4μηνο εχει 2000 , αλλα και το μηνα να ειχε(μου ειναι παρα πολυ) γιατι οχι?

  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, Αντώνης Τ. είπε

αυτά δε γουστάρω και ότι στους υπολογισμούς όπως στο δείγμα που έβαλα δε βλέπω ξεκάθαρα τις χρεώσεις όπως είχαν συμφωνηθεί στο τότε συμβόλαιο αλλά γενικολογίες όπως η έκπτωση. Έκπτωση σε τι ρε φίλε? είχα το 30%. (40-55 τότε η οτσ βρηκα το συμβολαιο)

 

Γι' αυτό λέμε πακέτα χωρίς ΟΤΣ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

1 λεπτό πριν, Incepted είπε

Nομιζω το 4μηνο εχει 2000 , αλλα και το μηνα να ειχε(μου ειναι παρα πολυ) γιατι οχι?

Μαλλον καπου εχεις μπρεδευτει.

Τι εννοεις γιατι οχι δεν σε καταλαβαινω.

Καθε μηνα γραφει οτι εχει 2000 κιλοβατωρες.

Και μιας και είσαι ειδήμων απότι φαίνεται πες μου με απλά λόγια η elpedison home night fixed θα έχει το πιο φθηνό λογαριασμό κάθε μήνα για κατανάλωση πάνω απο 2000kwh( συνολική κατανάλωση μέρα νύχτα 24/7 λειτουργία μηχανημάτων

4 λεπτά πριν, DownUNDERground είπε

Γι' αυτό λέμε πακέτα χωρίς ΟΤΣ.

Ασχετα αν εγω κι εσυ εχουμε παει σε πακετα με ΟΤΣ.....!😎

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...